Menovkyňa

Menovkyňa https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489734/bmid_menovkyna-KHJ-489734.jpg 4 21 8

Fable série

Druhý diel románovej duológie Fable s názvom Menovkyňa je strhujúcim rozuzlením príbehu o mladej a neskrotnej dievčine, ktorá si hľadá miesto v drsnom svete kupcov. Keď sa Fable podarilo dostať loď Marigold spod nadvlády svojho otca, mohla spolu s jej posádkou začať odznova. Ich sloboda však netrvala dlho, pretože sa stali pešiakmi na šachovnici hrdloreza s neslávnou povesťou, Zolu, ktorý zajal Fable na svojej lodi. Fable dokonca zisťuje, že Clove, muž, ktorý ju vychovával a bol blízkym priate ľom jej otca, je kormidelníkom na tejto lodi. Aby sa Fable dostala späť do Úžin za Westom, musí pomôcť Zolovi spečatiť partnerstvo s Holanďankou. Táto mocná obchodníčka s drahými kameňmi je však aj niekým iným, než sa zdá. Ako sa Fable postupne ponára do sveta plného zrád a klamstiev, zisťuje, že tajomstvá, ktoré si jej matka vzala do hrobu, teraz ohrozujú tých, na ktorých jej záleží. Ak ich má zachrániť, musí riskovať všetko- vrátane mladíka, ktorého ľúbi, a domova, ktorý konečne našla. Jej jediným východiskom je použiť svoje schopnosti a mágiu na nájdenie polnočného kameňa– legendárneho drahokamu, ktorý možno ani neexistuje.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Motýľ

Namesake , 2021

Hatshepsut
09.03.2023 5 z 5

Vyprávění o statečné dívce Fable pokračuje ve stejném duchu jako první díl. Když konečně nalézá trochu štěstí a přátele na lodi Marigold, unese jí hrdlořez a kormidelník Zola a příběh může začít. Je plný dobrodružství, tajemství i intrik a mě úplně pohltil. Přestože třetí díl této série není pokračováním, jak jsem pochopila z anotace, určitě si ho nenechám ujít.

januska82
28.02.2023 5 z 5

Tak ako prvý diel, páčil sa mi aj tento druhy. Určite odporúčam prečítať.
Osobne dobrodružné knihy nečítam, ale táto séria fakt za prečítanie stojí.

evineckY
01.02.2023 5 z 5

Druhý díl se mi líbil úplně stejně jako první.
Příběh nabitý dobrodružstvím, plný akcí a intrik, ale taky krásné lásky :-)
Velká spokojenost a doporučuji.

knihomolka_eli
22.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Menovkyňa bola veľmi dobrým pokračovaním príbehu Fable. Fable ma ale bavila kúsok viac, asi preto, že v 1.časti bol väčší priestor pre vzťah Fable s Westom a tiež pre posádku Marigold, ktorú som si obľúbila.

Fable uniesla posádka Zolu, v ktorej je aj dobrý priateľ jej otca, Clove. Keďže netúži po ničom inom, ako sa vrátiť za Westom na Marigold a pokračovať v živote, ktorý už mala na dosah, neostáva jej nič iné len, aby súhlasila so Zolovými požiadavkami.

Zola najme hľadačov z Jevalu a spolu s Fable hľadajú drahé kamene. Zola vezme Fable aj na stretnutie s mocnou obchodníčkou, s Holanďankou. Fable zisťuje kto Holanďanka v skutočnosti je.

Fable nechce stratiť ani Westa, ani Marigold, pokúša sa zachrániť svoj svet, no musí nájsť legendárny drahokam, ktorého existencia môže byť aj obyčajným mýtusom.

Keď som zistila, kto je vlastne Holanďanka, dosť ma to prekvapilo. Bavilo ma ako Fable odhaľovala tajomstvá svojej mamy a tiež ako sa k všetkému postavila. Čo sa týka Svätca, veľmi sa teším na knižku o ňom. V tejto časti ma prekvapil....a aj nejaká ta slza bola :) Záver bol naozaj veľmi pekný.

Za mínus som považovala to, ako to skončilo s Holanďankou - vôbec sa k jej povahe a tiež k jej osobnosti, nehodilo to, ako sa postavila k tomu celému, čo sa udialo, resp.k tým obvineniam. Bol to až príliš rýchly proces s niekým tak mocným. Možno by to chcelo pár strán pridať a vymyslieť trošku inak. Tiež mi prišlo zvláštne, že West sa neradil o všetkom so svojou posádkou, a hoci sa jej členovia hnevali, v priebehu pol sekundy bolo všetko odpustené .

Ale ako celok hodnotím túto fantasy sériu veľmi dobre. Pre mňa to bola prvá fantasy z takéhoto prostriedia. A až na pár detailov bola vážne skvelá.

Kaduri
31.07.2022 4 z 5

Prvý diel som čítala v češtine, tento druhý v slovenčine. Oba sú veľmi slušne preložené, akurát som sa musela trochu zorientovať v názvoch lodí a mien (v českom preklade boli ponechané v originále, v slovenčine preložené - Lark = Škovránok, Saint = Svätec).
Obsahovo rovnako dobré ako prvý diel. Fable ďalej bojuje o prežitie v nebezpečnom svete námorných kupcov - tentokrát je unesená na Zolovu loď a dostane sa až k tajomnej Holanďanke...
Bolo to svižné, dobrodružné čítanie, dej mal hlavu a pätu. Táto autorka ma proste baví.
No a predstavte si moje prekvapenie, že v sérii Fable vyjde aj tretí diel. Myslela som, že sa jedná o duológiu, ale nie... bude aj trojka - tentokrát o Svätcovi:).

AriaLissa
19.07.2022

První díl se mi moc líbil a ráda bych si přečetla i tento druhý. Ale je to někde dostupné i česky nebo jen slovensky?

Zuzka_Zuu
02.07.2022 5 z 5

Paráda, kniha se mi líbila i když první díl se mi zdál o trošku lepší. Nicméně děj napínavý a nechyběl ani "ou" moment u kterého jsem zadržovala dech. Opět úchvatný popis mořského prostředí, který jsem si vychutnávala na sluníčku u bazénu a představovala si přesně to, co hlavní hrdinové zažívají. Romantická linka také nechyběla a líbila se mi, jak byla podaná. Rozhodně doporučuji :)

Libris_Na_Ex
03.04.2022 2 z 5

Po skvělý jedničce byla dvojka velké zklamání.
Dvě věci, které jsem na jedničce cenila, tady vůbec nefungovaly.
1) Romantika - i když tam romantická linka byla, nebyla přehnaná. Hlavní postavy mezi sebou měly chemii, ale uvědomovaly si, že ve světe, kde žijí, je nebezpečné ukazovat svou zranitelnost. Tady tohle šlo do kopru, líbáme se přede všema a všechno jde stranou, doku ten druhý nebude v bezpečí. Normálně by mě to asi tolik neštvalo, ale po jedničce jsem čekala něco jiného.
2) S prvním bodem souvisí i to, že velmi sympatická harmonická parta se rozhádala. Proč? Protože West se zamiloval a kašle na svou posádku. A já tu posádku chápu. Ale mě moc nebaví číst o hádkách. Navíc se celý konflikt vyřeší během vteřiny a vše je zapomenuto. Ehm, ne díky.
CO se ale nezměnilo je velmi svižný styl psaní a skvělé mořské prostředí. To sle nemůže zachránit celou knihu.