Libris_Na_Ex Libris_Na_Ex komentáře u knih

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Dostlala jsem se do půlky a prostě mě to nebavilo.
Všechny postavy (a hlavně sestry) mi přišli charakterně skoro stejné. Nenacházela jsem mezi nimi skoro žádné rozdíly a dost se mi pletly. Kvůli tomu jsem si k žádné postavě neudělala vztah.
Kniha byla napsaná sice čtivě, ale děj mě moc nechytil.
Možná se ke knize ještě někdy vrátím, ale řídím se heslem "Život je moc špatný na čtení špatných knih", takže jí teď odkládám.
P.S. A jak si pročítám komentáře na Databázi knih, tak konec by se mi taky nelíbil, bo já nemám ráda překombinované konce.

28.10.2020 3 z 5

Kosti Mraza Kosti Mraza Alžběta Bílková

Láme mi to srdce, protože jsem se na knihu opravdu moc těšila, ale bohužel styl psaní mi těžce nesedl. Nedokázala jsem se do příběhu vůbec začíst a k postavám jsem si nevytvořila vůbec žádný vztah. Tím pádem bylo pro mě těžké se knihou prokousat.
Ale jinak, ty bytosti, magie, mytologie... To bylo úžasný! Kdykoliv se tam objevila jakákoliv bájná bytůstka, čtení mě začalo bavit. Protože slovanskou mytologii já můžu!
O tom víc mě mrzí, že mi tolik nesedl styl psaní.

16.10.2020 3 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

(SPOILER) Dobrý, ale Dopisy byly lepší.
Samotná témata, které kniha otvírá jsou skvělé - holky a počítačové hry, vztah s rodiči, adoptované děti nebo nehezká historie hlavního hrdiny. A právě o Revovi a nové postavě Matthewovi mě bavilo číst nejvíc. Revova historie a to jak se s ní vyrovnává je něco opravdu silného, o čem jsem ještě nečetla. Hlavní hrdinka Emma řeší zase jiné spektrum problému, které určitě taky stojí za pozornost (i když teda zápletku s Ethanem jsem odhadla velmi brzy). Ale s Emmou souvisí i jedno velké mínus - nesedla mi, nebo spíš mi nesedlo její řešení problému a několikrát za knihu jsem měla chuť jí nakopnout.
Podstatně menší mínus bylo, že by se mi líbilo dozvědět se více o Matthewovi.
I přes zmíněné mínusy podle mě kniha stojí za přečtení a nese v sobě důležité poselství.

16.10.2020 4 z 5

Pokojovky a jak se o ně starat Pokojovky a jak se o ně starat Aneta Vachová

Super příručka pro začátečníky. Každý se dozví všechny pojmy, které se kolem pokojovek motají a nebude tápat když čte popisy, co se po něm vlastně chce. Ale samozřejmě obsahuje i věci, které ocení i zkušení pěstitelé, ať už třeba Co říkají listy, jak připravit pokojovky na dovolenou nebo DIY návody.

08.07.2020 5 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Tahle kniha vypráví o něčem úplně jiném než čekáte. A je to dobře. Je to téma, nad kterým se málo uvažuje ve spojitosti se Superlidmi a málo mluví v naší společnosti. A postavy to skvělé dokreslují, protože jsou výborně napsané. Celkově autor píše velmi dobře. Líbí se mi jak komunikuje se čtenářem (vis. první strana knihy). Na druhou stranu se pořád nemůžu rozhodnout jestli mi vadí přeskakovaní mezi různými událostmi v čase. Asi to bude tak, že bych bez toho přežila, na druhou stranu Pavel Bareš to zvládá dobře a přehledně, takže se to přežít dá.

