Pocity. Závratě

Pocity. Závratě https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244549/bmid_pocity-zavrate-xTc-244549.jpg 4 18 3

Autobiografický vypravěč Sebaldovy prozaické prvotiny, odehrávající se v osmdesátých letech minulého století, putuje na své samotářské cestě z Anglie do Vídně, Benátek, Verony a dalších míst krajinami evropské minulosti i svou vlastní trýzněnou pamětí. Enigmatický příběh znepokojuje svou neustálou oscilací mezi fikcí a realitou - deníkové a cestopisné zápisky se mísí se snovými a filozofujícími pasážemi, epizodami ze života Stendhala, Casanovy či Kafky a dokumentárními fotografickými ilustracemi. Přitom čtenáře postupně vtahuje do omračujícího víru úvah na téma lidského osudu, paměti, skutečnosti a pravdy.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Paseka

Schwindel. Gefühle , 1990

lentolog
29.12.2023 5 z 5

Skvelé!

Taťka Hraboš
22.03.2020 4 z 5

Tahle knížka mi pod ruku přišla v nevhodné době. I když je napsána krásným jazykem, jen několik pasáží mě dokázalo opravdu upoutat tak, abych se naplno do četby ponořil. Často jsem se naopak přistihl, že moc nevnímám, co čtu. Tohle je kniha do klidné, nestresující doby, pod večerní lampu nebo do stínu stromu a nejlépe se skleničkou vínka v ruce. Jinak si to kouzlo pocitů a závratí v ní prostě pořádně neužijete.

puml
31.05.2015 5 z 5

Těžko zařaditelná knížka na pomezí deníku, románu a autobiografie. Příběhy z různých časových období spojují různorodé, mnohdy bizarní asociace vzpomínek. Autor si se čtenářem hraje jako kočka s myší. Mezi množstvím vzpomínek tak vystupují známé historické osobnosti v roztodivných situacích, nahlížené povětšinou z nečekaných úhlů. Polozapomenutý pohled, zdánlivě banální vzpomínka na kdysi dávno, se může náhle, s nečekanou naléhavostí objevit o několik let později. Závrať ze vzpomínek, z neuchopitelnosti času a dějin. Pocit neustálé oscilace na rozhraní, nad temnou propastí mizející paměti a času, ze kterých zůstávají jen střepy a jejich matná záře.

německá literatura

Winfried Georg Sebald