Lkova Lkova komentáře u knih

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Ruta mi v každé své knize zlomí srdce. Ale takovým způsobem, že jsem ochotna ty muka podstoupit kdykoliv znovu.
Pěla bych ódy, ale jsem emocionálně odrovnaná. Udělejte si laskavost a prostě se do knihy pusťte. Litovat nebudete.

14.10.2016 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Ačkoliv už mi na komodě pár týdnů leží Babička a rozečteného Ove nosím v kabelce s nadějí, že si na něj najdu čas, Britt-Marie je první autorova kniha, kterou jsem přečetla celou.
A líbila se mi! Je neuvěřitelně čtivá - ani se nenadějete a jste v polovině knihy, no opravdu. Dokonce i ten fotbal se mi zalíbil... protože jsem si prostě nemohla pomoct. A vzhledem k tomu, že mám ze všeho nejradši knihy, které ve mně vzbudí emoce, musím vyzdvihnout autorovu úžasnou schopnost napsat čas od času větu, která mě zahřeje u srdce. Za postavy, příběh i způsob, jakým je kniha napsaná dávám 5 hvězdiček.
Ale nelíbilo se mi neustálé opakování... "Jak se tomu nadává?"... ha, výrazů. Pochopila jsem, že takhle to autor dělá, ale dráždí mě to. Taky mi vadil manžel Kent, protože jsem se nemohla rozhodnout, jestli ho mít ráda. Koho jsem si ale zamilovala, to byl Sami. A chyběl mi epilog. Za to hvězdička dolů.
Není to boom, ale je to pohodová knížka, která se čte velmi dobře. Rozhodně jsem ji nečetla naposledy, protože jsou tam pasáže, které nehodlám zapomenout. Vypsat si je nemůžu, protože je jich prostě moc! Doporučuji.

14.09.2016 4 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Pokud si tuhle knihu necháte do postele, že si přečtete pár kapitol před spaním, tak si můžete být jistí, že spát jen tak nepůjdete. Já prožila noc v chladném Rusku, v lesích, ve stájích, s mojí snad nejoblíbenější ženskou postavou Vasjou - tu její neohroženost a dobrodružnost si zamilujete. Nejen, že je to kouzelný příběh plný napětí, ta kniha se taky výborně čte. Byla to neskutečná krása!

"Říkají mi, jak mám žít, říkají mi, jak musím zemřít. Musím být služkou muže a klisnou pro jeho potěšení, nebo se musím schovat za tlustými zdmi a odevzdat své tělo chladnému tichému bohu. Klidně bych šla rovnou do čelistí pekelných, kdyby to byla cesta, kterou jsem si sama vybrala. Radši zítra zemřu v lese z vlastní vůle, než abych žila stovky let tak, jak mi přikážou."

22.01.2019 5 z 5

Milenec jen můj Milenec jen můj J. R. Ward (p)

Knihu jsem četla až dnes, v podstatě jsem ji ani "neodkládala", už před lety jsem ji totiž odhodila s přesvědčením, že se mi líbit nebude. Boy, was I wrong.
John i Xhex jsou oba bojovníci, to se mi líbí asi nejvíc. Xhex není ta ženská postava, která by se chtěla stát hrdinkou někdy v průběhu knihy. To ne, Xhex je totiž hrdinka už od začátku, drsná mašina, ta se ničeho nebojí. Jenže pak je s Johnem sama a v tu chvíli je prostě krotká jak beránek... i když to nepřizná. "Musím ti říct tři slova. Johne Matthewe... já jsem strašně blbá. To jsou hádám čtyři slova, co?" A John zase není ten hrdina, který by jí něco zakazoval. Protože ví, že by to na ni neplatilo! Tak bojuje po jejím boku, no já taju, holky. Jasných 5.

