libuse6749 libuse6749 komentáře u knih

Polib mě znovu Polib mě znovu Stella Tack

Zamilovat se do prince? Která holka, kdy o tom nesnila?!

Podlehne Silver kouzlu následníka trůnu Nového Skotska, když přijme jeho nabídku postarat se v utajení o jeho bezpečnost. Přestože patří mezi nejlepší bodyguardy v Miami, bude to mít sakra těžké. Mladého Prescota mají v hledáčku nejen paparazzi, ale evidentně má nepřátele i ve svém blízkém okolí.

Další díl ze série Osobní strážce je opět velmi čtivý a lehce napsaný. Ve vyprávění se střídají Silver a Prescot, do knihy jsem jen nakoukla a rázem jsem měla za sebou prvních 100 stránek. Velkým překvapením pro mě bylo setkání s hrdiny z prvního dílu, které autorka dokázala přirozeně do knihy začlenit. V tomto dílu se však vše točí v prostředí královské rodiny. Nechybí intriky, tajemná minulost hlavních hrdinů, na stránkách se řeší mnoho rodinných trablůna můj vkus až příliš postranních zápletek, které odváděly pozornost od Silver a Prescota.

Přestože jsou v knize místa a momenty, které nejsou reálné nebo působí plytce, i tak knížka naprosto splňuje kritéria romantické pohádky okořeněné humorem i napětím.

16.08.2023

Zločin přijde po půlnoci Zločin přijde po půlnoci Ladislav Beran

Nová kniha Ladislava Berana, bývalého emeritního komisaře, vám představí první oddělení písecké kriminálky. Tentokrát se nejedná o jednu kriminální linku, ale čtenáři si přečtou hned 19 nejrůznějších samostatných případů. V průběhu čtení můžete dumat na tím, jestli autor čerpá ze své dlouholeté praxe a zkušeností nebo si hraje jen s fantazií. Tipuji, že to bude kombinace všech možností a některé případy se opravdu staly a ty co se nestaly, tak se klidně jejich čas ještě může přijít.

Stálí fanoušci autora již dobře znají vyšetřovací partu v čele s kapitánem Karasem a hlavními vyšetřovateli, podle nichž se jmenuje i celá krimi série Mach a Studnička. A čísla mluví jasně, jde o partu hodně oblíbenou, protože již v této sérii vyšlo 15 knih.

Vyšetřovat se budou zločiny nejrůznějšího charakteru. Od vykradených kostelíků a kapliček, se podíváme i na vykradené chaty a hausbóty, rozluštíme záhadné anonymy v květomluvě, které dostala vyděšená prodavačka. Tým zaměstná i šlapka, co šla podat trestné oznámení na svého pásaka a stejně tak krádež vzácných koi kaprů, které si jejich majitel cenní na velké peníze.

Ve vyprávění nechybí policejní žargon, humor, a i špetka sexistických narážek, které se v mužském kolektivu dají pochopit. Chybělo mi trochu vlastní pátrání či uvažování nad případnými pachateli, protože krátká forma jednotlivých příběhů spíše názorně ukazovala popis jednotlivých činů a následných kroků k dopadení pachatele.

15.08.2023

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Ruta Sepetys dokazuje nemožné. Představit historii v rámci beletrie, tak aby byla čtivá a přístupná většímu okruhu čtenářů. Protože přiznejme si, že jen málokdo z nás by sáhl po literatuře faktu historie, dějiny, z předrevolučního období v Rumunsku.

Knihu už četli asi všichni, ale kdyby tu byl někdo jako já, kdo si ji nechal na později nebo ho dosud míjela, tak připomenu, že děj se odehrává v Rumunsku, v roce 1989, z velké části v rodině sedmnáctiletého Cristiana Florescu. Ten je, pod nátlakem tajné policie, přinucen k tomu, aby donášel na své blízké. Bohužel není jediný informátor. Rumunsko je jimi doslova prošpikované.

Dříve narozeným budou některé příběhy z knihy povědomé, protože před rokem 1989 byla situace u nás hodně podobná. Je to silné čtení, kde na čtenáře doslova doléhá strach a nejistota. Přečetla jsem se zatajeným dechem a nemohla jsem se dočkat, až se lidé probojují ke svobodě.
Myslím, že zrovna tato knížka je vhodným adeptem na zařazení do povinné četby, aby i dnešní studenti věděli, že svoboda není samozřejmost.

