lenka0383 lenka0383 komentáře u knih

K jádru křesťanství K jádru křesťanství C. S. Lewis (p)

Úžasná kniha. Autor umí nádhernými metaforami vystihnout podstatu toho, co je křesťanství, přitom uvádí na pravou míru mnoho mýtů, které o křesťanství lidé mají. Pro každého může být tato kniha skvělým průvodcem v duchovním životě. Já jsem teda díky ní objevila nový svět a autorovi tímto velmi děkuji.

08.03.2023 5 z 5

Se špetkou skořice Se špetkou skořice Elizabeth Acevedo

Začalo to dobře. Emoni je zajímavá postava, žije s babičkou, musí se ve svém mladém věku starat o vlastní dceru a k tomu zvládat školu a přivýdělek, aby dceru zabezpečila, je černoška původem z Portorika, takže tu navíc máme zajímavé sociální prostředí. Navíc je Emoni opravdu sympatická. Není to ufňukaná nebo drzá hrdinka, na jakou jsme zvyklí z young adult literatury, ale je zodpovědná a rozumná, přitom zcela uvěřitelná na svůj věk. Problém nastal asi tak v půlce knihy, kdy jsem se vážně začala nudit, měla jsem pocit, že nic nového už se nedozvíme, a taky že ne. Autorka se to snažila okořenit rozvojem vztahu s Malachim a výletem do Španělska, ale nebylo tam už nic napínavého, nic, kvůli čemu by člověk četl dál a dál.

14.02.2023 3 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Začátek byl hodně dobrý, hlavní hrdina mě bavil, i ta matematika byla zpočátku zajímavá, městečko Gutshot a jeho obyvatelé super. Akorát poslední třetina už mě vůbec nebavila, přišlo mi to takové pořád to samé dokola a nic nového nebo zajímavého. Matematiku mám ráda, ale pokoušet se s ní předvídat budoucnost vztahů, to mi přišlo dost ujeté a vůbec mě to nebavilo. Zápletka bohužel nulová, takže to ani chvíli nebylo napínavé.

10.02.2023 3 z 5

Gruffalo Gruffalo Julia Donaldson

Máme doma anglickou verzi a pak české pohyblivé leporelo, kde ale chybí první polovina příběhu, takže příběh úplně ztrácí pointu. Gruffala doporučuji, leporelo ne.

08.02.2023

O myšce, která se nebála O myšce, která se nebála Petr Horáček

Není to naše topka od Horáčka, ale v konkurenci jiných knih pro malé děti je pořád na špici. Krásné obrázky, netradiční příběh s pointou, ilustrace losa má u nás největší úspěch.

08.02.2023

Jak myška snědla měsíc Jak myška snědla měsíc Petr Horáček

Milá a vtipná knížka, pro malé děti tak akorát na přečtení před spaním.

Nenažraná koza Nenažraná koza Petr Horáček

Horáčkovy knihy jsou skvělé, po Huse Líze a Papuchalkovi je tahle naše nejoblíbenější. Vtipná, milá, s úžasnými obrázky. Tříletá ji miluje, už ji umí skoro nazpaměť a recituje se mnou :-)

Papuchalk Petr Papuchalk Petr Petr Horáček

Poslední měsíc s tříletou čteme denně, k tomu ještě povinně od stejného autora Husu Lízu. Dvě nejlepší knížky pro malé děti, na jaké jsem kdy narazila. S vtipnou pointou, krásnými obrázky. Malá už ty pasáže umí nazpaměť, takže podle obrázků spolu večer recitujeme :-D

Husa Líza Husa Líza Petr Horáček

Poslední měsíc s tříletou čteme denně, k tomu ještě povinně od stejného autora Papuchalk Petr. Dvě nejlepší knížky pro malé děti, na jaké jsem kdy narazila. S vtipnou pointou, krásnými obrázky. Malá už ty pasáže umí nazpaměť, takže podle obrázků spolu večer recitujeme :-D

