Lily28 Lily28 komentáře u knih

Spev o Achillovi Spev o Achillovi Madeline Miller

Príbeh je zrecyklovaný, len vyrozprávaný z iného uhla pohľadu. Achillov vzťah s Patroklom tiež nie je žiadna novinka. Je to rýchle čítanie vďaka ktorému sa na chvíľu ocitnete v starom Grécku spolu s hrdinami a bohmi, ale príbeh nemá žiadne vlastné posolstvo.

27.05.2020 3 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Celá táto kniha je postavená na vode. Doslova. Literárna hodnota je minimálna, ide len o dva príbehy, ktoré spolu nijak nesúvisia, respektíve je to spojenie veľmi laxné a náhodné. V konečnom dôsledku som ani nemala pocit, že by bolo posolstvom knihy poukázať na environmentálne problémy. Namiesto toho bolo uspokojené moje feministické ja :D

24.03.2020 2 z 5

Byla jsem nevěrná Byla jsem nevěrná Sigrid Undset

Undsetová je silná vo svojich veľkolepých historických románoch, za ktoré dostala aj Nobela, tie drámy zo "súčasnosti" ma nezaujali.

03.10.2019

Chceli by sme Vám oznámiť, že zajtra nás aj s rodinami pozabíjajú Chceli by sme Vám oznámiť, že zajtra nás aj s rodinami pozabíjajú Philip Gourevitch

Kniha je veľmi komplexná, preto sa občas ťažšie číta, najmä pri vysvetľovaní zložitých politických hier v pozadí sa čitateľ môže stratiť, no výsledok stojí za to. Udalosti, ako sa stali v Rwande, považujeme v Európe za históriu, no vo svete sa dejú stále a ešte dlho sa budú, preto im treba venovať pozornosť.

30.09.2019 5 z 5

Veľká štvorka Veľká štvorka Scott Galloway

Autor sa zameriava na americké publikum a občas odkazuje na spoločnosti a príbehy, ktoré možno v USA pozná každý, no tunajší čitateľ môže občas tápať. Rovnako je to pri niektorých vetách prekladu, ktoré proste nedávali zmysel.
Obsahovo je kniha zaujímavá, pozará sa na veľké spoločnosti s potrebným nadhľadom, no prináša len málo nového obsahu.

15.08.2019 3 z 5

Navarme si Japonsko Navarme si Japonsko Denisa Ogino

Pripájam sa ku komentáru od yaoiyuri. Obsah v závere naozaj chýba, keďže kniha nemá jasné delenie pokrmov, ťažko sa tam niečo hľadá. Zároveň mi vadí nejasnosť transkripcie resp. prekladu jedál. Niektoré sú ponechané s japonským názvom, inde autorka prekladá názov do slovenčiny, čo vedie k zmätkom. Pri receptoch občas chýbajú časové údaje - ako dlho variť či piecť. Preto hviezdička dole za prevedenie.
Samotné recepty sú jednoduché a aj tie najzložitejšie sa naučíte po prvom pokuse. Suroviny sa dajú zohnať, prípadne vyrobiť doma. Jedlá sú veľmi chutné, rada s touto kuchárkou experimentujem :)

12.08.2019 4 z 5

Kniha vějířů Kniha vějířů Helena Honcoopová

Nádherná a hodnotná kniha, autori si dali záležať na každom detile. Toto je klenot mojej malej knižničky :) Skutočná lahôdka pre milovníkov japonskej literatúry.

