Lily28 Lily28 komentáře u knih

Olav Audunsson 2 Olav Audunsson 2 Sigrid Undset

Romány S. Undsetovej môžete čítať (ako pán Lišák z predchádzajúceho komentára ) jednoducho ako príbeh zo stredoveku, ktorý sa vlečie ale neutečie, je plný rodinných vzťahov a opisov, alebo sa môžete zahĺbiť to nevídaného príbehu o zložitom psychologickom vzťahu medzi otcom a nevlastným synom.
SPOILER Spomeniete si ešte koľko krát si Olav pomyslel, že Eirika nenávidí? A koľko krát mu uveril jeho zámery a podporil ho? Dokonca si spomínam na pasáž, kde sa priznáva, že tohto syna má zo všetkých najradšej,
Už len táto jediná dejová línia vydá na zaujímavú knihu, nič podobné som zatiaľ nečítala, ale dejových liniek a hlboko ľudkských, nestálych vzťahov tam bolo viacero. Takmer by sa dalo povedať, že každá postava by si zaslúžila vlastný román.

21.11.2017 5 z 5

Tajemství Tajemství Rhonda Byrne

Táto kniha je čisto marketingový produkt, recept na šťastie, ktorý sa predáva v miliónoch, ale bohužiaľ, po jednom prečítaní skončí v poličke a človek sa zamýšľa prečo ju vlastne kupoval.
Fajn na dočasné nakopnutie, ak chcete niečo vo svojom živote zmeniť, ale myslím že to funguje len jednorázovo.

03.04.2015 1 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Brilantné! Odhodlala som sa siahnuť po českom preklade a som očarená. Baudelaire mi prehovoril priamo k srdcu.

01.04.2015 5 z 5

Chceli by sme Vám oznámiť, že zajtra nás aj s rodinami pozabíjajú Chceli by sme Vám oznámiť, že zajtra nás aj s rodinami pozabíjajú Philip Gourevitch

Kniha je veľmi komplexná, preto sa občas ťažšie číta, najmä pri vysvetľovaní zložitých politických hier v pozadí sa čitateľ môže stratiť, no výsledok stojí za to. Udalosti, ako sa stali v Rwande, považujeme v Európe za históriu, no vo svete sa dejú stále a ešte dlho sa budú, preto im treba venovať pozornosť.

30.09.2019 5 z 5

Zvieracia farma Zvieracia farma George Orwell (p)

Vtipné, alebo skôr smutno-vtipné zrkadlo našej spoločnosti.

03.04.2015 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jedno z nezabudnuteľných, silných diel. Páčil sa mi autorov štýl písania, aj myšlienka a záver tiež nesklamal.

Anna zo Zeleného domu Anna zo Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Anna mi prirástla k srdcu už veľmi dávno a toto dievča s veľkou fantáziou bude súčasťou môjho života snáď navždy. Niekedy sa teším, že jedného dňa kúpim túto knihu dcére, ale to je ešte veľmi ďaleko :)

08.04.2015 5 z 5

Búrlivé výšiny Búrlivé výšiny Emily Brontë

Táto kniha patrí k mojim najobľúbenejším, má čestné miesto v domácej knižnici. Aj keď sa väčšinou dočítate, že ide o romantický príbeh, nie je tomu celkom tak. Tentoraz ide o nenávisť a posadnutosť, o snahu pomstiť sa nielen svojej láske, ktorá ho odmietla, ale aj všetkým, ktorí sa k nemu (podľa jeho hodnotení) zachovali neférovo, či sa mu akokoľvek znepáčili. Príbeh ma stále fascinuje, už som ho čítala niekoľkokrát a stále nachádzam niečo nové, čo som si predtým neuvedomila.
Obľúbenú postavu zrejme mať nebudete, aspoň nie niekoho z hlavných hrdinov, ale určite stojí za prečítanie.