07.07.2020 5 z 5

Lenochod Jimmy & jeho backup band Lenochod Jimmy & jeho backup band Pavel Bareš

Není to špatná kniha, vidím tam i spoustu pozitiv, ale mě prostě nesedla
Stane se. Nemůže mi sednout každá kniha

18.01.2024 3 z 5

Čepeľ tajomstiev Čepeľ tajomstiev Tricia Levenseller

3,5/5
Upřímně jsem zklamaná. Čekala jsem, že tohle bude jedna z nejlepších knih letošního roku. Těšila jsem se na hlavní hrdinku trpícími úzkostmi (to jsem i dostala) a skvělý fantasy příběh s propracovanou magií, protože v The Shadows between us od stejné autorky jsem si přesně tohle strašně užila. A asi kdybych tyhle očekávání neměla, užila bych si mnohem víc. Prostě průměrná oddechová fantasy. Jenže já čekala něco víc. Většinu zápletek a zvratů jsem odhadla a ty co mě překvapily, mě nijak neoslnily. Magie je sice originální, ale taková neslaná-nemastná a hodně jednoduchá.
Pozitivum rozhodně byly již zmíněné úzkosti. Sama na ně trpím, takže můžu říct, že je autorka uměla skvěle popsat a Ziva pro mě byla hned zajímavější. Jinak mi ale přišla často dost naivní, což se ale dá asi pochopit.
Dalším velkým highlightem byl Kellyn. To byl tak boží kluk! Žádný klišoidní bad boy, ale trpělivý a hodný. Víc takových!
Ve výsledku to úplný propadák nebyl, jen jsem bohužel čekala něco víc. Pokud ale hledáte nenáročnou fantasy oddechvku, tak tohle je super volba. Další knihy od autorky si určitě přečtu.

16.09.2022 3 z 5

Jsme všichni sněhové vločky? Jsme všichni sněhové vločky? Holly Bourne

Ze začátku jsem měla hodně rozporuplné pocity, protože hlavní hrdinka byla na zabití. Časem jsem ale pochopila, že to byl autorčin záměr a hodně s tím pracovala.
Velké plus pro mě byly myšlenky, ohledně duševního zdraví. Některé se mě hodně dotkly.
A chtělo by to epilog. Mám ještě pár otázek, na které neznám odpovědi.

13.09.2022 4 z 5

Čarodějnice dřívější a budoucí Čarodějnice dřívější a budoucí Alix E. Harrow

Že Čarodějnice nemají šanci překonat January jsem věděla ještě než jsem se do knihy pustila. January a deset tisíc dveří je pro mě výjimečná kniha, která se mě dotkla jako ještě žádná jiná předtím. Bohužel Čarodějnice se u mě nedostanou ani do TOP10 knih za rok 2022, což jsem doufala, že dokážou.
Největším kámen úrazu byl počet témat, které autorka do příběhu zakomponovala. Je jasné, že hlavní pozornost mají ženská práva a čarodějnictví. Pak jsou tam ale ještě práva černochů, LGBT, mateřství, domácí násilí, sesterské vztahy a sexuální obtěžování, což jsou všechno strašně zajímavá témata, ale bylo jich na mě moc. Občas jsem se ztrácela v tom, co prožívá která sestra a nedokázala jsem se do nich úplně vcítit, i když byly napsané velmi dobře.
Stal psaní je krásný. Ale v January mi prostě přišel nápaditější.
Kniha je jinak velmi dobrá. Má skvělý námět a velmi jednoduše vás pohltí. Na pět hvězdiček to ale nemělo.

02.06.2022 4 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Zklamání. Po prvních 100 stránkách jsem si říkala, že by to mohl být milý young adult příběh z prostředí, kde jsou živé knihy. Ten nápad je strašně zajímavý, a i když jsem se knize dlouho vyhýbala, protože knihy, kde je hlavním tématem kniha, nebo hlavní hrdinka, která miluje knihy, na mě působí jako past na knihomoly (a já se do nich nerada pouštím), musím po přečtení uznat, že nápad je to fakt dobrý. Bohužel tím za mě klady končí.
Největší kámen úrazu přišel po těch prvních 100 stránkách, kdy se začala řešit zápletka. A ta mi připadal strašně nezáživná a nevyužívala potencionál světa, ve kterém se odehrávala.
Hlavní postavy byly sice fajn, ale nic extra taky ne.
I tak si ale myslím, že pro cílového čtenáře young adult fantasy je to fajn věc. Jen já už asi hledám něco jiného.

