lentolog lentolog komentáře u knih

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Lyrická próza v pomalom tempe a zvláštnom rytme prináša netypický príbeh vzťahu starnúceho muža a psa z útulku. Pozorovanie a poetický popis zdanlivo bezvýznamných detailov dominujú nad dejom a udalosťami. Úžasný jazyk a štýl, výborný preklad.

16.01.2023 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Zdanlivo jednoduchý a silný príbeh rodiny, v ktorej má opakované narúšanie vzťahovej rovnováhy a mlčanie o dôležitých pocitoch a udalostiach tragické následky, je vyrozprávaný veľmi invenčne a presvedčivo s dôrazom na drobné detaily.

09.05.2023 5 z 5

Slovenské století Slovenské století Pavel Kosatík

Vtipne a ľahko, z odstupu napísané moderné slovenské dejiny je radosť čítať. S porozumením, prajne i kriticky píšuci autor je zorientovaný tak dobre, že aj slovenský čitateľ sa dozvie nové veci, prípadne odhalí nové kontexty a súvislosti. Jediným negatívom je nesprávne písanie slovenských slov, najmä výrazu ,,ľudák" (predstaviteľ či stúpenec Slovenskej ľudovej strany), ktorý má v knihe bizarnú podobu ,,luďák".

26.08.2022 5 z 5

Paměti agenta FBI Paměti agenta FBI Scott Frost

Vydarené rozšírenie fenomenálneho TV seriálu. Podobná poetika i humor. Škoda tej príšernej obálky.

13.08.2017 4 z 5

Majster a Margaréta Majster a Margaréta Michail Bulgakov

Skvelý, šťavnatý, moderný, kompletný preklad Jána Štrassera a výborné, priliehavé ilustrácie Lucie Žatkuliakovej. Vydavateľský počin (Slovart).

05.12.2019 5 z 5

Podrobný a až hrozivo pôsobivý pohľad na Černobyľskú katastrofu v kontexte a z odstupu.

03.06.2019 5 z 5

Stratená duša Stratená duša Olga Tokarczuk

Minimalistická poeticko-filozofická kniha o pomalosti, kde dominujú obrazy nad textom. (KN. 5/24)

01.02.2024 5 z 5

Mliekar Mliekar Anna Burns

Časovaná bomba čitateľského zážitku nastražená v kníhkupectve/knižnici. Komunitná groteska z No-go Zone z čias ulsterských The Troubles. Výborne napísaná, výborne preložená. Drsná, mrazivá analýza kultúry sledovania, hierarchie utrpenia, infantilnej hry na vojakov a súťažného modlenia, kde je cintorín ,obvyklým miestom´.

20.01.2021 5 z 5

Advent Advent Gunnar Gunnarsson

V jednoduchosti a silnej atmosfére je krása.

23.12.2020 5 z 5

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Muriel Spark

Osviežujúca prechádzka po Edinburghu 30. rokov 20. storočia. Šarmantná, vtipná, potmehúdska autorka i jej kniha. The Prime of Miss Jean Brodie mi pripomína Zazie v metre Raymonda Queneaua alebo Raňajky u Tiffanyho Trumana Capoteho. Z britskej literatúry Krehké nádoby (Vile Bodies) Evelyna Waugha.

24.01.2019 5 z 5

Celý život Celý život Robert Seethaler

Jemnú a minimalistickú baladu o obyčajnom živote nenápadného človeka Andreasa Eggera vystihuje tento zlomok: „Úplně na závěr svůj nový domov obehnal nízkým plotem a vyrobil branku z latí, a to pouze proto, aby ji jednou mohl otevřít případnému návštěvníkovi.“

29.06.2017 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Podobný model ako debut, ale aj mnoho (príjemných) prekvapení. Opäť výborne napísané i preložené (do češtiny), najväčšmi na mňa zapôsobila šikovná práca s motívom dvojníctva, zrkadlenia a výmeny rodín. Dobre fungovala aj základná metafora ohňa (motívy plameňa, iskier, dymu, požiaru...) a pomyselné porovnanie potenciálnych verzií života postáv s tými realizovanými a prežívanými.

24.05.2023 5 z 5

Vyšlapaná čára Vyšlapaná čára Sara Baume

V druhom, konceptuálnom románe-autofikcii A Line Made by Walking, nazvanom podľa performance Richarda Longa, zostavila autorka na pozadí každodenných problémov hlavnej protagonistky zápasiacej s „quarter-life crisis“ alternatívneho sprievodcu moderným a súčasným umením. Zostáva verná poetike obyčajných drobností, román je úsporným, statickým sledom postrehov a úvah.

16.01.2023 5 z 5

Civilizace Civilizace Laurent Binet

Ako slniečkári s dúhovou vlajkou objavili (ovládli) v 16. storočí Európu. Alternatívna utopická história (uchrónia) v postmodernom románe pozostávajúcom zo severskej ságy, denníka moreplavca, pikareskného (životopisného) románu, listov, no najväčšmi z kroniky pisára na dvore Inku Atahualpu. Bineta inšpirovala štúdia historika, počítačová hra, filmy (najmä Tarantinove) a knihy (predovšetkým Montesquieuho Peržania a Houellebecqovo Podvolenie). Rozpráva z rýchlika i zo široka a je to veľmi zábavný historický ,binec´.

17.05.2021 5 z 5

Není Není Mariusz Szczygieł

Keď ,nie je´ tak naliehavo, výrazne a významne ,je´.

13.11.2020 5 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Zatiaľ asi najlepšia sci-fi z tých pár, ktoré som prečítal.

08.05.2018 5 z 5

Periodické příběhy Periodické příběhy Hugh Aldersey-Williams

A mne sa práve orientácia autora na kultúrny, umelecký a historický kontext páčila. Napísať knihu o chémii bez vzorca či zápisu chemickej reakcie je ,frajerina´.

12.07.2017 4 z 5

Stena Stena Marlen Haushofer

Skvelá kombinácia robinzonády a mýtu o arche Noemovej. Stroskotať možno aj tak, že sa nikam neplavíte a ostanete na mieste, kde práve ste.

29.06.2017 5 z 5

Totožnosť Totožnosť Milan Kundera

Milan Kundera bol skvelým štylistom, jeho texty - bez ohľadu na tému, postavy a príbeh - sa oplatí čítať opakovane, vždy tam nájdem čosi nové a podnetné. V Totožnosti ma v kontexte nesamozrejmej a nezaručenej ľudskej identity zaujala myšlienka o globálne narastajúcom množstve nudy, z čoho vyplýva, že dominantnou vášňou našich čias je ľahostajnosť. Mnohé fenomény doby sa takto dajú lepšie pomenovať a pochopiť.

08.12.2023 5 z 5

Moje Jugoslávie Moje Jugoslávie Goran Vojnović

Výborne napísaná, zničujúca správa o odvrátenej strane dovolenkového Dobro došli a Nema problema. Jeden z najlepších textov o prežívaní vojny, ktorá znamenala koniec Juhoslávie.

11.11.2022 5 z 5