Místo, kde bydlím

Linden před ostatními něco tají – je bez domova a bydlí na chodbě své střední školy. Při životě a stranou pozornosti ji udržuje jen školní blog, který má na starost, přátelství s Hamem a Seungem a vidina budoucnosti daleko od městečka, kde nyní bydlí. Když ale spolužačka Bea přijde do školy s natrženým rtem, Linden to hluboce otřese a připomene jí to vlastní šrámy z minulosti. Pochopí, že může násilí učinit přítrž jedině tím, že odvypráví Bein příběh a smíří se s vlastní tíživou minulostí. I kdyby to znamenalo porušit pravidla přežití, jež si stanovila, a ohrozit tajemství, která se naučila skrývat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398784/big_misto-kde-bydlim-eBf-398784.jpg 421
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , #booklab

Where I Live, 2018

Kniha Místo, kde bydlím

Eeve

(+ SPOILER) Musím sa priznať, že táto kniha bola pre mňa už od začiatku jedna veľká nuda. Ťažko sa začítavate, okrem pár hlavných a vedľajších postáv toho veľa v knihe nie je, všetky aktivity sú popísané veľmi povrchne a bez hĺbky, a to vrátane hlavnej premisy knihy - bezdomovectva (ale napr. aj pri "džobe" hlavnej postavy, novinárčine na strednej škole, prakticky za celý ten čas vieme len o pár klikoch do PC, raz sa bola spýtať profesora pár otázok, a to je asi tak všetko, a to si vezmime, že pokračovať v tom bol jej životný sen, no my sme sa o tom skoro nič nedozvedeli). Čo sa tu rieši, sú hlavne teenagerské vzťahy, toť vsio. No na túto tému je tých kníh naozaj požehnane.
Uznávam to, že autorka sa snažila vniesť do povedomia problém detského bezdomovectva, nevšímavosti ostatných, týrania a zneužívania žien, čo je teda pekných pár ťažkých a serióznych tém, ktoré si istotne zaslúžia aj širšiu debatu, čo jej teda slúži ku cti, ale podľa mňa to veľmi nezvládla. Celý dej sa pomaly vlečie, sústreďujeme sa tam na zbytočnosti, a naopak dôležité témy a skutočnosti sa často zabudnú rozvinúť, až v poslednej tretine knihy sa to začalo kúsok zlepšovať, hoc mnohých klišoidných "young adult" scén sa i tak nevyhla. No "zabil" to absolútne detinský a nereálny koniec, bohužiaľ odtrhnutý od reality. Predpokladám a chápem, že autorka to chcela všetko skončiť rozprávkovo, štýlom všetci boli šťastní až kým nepomreli, ale všetci veľmi dobre vieme, že v skutočnom živote to proste tak nefunguje - všetko to trhanie sa o to, s kým nakoniec bude bývať, skandovanie, tlieskanie, verejné vystúpenia, trochu to proste prehnala. Trochu dosť :)
Výsledný dojem - dosť nezáživná kniha s rozťahaným dejom, opakujúcimi sa scénami, ktoré sme už snáď miliónkrát videli či o nich čítali, nerealistickým záverom, hoc so zaujímavým, no nevyužitým námetom.

Aprilek
01.03.2020

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy opravdu začetla, ale pak už to bylo výborné! Milé hlavní postavy

GinaKicaid
23.06.2019

Z první třetiny jsem byla vyloženě nadšená, kniha má zajímavý nápad a krásně se čte. Jenže nemůžu přehlídnout tolik nelogických věcí, které se tam vyskytují... Pardon, ale celá zápletka s Beou, "Toaleťákem" a tím jejich kroužkem byla WTF? Všichni se chovali přinejmenším podivně... a to ani nemluvím o tom objímání na konci... Pardon, ale toto ne. Přesto se mi příběh jako celek líbil a nechávám mu ty 4* - za předpokladu, že vynechám ten štítek "ze života", protože chováním postav zcela jistě reálné nebylo.

SknihouVrukách
31.05.2019

Kniha Tu, kde bývam nepatrí medzi typické YA knihy. Zaoberá sa témou bezdomovectva. Postavy sú strašne sympatické a rýchlo si ich obľúbite. Hlavná hrdinka je silná. Zápletka je celkom plytká a v knihe sa skôr riešia pocity a kamarátstvo a bezdomovectva je tam trošku menej ako som očakávala. Knihu vám odporúčam, určite si ju všetci prečítajte.

a.a.candys.life
29.04.2019

Silný příběh mladé studentky! Chvílemi jsem, se smála a brečela a mráz po zádech a furt dokola! Autorka má skvělý styl spaní, četlo se to jedním dechem!