lentolog

Uvnitř banánuUvnitř banánuPavel Klusák

Bizarné i dojímavé, nepravdepodobné autentické i mystifikačné príbehy zo sveta hudby. Stručné, pointované, výborné. A to som ešte nepočúval. Pri druhom čítaní sa budem držať žánrového označenia - Príručka.

Očarený pohanOčarený pohanBohdan Ihor Antonyč

Skvelé básne!

PodzemiePodzemieRobert Macfarlane

Takmer dokonalá esejistická kniha - hlboké vhľady nielen pod zemský povrch, poetické sa prestupuje s filozofickým. Kniha, ktorá môže významne posunúť váš pohľad na Zem a život.

Obraz a slovoObraz a slovoAlena Pomajzlová

Výborný úvod do problematiky. Ťažisko je na obrazovej časti, texty sú stručné, no fundované a výstižné.

ChýrChýrVasyl Stefanyk

Drastické, stručné, výborne napísané.

Zátiší s hozenou rukavicí / Still-life with Thrown GauntletZátiší s hozenou rukavicí / Still-life with Thrown GauntletPavel Kosatík

Krásna bibliofília s krátkou a výstižnou esejou (Fišer) i vtipným rozhovorom s autorom (Kosatík).

Vnímání prostoruVnímání prostoruPavla Melková

Jemný a vnímavý prístup k priestoru a miestam mi je veľmi blízky. Krásna kniha!

Tři kapitolyTři kapitolyDaniel Hradecký

Zápisky chodca s geologickou trpezlivosťou, medziľadovou a medzivojnovou jasnozrivosťou.

Klíma: Nový príbehKlíma: Nový príbehCharles Eisenstein

Najdôležitejšia a najinšpiratívnejšia kniha, akú som za posledných niekoľko rokov čítal. Veľmi odporúčam každému podrobne ju preštudovať, premyslieť a precítiť. Dáva argumenty i nádej. Ešte by nemuselo byť neskoro...

07.12.2021

Je voda víc než H2O?Je voda víc než H2O?Joan S. Davis

Veľmi stručné a základné informácie o vode a jej výnimočnosti. Napriek tomu som objavil nové fascinujúce skutočnosti. Tiež dobrý úvod k diskusii o limitoch vedy.

11.10.2021

Stratená vodaStratená vodaErik Baláž

O význame horskej i nížinnej vodnej divočiny jednoducho a zrozumiteľne. Odporúčam všetkým stredoškolákom na čítanie, premýšľanie i prax.

11.10.2021

Pereira sa domnievaPereira sa domnievaAntonio Tabucchi

Biblioterapia a talasoterapia v jednom. Teším sa do Lisabonu.

08.10.2021

RequiemRequiemAntonio Tabucchi

Veľmi zaujímavý alternatívny sprievodca po snovom, minulom i budúcom Lisabone. Dobrý slovenský preklad, škoda, že zlyhala redakcia a na 108 stranách je 162 čiarok navyše.

23.09.2021

Krásnější svět je možný, naše srdce to víKrásnější svět je možný, naše srdce to víCharles Eisenstein

Tento pohľad na svet je veľmi dôležitý a cenný. Má zmysel pokúsiť sa ho aplikovať v každodennosti každého z nás. Rozhodne to skúsim.

08.09.2021

Dívky bez prostředkůDívky bez prostředkůMuriel Spark

Inteligentná, vtipná, poetická novela plná brit(s)kých postrehov. Muriel Spark bola skvelá štylistka a písala s jemným porozumením vybrúsenú prózu.

03.09.2021

Ptačí sněmPtačí sněmPetr Sís

Vynikajúca, krásna kniha.

27.08.2021

AriaAriaNazanine Hozar

Zmiešané pocity: pár výborných pasáží, zaujímavé odkazy k iránskej histórii i perzskej literatúre (potešil ma najmä Snem vtákov), niekoľko vydarených metafor a podobenstiev; na druhej strane nepravdepodobné, nedotiahnuté a chaotické dejové linky a postavy. Miestami presvedčivá evokácia priestoru (štvrte v Teheráne a Kaspické more), nejasný pohyb po časovej osi.

27.08.2021

KuforKuforS. Dovlatov (pseudonym)

Skvelé poviedky - zábavné i skľučujúce zároveň.

13.07.2021

Od severu hora – Od jihu jezero – Od západu cesty – Od východu řekaOd severu hora – Od jihu jezero – Od západu cesty – Od východu řekaLászló Krasznahorkai

Jemná, očistná a kultivovaná katastrofickosť narúšanej a obnovovanej tichej harmónie. Vlak viet krúžiaci okolo dokonalej záhrady bez ľudí, kde sa nenápadne chveje mach, stromy, zvieratá a voda v pohári.