19.09.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Knize jsem se dlouhou dobu vyhýbala ("Ta hrdinka je prej alkoholička, co když se v ní poznám?"), ale nakonec jsem se do ní odpoledne neochotně pustila, protože mi byla doporučena.
A netrvalo dlouho, než jsem knize přišla na chuť, možná deset stránek a já byla, jak se říká "závislá" (to jsem si nemohla odpustit). Neměla jsem problém si Rachel oblíbit, v podstatě jsem jí i chápala, jenže pak přišlo celé to jsem-bez-chlastu-tři-dny-tak-si-dám-a-všem-napíšu-blbé-maily, což mě teda neuvěřitelně štvalo a nejednou jsem knihu odložila se slovy "Bože, Rachel, ty seš fakt kráva." Jenže pak jsem se ke knize hned zase vracela, protože jak tohle skončí?!
Neumím ty thrillery a detektivky číst, protože jsem hrozně zvědavá a několik stránek jsem tak přeskočila, ale konec je parádní a překvapivý. Když mi to došlo, zalapala jsem nahlas po dechu a musela to chvilku rozdýchávat, než jsem pokračovala.
Střed knihy mě nebavil, začátek a konec jsou ale na jedničku, takže jsem spokojená. Mimochodem, jak jsem na začátku zmínila, že jsem začala číst odpoledne, tak tím chci říct, že jsem to zase přečetla za den, protože i když knihu frustrovaně odložit můžete, je pravděpodobné, že vám to nedá a hned se do ní zase pustíte :)

31.07.2017 4 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Jméno Colleen Hoover mi pochopitelně už léta není cizí, ale tohle je první její kniha, kterou jsem přečetla. A nechci nic zakřiknout, ale asi rozumím, proč je tak oblíbená.
Bez spoilerů se vyjádřím hodně těžko, takže řeknu jen tohle: poslední kapitoly pro mě byly trochu zklamáním, hlavně to zhoršovala Syd, která neustále brečela a to i ve chvílích, kdy se to opravdu nehodilo. Ale! Ten nápad s hudbou mi to vykompenzoval, naprostá dokonalost (hlavně I'm in trouble), to by se mělo dělat u každé knihy o hudebnících, šlo by to?
Žádný MOŽNÁ JEDNOU, já si ROZHODNĚ JEDNOU tuhle knihu znovu přečtu.
P.S. Bez příběhu o Warrenovi a Bridgette se osobně teda bez problémů obejdu.

24.07.2017 5 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Zase jsem se nechala napálit dobrým hodnocením. Kdybych to četla na Wattpadu, tak možná, ale v tomhle případě je to škoda peněz, škoda papíru, škoda místa v knihovně, škoda času.

06.02.2022 odpad!

Mlhy Serengeti Mlhy Serengeti Leylah Attar

"Srdce byla zlomena a srdce byla zhojena."
Tahle krátká věta je perfektním shrnutím celé knihy. V první řadě je to o lásce, pak o ztrátě blízkých a nakonec je tam i kapka dobrodružství, kdy se hlavní hrdinové snaží zachránit pár dětí.
Moc se mi líbilo prostředí Afriky, plantáž a divočina. Stejně tak postavy - hlavně Gema, až vyrostu, chci být jako ona.
Máte chuť si přečíst hořkosladký romantický příběh? Tohle je správná volba. Pokud vás ale zajímá hlavně ztráta, tragédie a napětí, pak by bylo vhodnější něco jiného.

