Lenourt Lenourt komentáře u knih

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Jako jo, příběh o lásce a sexu a klasické Coelhovské jdi za svým snem a nezklam sebe samého v neuvážených rozhodnutích. No ale už to začíná být pořád dokola...
Každopádně pár životních mouder jsem tam objevila a párkrát jsem našla i samu sebe :-)

17.09.2014 4 z 5

Spirála Spirála Kodži Suzuki

Skvělé!
Občas se děj trochu táhne, ale ke konci to má ty správné grády a navíc to všechno pěkně do sebe zapadá jako puzzle a vy jen čtete s ústy dokořán...
Ale je to spíš scifi, nečekejte, že ten děj bude realistický, místy to vyznívalo jako pohádka... :-)

11.09.2014 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Dechberoucí příběh! Nic super strhujícího co se akce týče, ale je to skvělý příběh složený z několika střípků, které se postupně doplňují z různých perspektiv a my se postupně dostáváme k tomu, jak to všechno (nejen) na Žítkové bylo....

02.09.2014 4 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Takhle - dějově mě kniha skoro vůbec nebavila (byla jsem rozmlsaná po Valčíku, Žertu a Směšných láskách) - ale co je zde dokonalé je ta všechna filosofie! A hlavně si do všech těch věcí, co tam píše, zkouším dosadit jeho samotného (připadá mi tak nějak nasnadě, že do knihy otiskl svoje vlastní když ne zážitky, tak alespoň myšlenky založené na vlastním životě) - a je to neskutečné! Jen je ke knize potřeba přistupovat opravdu tak, že nejdu číst nic strhujícího, ale spíš si zafilosofovat nad různými otázkami bytí.
Jo a na konci jsem chvíli brečela! (ale neřeknu proč, to poznáte sami)

28.08.2014 4 z 5

Perníková chaloupka Perníková chaloupka Carin Gerhardsen

Neodvažuju se napsat cokoliv konkrétního, protože asi cokoliv u této knihy by mohlo být považováno za spoiler. V každém případě moc doporučuji, kniha vám zbystří všechny smysly a napjatí budete od začátku a do konce, čím blíž bude zakončení, tím víc budete napjatí a knihu nedáte z ruky ;-)

17.08.2014 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Přesto, že se v knize zdánlivě nic moc neděje, já jsem se od ní nemohla odtrhnout, dokud jsem to nedočetla. Nicméně těch 60 stránek máte hned :-) Lyrický filosoficko-meditativní příběh ze života knihomolky, která náhle přestala cítit potřebu spánku...

10.08.2014 5 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Jednodenní chuťovka. Film jsem ještě neviděla a možná proto jsem byla předem vyděšená až příliš. Ve skutečnosti mi to vůbec nepřišlo jako horor, ale jako hodně, hodně, hodně (!!!) luxusní thriller a detektivní příběh, vše do sebe perfektně zapadalo a jsem totálně unesená tím, jak je to celkově propracované a strhující. Jedna z TOP knih, co jsem kdy četla!

05.08.2014 5 z 5

Český konec světa Český konec světa Kateřina Hejlová

Nic moc. Dle mého splácané na honem u příležitosti očekávaného konce světa. Jediná povídka, která by dostala 5* je ta o Armagedonovi, u té jsem se smála nahlas :-D

01.08.2014 2 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Skvělé!! Zdánlivě obyčejný příběh, ve kterém se souvislosti postupem děje začnou čím dál podezřeleji proplétat a zapadat do sebe, ale je vše tak, jak se to zdá, nebo je to jen výplod šílené mysli??
Začátek dobrý, v polovině to trochu začalo upadat ale pak to začlo tak moc gradovat a čím dál víc mě přesvědčovat, že tato kniha zaslouží 100% hodnocení. Už se sháním po filmové adaptaci, která údajně taky stojí za to :-)

27.07.2014 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Po dočtení knihy jako by něco umřelo i ve mně. Smála jsem se, pak jsem plakala, prožívala jsem příběh s nimi.
Kniha se stala nejlepší knihou, kterou jsem kdy četla a myslím, že by si ji měl přečíst každý, abychom si všichni vážili života, přátel, lásky a všeho, co máme!!
Pět hvězdiček z pěti je pro tuto knihu pořád málo.

16.07.2014 5 z 5

Krásná katastrofa Krásná katastrofa Jamie McGuire

Taková kýčovitá oddechovka. První polovina přespříliš přeslazená a nedůvěryhodná, ale od poloviny to začalo gradovat a líbilo se mi :-)
Není to žádná intelektuální smršť, ale na odreagování dobré.

