Lexand Lexand komentáře u knih

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Divné. Málokterý hrdina/vypravěč je tak nesympatický...

28.12.2021 2 z 5

Tři kapitoly Tři kapitoly Daniel Hradecký

Parádní. Výborné. Prostřední Výlety s otcem jsou až dost dlouhé a nejméně dynamické. Ale první próza je skvělá a ta třetí, Vikštejn, no jak to říci - kulervoucí. Nejen v síle postřehů, v metaforách, jazyce, ale i ve fabuli.

06.03.2021 5 z 5

Strom bolesti Strom bolesti František Xaver Šalda

Patetické, ale velmi zdatné. Poezie staré školy, ale nevyčpělá, prožitá i zaumná. Velká část básní je truchlivou vzpomínkou na právě zesnulou Růženu Svobodovou (1920), kterou Š. miloval. Znovu a znovu se vrací oslava jejího slavného a krásného posmrtného života, v sepjetí s Bohem a vesmírem.

13.01.2021 4 z 5

Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil Torey L. Hayden (p)

Působí to hodně autenticky.

28.11.2020 3 z 5

Výsek Výsek Emil Hakl (p)

Hakl umírněnější, pokornější, přitom mi připadá jazykově lepší než v povídkách a románech.

Šváb Šváb Ian McEwan

Čekal jsem víc. Ale nejsem výhradní fanoušek Iana McEwana. Kromě Pokání, samozřejmě...

28.11.2020 2 z 5

Macabrogne Macabrogne Milan Exner

Vynikají, zvučná až skočná poezie. Objev.

28.11.2020 5 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Rozhodně to není moralitka ve smyslu Indiáni hodní, bílí zlí. Občas jsem si představoval místo indiánské rodiny rodinu romskou...

28.11.2020

Vyšehradští jezdci Vyšehradští jezdci Stanislav Beran

Není to nepříjemné čtení, ale také ne strhující. Věřím, že se autorovi povede i něco většího.

Hanebnost Hanebnost John Maxwell Coetzee

Zase trochu jiný Coetzee. Kdybych měl tohoto autora doporučit, doporučím ho. Ale vůbec nevím, jakou knihu by si dotyčný měl přečíst jako první...

28.11.2020 4 z 5

Oko žraloka Oko žraloka Marek Toman

Pro mě je Toman ideální autor. Dokáže přiblížit neznámá místa v historii víceméně čistým jazykem a lineárním vyprávěním. Jakákoliv odborná či populárně naučná publikace o trampech, španělácích, válečných fotografech či komunistickém odboji by mě nudila, takto jsem rád, že o tom něco dozvím. Ať žije fabulace na základě podložených reálií!

04.12.2019 4 z 5

Říjnová země Říjnová země Ray Bradbury (p)

Velmi americké.

04.11.2019 3 z 5

Jsme tady Jsme tady Jan Balabán

Vynikající autor

22.10.2019 5 z 5

Krátký život Jana Palacha Krátký život Jana Palacha Anthony Sitruk

Pěkně se to čte a pohled na známé události z pohledu cizince je osvěžující. Kontext s jinými hořícími sebeobětmi ve světe i u nás je nový. Nicméně, není to veledílo. Jen dvě nebo tři pasáže jsou brilatní.Navzdory závažnosti tématu je to pro mne spíš lehké čtení. A zhruba uprostřed knihy je velká koncentrace chyb, překlepů, nesmyslů. Redaktorky si daly práci opoznámkovat třeba autorův lapsus s trdelníkem, ale že jim některé věty nedávají smysl, třeba když podmět je ve třetí osobě a přísudek má tvar osoby první, to přehlédly. Ani se nenamáhaly opravit překladatelské omyly jako "na konci dopoledne"

04.10.2019

Američané jedí kaktusy Američané jedí kaktusy Miroslav Pech

Pecka! To nejlepší ze současné literautry. Vážně. Na konci století se bude Pech shánět po antících a po Topolovi, Rudišovi, Hůlové a podobných pes něštěkne.

07.08.2019 5 z 5

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Asi tři jsou vážně dobré, Vítej na Marsu je vynikající. Celkově kniha spíš chabá. Autor psát umí, ale zklamali redaktoři. Tady se mělo upravovat a především krátit, krátit a zase krátit! Dobré dvě třetiny textu jsou tam navíc.

07.08.2019 3 z 5

Kniha o hřbitově Kniha o hřbitově Samko Tále (p)

Měl jsem asi knihu odložit a sehnat si ji ve slovenštině. Zážitek by byl, myslím, ještě lepší.

28.07.2019 4 z 5

Daleko v srdci Daleko v srdci Mark Slouka

Ojedinělá kniha.

29.03.2019 4 z 5

Delfíní lidé Delfíní lidé Torsten Krol

Skvěle vystavěné. Některé peripetie jsem vytušil, ale stejně se pak vyvinuly mimo moje očekávání. Německá rodina v Amazonii krátce po válce. Může se stát cokoliv.

22.11.2018 4 z 5

Troll Troll Michal Hvorecký

Čekal jsem něco jiného, něco víc. Hvorecký je pozorovatel, glosátor, ale fabule svých próz seká podle jedné šablony. Kniha mi přišla téměř identická s románem Plyš.

01.10.2018 2 z 5