30.07.2023 5 z 5

Exodus Exodus Kate Stewart

Tato recenze je nádherným příkladem toho, jak rozličné čtenářské chutě má každý z nás. Přestože je série Havraní bratrstvo velice úspěšná a u čtenářek oblíbená, s výbornými recenzemi, mě prostě tato série nesedla. Už z prvního dílu jsem byla rozpačitá, ale zvědavost mi dohnala k tomu dát šanci ještě dalšímu dílu. Ten mě však opět tuze natrápil.

Sama autorka vystihla přesně můj názor na první knihu, kdy napsala v jiné souvislosti větu, ze které jsem si půjčila část.

Sexuálně provokativní pohádka se špatným koncem, nebo nedejbože bez konce.

V druhém dílu se mi sice vyjasnil ten otevřený konec, ale v první třetině knihy jsem naprosto nevěděla o co běží. Dále pokračovalo plácaní hlavní hrdinky, která, ač trochu vyspěla, stále zůstala naivkou a některé její kroky byly naprosto nepochopitelné. Abych však byla upřímná, tak chápu čtenářky, které si zamilovaly hlavní mužské hrdiny, že potřebovaly v určitých pasážích kapesníčky na slzičky. Protože určité pasáže v knize jsou skutečně velmi emotivní. Některá místa v knize mi přišla naprosto zbytečná, jako by se autorka snažila jen nahnat strany.

Líbil se mi poměrně uzavřený konec této knihy, který mi dovolí tuto sérii již opustit a přenechat další čtení těm, kdo si HAVRANÍ BRATRSTVO oblíbili.

30.07.2023 2 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Když jsem sahala po nejnovější knize v krimi sérii s vyšetřovatelkou Erikou Fosterovou, naprosto přesně jsem věděla, do čeho jdu. Krimi případy Roberta Bryndzy patří k mým oblíbeným již od první přečtené knížky. Osudné svědectví má stejnou atmosféru jako předchozích šest dílů, znáte velmi dobře hlavní hrdinku Eriku i její spolupracovníky z vyšetřovacího týmu. Stejně tak znáte již i rukopis autora, a pokud vás bavilo předchozích čtení, nebudete se nudit ani zde.

Akce začíná doslova od první kapitoly a v druhé se již Erika ocitá na místě činu, kde byla brutálně zavražděná žena. Pokud jste dosud tento díl nečetli, tak vás nalákám na téma, které dnes frčí a tím jsou podcasty o skutečných zločinech. Právě těmi se zabývala jedna z obětí a evidentně již byla sexuálnímu predátorovi natolik blízko, že už pro něj začala být nebezpečná. Po jakých stopách půjde Erika se svým týmem si musíte již přečíst sami, ale prozradím, že to nebude mít vůbec lehké.

Když to shrnu, knížka mi bavila od první do poslední stránky. Pro toho, kdo má čas, je to záležitost jednoho dne, protože příběh je velice čtivý a kapitoly většinou krátké. Pachatele jsem tentokrát po indiciích v knize tušila, i tak se mi finále knihy líbilo. Stejné jako dějová linka z osobního života Eriky.

Co dodat, těším se na další díl.

30.07.2023

Holmes z Kjóta 1 Holmes z Kjóta 1 Mai Močizuki

Moje první M A N G A!

Moje první zkušenost se čtením odzadu dopředu a uspořádáním komiksových okének zprava doleva, tedy přesně tak, jak čtou manga příběhy v rodném Japonsku. Prvních pár stránek dokonce v barvě, zbytek příběhu už jen černobíle.

Na knížku jsem byla skutečně natěšená, hlavně převládala zvědavost z mého prvního setkání s typickým stylem kresby. Ten rozeznáte jednoduše podle velkých očí, asijských účesů, malých nosíků. Kromě děje, v komiksových bublinách často potkáte citoslovce vyjadřující emoce.