08.02.2023 5 z 5

Krásná a milá kniha o přátelství a objevování sebe sama. Úplně jsem si vzpomněla na všechny ty hluboké a zároveň naivní rozhovory, které člověk vedl v mládí. Jedna z těch vzácných knih o mladých, kde se netlačí romantické vztahy a zamilovanost, ale kde dominují vážné i nevážné rozhovory, témata sebe objevování a takové normální i nenormální dospívání. Navíc zajímavý náhled do trochu jiné kultury, než na jakou jsme zvyklí. Moc jsem si to užila.

01.02.2023 5 z 5

Jak se divočák Květoš učil létat Jak se divočák Květoš učil létat Iva Hoňková

Milá a humorná pohádka, nic extra, ale u sedmiletého syna obstála a bavila.

19.01.2023 4 z 5

Už je tady pan Flat! Už je tady pan Flat! Jaume Copons

Syn 7 let byl nadšený a já taky. Příběh vypráví malý Agus a kromě vyprávění je zpestřen komiksovými prvky a vtipnými obrázky. Agus se během příběhu ponoří do čtení a seznámí děti s mnoha příběhy. Škoda že to je zahraniční záležitost a nejsou tu nějaké u nás profláklejší tituly, aby to děti víc zaujalo. Zrovna 20 tisíc mil pod mořem a Petra Pana české děti moc neznají.

19.01.2023 5 z 5

Brontík - Kamarád z pravěku Brontík - Kamarád z pravěku Thomas Brezina

Syna 7 let to moc bavilo, jsou tam krásné obrázky, zajímavý příběh, moc roztomilý dinosauřík. Co mi vadilo, tak velmi chudé a jednoduché věty, jazykově je to takové strohé, úsečné, ale zase ideální pro začínající čtenáře.

19.01.2023 3 z 5

Rozetmění Rozetmění Jay Kristoff

Pořád je to ta nejlepší série, co jsem kdy četla, i když druhý díl mi přišel asi nejlepší z těch tří. Tento byl takový trošku utahaný, celé to bylo jaksi "osudové" a to asi není úplně můj šálek čaje. Posledních tři sta stran byl jen jediný způsob, jak to může dopadnout, takže všechen ten sex a ty boje a cestování, to bylo jen "přečkat to, ať už je konečně konec". Miiny myšlenky se opakovaly do zblbnutí, spousta zápletek už mi přišla jen na to, aby si autor ještě chvíli užil ten svůj svět. Přesto smekám před Panem Autorem. Víc takových trilogií, prosím. A úplný konec, tedy doslov autora, ten mi naprosto spravil trochu zkaženou chuť těch stránek předtím, zase to byl ten vtipný autor, který vás dostane na místech, kde to nečekáte, takže nemůžu jinak než pět hvězdiček.

19.01.2023 5 z 5

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Ještě lepší než první díl. Prvních asi sto stránek se trochu táhlo, jak se tam střídaly dvě dějové linie, ale pak se střetly a nabralo to otáček a těch dalších čtyři sta stran jsem dala za tři dny. Vážně obdivuju, jak to autor celé vymyslel, jak si člověk nikdy nemůže být jistý, jak to teda vlastně je. Myslíte si, že je něco špatně, ale pak bum, ono to celé bylo jinak. Ale soupeř už je taky napřed. Celé je to slepenec lstí a zrad tak dokonale promyšlených, že vás to do poslední strany naprosto vtáhne a nepustí.

13.01.2023 5 z 5

Šifra mistra bestselleru Šifra mistra bestselleru Jodie Archer

Občas mi přišlo, že tu stejnou větu čtu už po osmé. Proškrtat některé pasáže by stálo za to. Jinak je to ale skvělá kniha! Těm, co píšou, přináší inspiraci, jak zlepšit psaní, a těm, co čtou, přináší zajímavý úhel pohledu na knihy a psaní. Jen škoda, že se věnuje jen žebříčku New York Times. Já bych třeba uvítala podobnou analýzu nejlepších děl i v dalších žánrech, které se do žebříčku nedostávají, třeba fantasy nebo knih pro mládež nebo třeba knihy vybrané do učebních osnov atd. Takhle musím říct, že většinu knih, které tu byly analyzovány, jsem nečetla.

