Smrt si říká Engelchen

Sugestivní příběh partyzánského oddílu v beskydských horách je zároveň dramatickým příběhem zániku kopaničářské vesnice Ploština za 2. světové války. Román se odvíjí jako pásmo vzpomínek jednoho z raněných partyzánů, který se těžce vyrovnává se skutečností, že jejich poslední boj zavinil smrt jejich hostitelů. Problém viny, s nímž se partyzáni musejí vypořádat, se rozrůstá v otázku cílů a prostředků, jimiž je cíle dosaženo. Kniha vychází z osobního autorského prožitku a je nesena snahou o pravdivé zachycení partyzánských bojů na pomezí Moravy, a současně je i varující vzpomínkou na bezejmenné hrdiny, kteří partyzánům pomáhali a často nesli tíži nacistické msty....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126726/smrt-si-rika-engelchen-rtx-126726.jpg 4.5375
Romány, Válečné, Literatura slovenská
Vydáno, Československý spisovatel

Smrť sa volá Engelchen

Kniha Smrt si říká Engelchen

B4LU
předevčírem

Sugestivní válečný příběh z partyzánského prostředí. Ukazuje, že to nebylo jen takové dobrodružství, kde hodní bojovali se zlými a pak žili šťastně až do smrti. Lidé dělají chyby, které můžou mít děsivé následky, a svůj podíl viny si pak odnáší všichni zúčastnění.
Jediným rušivým elementem jsou ty příležitostné komunistické vložky.

Mudry

U starých knih se vždycky bojím, zda mi bude vyhovovat styl psaní, použitý jazyk . Mé obavy se rozplynuly po přečtení několika málo řádků. Neuvěřitelně čtivé ,napínavé, strhující dílo .

Prateri

Menší část mé knihovny tvoří knihy, které někdo nechtěl. Mně je jich líto, a tak je zachraňuji před likvidací. Je to takový můj knižní domov důchodců. I kniha Smrt si říká Engelchen se ocitla v mém domově. Mírně odrbaná, ale s velice živým svědectvím o partyzánech, jejich životě v lesích, horách, o jejich svědomí, smrti i cesty k přežití. Byl to boj proti nepříteli v zemi, je to i kniha o silných přátelských poutech, o zodpovědnosti.
Je to kniha z větší části o skutečných událostech, před kterou se hluboce skláním.

jiri77

Hodně dobrá kniha , která nás zavede do bojů konce druhé světové války a pohled na jednu partyzánskou skupinu a jejich osudy. Příběh je napsaný chvílemi velmi drsně. Co ještě dodává na síle prožitku ze čtení ,že je většina psaná podle skutečných událostí a autorových pamětí.

romain

Knihu jsem dostal pod stromeček “od Ježíška” kterého navedl můj syn... No a v dnešní době ... říkal jsem si že číst knihu o partyzánech, nacistech, strachu, hladu a smrti... asi není nejvhodnější .. Přesto jsem ji před chvilkou dočetl a téměř jedním dechem. A udělal jsem dobře. Co jsou proti tomu zavřená kina, obchody nebo homeoffice?!

Abroš

Dobře čtivá kniha o partyzánech na Valašsku.Podloženo skutečností

TomHagen
08.09.2020

Pamatuju si, jak jsem četl úryvek v čítance na druhém stupni ZŠ a kniha mě zaujala. Po pár letech jsem si ji našel a přečetl celou jedním dechem (ona není nijak dlouhá). Strhující, výborně napsané. Některá dobová specifika vám dojdou až po čase, po trochu hlubším seznámení s naší minulostí, ale to jen dokresluje fakt, že tento příběh ve vás zůstane.

Padrn
07.09.2020

Nádherná kniha. Osobní příběh autora hodně přidává na autenticitě. Zajímavý proto byl i dodatečný autorův komentář, který vysvětloval, do jaké míry se držel skutečnosti - k mému překvapení zřejmě poměrně dost. Z lidského hlediska je to hluboký, upřímný a krásný příběh, který nám je poučením v každé době. V knize je dnes samozřejmě nepřehlédnutelná inklinace ke myšlenkám komunismu a k Sovětskému svazu, což je nakonec také zajímavé a může to pomoct porozumět dané době, když to dokážeme vzít s nadhledem.