Daleko v srdci

Ve své vzpomínkové próze skládá Mark Slouka, syn českých rodičů, kteří po únorovém puči odešli do Spojených států, spletitou a často pochmurnou mozaiku svého života. Rozhodl se odhalit své nitro, použít psaní jako určitou formu terapie a strhnout závoj z dětských vzpomínek na rodiče. Centrálním bodem memoárů je především jeho matka, která pro mladého chlapce znamenala během dospívání celý svět a po dlouhou dobu byla nejdůležitější osobou jeho života. Jak stárnul, jeho vztah k ní se proměňoval a právě tuto ambivalenci, toto přelévání mezi láskou a nenávistí, autor pozoruhodným způsobem vykresluje a vyrovnává se tak s traumaty, jež ho provázela až do dospělosti. Slouka ve své próze citlivě, avšak nanejvýš pravdivě zaznamenal křehkost vztahu mezi matkou a jejím synem, nesnáze dospívání a často složitý život emigrantů v cizí zemi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391149/big_daleko-v-srdci-LxR-391149.jpg 4.312
Literatura světová, Biografie a memoáry

Vydáno: , Prostor

Nobody's Son: A Memoir, 2016

Kniha Daleko v srdci

1amu
11.06.2020

Nedávno jsem dočetl zajímavý lidský příběh (kniha Zdeňka Slouky : Jdi po skryté stopě-více než 700 stránek), který se zdál neuzavřený.
Teprve přečtením této knihy, kterou napsal syn výše uvedeného, mohu ocenit jeho úžasnou práci.
Vše spočívalo v otevření t.zv.Pandořiny skříňky. Pomohl, jako obvykle google:
Před chrámem se jednou s rozbřeskem dne objeví zlověstná skříňka. Vedle ní, klečíc v slzách, nejvyšší kněžka volá: „Mocní bohové, slyšte mne! Pomozte nám se zbavit tohoto zrádného artefaktu a nedovolte zlu, které se v něm skrývá, trýznit náš lid.“ Jakmile svou modlitbu dokončí, skříňka se otevře a temní duchové z ní uniknou.
I tento příběh jedné české rodiny v emigraci byl zašifrován.
Událost začíná otevřením záhadné skříňky a vypuštěním zla do světa. Skříňku zavřete chycením 7 temných duchů, kteří z ní unikli. Duchy může ulovit oddíl vojáků vyslaný na různé výpravy.
Tuto práci místo oddílu vojáků, odvedl voják jediný, jmenuje se Mark Slouka.
Jde o famózní příběh, který čtenář rozplétá velice pomalu. Setkává se s lidskou špínou, incestem a mnoha jinými špatnostmi, které vedou ke konci života do míst, kde by obyčejní lidé nechtěli skončit.
Tato kniha není pro každého. Jak ta první, kterou je třeba přečíst si dříve, abychom byli v obraze.
Co vše lze prožít ?!?

lencin
27.05.2019

Silná kniha. Obdivuju autorovu statečnost podívat se na život svůj i své rodiny pravdivýma očima. Smekám.

1alena1
27.05.2019

Zajímavý autor (dle pořadu na Světě knihy), zvláštní kniha psaná hezkým jazykem, ale tak nějak nelogicky (pro mě) řazené vzpomínky z minulosti.

Lexand
29.03.2019

Ojedinělá kniha.

Ronny
21.12.2018

Tak to byl opravdu silný, pravdivý příběh. Odvážná zpověď, která byla nutná, aby se autor vypořádal se svou minulostí a hlavně složitým vztahem k milované a zároveň nenáviděné matce, kterou se zpětně snažil pochopit. Až mne z toho mrazilo. Určitě doporučuji k přečtení.