03.09.2018 5 z 5

Astrid Lindgrenová - Válečné deníky 1939-1945 Astrid Lindgrenová - Válečné deníky 1939-1945 Astrid Lindgren

Na toto dielo sa dá pozerať z rôznych uhlov. Vojenský denník poskladaný z novinových a rádiových správ a súkromnej korešpondencie cudzích ľudí je popretkávaný autorkinými názormi a obrazmi z jej života, ktorý bol vojnou zasiahnutý len minimálne. Vzhľadom k tomu, že denník bol súkromný, nemám obsahu čo vytknúť.
Kniha bola primárne určená švédskemu čitateľovi, ktorý o autore a jej živote už niečo vie. V českom vydaní by som uvítala aspoň stručný Lindgrenovej životopis, rovnako ako preklad alebo informatívne zahrnutie novinových článkov a korešpondencie. Takto je kniha síce pekná, ale mám poci, že som si kúpila polotovar. Chcelo by to ešte posypať syrom a 20min zapiecť na 180°

08.05.2018

Olav Audunsson 2 Olav Audunsson 2 Sigrid Undset

Romány S. Undsetovej môžete čítať (ako pán Lišák z predchádzajúceho komentára ) jednoducho ako príbeh zo stredoveku, ktorý sa vlečie ale neutečie, je plný rodinných vzťahov a opisov, alebo sa môžete zahĺbiť to nevídaného príbehu o zložitom psychologickom vzťahu medzi otcom a nevlastným synom.
SPOILER Spomeniete si ešte koľko krát si Olav pomyslel, že Eirika nenávidí? A koľko krát mu uveril jeho zámery a podporil ho? Dokonca si spomínam na pasáž, kde sa priznáva, že tohto syna má zo všetkých najradšej,
Už len táto jediná dejová línia vydá na zaujímavú knihu, nič podobné som zatiaľ nečítala, ale dejových liniek a hlboko ľudkských, nestálych vzťahov tam bolo viacero. Takmer by sa dalo povedať, že každá postava by si zaslúžila vlastný román.

21.11.2017 5 z 5

Kranova cukrárna Kranova cukrárna Cora Sandel

(SPOILER) Priestory, v ktorých sa román odohráva sú ako dobre postavené divadelné kulisy a postavy na nich "hrajú" svoju úlohu - dcéra, majiteľka cukrárne, hulvát, ex-manžel... Len hlavnej protagoistke sa nedarí dostať do úlohy poslušnej ženy, ktorá napoludnie v cukrárni nemá dôvod sedieť, veď má doma práce nad hlavu. Sociálna dráma zachytáva osud ženy, ktorá je odhodlaná skoncovať so životm - najskôr doslovne, neskôr aspoň spoločensky. Jej okolie sa pri snahe pomôcť vôbec nezaujíma o jej psychku a vnútorné prežívanie, snažia sa ju len dostať naspäť za šijací stroj a na pevne určené miesto v spoločnosti.

03.04.2017 5 z 5

Sestry Makiokovy Sestry Makiokovy Džuničiró Tanizaki

Obsahom a formou mi táto kniha pripomínala diela Jane Austenovej v japonských reáliách. Schudobnená "šľachtická" rodina sa snaží uržať na výslní a dobre vydať svoje dcéry a zúriaca vonja (tu 2.svetová, u Austenovej to bol Napoleón) akoby sa ich ani nedotýkala. Japonské reálie a nazeranie na svet však knihu natoľko ozvláštnili, že som si ju zamilovala.

Vojna nemá ženskú tvár Vojna nemá ženskú tvár Světlana Alexandrovna Alexijevič

Jedinou chybou tejto knihy je, že je tak jednostranná, až má človek pocit, že všetko zlé počas vojny vykonali len a jedine Nemci, zatiaľ čo chudáci Rusi sa len bránili a všetky vojnové zločiny a zverstvá, ktoré majú na konte sa nedajú ani porovnať s tým, čo im spravili Nemci. Pri čítaní treba zobrať trochu rozumu do hrsti a byť k článkom kritický. Na druhej strane je to nenahraditeľný zdroj spomienok na zverstvá vojny z prvej ruky. Žiadne hrdinstvo a štatistiky a rozprávanie tak, ako to chce niekto počuť, ale subjektívna spoveď toho, aké to naozaj bolo.