15.05.2022 2 z 5

Všechny holky, kterými jsem byla Všechny holky, kterými jsem byla Tess Sharpe

Na thrillery moc nejsem, ale tenhle mě svou anotací velmi zaujal, takže jsem se rozhodla po něm sáhnout a rozhodně toho nelituju. příběh otvírá mnoho vážných témat a silných příběhů, které mě rozhodně nenechávaly chladnou a myslím, že nad knihou budu ještě dlouho přemýšlet.
Přesto se ale našlo něco co mi nevyhovovalo. Kniha hned ze začátku pošle svoje hlavní hrdiny do nebezpečí, což má ve čtenáři vzbudit napětí a touhu pokračovat. Jenže já potřebuju více času s hrdiny v jejich "klidovém režimu", abych je měla možnost poznat. Ze začátku jsem proto s hrdiny moc propojená nebyla. Časem se ale dozvídáme o postavách víc a mě i samotná kniha začala více bavit. Nějaký čas to ale trvalo.

27.04.2022 4 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

Knihy od Kerri Maniscalco jsou pro mě ve dvou zásadních věcech stejné: mají naprosto skvělý námět, ale detektivní zápletku, kterou já prostě moc nemusím. A šla jsem do obou knih i přesto, že jsem to věděla, protože obě série mě neskutečně lákaly.
Království hříšných by mě asi bez vyšetřování vraždy bavilo víc, ale i přesto ode mě dostalo 4 hvězdičky, takže se mi i tak líbilo. Je to takový mix Po stopách Jacka Rozparovače (detektivní zápletka), Holubice a hada (enemies to lovers, čarodějnice a prostředí jedné konkrétní země, v HH to byla Francie, tady Italie) a The shadows between us (dark vibe). Kerri Maniscalco umí vystavot naprosto skvělou atmosféru a její hrdinové jsou dost komplexní na to aby mě zaujali, i když jsem se při popisu Iry bála, aby to pro mě nebyl jenom další temný tajemný týpek s černýma vlasama, ale ukázalo se, že mě to pořád ještě baví. Takže další díly určitě plánuju číst a tak trošku doufám, že mě budou nabit víc, protože už tam nebude ona detektivní zápletka.

26.04.2022 4 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Maková válka je rozhodně unikátní kniha, ve který si každý najde něco jiného - svět a jeho magii, postavy, které projdou neuvěřitelným vývojem, filozofování o válce, násilí a o tom, kdo je vlastně dobrý a kdo zlý. Je to náročné čtení, které ve vás ještě dlouho zůstane a v kontextu dnešní doby, kdy na Ukrajině zuří válka, je až děsivě aktuální.

12.04.2022 5 z 5

Menovkyňa Menovkyňa Adrienne Young

Po skvělý jedničce byla dvojka velké zklamání.
Dvě věci, které jsem na jedničce cenila, tady vůbec nefungovaly.
1) Romantika - i když tam romantická linka byla, nebyla přehnaná. Hlavní postavy mezi sebou měly chemii, ale uvědomovaly si, že ve světe, kde žijí, je nebezpečné ukazovat svou zranitelnost. Tady tohle šlo do kopru, líbáme se přede všema a všechno jde stranou, doku ten druhý nebude v bezpečí. Normálně by mě to asi tolik neštvalo, ale po jedničce jsem čekala něco jiného.
2) S prvním bodem souvisí i to, že velmi sympatická harmonická parta se rozhádala. Proč? Protože West se zamiloval a kašle na svou posádku. A já tu posádku chápu. Ale mě moc nebaví číst o hádkách. Navíc se celý konflikt vyřeší během vteřiny a vše je zapomenuto. Ehm, ne díky.
CO se ale nezměnilo je velmi svižný styl psaní a skvělé mořské prostředí. To sle nemůže zachránit celou knihu.