24.01.2019 5 z 5

Vypálená nenávist Vypálená nenávist Angie Thomas

Je to kniha, ve které poznáte minimálně 10 postav a příběh vypráví zrovna ta nejhorší z nich.
Já bych přežila, že se Starr nechovala jako nejlepší kamarádka Khalila - že se s ním před tou osudnou chvílí vlastně vůbec nevídala. A že má dvě verze, jednu pro bílé kamarády a druhou pro všechny ostatní, kdy za tu druhou se stydí před tou první a naopak.
Ale pak jsou věci, které se nedají omluvit tím, že je to jen šestnáctiletá holka. Už 2x byla svědkem toho, že jí zabili někoho blízkého a po traumatickém zážitku si snad člověk uvědomí, že je život krátký, ale ne Starr. Ta se v mých očích chová tak dětinsky, že to není hezké. Někdy mi přišlo, že Khalila sice zavraždili, ale chudinka Starr to má horší než on, protože u toho musela být.
Přítele sice má, ale ani ji nenapadne se mu svěřit. Ten tam je jen proto, aby měla s kým řešit tenisky a Fresh Prince?
Člověk teda čeká, že se ta její postava, nebo celý ten příběh, bude nějak vyvíjet, že na konci bude nějaké vyvrcholení... ale ta demonstrace, kde řekla tak 3 věty? To mi teda nestačilo.
Ta kniha má bezesporu zajímavé téma, jen bych si přála, aby byla hlavní postavou třeba Kenya. Nebo Seven. Nebo DeVante. Nebo Khalil... který žil!

16.12.2018 3 z 5

Hledám přítelkyni pro konec světa Hledám přítelkyni pro konec světa Tiffanie DeBartolo

Věřím, že kdybych knihu četla někdy kolem toho roku 2002, zamilovala bych si ji. Jenže teď už jsem rozmazlená a mám za sebou tolik podobných knih, že je to na můj vkus až moc rychlé, místy moc praštěné, někdy se to zase táhlo a pár části bych vyloženě označila za zbytečné.
Souhlasím ale s tím, že je v knize několik hlubokých myšlenek, vtipné dialogy a konec, i přes všechno, zapůsobil tak, jak měl.
Knihu bych paradoxně doporučila hlavně těm, kteří tenhle žánr nevyhledávají, poněvadž nebudou mít moc knih ke srovnání.
"Dny budou už napořád jasnější, protože existoval. Noci budou už napořád temnější, protože odešel. A bez ohledu na to, co kdo říká o smutku a čase, který zhojí všechny rány, pravda je taková, že některé zármutky poleví až s posledním úderem srdce, až s posledním vydechnutím."

02.02.2018 3 z 5

Otka: Ošklivá tlustá kamarádka Otka: Ošklivá tlustá kamarádka Kody Keplinger

První kniha, kterou jsem přečetla v angličtině, velká srdcovka, tomu odpovídá i hodnocení. Před léty mi to přišlo jako závan čerstvého vzduchu. A teď, po pár letech a desítkách přečtených knih později, to v sobě pořád něco má.
S hodnocením to nesouvisí, ale grrrr, jak mě rozčiluje, že se některé knihy dočkají českého vydání až potom, co se zfilmují a je z nich boom #ILikedItBeforeItWasCool

26.06.2017 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Taky jsem se obávala, že to bude další Hunger games, ale v té anotaci to bylo jen nešťastně podané, protože podobnost je minimální.
Každopádně, jak zvládáte číst tyhle akční knihy?200 stran jsem přečetla bez problému, ale pak to začalo být náročné. Musela jsem vynaložit velké úsilí, abych zvědavě nepřeskakovala celé stránky, protože je to v některých chvílích taková jízda, že prostě nemůžu číst dost rychle!
A pokud v knihách něco vyloženě nesnáším, tak jsou to milostné trojúhelníky. Většinou se do takových děl ani nepouštím, protože jsem pak zmatená a nevím, kterému páru fandit. Ale v tomhle díle to zase tak těžké nebylo. Princ Dorian si i přes své jméno mé srdce nezískal. A vzhledem k tomu, že jsem holka odvážná a menších spoileru se nebojím, dala jsem si záležet i na tom, abych si neoblíbila ani Chaola.
Ale vždyť je to neohrožená nájemná vražedkyně, která si potřebuje vydobýt svou svobodu, koho v takové chvíli zajímá nějaká láska? *spoiler alert* (jo, pořád jsem těm dvoum neodpustila ten poslední souboj).

