Lily-fairy Lily-fairy komentáře u knih

Rose pod palbou Rose pod palbou Elizabeth Wein

Krásný, smutný a silný příběh o naději a ženství. Víc takových, prosím.

09.09.2020 5 z 5

Teď je řada na mně Teď je řada na mně Angie Thomas

ČTENO V ORIGINÁLE
Vše, co chybělo Vypálené nenávisti, se tady objevuje. Autorka se vypsala a je vidět velký posun, zejména v plasticitě postav. Ty mi tenkrát přišly trošku nemastné neslané, ale tady ne. Zamilovala jsem si i popkulturní odkazy a slangový jazyk (doufám, že je v překladu zachován). Téma originální a důležité, zvlášť po protestech na jaře. A překvapivě tu byla i na ya velmi uvěřitelná romantika. Mohu jedině doporučit!

27.08.2020 5 z 5

Vílí křídla Vílí křídla Renata Štulcová

Kdysi, v páté třídě, jsem zde zanechala 5 hvězdičkové hodnocení a zařadila knihu ke svým nejoblíbenějším. Teď jsem po necelých pěti letech zpět a musela jsem hodnocení srazit. Knize bych udělila 3 hvězdičky, ale rozhodla jsem se pro průměr. Protože vím, že pro správnou věkovou kategorii je kniha dokonalá.
A co mi na ní teď vadilo? Styl psaní, který dost často připomínal wattpad, a postavy. Nebo spíš Marina. Chvílemi se chovala na mnohem více, ale bylo nám stále připomínáno, že jí je 11 a je jenom nejlepší, nejvhytřejší... Ale ten svět je pořád kouzelný. V rereadingu série plánuji pokračovat, protože se nemůžu dočkat, až se dostanu do dalších dílů, které snad budou víc ya.

21.08.2020 4 z 5

Hvězdy nad Berlínem Hvězdy nad Berlínem Sarah Matthias

Nebudu vám lhát, nálepky dívčí román jsem se docela bála, i tatér z Osvětimi mi přišel moc romantický a trochu přikrášlený. Ale šeredně jsem se zpetla. Ačkoli jsem měla konec trochu vyspoilerovaný, hltala jsem stránku za stránku a zvládla ji za den. Ono tam stejně určité náznaky byly...
Téma, o kterém se moc nemluví a nepíše. Otázka romského rasismu je palčivá i dnes. K tomu sympatické postavy a čtivý styl psaní. Ano, romantické to bylo, ale hrůzy války zde byly vykresleny více než dobře. Romantika byla krásná, vůbec ne otravná a nakonec musela ustoupit beznaději. Jednoznačně doporučuji a pokud se vám líbila, sáhněte po Jsou světla, která nevidíme. Mají podobnou strukturu a jsou to taky mé lásky.

11.08.2020 5 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Krásná pohádka s mrazivou atmosférou, rozhodně žádné průměrné ya fantasy

04.08.2020 4 z 5

Prozření Mary Dyerové Prozření Mary Dyerové Michelle Hodkin

Zajímavý příběh s neotřlou atmosférou, žádné průměrné ya.

16.07.2020 4 z 5

Můří deníky Můří deníky Rachel Klein

Tohle byla tedy zvláštní kniha! Není to pro každého, ale pokud máte rádi ponurou a pochmurnou atmosféru a rádi trochu zapojíte vlastní fantazii, tak vřele doporučuji.

09.07.2020 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

O něco slabší než jednička, ale pořád veliká zábava

08.07.2020 4 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Nedokáži hodnotit hvězdačkami, 3 jsou moc, ale na 2 to tak špatné nebylo. Téma depresí, sebevražedných sklonů, coming outu a bůh ví, čeho ještě je zajímavé, ale každá postava v rodině nemůže být zralá na psychiatra a mít svůj vlastní problém. Autorka totiž pak jen klouže po povrchu a vlastně se o každém problému nic moc nedovíme. Škoda. Ale hezky se četla.

08.07.2020

Jediná vzpomínka Flory Banksové Jediná vzpomínka Flory Banksové Emily Barr

Zajímavé nosné téma, za něj ta první hvězdička, ale zpravování otřesné. Příběh nudný,
postavy nijaké. Jsem ráda, že jsem ji aspoň přečetla za den a na konci byly asi tak tři dobré citáty. Nebýt nízkých očekávání a čtivosti, asi bych ji odložila...

08.07.2020 1 z 5

Krycí jméno Verity Krycí jméno Verity Elizabeth Wein

Jsem ráda, že válečné romány už dávno nejsou jen o Osvětimi. Téma tajných agentů bylo velmi zajímavé, bohužel příběh byl až moc ,,sluníčkový”. První část byla dokonalá, temná, ale ta druhá místy neuvěřitelná. Proto jen 4 hvězdičky.