04.01.2023 4 z 5

Řetěz ze železa Řetěz ze železa Cassandra Clare (p)

Úžasný svět, úžasné dílo, Zbojníky miluju. Dokonale vykreslené postavy, jejich slabiny, silné stránky, stíny minulosti, přátelství, láska. Konec je perfektní, jak se to celé ještě víc zašmodrchalo. Tohle je fantasy s asi nejvíce sympatickými postavami, jakou jsem kdy četla.

02.01.2023 5 z 5

Místo, kde bydlím Místo, kde bydlím Brenda Rufener

Tohle je opravdu špatná kniha. Tři hvězdičky jen proto, že jsou i horší knihy. Téma vypadá zajímavě, ale je zpracované až na pár zajímavých momentů velmi plytce. Ty zajímavé momenty se tam opakují pořád dokola a nejsou vlastně pořádně vysvětlené. Čekala jsem mnohem víc toho, co se třeba dělo před tím, než se Linden ubytovala ve škole. Co všechno zkoušela? Jak se může vyhnout pozornosti zákona, když normálně chodí do školy pod svým jménem a už třikrát ji zatkla policie za noční vycházení? Vlastně jsem pořád četla a ptala se proč, proč, proč, protože jsem vůbec nechápala, co se tam děje, proč se ty postavy chovají, jak se chovají. Spousta věcí si i protiřečila. Hlubší myšlenky tam byly asi dvě, a když už se zopakovaly po sté, měla jsem chuť s tím praštit. Konec byl úplně stejně nepravděpodobný jako zbytek knihy. Styl psaní to ještě zhoršoval, protože to je asi typický příklad nezvládnutého přítomného času, krátké úsečné věty, překlepy a základní chyby. Plus výskyt dost zvláštních a knižních slov, které se vůbec nehodily do kontextu, jedna věta napsaná spisovně a hned druhá hovorově... Za mě nejhorší kniha, co jsem za posledních pár let četla.

20.12.2022 3 z 5

Pište správně česky – rozšířené vydání Pište správně česky – rozšířené vydání Dalibor Behún

Přehledná kniha, psaná s vtipem a nadhledem. Nejde o nějakou ucelenou nauku, spíš přehled nejčastějších chyb. Chyby jsem ovšem našla i já, např. v pasáži o velkých písmenech v příkladu bitva na Bílé Hoře by podle mě měla být bitva na Bílé hoře. S některými pasážemi jsem nesouhlasila, například že by v beletrii v přímé řeči neměla zaznít obecná čeština?? Přímá řeč má přece charakterizovat postavu, ne ji cenzurovat. No, bylo toho víc, kde jsem byla na rozpacích, ale celkově určitě skvělý počin, že vyšlo něco o češtině a není to nudná učebnice.

07.12.2022 4 z 5

Skandál milosrdenství Skandál milosrdenství Grzegorz Ryś

Mozaika biblických příběhů, ve kterých v hlavní roli vystupuje (ne)milosrdenství. Na příbězích z Bible autor ilustruje, že je Bůh milosrdný, někdy až skandálně za hranicí našeho chápání. Asi nemůžu říct, že by mi kniha sdělila něco zásadně nového. Jsme hříšní, ale Bůh nás miluje, což my si nezasloužíme, protože jsme hříšní... a tak dále. Občas se našel nějaký osvěžující poznatek, třeba kapitola o obětování Izáka byla zajímavá. Kniha může být i dobrou přípravou na svátost smíření.

15.11.2022 3 z 5