Kniha o hřbitově

Tragikomický příběh mírně retardovaného Samka Tále, který svým bezprostředním pohledem nastavuje zrcadlo naší současnosti, se stal na Slovensku bestsellerem a oslovil čtenáře i u nás. Pod pseudonymem se ukrývá talentovaná slovenská prozaička Daniela Kapitáňová.

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/37482/kniha-o-hrbitove-37482.jpg 3.7111
Humor, Romány, Literatura slovenská
Vydáno:, Host

Kniha o cintoríne (2000)

Kniha Kniha o hřbitově

martineden

Skvělá!

Ahmose

Tak ako mnohí ďaľší, aj ja som po tejto knihe siahol vďaka ČV2019 (kniha, ktorá má v názve slovo kniha) a neľutujem, že som si vybral práve ju. Kniha sa číta rýchlo a ľahko. Téma vývoja slovenskej spoločnosti za posledných 30 rokov je zaujímavá a v podaní postihnutého Samka Tále veľmi originálne spracovaná. A to je práve to, čo na knihe najviac ocenujem - jej originalita. Nikdy som nič podobné nečítal ani o ničom podobnom nepočul. Ničmenej mi 170 strán prišlo aj tak dosť. Posledných 50 strán som sa už docela nudil a aj záver som čakal trošku iný. Je to dielo, ktoré v slovenskej literatúre nemá obdoby a preto rozhodne odporúčam prečítať.

ivzu77

Po knize jsem sáhla v knihovně díky ČV2019 (v názvu slovo kniha). Sama jsem od ní nic neočekávala, ale nakonec jsem byla překvapena, protože mi tento satirický humor o vlastně tragickém osudu není cizí. No ne?
No ano.
"Někdy byly fotografie barevné. Ale já jsem jim ani potom nerozuměl, protože neumím německy, protože na takové hlouposti nemám čas, umím slovensky, protože jsem slovenský, a maďarsky, protože jsem se učil, protože mám velkou inteligenci, i když by se to nemělo, protože tady jsme na Slovensku."

"Někdy si myslím, že umřel proto, že byl pořád takový vážný a vůbec nebyl humorný, protože to je velmi důležité, aby byl člověk humorný. Potom musí mít i zdravou správu života a pít hodně kefíru a hodně se pohybovat.
Protože kefír je hodně zdraví.
A tak."

Životospis Samka Táleho, spisovatele z Komárna

ivana02

Knížku jsem si vybrala do Knižní výzvy na téma - Kniha, která má v názvu slovo kniha. Anotace se mi líbila, vypadalo na zvláštní knihu a to já ráda. Ale to se nedalo... nebyla ani milá, ba ani vtipná, hlubší myšlenky jsem také nenašla. Za půlkou jsem to dokonce vzdala.

viridiana

Je to velmi pěkné. No ne? No ano.

Toffee

Geniálně napsané. Typově to připomíná Douskové Hrdého Budžese, ale tady je vypravěčem dospělý mentálně zaostalý chlapík, kterému se ulomilo zpětné zrcátko na vozíku, a než mu ho opraví, je spisovatelem. Působí autenticky, jak vypráví naprosto živelně, přeskakuje mezi tématy,jak ho zrovna napadnou, vrací se a neustále se opakuje. Právě opakování, která čtenářsky mohou působit otravně přesně vystihují, jak se mu mozek motá ve smyčce. Jeho naivní, zjednodušující a přímočaré vnímání je zábavné, když třeba srovnává dřívější socialismus s dnešní demokracií, která mu občas nedává smysl. Jeho postřehy jsou neskutečně trefné. Současně ale mrazí, jak tenhle prosťáček udával komunistum, hlásil všechno, co viděl, a bral to jako správné jednání.
- "Potom bol večer a oni odišli a môj otec povedal, že aj keď je Gunár bolševik, piť vládze ako hovädo. Velmi si ho za to vážil."
-"Najmenej mal rád môj otec Prvého robotníckeho Klementa Gottwalda, lebo sa mu vysmieval a hovoril, že: Malý Klement, velký dement.

tonysojka

Nápad popsat klady a zápory lidí včetně sebe sama pohledem psychicky nemocného člověka je výborný. Jazykové zpracování ve slovenštině je vynikající.Přesto mne unavovalo prodírat se houštím neustále se opakujících frází a scén,i když ve vyprávění mají smysl a jsou nutné. Proto nedávám plný počet.Při čtení jsem měl velmi příjemný pocit,jako bych sledoval Jakubiskovy filmy "Tísícročná včela " nebo "Sedím na konári a je mi dobre".

Ventimiglia
26.12.2017

Vůbec nemůžu pochopit, jak je možné, že tuhle jedinečnou knížku nečtou všichni. Po prvním přečtení jsem byla vysloveně nadšená a velice ráda jsem si ji koupila v originále. Díky čtenářské výzvě jsem si ji teď přečetla znovu.
Kdo by ji četl kvůli humoru, ten by se těžce spletl. Je tragická, děsivá. Slabomyslný vypravěč nepíše knihu o cintoríne, ale o svých spoluobčanech z města Komárna, o své rodině a o sobě a ukazuje nám rasisty, nacionalisty, alibisty, opatrníky a všelijaké jiné nešťastníky. A možná ukazuje tak trochu i nás. Samko má rád, když se věci nemění, je opatrný, bojí se "tých hore", o své zdraví, o své bezpečí, a tak neváhá a jedná: "Moj otec nemal rád Čechov, Maďarov, Rusov, Židov, komunistov, cigáňov, spartakiády, pionierov, SZM, Zvazarm, ROH, Csemadok, SNP, Pražské povstanie, Zvaz žien, Víťazný február, VOSR, ZČSSP, MDŽ, Oslobodenie a ani to nemal rád, keď na tzv. Slovenský štát povedali, že je tzv. TTo znamená, že je takzvaný. Na to vždy moj otec povedal, že komunisti sú takzvaní. Okrem toho počúval aj Slobodnú Európu, a to bolo vtedy tak velmi zakázané, že až.
Ja som to povedal RSDr. Gunárovi Karolovi, že moj otec počúva Slobodnú Európu, aby potom nebolo na mňa zle, že som to nepovedal." (s. 31)

Daniela Kapitáňová

Samko Tále (p)