08.07.2014 4 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Tak jo - na to, jak jsem byla nadšená z první povídky s názvem Mlha (která by dostala *****), ostatní byly na světlé výjimky veliké zklamání a dočetla jsem to jen z povinnosti a kvůli tomu, že jsem každé další povídce dávala šanci, že by mohla být lepší. Což se nestalo... Bohužel. Tedy:
Mlha - Nejlepší povídka, skvělé psychologické propracování smíchané s hororovými prvky. Chvílemi jsem se fakt bála a nemohla se od čtení odtrhnout.
Zde jsou tygři - povídka na 3 stránky, nuda.
Opice - Trošku děsivé, místy mi šel mráz po zádech, ale prostě to nějak pořád nebylo ono.
I povstal Kain - po dočtení už si ani nevybavuji děj.
Zkratka paní Toddové - nuda, sáhodlouhé popisy cest, nezáživná (jestli vůbec nějaká) záplatka.
Jaunt - zajímavý námět, ale něco se začíná dít ve chvíli, kdy povídka končí. Takže krutě nevyvážený příběh. Celou dobu se nudíte a ve chvíli, kdy přijde na scénu drama, je příběh utnut.
Kšeft na svatbě - trošku zajímavější než předchozí, ale pořád tomu něco chybělo. Ale pro mě jedna z těch lepších.
Paranoia: Zaklínadlo - Básnička, nepochopeno.
Prám - Tuhle bych zařadila hned za Mlhu - všechny předcházející bych přeskočila. Místy až nechutné popisy takže - nejezte u toho - budete se bát, budete mít blbý pocit podívat se pod postel a bude vám špatně. Ale zážitek zajímavý.
Textový procesor bohů - nic moc.
Muž, který nepodával pravici - zajímavý námět, ale nešikovné zpracování.
Plážový svět - nuda, nuda, šeď, šeď.
Obraz smrtky - jedna velká nuda.
Nona - Místy zajímavé a strhující, ale ke konci čím dál trapnější a umělé. Škoda.
Pro Owena - po dočtení už si ani nevybavuji děj.
Nezmar - Hned po Mlze a Prámu další, která stála za přečtení. Opět celkem nechutná vize člověka bojujícího o poslední zbytky sil ve snaze zachránit se před smrtí hlady. Stála za to.
Náklaďák strejdy Otta - nedůvěryhodné a trošku nudné.
Ranní rozvážky (Mlékař #1) - nezajímavý námět, nedotažený do konce.
Bourák: Příběh z prádelny (Mlékař #2) - nepochopeno.
Babička - divné, nechutné, nedůvěryhodné, rádoby dramatické.
Balada o pružné kulce - Pro mě opravdu zajímavý námět, ale zbytečně hrozně zdlouhavě popisovaný příběh spisovatele, který postupně zešílel.
Úžina - po dočtení už si ani nevybavuji děj - ačkoliv jsem ji dočetla asi před hodinou, z těžkého donucení.

Takže za mě by ve sbírce bohatě stačily povídka Mlha, Prám a Nezmar. Ostatní se klidně mohou vynechat. Zklamání!!! :(

27.06.2014 2 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Zklamání. Všichni píšou, jak to bylo děsivé a jak se báli... Možná to zní cynicky, ale já se u některých pasáží smála, protože mi připadaly až absurdně vyumělkované a "rádoby" děsivé. Hlavně to celé bylo strašně předvídatelné, člověk celou dobu tak nějak tušil, jak to celé skončí, a některé pasáže ho jen zdržovaly. A ta kočka? Vůbec mi nepřišla nikterak děsivá, že mít doma kočku, abych se jí pak bála... Nebo abych se v noci bála jít na záchod.. To ne... Bohužel.

12.05.2014 2 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Myšlenka super, filosofie knihy mě uchvátila, ale provedení bohužel pro mě hrozně nudné, žádná extra akce, žádné napětí... škoda.

30.04.2014 2 z 5

Nefalšovaná kočka Nefalšovaná kočka Terry Pratchett

Čtení na hodinu, u kterého se skvěle zasmějete a královsky se bavíte, i přesto (nebo možná proto?) že nemáte rádi kočky :-)

07.04.2014 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Krásná kniha, která pohladí po duši... Jemný příběh a perfektní jazyková vybroušenost!
Jen je možná trochu pro náročnější čtenáře, kdo čeká napětí, rychlé přečtení bez soustředění, tak radši sáhněte po něčem jiném, protože Vančurův jazyk je náročný na čtení a některé pasáže musíte přelouskat pomalu a vícekrát, aby bylo jasné, co chtěl básník říci:-) Ale pro mě dokonalý estetický zážitek

23.03.2014 5 z 5

Myši Myši Gordon Reece

LUXUS, LUXUS, LUXUS!!!
Celou dobu napínavé, když už budete myslet, že Vás nic nepřekvapí, vyplyne na povrch další komplikace...
Knížku jsem přečetla na tři nádechy, je jako magnet, nepřestanete číst, dokud nedočtete do konce!

09.03.2014 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Po celou dobu čtení jsem nevycházela z úžasu, jak to všechno krásně do sebe zapadá.
Jen ten konec jsem (možná) trochu nepochopila... Domyslela jsem si to po svém.. a možná správně, kdo ví :-)
Ale je to jedna z knih, u kterých vám je líto, že je už nikdy znovu nemůžete číst poprvé...

26.02.2014 5 z 5

Kluk a pes Kluk a pes Ivona Březinová

Knížku bych doporučila všem učitelům na 1. stupni ke skupinovému čtení místo Kluci, holky a Stodůlky nebo Honzíkovy cesty... V této knize se řeší nejen problematika tělesného handicapu, ale okrajově i zrakového, dále pak mezilidské vztahy, dítě se také naučí na svět dívat "jinýma očima". Kniha je totiž vyprávěna 2 vypravěči - jednak psem, jeho očima, a potom z pohledu lidí. Ve čtenáři se úplně krásně a nenásilně čtením této knihy také posiluje vztah ke zvířatům, zejména ke psům. A nechybí ani problematika rodičovské lásky a útěku z domova kvůli špatným známkám. Vše je nenásilně a přátelsky vysvětleno.

26.02.2014 5 z 5

Návštěva malé smrti Návštěva malé smrti Kitty Crowther

Kouzelně zpracované, ale znám i lepší knihy pro děti s tematikou smrti...

24.02.2014 3 z 5