A o čem tato série je?
V prvním dílu se seznámíte se středoškolačkou Aoi, která navštíví starožitnictví, aby zjistila cenu starých svitků svého zesnulého dědečka. K jejímu překvapení dostane pracovní nabídku, aby v obchodě zůstala výpomoc na částečný úvazek. Společně s Holmesem, vnukem majitele obchodu začíná řešit zvláštnosti týkající nejen starožitností, které jim přinášejí zákazníci.

Kresby jsou velmi líbivé a hezké. Knížka měla relativně pomalý rozjezd, ale zase na můj vkus příliš rychlý konec. Hlavní dvojka mi byla sympatická, Holmes chytrý a přitažlivý mladý muž, Aoi krásná, i když trochu naivní dívka.

Se zájmem jsem hltala naservírovaná fakta o Japonsku a jeho specifikách. Nejvíc se mi líbily zajímavosti z Kjóta, kterými prokládala autorka jednotlivé kapitoly. A bonusová kapitola na konci knihy nalákala kromě jiného i na další díl. Vypadá to totiž, že to nebude jen o pátrání, mezi hlavními hrdiny to trošku jiskří.

Kniha byla pro mě hezkou vzpomínkou na Japonsko, které jsem před lety navštívila. Atmosféra knihy ukazovala na tradiční japonské hodnoty a pro mě byla příjemným knižním zpestřením.

08.07.2023

Lhář Lhář Mikel Santiago

Kniha, která mě nalákala svou anotací. Posuďte sami, jestli byste se chytili na udičku a zařadili knihu na svůj seznam ke čtení.

Hlavní hrdina se probouzí v opuštěné továrně vedle mrtvoly neznámého muže a kamene potřísněného krví. Poté, co odtamtud uteče, se rozhodne sám rozluštit, k čemu tam došlo. Má ovšem problém: pamatuje si jen velmi matně, co se v uplynulých osmačtyřiceti hodinách stalo. A to málo, co ví, je lepší si nechat pro sebe.
Tak začíná thriller, který nás přenese do pobřežního baskického městečka, mezi klikaté cesty na krajích útesů, do domů se stěnami popraskanými od nočních bouří: do malého města, kde na první pohled nemá nikdo před nikým žádné tajemství.

Začátek se rozjel opravdu slibně, ale s přibývající přečtenými stránkami jsem se mírně řečeno nudila. Velkým kamenem úrazu pro mě byl hlavní hrdina, prostě jsem k němu po celou dobu vyprávění nenašla potřebné sympatie. Zvlášť jeho podivné počínání, při jeho samostatném pátrání, mi napovídalo, že při jeho úraze přišel nadobro o rozum. Název knihy je naprosto výstižný, a snad neprozradím moc, když prozradím, že v příběhu lžou vlastně skoro všichni.
Od knihy vás ale nechci úplně odrazovat, protože knihu jsem četla jako knižní štafetu a předchozím čtenářkám se moc líbila. I já jsem si nakonec užila finální rozuzlení příběhu, protože mi přemohla zvědavost, jak všechno nakonec dopadne.

05.07.2023

Malvína Malvína Anna Szafrańska

S Malvínou jsem se setkala už v prvním dílu, kde byla představena jako silná, úspěšná, ctižádostivá a inteligentní žena.

Překvapivě dostává v první třetině knihy dost prostoru ještě Liliana, takže jsem obracela stránku za stránkou, abych se již dostala k místům, kde Malvína svěřuje svá tajemství z minulosti, která ji bohužel trápí dosud a stále ovlivňují její život.

V jedné části knihy se dočkáme zpovědi i od Arka. I on má své jizvy, bohužel nejen na duši, ale i na těle. Jeho příběh je plný bolesti. Velmi osobitě se svěřil právě Malvíně, co pro něj tetování znamená.

Když jsem se poprvé podíval do zrcadlavyrazilo mi to dech. Ta hnusná bílá jizva už nebyla vidět. Rozhodl jsem se, že takhle schovám všechny, abych se na sebe mohl konečně podívat jako na člověka, kterej není poznamenanej krutostí světa dospělých. .... Tetování není jen vzor, barevná tuš, která proniká pod kůži. Posiluje odvahu, pomáhá postavit se vlastním strachům a bojovat se svými slabostmi. Formuje charakter a osobnost. Díky němu znovu tvoříme představu sebe sama, identifikujeme se s ním a vytyčujeme si směr. Stavíme na svojí minulosti, která lehla popelem.