21.06.2021

Melanchólia vzdoruMelanchólia vzdoruLászló Krasznahorkai

Neurčité pohnútky roztáčajú bludný kruh grotesknej apokalypsy, ktorý udržiava v pomalom hypnotickom chode baroková štylistika, dlhé vsuvky výrokov a komunikačných klišé, tisíce podrobností v kontrastoch povznášajúcej a zničujúcej tichej monštruozity.

21.06.2021

Vlastná smrťVlastná smrťPéter Nádas

Málokto dostane príležitosť napísať o vlastnej smrti (hoci len krátkej, klinickej). Nádas túto príležitosť využil a ponúka dve paralelné eseje - obrazovú a textovú -, ktoré spolu výborne komunikujú. Zničujúce i povznášajúce; smutné i vtipné.

14.06.2021

Zpátky na zem: Jak se vyznat v politice Nového klimatického režimuZpátky na zem: Jak se vyznat v politice Nového klimatického režimuBruno Latour

Jasnozrivá esej o potrebe deglobalizácie v najlepšej tradícii tohto francúzskeho žánru (essai u Montaigna znamená pokus, pokračovali Pascal, Montesquieu, Rousseau...) s inšpiratívnymi podnetmi. Poctivé premýšľanie o našej situácii a cestách von (teda vlastne dnu - späť na Zem). Užitočná navigácia, kde pristáť: prejsť od moderného k súčasnému; skromnosťou, otvorenosťou, vnímavosťou vzdorovať epistemologickému delíriu kráľov Ubuov v prezidentských palácoch.
,,Jisté je, že se všichni nacházíme před univerzálním nedostatkem prostoru, který by bylo možné sdílet, a obyvatelné země."
,,...nastala možná doba, kdy musíme přestat mluvit o lidech (humains) a začít hovořit o pozemšťanech (Earthbound), a zdůraznit přitom, že humus a především kompost jsou zahrnuty v etymologii člověka (humain). (Pozemšťan /terrestre/ má tu výhodu, že žádný rod ani druh neurčuje...)"

21.05.2021

Z prachu / Aus dem StaubZ prachu / Aus dem StaubKlaus Merz

Výborné minimalistické básne.

19.05.2021

CivilizaceCivilizaceLaurent Binet

Ako slniečkári s dúhovou vlajkou objavili (ovládli) v 16. storočí Európu. Alternatívna utopická história (uchrónia) v postmodernom románe pozostávajúcom zo severskej ságy, denníka moreplavca, pikareskného (životopisného) románu, listov, no najväčšmi z kroniky pisára na dvore Inku Atahualpu. Bineta inšpirovala štúdia historika, počítačová hra, filmy (najmä Tarantinove) a knihy (predovšetkým Montesquieuho Peržania a Houellebecqovo Podvolenie). Rozpráva z rýchlika i zo široka a je to veľmi zábavný historický ,binec´.

17.05.2021

1913: Co jsem ještě chtěl vyprávět1913: Co jsem ještě chtěl vyprávětFlorian Illies

Rovnako výborné ako prvý diel.

23.04.2021

Halič: Putovanie po stratenom sveteHalič: Putovanie po stratenom sveteMartin Pollack

S chuťou som si zacestoval. V čase i priestore. Potešili ma stretnutia s Brunom Schulzom a Aničkou Csillagovou.

15.04.2021

Nač básníci?Nač básníci?Martin Heidegger

Aká je úloha básnikov v krízovej dobe? Na príklade Hölderlina a Rilkeho precízne vysvetľuje pozorný čitateľ a mysliteľ poézie, Martin Heidegger. Otvorenosťou, nesebeckosťou a nekompromisným nazeraním do vlastného vnútra vyslovujú básnici závažnú reč, ktorá je domovom bytia.

23.03.2021

TyllTyllDaniel Kehlmann

Známy kaukliar presadený do 17. storočia. Poznal sa so všetkými panovníkmi i učencami doby, hádam okrem Descartesa, Komenského a Pascala. Lišiacka kombinácia drsnej vážnosti (autentických dobových reálií, udalostí) a vtipnej hry (fikcie, legendy).

23.03.2021

Obraz na vázachObraz na vázachRainer Maria Rilke

Prvé stretnutie s Rilkeho poéziou. Našiel som si začiatkom 90. rokov v starkého knižnici.

18.03.2021

Jak znějící skloJak znějící skloDonald A. Prater

Vynikajúci životopis geniálneho básnika.

14.03.2021