Nevlastný brat Nevlastný brat Lars Saabye Christensen

Ak si chcete prečítať to najlepšie čo v nórsku v posledných rokoch vyšlo, túto knihu nemožno opomenúť. V roku 2016 začala nórska televízia NRK vysielať seriál natočený podľa knihy a samotné dielo je oceňované verejnosťou aj kritikmi.
Pre mňa bola táto kniha oriešok, v polovici som si musela dať prestávku :) Každopádne dočítanie stálo za to, je to veľmi netradičný príbeh každodennosti, v ktorom snáď každý nájde kúsok seba. Príbeh rozpráva v prvom rade o dvoch bratoch, ale dozvedáme sa životopis takmer štyroch generácií jednej rodiny a každá z postáv by si zaslúžila vlastnú 600-stranovú knihu.

03.04.2017 5 z 5

Šikovnej kluk Šikovnej kluk Inger Edelfeldt

Možno ešte zaujímavejšie ako osud samotného hlavného hridnu je sledovať myšlienky jeho matky, ktorej preslov "uvádza" každú kapitolu a vypovedá o rodinnej atmosfére a tlaku spoločnosti viac než pohŕdanie, ktorému čelí Jim. Občas som mala pocit že je jedno či si homosexuál alebo žena, tvoje práva a slobody proste nikoho nezujímajú pokiaľ sa nezmieriš sám so sebou.

Láska Láska Hanne Ørstavik

Štýl, ktorým je román písaný kopíruje správanie hlavnej hrdiny. Povrchná žena hľadúca lásku v každom pohľadnom cudzincovi, ktorého stretne, ale neschopná naviazať plnohodnotný vzťah s malým synom.

02.03.2017 5 z 5

Cez noc Cez noc Stig Sæterbakken

Keď čítam komentáre a anotácie na túto knihu, zdá sa mi, že sa mi dostal do rúk výtlačok s pozmeneným obsahom. Pre mňa nebola ani temná ani hororová; bol to krehký príbeh o rodine, vzťahoch, ťažkých rozhodnutiach, láske, smrti a smútku. Autor necháva svojho hrdinu robiť chyby a potom za ne kruto platiť, no práve vďaka tomu sa vytvára obraz ideálnej rodiny, aká by mala byť, či ako to mohlo byť.

01.08.2016 5 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Hrôzostrašné udalosti a výborná novinárska práca. Vďaka tomu, že kniha nie je len príbehom o vrahovi, ale poskytuje náhľad do nórskej spoločnosti a spôsobu ich myslenia som pochopila mnohé otázky, ktoré sa krútia okolo Nórska, aj nazeranie Nórov na udalosti v Osle a na Utoyi.

20.07.2016 5 z 5

Proroci z fjordu Věčnosti Proroci z fjordu Věčnosti Kim Leine

"Niekedy si človek na knihu tak zvykne, že je zarazený, keď skončí." Tak to zhodnotil môj priateľ, keď som Prorokov dočítala a zostala ako bez duše. Stále premýšľam nad motiváciami jednotlivých postáv k ich činom a nazeraniu na svet. Nečkajte veľké zápletky a vyvrcholenia príbehu, dej plynie pokojne a veľmi nenápadne sa vám votrie pod kožu.
Hviezdičku u mňa stratila kniha pre občasné skákanie v čase, čo bolo podľa mňa v príbehu zbytočné. 3,5*

25.06.2016 3 z 5

Údolie zázrakov Údolie zázrakov Amy Tan

Nenáročná kniha, na ktorej ma najviac priťahovalo a fascinovalo exotické prostredie, naopak ma neustále sa opakujúci motív pošramotených vzťahov matiek a dcér ku koncu prestal zaujímať. SPOILER rovnako ma nebavil pomerne rozvláčny a emotívny happy-end, hoci si ho postavy zaslúžili, hlavne osud a charakter Flory na mňa pôsobil skôr fantazijne, než realisticky.

26.05.2016 2 z 5

Sny Olavovy Sny Olavovy Jon Fosse

5* je na túto knihu málo.

06.05.2016 5 z 5