Nebojte, ikdyž vás bude při čtení místy svírat srdce a možná i utírat slzy, najdete taky místa plné lásky, krásných romantických vyznání, nabyté důvěry i velmi pěkně popsaných hot pasáží.
Kniha je velmi čtivá, přesto už u mě nevyvolala takový wau efekt, jaký jsem cítila při čtení prvního dílu. Možná to bylo i proto, že některá rozhodnutí Malvíny mi přišla nepochopitelná a nesouhlasila jsem s nimi. Věřila jsem, že je již ve fázi, kdy je dostatečně silná postavit se problémům čelem.

Přesto se moc těším i na vyprávění o Jasmíně. Autorka chtěla vyvolat u čtenářů série emoce, a to se jí daří!

22.06.2023

Na dlouhé povídání Na dlouhé povídání Anna Hogeland

Knihu naprosto přesně vystihují slova:
Intimita
Ženská síla
Tajemství
Odvaha
Křehkost života.

A stejně tak její název NA DLOUHÉ POVÍDÁNÍ, protože některé momenty, které v životě ženy nastanou nejde sdělit dál jen jednou větou. Otázkou zůstává, jestli je vůbec někomu žena sdělit chce.

Hned v první kapitole se Anna, sama toho času ve dvanáctém týdnů těhotenství, od své starší sestry Margot dozví relativně strohou informaci, že potratila. Překvapí ji, že v dalším telefonátu jí začne vyprávět o její přítelkyni Elizabeth. O prvním manželovi, potratu a krachu manželství a o nové etapě v jiném městě, s jiným mužem a s jiným dítětem, které v jejím břichu roste.

Neberu to jako tajemství, spíše jako příběh, který je těžké odvyprávět po kouskách, zároveň je těžké ho vyprávět vcelku. Zkrátka je jednodušší ho vynechat. Myslím, že mě lidi můžou znát, aniž by o mně všechno tohle věděli.

V dalších kapitolách pak následují příběhy dalších žen, k jejichž tajemstvím se Anna nachomýtne. Nečeká však, že život je někdy krutý a napíše vyprávění i o samotné Anně.

Jste připraveni na odhalení tajemstvích těch několika žen? Rovnou říkám, že to nebude snadné čtení, nečekejte žádné romantické pasáže, ženské klevetění plné humoru, ani napínavou zápletku. Spíš to vidím na chvilky, kdy odložíte knihu a sáhnete po kapesníku, protože jste stejnou ztrátu zažili. Poznáte příběh kamarádky, kolegyně nebo vám právě dojde, že některé ženy ve vašem okolí právě tyto tajemství mají. Není to na nich na první, ani druhý pohled vidět, navenek žijí normální život. Možná jen nenastal ten správný čas je sdílet.

Kniha je románem pro ženy, ale myslím, že někteří muži by díky ní mohli pochopit své ženy.

22.06.2023

Lepšího manžela abys pohledala Lepšího manžela abys pohledala Alena Jakoubková

Hledáte knížku na dovolenou, k vodě nebo jen tak na zahradu k lehátku, mám pro vás jeden knižní tip. Nová knížka od české autorky Aleny Jakoubkové, píšící hlavně romány pro ženy, myslím splňuje přesně ty atributy na lehké letní čtení.

Anotace prozradí hlavní trápení devatenáctileté Dory, je jím její matka a její tajná láska.

Přestože příběh začíná na konci školního roku, posledního ročníku gymnázia, hlavní hrdinka spolu s vyprávěním dospívá, čelí novým výzvám i zásadním rozhodnutím. Dodáváte jí sílu, aby se postavila teroru od matky. Naštěstí dostává velkou podporu od svých kamarádů i otce, který od rodiny odešel, ještě když byla malá. Na jednu stranu jsou její problémy nezáviděníhodné, ale na dalších stránkách se dozvíte, že jeden její velký problém se vyřeší tak lehce, že už spíše čtete pohádku. Snad neprozradím moc, že jde o pohádku s dobrým koncem.