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Nenapodobiteľný, veľmi originálny príbeh. Milujem tieto knihy :)

01.04.2015 5 z 5

Astrid Lindgrenová - Válečné deníky 1939-1945 Astrid Lindgrenová - Válečné deníky 1939-1945 Astrid Lindgren

Na toto dielo sa dá pozerať z rôznych uhlov. Vojenský denník poskladaný z novinových a rádiových správ a súkromnej korešpondencie cudzích ľudí je popretkávaný autorkinými názormi a obrazmi z jej života, ktorý bol vojnou zasiahnutý len minimálne. Vzhľadom k tomu, že denník bol súkromný, nemám obsahu čo vytknúť.
Kniha bola primárne určená švédskemu čitateľovi, ktorý o autore a jej živote už niečo vie. V českom vydaní by som uvítala aspoň stručný Lindgrenovej životopis, rovnako ako preklad alebo informatívne zahrnutie novinových článkov a korešpondencie. Takto je kniha síce pekná, ale mám poci, že som si kúpila polotovar. Chcelo by to ešte posypať syrom a 20min zapiecť na 180°

08.05.2018

Sestry Makiokovy Sestry Makiokovy Džuničiró Tanizaki

Obsahom a formou mi táto kniha pripomínala diela Jane Austenovej v japonských reáliách. Schudobnená "šľachtická" rodina sa snaží uržať na výslní a dobre vydať svoje dcéry a zúriaca vonja (tu 2.svetová, u Austenovej to bol Napoleón) akoby sa ich ani nedotýkala. Japonské reálie a nazeranie na svet však knihu natoľko ozvláštnili, že som si ju zamilovala.

03.04.2017 4 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Hrôzostrašné udalosti a výborná novinárska práca. Vďaka tomu, že kniha nie je len príbehom o vrahovi, ale poskytuje náhľad do nórskej spoločnosti a spôsobu ich myslenia som pochopila mnohé otázky, ktoré sa krútia okolo Nórska, aj nazeranie Nórov na udalosti v Osle a na Utoyi.

20.07.2016 5 z 5

Muž menom Ove Muž menom Ove Fredrik Backman

Prekvapivo milá kniha. Očakáva som iný záver, ale o sklamaní nemôže byť ani reči. O tvrdohlavosti, presvedčení, vernosti, šikovnosti, medziľudských vzťahoch a zároveň jeden z najkrajších ľúbostných príbehov za posledné roky. (Kam sa hrabe ten príbeh o upírovi?)

12.02.2016 5 z 5

Prečítané a v porovnaní so starčekom : lepšie :) Keďže kniha vyšla ako druhá v poradí, dalo by sa jej vyčítať mierne opakovanie, alebo napodobňovanie dejových úsekov zo starčeka, ale získala si ma charakteristikou hlavnej postavy a ľahším plynutím deja (v Nombekinom okolí sa vyskytuje menej svetoznámych politikov a sú doň zaradení logickejšie) ako aj Nombekinou inteligenciou :) Za mňa palec hore!

20.08.2015 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Jednoducho geniálne, nadčasové dielo!

16.05.2015 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Neviem sa zbaviť pocitov, ktoré vo mne kniha vyvolala. A to je dobre.
Veľmi sa mi páčil začiatok, posledné kapitoly sa mi zdali slabšie, ale stále si nájdem čas na uvažovanie o tom, čo pán Kundera vsunul medzi riadky, aj do riadkov.

03.04.2015 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Bohužiaľ príbeh ako podľa šablóny, ktorú načrtáva kniha Tajomstvo od Byrne(ovej). Autor podáva známe veci štýlom, akoby na ne práve prišiel po niekoľkoročnej meditácii, neustále sa opakuje a napokon aj príbeh je veľmi predvídateľný. Pre mňa veľké sklamanie.

02.04.2015 1 z 5

Príhody a skúsenosti mladíka Reného Príhody a skúsenosti mladíka Reného Jozef Ignác Bajza

Veľmi milé prekvapenie, na prvý slovenský román je dielo veľmi svetové :) mňa však viac oslovila druhá časť - Reného potulky Slovenskom, kde autor poukazuje na neduhy nášho národa. (Robil to tak dôsledne a kriticky, že mu ju "vrchnosť" nedovolila dopísať!)

02.04.2015 4 z 5

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Vrámci povinného čítania som našla klenot. Pre mňa nezabudnuteľný príbeh jednej dedinky.

Ledový zámek Ledový zámek Tarjei Vesaas

Jemné a zároveň hlboké rozprávanie o vyrovnávaní sa so stratou. Nádherné opisy prírody a ľadového zámku striedajú obrazy myšlienok mladej slečny smútiacej za priateľkou. Oddanosť, viera, nádej, ale aj nepochopenie, samota a strach sa prepletajú stranami a zavedú čitateľa do rozprávkovej ilúzie. Jedným slovom nádhera!

05.02.2016 5 z 5