Looka2 Looka2 komentáře u knih

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

80% Patetický závěr, knihu dost znehodnotí, čas nemilosrdně odkryl její slabiny. I tak se ale stále jedná o dobrou generační výpověď. Pro George jsem ale příliš pochopení neměl, nakonec také dostal co si zasloužil (hrůznou manželku).

10.06.2015 4 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

80% Postava Jima Dixona, mě spíš iritovala svým podlým a záludným jednáním. Ale to byl asi spisovatelův záměr. Ve chvíli, kdy začal jednat podle svého srdce a ne rozumu, se najednou vše v dobré obrátí, což je dost pohádkové.

25.05.2015 4 z 5

Vyvolení Vyvolení Chaim Potok

100% zajímavý vhled do židovské mentality jak sionistů tak jejich odpůrců chasidů. O tomto rozštěpení uvnitř židovských komunit jsem neměl tušení. Spor je popsán shakespearovsky na dvou rodech jejichž mladší potomci se spřátelí.

27.04.2015 5 z 5

Dharmoví tuláci Dharmoví tuláci Jack Kerouac

100% Krásná kniha, kterou kazí akorát doslov (nečíst:o) překladatele.

13.04.2015 5 z 5

Toulky s Charleym Toulky s Charleym John Steinbeck

90% Nejprve se neubráníte srovnávání s o generaci mladším Kerouacem. Někdy zajímavější jindy ne. Závěr z rasistického Jihu mne však strhl. Steinbeck zde ukojil své novinářské já a lze dodat, že úspěšně a užitečně.

27.03.2015 4 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

50% Bohužel jsem zjistil, že jsem z Kinga už asi vyrostl. Sice se to čte jak po másle, ale v hlavě toho po dočtení moc nezbude. Čtyři nepříliš nápadité povídky vyvařené už po x-té.

24.03.2015 3 z 5

Pobertové Pobertové William Faulkner

60% Na nepřehledně rozvětvená souvětí se zvyká opravdu těžce.A to si nemyslím, že bych byl líný přemýšlet. Kolísá to od saywerovské romantické nadsázky až k těžko rozkousnutelným a zdlouhavým zašmodrchaným odstavcům. Nevím jestli se vrhnu ještě na další autorovy knihy, pokud má být tato čtenářsky nejpřívětivější.

20.02.2015 4 z 5

Dubliňané Dubliňané James Joyce

100% Naprosto mistrovské dílo. Umět ve strohých větách popsat atmosféru Dublinských neutěšených zmáčených uliček chce opravdový talent. Joyce nestaví na odiv vypointované krátké příběhy jakkoliv není pochyb, že by mu to nečinilo sebemenší potíže. Místo toho nás vrhá přímo doprostřed děje obyčejných každodenních situací. Čímž dosáhne přesvědčivého popisu tehdejší doby jako byste tam přímo byli. Asi to není čtení pro každého, mě však toto první seznámení s autorem doslova uchvátilo. Kéž by někdo uměl nyní takto popsat současnost,aby se zachovala pro budoucí.

20.02.2015 5 z 5

Synové Synové Lion Feuchtwanger

100% Koho zajímá tento úsek dějin, tak nelze než doporučit!!! Z knihy se dá vyčíst mezi řádky mnohé platné i pro dnešní dny. Osobně musím říct, že mi postava Josefa ben Matouše přes všechno prožité utrpení moc sympatická nebyla. Bylo pro něj nakonec nejdůležitější obhájit své složité rozhodování vždy sám před sebou a ne před druhými, jak bylo v té době (ale i v současnosti) zvykem.

16.02.2015 5 z 5

Svět mysli Svět mysli Josef Fric

80% zajímavá příručka bohžel v závěru mi některé au torovy postřehy nekonvenovali. Například zbavte se všech emocí, jen tak předejdete zklamání a podobně...

03.01.2015 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

100% Jedním slovem - výjmečné. Naprosto aktuální podobenství o střetu dobra a zla.

02.12.2014

Buddhismus Buddhismus Claude B. Levenson

80% Pro zevrubné seznámení s tímto náboženským směrem dostačující příručka.

13.11.2014 4 z 5

Démon alkohol / Tulák po hvězdách Démon alkohol / Tulák po hvězdách Jack London

75% - Démon alkohol - zajímavý náhled do pijanovy duše poněkud devalvuje vskutku naivní představa jak vyřešit problém alkoholismu.

100% - Tulák po hvězdách - jedna z mála knih, která se vám natrvalo usídlí v mysli. Dodávat cokoli jiného je zbytečné, stačí si jí přečíst.

18.08.2014 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

100% Prokousat se tím, chce hodně trpělivosti, ale stojí to za to. Konec je strhující.

12.08.2014 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

80% Sice mě trochu překvapil Jackův styl - když je všechno v troubě nechám si poslat peníze od tetičky - ale vyprávění je to jinak celkem zajímavé.

11.08.2014 4 z 5

Tichá dohoda Tichá dohoda Elia Kazan

100% Psychologická sonda do nitra finančně "zabezpečeného" manažera reklamní agentury. Někdy člověk jeho šílení chápe a fandí jeho vzpouře proti konvencím, někdy méně. Pohádkový konec jako by byl z úplně jiného románu.

Staří muži o půlnoci Staří muži o půlnoci Chaim Potok

100% Asi nejsilnější je prostřední příběh židovského doktora ve službách KGB, který pro své hrozné činy nehledá žádné výmluvy.

Na plechárně / Sladký čtvrtek Na plechárně / Sladký čtvrtek John Steinbeck

100% Mack a jeho kumpáni stejně jako trpělivý doktor mi svou bezprostřední dobrotou přirostli k srdci a bylo to s nimi velice smutné loučení. Je milé občas si přečíst knihu ve které nejsou žádné záporné charaktery.

Řek Zorbas Řek Zorbas Nikos Kazantzakis

100% Krása, krása, krása.

01.08.2014 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

90% Cca do půlky knihy mi trvalo akceptovat pubertálně nihilistickej negativní přístup Holdena k životu. Pak už jsem se jeho vejšplechtům jen smál. V době vydání to musela být pecka, jelikož i po 60ti letech je to poměrně aktuální a svěží kousek.

13.06.2014 5 z 5