Kniha je čtivá a lehce stravitelná, místy se vám sbíhají dokonce sliny, protože Dora je velká gurmánka. Těšíte se na pasáže, kde připravuje jídlo pro své kamarády nebo ochutnává speciality na svých cestách zejména po Evropě.

21.06.2023

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

To si myslím, kolik mám načteno a přesto objevuji další a další české autory, jejichž styl mi sedne, jak poklice na hrnec.

Tentokrát se jednalo o mé seznámení s autorkou @dagmardigmacechova a jejím novinkovým románem Víš, že nemusíš?

Bylo to natolik skvělé čtení, že jsem se okamžitě vrhla i do knížky, která mě vrátila v příběhu zpět o 7 let a vyšla pod názvem Nemusíš! Obě tedy doporučuji, jen buďte chytřejší a čtěte je raději postupně.

Knížky na sebe volně navazují a v obou se setkáváme s hlavními hrdinkami Katkou a Marií, zároveň poznáte i jejich rodiny, kolegy, partnery i přátele.

Děj v první knížce začíná červnem 2013 a končí v červnu 2017, druhá knížka přeskakuje do srpna roku 2019 a končí lednem 2020. Krátké kapitoly střídají příběhy Katky a Marie, takže naprosto přesně víte, čím hrdinky právě procházejí, jaké mají trápení či před jakými rozhodnutími stojí.
Velmi originálně jsou v obou knížkách řešeny názvy kapitol. Prvním slovo, či začátek věty je zvýrazněno tučně a rovnou navazuje vyprávěním.

Hlavní hrdinky čelí nástrahám, které přináší sám život. Jsou uvěřitelné, reálné, každá z nás bojuje s podobnými. Autorka umí probudit u čtenářek emoce a mává s nimi sem a tam. Děj je napínavý a čtenářsky zajímavý. Některé kapitoly jsou plné smutku, slz i beznaděje, střídá je však vyváženě humor a nechybí ani romantika, sex.

Obě dvě knížky ovšem přinášejí poselství. Ukazují, že cesta ke změně není jednoduchá, je naopak někdy velmi klikatá, místy jde do strmého kopce. Pro mnohé ženy tak může být čtení velmi inspirativní a může jim dodat odvahu udělat velký a důležitý krok pro sebe samu.

10.06.2023

Víš, že nemusíš? Víš, že nemusíš? Dagmar Digma Čechová

10.06.2023 5 z 5

Pacient Pacient Juan Gómez-Jurado

Pacient je španělský thriller, kde hlavní postavou je uznávaný neurochirurg, který stojí před těžkým rozhodnutím. Je vydírán nebezpečným psychopatem, který ho staví do volby život jeho dcery nebo prezidenta USA.
Autor již od prvních stránek rozehrává velkou hru , které se jako čtenář účastníte. První kapitola odpočítává 63 hodin do začátku operace a David Evans začíná vyprávět svůj příběh. Kapitoly jsou velmi čtivé a střídají se z pohledu lékaře, jeho švagrové a psychopata.
Přestože doktor Evans je velkým sympaťákem a prototypem kladného hrdiny, je nucen udělat rozhodnutí, kde jako otec nemá moc na výběr, mě k srdci za celou dobu čtení moc nepřirostl.
Čtenářsky bylo velmi zajímavé setkání lékaře a prezidentského páru, stejně tak popis ochranných opatření i příprava samotné operace. Jako matka jsem trpěla u popisu scén věznění malé dcery, ale to jistě jako rodiče chápete.
Z každé další kapitoly cítíte jak rychle běží čas a když ne připomene to odpočet na začátku několika kapitol. Co mě dostalo bylo finále knížky, kde autor už nedovolí přestat číst.
Přestože jsem v první polovině nebyla úplně přesvědčena, že mi kniha sedla, tak ke konci čtení s čistým svědomím doporučuji tento thriller i ostatní fanouškům tohoto žánru.

01.06.2023

Temný proud Temný proud Deon Meyer

Na začátku čtení ve mě hlodaly malé obavy, jestli je tento krimithriller pro mě. Trošku nejistá jsem byla z jihoafrického prostředí, kde se děj odehrával a druhé zaváhání jsem pocítila při čtení první kapitoly, která zaváněla příliš akčním prostředí, na něž nejsem úplně stavěná.

