Smrt si říká Engelchen

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sugestivní příběh partyzánského oddílu v beskydských horách je zároveň dramatickým příběhem zániku kopaničářské vesnice Ploština za 2. světové války. Román se odvíjí jako pásmo vzpomínek jednoho z raněných partyzánů, který se těžce vyrovnává se skutečností, že jejich poslední boj zavinil smrt jejich hostitelů. Problém viny, s nímž se partyzáni musejí vypořádat, se rozrůstá v otázku cílů a prostředků, jimiž je cíle dosaženo. Kniha vychází z osobního autorského prožitku a je nesena snahou o pravdivé zachycení partyzánských bojů na pomezí Moravy, a současně je i varující vzpomínkou na bezejmenné hrdiny, kteří partyzánům pomáhali a často nesli tíži nacistické msty....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126726/smrt-si-rika-engelchen-rtx-126726.jpg 4.5375
Žánr
Romány, Válečné, Literatura slovenská
Vydáno, Československý spisovatel
Orig. název

Smrť sa volá Engelchen

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (53)

Kniha Smrt si říká Engelchen

Přidat komentář
B4LU
předevčírem

Sugestivní válečný příběh z partyzánského prostředí. Ukazuje, že to nebylo jen takové dobrodružství, kde hodní bojovali se zlými a pak žili šťastně až do smrti. Lidé dělají chyby, které můžou mít děsivé následky, a svůj podíl viny si pak odnáší všichni zúčastnění.
Jediným rušivým elementem jsou ty příležitostné komunistické vložky.

Mudry
22. února

U starých knih se vždycky bojím, zda mi bude vyhovovat styl psaní, použitý jazyk . Mé obavy se rozplynuly po přečtení několika málo řádků. Neuvěřitelně čtivé ,napínavé, strhující dílo .


Prateri
21. února

Menší část mé knihovny tvoří knihy, které někdo nechtěl. Mně je jich líto, a tak je zachraňuji před likvidací. Je to takový můj knižní domov důchodců. I kniha Smrt si říká Engelchen se ocitla v mém domově. Mírně odrbaná, ale s velice živým svědectvím o partyzánech, jejich životě v lesích, horách, o jejich svědomí, smrti i cesty k přežití. Byl to boj proti nepříteli v zemi, je to i kniha o silných přátelských poutech, o zodpovědnosti.
Je to kniha z větší části o skutečných událostech, před kterou se hluboce skláním.

jiri77
06. února

Hodně dobrá kniha , která nás zavede do bojů konce druhé světové války a pohled na jednu partyzánskou skupinu a jejich osudy. Příběh je napsaný chvílemi velmi drsně. Co ještě dodává na síle prožitku ze čtení ,že je většina psaná podle skutečných událostí a autorových pamětí.

romain
28. ledna

Knihu jsem dostal pod stromeček “od Ježíška” kterého navedl můj syn... No a v dnešní době ... říkal jsem si že číst knihu o partyzánech, nacistech, strachu, hladu a smrti... asi není nejvhodnější .. Přesto jsem ji před chvilkou dočetl a téměř jedním dechem. A udělal jsem dobře. Co jsou proti tomu zavřená kina, obchody nebo homeoffice?!

Abroš
10. ledna

Dobře čtivá kniha o partyzánech na Valašsku.Podloženo skutečností

TomHagen
08.09.2020

Pamatuju si, jak jsem četl úryvek v čítance na druhém stupni ZŠ a kniha mě zaujala. Po pár letech jsem si ji našel a přečetl celou jedním dechem (ona není nijak dlouhá). Strhující, výborně napsané. Některá dobová specifika vám dojdou až po čase, po trochu hlubším seznámení s naší minulostí, ale to jen dokresluje fakt, že tento příběh ve vás zůstane.

Padrn
07.09.2020

Nádherná kniha. Osobní příběh autora hodně přidává na autenticitě. Zajímavý proto byl i dodatečný autorův komentář, který vysvětloval, do jaké míry se držel skutečnosti - k mému překvapení zřejmě poměrně dost. Z lidského hlediska je to hluboký, upřímný a krásný příběh, který nám je poučením v každé době. V knize je dnes samozřejmě nepřehlédnutelná inklinace ke myšlenkám komunismu a k Sovětskému svazu, což je nakonec také zajímavé a může to pomoct porozumět dané době, když to dokážeme vzít s nadhledem.

1