21.11.2016 4 z 5

Políbit nebe Políbit nebe Krista Ritchie

(SPOILER) Co to zase bylo?! Absolutně nechápu, proč se nezačalo s vydáváním série Addicted, proč tady začínáme čtvrtým dílem? V prologu se dozvíme, že Rose a Connor se moc nemusí, v první kapitole už spolu rok chodí????? Celou dobu víme, že Lily je závislá na sexu a měla nějaký velký skandál, ale co přesně se stalo?????
Nedokážu vyjádřit, jak moc mě to frustruje. Hlavně to, že o této šestici je dohromady 10 knih, dalších 13 knih je o dětech těchto třech párů. U nás se tedy vydá čtvrtý a pátý díl, podle této logiky se zase vynechá šestý a sedmý díl, protože patří do Addicted série a poté by měly přijít na řadu další 3 díly. To pouze za předpokladu, že to nakladatelství neutne v polovině, že. Takže je tady velká pravděpodobnost, že ten, kdo neumí anglicky, nikdy nezjistí, jak to začalo.

Moje nejmilovanější kniha na světě, kterou jsem přečetla snad 10x, je Amour Amour (teď už The Failed Audition) od těchto autorek. Dokonce je to všechno tak hezky propojený, že postavy AA koukají na tuhle reality show. Miluju snad každou větu v Amour Amour, takže jsem měla velmi vysoká očekávání. Což znamená, že jsem teď hrozně zklamaná.

Každá postava tady byla divná, ale jestli se k sobě někdo hodí, tak je to Rose a Connor. Oba mi přijdou arogantní a neschopní přiznat svou chybu. Rose po všech štěká a Connor je hlas rozumu. Ale ne vždy. Adderall zobe jak lentilky a pak ho míchá s alkoholem i trávou, to bylo celkem vtipné, protože kdyby se dozvěděl, že něco takového dělá třeba Loren, tak mu dá rád přednášku.
Lily a Lo, to je snad pár, který mám ráda ještě míň, než ten první. Oba mi přijdou jako děcka, ale těžko hodnotit, když je to až čtvrtý díl. Ale pochopila jsem, že spolu byli snad už od mala, přesto trucují, když mají ten svůj skandál vyřešit svatbou!
Moc nechápu, proč tam byl i zas***ý Ryke a co je jeho problém, že musí být pořád tak vulgární. Daisy mi byla sympatická nejvíc, takže si ten další díl přečtu.

16.03.2022 2 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Tak jsem knihu konečně dočetla a musím smeknout. Příběh i grafické pojetí knihy na jedničku s hvězdičkou. Opravdu jedinečná. A pokud máme v tomto případě soudit knihu podle obálky, tak je to nadšení v každém směru.
Ale proboha. Ten překlad, to je šílenost. Četla jsem snad každou recenzi - od téhle stránky, přes facebook, až k blogům... a nikdo se o tom nezmínil. Jakto? Takže mám jako vadnej výtisk? Fakt, ta moje kniha snad neprošla korekturou. Zdá se mi, že to překládal čtrnáctiletý hoch, který to dostal za domácí úkol a tak to rychle odbyl, protože se mu do toho ale hrozně nechtělo.
Samozřejmě mám na mysli hlavně ten přepis chatu... Schválně jsem si našla originál, abych zjistila, jestli jsou ty postavy opravdu negramotné. A nejsou. Tak například:
Originál: erza. mason. ANSWER BITCH.
Překlad: erzo. masone. WOZWISE WOE.
Jak to může někdo udělat? Jak může člověk vzít perfektní knihu a pak jí zneuctít takovým překladem? Příběh miluju, skvělá kniha. Ale ten překlad nepřežiju. Lituji koupě. Pokud si budu knihu chtít ještě někdy přečíst, tak jedině v originále, nebo s bělítkem. Za překlad dávám -10/10, opravdu horko těžko by to mohlo dopadnout hůř. Možná i google překlad by si s tím poradil líp.
Ale já jsem tady od toho, abych hodnotila knihu, kterou do světa vypustili autoři. A v tom případě jasných 5 hvězdiček.

16.01.2017 5 z 5