Všechen strach se rozplynul po dalších pár přečtených stránkách, okamžitě jsem vplula do děje a těšila se na každou další kapitolu.

Kniha je z počátku stavěná na dvou dějových linkách.
Parťáci Benny Griessel a Vaughn Cupido jsou suspendováni z elitní policejní jednotky, jejich převelení a snížená hodnost jim dělá velkou osobní starost, jejich mysl však rychle zaměstná první přidělený případ na novém působišti, kdy se pouští do pátrání po zmizelém studentovi.
Dále se seznamujeme s krásnou, mladou, realitní makléřkou Sandrou, manželkou a matkou malých dvojčat. Bohužel její pracovní činnost pod vlivem státní korupce a krachu trhu s nemovitostmi silně ovlivnila finanční příjmy její rodiny. Poslední záchranou se jeví realizace prodeje luxusní nemovitosti, o níž ji žádá miliardář Jasper Boonstra.

A přesně po tomto krátkém seznámení mi vůbec nevadilo, že kniha má skoro 500 stran, protože autor využil každou stránku, aby příběh čtenáře bavil, oblíbil si hlavní hrdiny a netrpělivě četl dál a dál, a postupně propojil jako skládanku puzzle do finále.

Zajímavým a originálním doplňkem byl slovníček afrikánských výrazů, který byl umístěn na konci knihy.

Temný proud je sedmý díl ze série Benny Griessel. Potvrzuji, že se dá kniha číst jako samostatný příběh, ale vzhledem k tomu, že čtení z tohoto netradičního prostřední pro mě bylo velmi příjemným překvapení, ráda si přečtu i další díly.

21.05.2023

Italské trojhubky Italské trojhubky Marta Kučíková

V italských Dolomitech jsme byli před lety s partnerem na letní dovolené, zároveň jsem se tam již 3x vypravila s Martou Kučíkovou díky jejím knížkám. Již dříve jsem totiž přečetla její Italské jednohubky i Italské dvojhubky, proto jsem se s chutí pustila i do Italských trojhubek.

Ve všech knížkách čtenářům přibližuje, jak plyne život v podhorském italském maloměstě. Postřehů z běžného života s Italy má mnoho, jelikož už tam, dle mého odhadu, 20 let žije se svou rodinou a provozuje malý krámek.

V knížce najdete zhruba 30 fejetonů nebo zamyšlení, chcete-li, kde se paní Marta všímá drobných i velkých odlišností v pohledu na svět, běžný život, manželství, lidské vztahy. Zazní i její osobní obavy, tajemství a zážitky. Většině příběhů nechybí laskavý humor, italský nadhled a optimismus, který nám Čechům někdy chybí. Co prolíná všechny knížky je radost ze života, jedna z ingrediencí, u které vůbec není na škodu, že je nakažlivá.

19.05.2023

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Robert Galbraith = Joanne Rowling, tuhle rovnici zná v literární světě asi každý. Autorka pod tímto pseudonymem vydává svoji povedenou sérii Detektiv Cormoran Strike.

A věděli jste, že už je zfilmováno dokonce všech 5 v ČR vydaných knih do 5 seriálových sérií?

V pátém případu vyšetřuje Cormoran s parťačkou Robin hodně starý zločin. Osloví ho dcera, které před 40 lety zmizela matka za podivných okolností. Že bude objasnění hodně složité, je zřejmé již od začátku.

Když jsem knihu vzala poprvé do ruky, tak mi vyděsilo množství stránek. Aaach, 976 stran pro mě byl trochu oříšek vzhledem k nedostatku času, co mám poslední dobou na čtení. V místech, kdy se dostávám na třístou stránku končí průměrně dlouhá kniha a tady nejsem ještě ani v třetině

Autorce se však klaním, jak dokáže i na tomto velkém množství stránek zaujmout čtenáře. Líbilo se mi vykreslením všech možných potencionálních pachatelů, postupné vyšetřování i varianty scénářů zločinu, které se honily detektivům hlavou, ale hlavně jsem s Cormoranem a Robin strávila celý rok. Díky této dlouhé době jsem je poznala zase o trošku více a čím dál více mě baví jejich vzájemná náklonost a chemie, která mezi nimi prostě je.
Finální rozuzlení případu pro mě bylo překvapující a celý děj příjemně napínavý, takže i přes velký počet stran byla kniha čtivá.

