Otka: Ošklivá tlustá kamarádka

Sedmnáctiletá Bianca Piperová je cynická a loajální a zdaleka si nemyslí, že je mezi svými kamarádkami ta nejkrásnější. Je taky moc chytrá na to, aby skočila na lep sladkým řečičkám školního hezouna Wesleyho Rushe. Bianca ho vlastně nenávidí. A když jí dá tu nepěknou přezdívku, vychrstne mu colu přímo do obličeje. Ale doma to teď nestojí za nic a Bianca touží po rozptýlení. Což dopadne tak, že Wesleyho políbí. A co hůř, líbí se jí to! Při pokusu se z toho nějak vykroutit se z ní a jejího úhlavního nepřítele stanou „kamarádi s výhodami“. Což se samozřejmě brutálně nevydaří. Wesley neumí moc naslouchat a jeho život taky stojí za starou belu. A Bianca si s hrůzou uvědomí, že do kluka, kterého nenáviděla, začíná být trochu zamilovaná....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260492/big_otka-oskliva-tlusta-kamaradka-3AG-260492.jpg 3.9403
Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány

Vydáno: , CooBoo

The DUFF: Designated Ugly Fat Friend, 2010

Kniha Otka: Ošklivá tlustá kamarádka

*Pájuše*

Asi bych měla přestat hodnotit knihy, které už dávno nespadají do mé věkové kategorie. Nicméně knihu jsem měla v knihovně řadu let a když už jsem se rozhodla spravit si chuť, tak proč ne cizojazyčným názvem pro teenegery, že?
Postavy jsou na svůj věk uvědomělé, za což bych dala autorce o jednu hvězdu více, ale po retrospektivě a zpytování svého svědomí musím uznat, že kniha nedosahuje takových kvalit, aby si zasloužila hvězdu celou. Především hlavní postava je na jednu stranu náctiletý hormony nabitý pytel na pořádnou facku, na druhou stranu jsem v jejich myšlenkách zaznamenala jakýsi posun, vývoj, chcete-li, což u YA knih opravdu nebývá zvykem. Bohužel, ten posun se dostavil až skoro na samotném konci knihy.
Další paradox na téhle knize je, že je zde absence milostného trojúhelníku. Co už typické pro YA knihy je, jsou problémy s rodiči nebo jejich absence. Co mi zde trošku nešlo k sobě byla skutečnost, že autorka tak nějak proplouvala mezi náctiletým a dospělým. Čímž ve mě nevzbuzovala důvěru. A ten přehršel sexuálních (ech?) scén, tak nějak se mi chtělo smát. Člověk netušil, jestli ještě čte YA nebo nějaký erotický román pro ženy.
Nejsem z knihy "odvařená", ani mi nepřijde nijak "cool", takže asi proto vypadá moje hodnocení jak vypadá.

lucie3944

Občas divný překlad, občas byla slečna na facku, občas mi jí bylo líto. Ale už dávno nejsem ve věku -náct, tudíž to vidím jinýma očima. A protože jsem taky byla takovou Otkou, dokázala jsem pochopit ten pocit, že všichni kolem jsou hezčí, oblíbenější, úspěšnější... Jen si vždycky říkám, jak ty slečny, které byly (a nebyly) na střední královny, dopadají potom ve svém dalším životě.

Ewilka

Otka v sobě spojuje snad všechny klišé young adult literatury, která ovšem v tomto případě úplně nefungují.

Amy05

3,5⭐️/5⭐️
Takže, kde začít, knížku jsem přečetla na 1 zátah, jelikož byla mega čtivá. Co se tyče postavy, tak byly fajn, ale nějak moc jsem si je neoblíbila. Ohledně hlavní hrdinky, s ni jsem ve většině jejich názorů neshodovala. Děj nebyl nějak originální, takže mě v příběhu nic nepřekvapilo. Podle mě problémy s Biančinou matkou, tam byly úplně zbytečné a v příběhu mi akorát zavazely. Už podle anotace můžete zjistit, že se v této knížce budou nacházet sexuální scény, no..., tak ty byly taky něco, byly hodně popisované (sice ne jako v Afteru, ale tak). Existuje taky film, který za mě fakt ne, je tak 6 horší než knížka. Celkově vám knížku mužů doporučit, ale nečekejte od ní nějakou bombu, protože stejnak všichni víme, jak to skončí.

Efeméra

Měla jsem chuť na něco oddechového a romantického, a tak jsem konečně sáhla po Otce, které jsem se nějakou dobu vyhýbala, než jsem na ni narazila v Levných knihách. A dostala jsem, co jsem chtěla! Nutno říct, že hlavní hrdinka je přesný opak mě - je cynická, extrovertní a řeší problémy hodně po svém. Některé situace mi připadaly zvláštní a nereálné. Nevěděla jsem, jestli opravdu nedávají smysl, nebo se tak v sedmnácti lidi prostě chovají :D Bianca to doma nemá lehké, což knížce dodává na zajímavosti, ale žádné vážnější contemporary určitě nečekejte. Hlavní hrdinka přistupovala k umírajícímu vztahu svých rodičů s lehkostí, která by pro mě v její situaci byla nemyslitelná, ale na druhou stranu je to inspirativní. Nebýt tolik ublížený a vidět věci s nadhledem. Jen mi připadalo, jako by Bianca docela nadržovala tomu nesprávnému rodiči, což mě trošičku štvalo. Co se týče romantiky, kamarádství s výhodami jde úplně mimo mě (proto jsem se knížce původně i vyhýbala), ale celou dobu jsem se nemohla dočkat, až se do toho zamotají city. Nebylo to dokonalé, ale po zavření knížky jsem chtěla číst dál, a to asi mluví za všechno.

petusska01

Celkom som bola príjemne prekvapená. Nevedela som sa síce vžiť ani do jednej z postáv, ale koniec koncov boli mi celkom sympatické. Príbeh nebol z najlepších, ani nebol nejako hlboký, skôr predvídateľný, pre mladšie ročníky určite vhodnejší.

nikikostadinova

Bianca....je hodně jiná než já a snažila jsem se, aby to nemělo vliv na hodnocení knihy. Ale YA zkrátka asi nebude žánr pro mě (obecně asi žánrové knihy nebudou můj šálek čaje). Zkrátka čtivé, ale jinak plytké, předvídatelné a některé situace mi nedávaly smysl.....a zbytečné nepotřebné detaily.
- PS: Bianca za mě totálně nesympatická (a prohlášením, že nemá ráda živou hudbu náš "čtenářský vztah" pohřbila definitivně) a Wesly - takhle arogantního člověka bych od svého prahu hnala hodně daleko, za mě hrozně nepříjemná postava.

Evicka0011

mnam, mooooooooooooooooooooooc se mi libila snedla jsem ji za par minut