Totožnosť

Totožnosť https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527848/bmid_totoznost-65713c338b9d3.jpg 5 7 2

Jean-Marc zanechal štúdium medicíny a zmysel svojho života vidí vo vzťahu s Chantal, staršou a skúsenejšou ženou. Snaží sa zahnať jej obavy zo starnutia a aby jej dokázal, že je stále príťažlivá, posiela jej anonymné listy s vyznaniami. Chce jej dokázať, že je stále príťažlivá. Táto nevinná stratégia však bude mať neočakávané následky. Typicky „kunderovská“ zápletka je postavená na spochybnení lásky a dôvery, ktoré sú vo svete neistoty pre partnerov istotou. Čo sa však stane, ak sa rovnováha poruší? Prečo je naša jedinečnosť vo vzťahoch taká podstatná? Ako ju zachovať v dobe, kedy na nás zo všetkých strán útočia nerealistické predstavy o kráse, láske a erotike? Román Totožnosť ponúka zamyslenie o našom mieste na Zemi, poznaní samého seba, o smrteľnosti, vernosti, o láske. O starnutí každého z nás, ale aj o starnutí modernej európskej kultúry ako celku.... celý text

Literatura světová Filozofie
Vydáno: , Artforum (SK)

L'identité , 1997

Majka1979
10.02.2024 5 z 5

Knihu som čítala trošku dlhšie, ale nie kvôli tomu, že by sa mi nepáčila, ale nebolo času, aby som ju dočítala.
Musím povedať, že to bola moja prvá kniha od autora. Kupovala som si ju nie kvôli obálke, ale práve kvôli naozaj skvelej recenzii, ktorú som si na knihu prečítala.
Príbeh, v ktorom človek príde na to, aká je hodnota ľudského života, šťastia a lásky. Aké to je, keď človek prestane veriť v silu seba samého, aké to je, keď ho niekto obdivuje a cíti sa byť naozaj krásnym, hoci je starší.
Nemôžem si pomôcť, ale naozaj ma tento príbeh dostal a veľmi rada si od autora niečo prečítam

lentolog
08.12.2023 5 z 5

Milan Kundera bol skvelým štylistom, jeho texty - bez ohľadu na tému, postavy a príbeh - sa oplatí čítať opakovane, vždy tam nájdem čosi nové a podnetné. V Totožnosti ma v kontexte nesamozrejmej a nezaručenej ľudskej identity zaujala myšlienka o globálne narastajúcom množstve nudy, z čoho vyplýva, že dominantnou vášňou našich čias je ľahostajnosť. Mnohé fenomény doby sa takto dajú lepšie pomenovať a pochopiť.

Milan Kundera
česká, 1929 - 2023