Šestý případ má v originálním vydání 1248 stran, takže už teď mi je jasné, že další kniha bude patřit zase k těžké váze. Ale i přesto se na nové vyšetřování se sympatickými parťáky těším.

Jestli vůbec někdy Jestli vůbec někdy * antologie

Osm povídek, které jsou plné smutku, bolesti, neuskutečněných přání.

Všechny příběhy poznamenané dobou před rokem 1989.

Pár stran, ale nebylo to lehké čtení. I přesto doporučuji k přečtení, protože historii je třeba si připomínat.

Současné autory pod iniciály A.M., K.T., P.S., P.D., M.K., O.N., V.H. a M.E. netřeba blíže představovat, určitě jste od nich četli příběhy delší než povídky a máte mezi nimi své favority.

Výherce Výherce Oldřich Burda

Každý určitě někdy přemýšlel na tím, co by si pořídil, kdyby vyhrál v nějaké loterii pořádný balík. Já sama tohle snění miluji, domeček v Itálii, cestování, čas na zvelebení domova....i spoustu času na čtení.

Právě příběh o Pavlovi, který je znám z televize jako moderátor losování největší loterie v zemi, přináší nahlédnutí pod pokličku tohoto cinkajícího byznysu.

Kniha je čtivá jednohubka ze netradičního prostředí, kde naprosto přesně poznáte svého souseda, kamarádku nebo tchyni. Moc se mi líbily pasáže, kde moderátor je atakován návrhy známých na prozrazení čísel, co padnou nebo jiné geniální plány na výhru. Stejně tak rozumy, že jde jen o podvod a jackpot nebo jiné velké výhry nikdo nikdy nevyhraje.

Proměna Proměna David Věrný

Zbystřete, protože tahle kniha vás nesmí minout. Jedná se o debutový román českého autora, který se z větší části odehrává v hlubokých lesích Šumavy.

Právě tam uprchne mladý Petr po bujaré oslavě svého povýšení. Po ranním probuzení ve svém bytě dojde k velkému vystřízlivění a obrátí se mu jeho život rázem vzhůru nohama.
Utíká před životem, před realitou, před sebou samým.

Jak víte, tak knihy hodnotím raději slovním hodnocením, ale v tomto případě se nebojím dát rovnou 5 hvězd a nebudu toho litovat. Autor dokázal od začátku rozehrát napínavou hru, kdy čtenáře chytí a nenechá ho vydechnout do poslední stránky, do poslední věty.
Hlavní hrdina, samolibý Pražák mi nebyl v první třetině příběhu vůbec sympatický, ale příroda a přátelé, které na Šumavě získal, dokázali z něho postupem přečtených stránek vychovat nakonec sympaťáka, který mi přirostl k srdci.

Kniha nese podtitul syrový thriller, což je na český rybníček velký slib. Za mě ho autor naplnil 100%, a to velkým napětím, mnoha překvapeními, tajemstvím, akcí, bolestí psychickou i fyzickou, nechyběl ani humor.

28.04.2023 5 z 5

Se džbánem pro vodu Se džbánem pro vodu Marie Horová

Nebojte se těch zelených obalů! Přicházím s doporučením na další knihu z edice původní česká detektivka. Zhltla jsem ji na posezení, tedy přesněji za dva večery, kdy mi čas na čtení umožnila rodina.

Jde o druhou knihu ze série s psychologem Martinem Steinem. Anotace prozradí, s jakým případem bude policii nápomocen tentokrát.

Já dodávám, že jde o čtivou detektivku, která se rozjíždí pěkně z ostra, hned ze začátku a bez velkého zdržování jdeme s týmem do akce. Ikdyž jsem se s psychologem Martinem Steinem potkala poprvé, je to velký sympaťák, stejně jako kapitánka Patricie Charvátová a lidé v jejím týmu. Líbí se mi jejich forma spolupráce, která je založená na důvěře. Martin Steiner dostává prostor potvrdit svoje teorie a přináší podněty pro další vyšetřování. Odhalení pachatele bylo velkým překvapením nejen pro vyšetřovatele, ale i mě jako čtenáře.

09.04.2023