08.07.2020 4 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Stále se četla krásně, ale příběh samotné Scarlet mě tolik nebavil. Vytahovala to Cinder a samozřejmě kapitán Thorne. Jsem zvědavá na další hrdinku a další příběh...

02.07.2020 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Tohle bylo geniální! Jako kdyby někdo vzal šedesátkový film večírek, dosadil ho na Moravu a napsal podle něj knihu. Bavila jsem se neskutečně moc!

28.06.2020 5 z 5

Zahrada spáčů Zahrada spáčů Lisa Heathfield

Zajímavé a důležité téma (hvězdička navíc za drsný konec), ale zpracování docela bídné. Neukončený konec, ploché a nijaké postavy, divný styl vyprávění (ale přečetla jsem ji za den, tak co)...

25.06.2020 3 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

(SPOILER) Nemám slov. Nic podobného jsem nikdy nečetla a asi ani číst nebudu. Smála jsem se nahlas, zamilovala si všechny postavy (ač byly jejicch charaktery parodicky přehnané) a málem uronila slzičku pokaždé, když mi došlo, jak to bylo s Janou doopravdy. Jen chudák lord Dudley tu byl na jiné straně než ve skutečnosti. I když kdo ví, třeba se to doopravdy stalo takhle....

24.06.2020 5 z 5

Dopisy na konec světa Dopisy na konec světa Ava Dellaira

Ach bože, proč já se na každou ,,heavy contemporary ya" tak těším, když vím, že všechny jsou o tom, že dívka blízká hlavní hrdince/hrdinovi byla obtěžovaná a pak zmizela/zemřela. Do konce jsme napínáni a patláme se s otázkou, zda jsme ji tedy znali nebo ne.
Toto by samo o sobě nebylo špatné, kdyby to tu nebylo už tolikrát. Všechny tyhle příběhy (Byla jsem tu, Tady končí svět, Paper towns...) jsou psány de facto podle šablony.
A bohužel se setkáváme s klasickým nešvarem tohoto žánru - nijaké postavy. Prostě další lidé ze střední, nic nového pod sluncem. Nic mě nedonutilo je mít ráda a nějak řešit jejich osud. Na začátku se navíc chovaly nereálně - to jako můžou být bff za jeden týden?
Druhá půlka o trochu lepší, ale žádná sláva... Jen pár hezkým myšlenek a citátů

21.06.2020 2 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

ČTENO V ORIGINÁLE
I přes trochu krkolomný začátek jsem si knihu neskutečně užívala. Bylo to zase něco jiného. Příběh z pohádkového světa, který vůbec není tak nádherný a pod pozlátky skrývá příběhy prodaných dívek.
Jen konec se mi moc nelíbil. Na takto pomalu plynoucí knihu byl ukončen moc rychle a nereálně. I část po válce už nebylo ono, ale chápu, že nám autor chtěl ukázat, jak moc se vše změnilo. Doporučuji, už jen proto, jak známá kniha je. Já se teď snažím zjistit něco o kontroverzích s knihou spojených, protože prý má existovat ještě jedna verze, kterou psala gejša, která pomáhala autorovi právě s jeho knihou.

21.06.2020 4 z 5

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Čtivá originální oddechovka, která vás ale donutí se nad sebou zamyslet. Bohužel ji uškodila otravná hlavní hrdinka a hloupá romantická linka, která byla pro příběh až moc důležitá. A konec zbytečně zbrklý.

10.06.2020 3 z 5

Dívka v modrém plášti Dívka v modrém plášti Monica Hesse

Opravdu mě mrzí takto nízké hodnocení tady na Databázi, protože tohle si tahle kniha opravdu nezasloužila. Je velmi čtivá, má sympatické postavy, emoce a zajímavé téma, je to zase něco trochu jiného (přece jen příběhy z Osvětimi už jsou trochu okoukané...). A proč tedy nedávám 5*? Dala bych čtyři a půl, ale to nejde. Vadily mi takové ya oslí můstky. Už jsem bohužel přečetla válečných románů moc na to, abych dala s čistým svědomím 5 úplně každému. Přesto moc doporučuji!

07.06.2020 4 z 5

Byla jsem tu Byla jsem tu Gayle Forman

Téma je velmi důležité a zajímavé, takže je mi opravdu líto, že nemůžu dát vyšší hodnocení. Kniha se čte krásně, přečetla jsem ji za jeden den. Ale samotný příběh? O ničem. A postavy, které vás ničím nezaujmou, patří do takové té armády ,,náhodných amerických puberťáků, jejichž jména a osobnosti zapomenete hned po dočtení poslední věty". Je to škoda, nosné téma bylo skvělé. Ano, dala jsem jí původně 4*. Ale to jen z takového toho nadšení po dočtení knihy však to znáte...

06.06.2020 2 z 5