03.04.2022 2 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Hlavní hrdinka Aza pro mě byla největší plus knihy - její pocity a myšlenky mi byly hodně blízké a celkově její postava mi přišla hodně originální.
John Green dokázal do příběhy i hezky zakomponovat vědu, což mě taky moc bavilo.
Bohužel tu bylo ale i jedno velké mínus a to tempo. Příběh mi řpišel hodně uspěchaný a nedal mi tak čas se do některých postav více vcítit nebo mi chyběla jiskra mezi hlavními hrdiny, i když mi oba byli velmi sympatičtí.

09.03.2022 4 z 5

Origin - Pripravený vypáliť svet do základov, len aby ju zachránil... Origin - Pripravený vypáliť svet do základov, len aby ju zachránil... Jennifer L. Armentrout

DNF
Můj problém s touhle sérií je, že jsem se k ní dostala pozdě. Číst to tak pět let zpátky, jsem natčená. První dva díly byly ještě fajn, teď mi už ale přijde, že se autorka plácá na místě a prostě mě to nebaví.
Radši se budu věnovat tomu, co mě baví.

02.02.2022 2 z 5

Les - Návod k použití Les - Návod k použití Peter Wohlleben

Místy jsem nevěděla jakým směrem chce autor knihu vést. Chvíli psal o stromech, chvíli o zvířatech, pak o myslivectví a lesnictví a přidal i rady jak se chovat v lese a jak v něm přežít, u čehož jen pár informací mi opravdu k něčemu byla - část už jsem znala (a přijde mi že tam byl spousta očividných věcí, které vědí i lidé, kteří v životě nebyli na táboře a část mi přišla zase zbytečně komplikovaná. Navíc témata se střídaly náhodně, neviděla jsem v tom žádný řád ani důvod, proč zrovna tohle pořadí.
Chápu, že tohle všechno je součástí lesa, a to že mě baví hlavně botanika neznamená, že je kniha vyloženě špatná, ale myslím, že by bylo fajn si určit, co má kniha vlastně předávat.

12.01.2022 3 z 5

Vianočný chlapec Nikolas Vianočný chlapec Nikolas Matt Haig

3,5/5
Kniha byla velmi milý, dětský, vánoční příběh, s krásnými ilustracemi, ale nemůžu říct, že bych si z toho sedla na zadek. Nelituju, že jsem si to přečetla, ale příští Vánoce po tom asi nesáhnu.

30.12.2021 4 z 5

Opál - Risknú všetko... Opál - Risknú všetko... Jennifer L. Armentrout

Uf. Zatím nejhorší díl série a to jsem od knihy, žádná velká očekávání neměla.
Děj se točí v kruhu a dal by se seškrtat tak na polovinu, ne-li na čtvrtinu. Mám pocit, že jsem některé scény četla tak třikrát.
Kniha samozřejmě končí obrovským zvratem, který dává čtvrtému dílu šanci, že by mohl být lepší než tento, takže sérii ještě šanci dám.

18.12.2021 2 z 5

Nikdy na teba nezabudnem Nikdy na teba nezabudnem Emily Wibberley

Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem chtěla. Příjemnou romantiku, která se odehrává v zimě, ale zároveň na vás nekřičí Vánoce z každé stránky. Hlavní hrdinové (včetně vedlejších postav) byli dobře napsaní, sympatičtí a jiní, než většina postav z romantických knih.
Kniha není úplně ťuťu ňuňu romantika, občas se tam mihne nějaká zajímavá myšlenka a postavy mají svoje problémy, se kterými se musejí vypořádat, ale zároveň to není žádná heavy contemporary, která vás emočně zničí.

05.12.2021 4 z 5