lena.o.knihach lena.o.knihach komentáře u knih

Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jenni Fletcher

Jakmile někde slyším "pro fanoušky Bridgertonu", hned zpozorním. Párkrát jsem se už spálila, ale jsem moc ráda, že zrovna Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech nebyl ten případ a knihu jsem si moc užila.

Název čtenáři trochu napoví, na co se může těšit. Essie je osmnáct let a svatba je to poslední, co by si přála. Obzvlášť, když už má ženicha domluveného. A není to nikdo jiný než nesnesitelný, namyšlený, ale i hodně pohledný Aidan.

Dostala jsem Bridgerton bez pikantních scén, takže koho náhodou peprnější momenty nebaví nebo je vůbec nečte a přeskakuje, měl by se po této novince určitě podívat.

Tohle byla milá a vtipná jednohubka, kterou jsem zhltla za jeden večer. Postavy mi byly sympatické, humor tu nechyběl, mezi hlavní dvojicí to jiskřilo, šíleně to utíkalo, co víc si přát možná jinou obálku.

25.06.2023 4 z 5

Struny lásky Struny lásky Samantha Young

Nenapadá mě příběh z hudebního prostředí, který by se mi nelíbil. Mezi Skylar a Killianem to skvěle jiskřilo a sympatická mi nebyla jen hlavní dvojice, ale i Killianova sestra a asistentka nebo členové kapely Tellurian.

Byla to má první kniha od autorky a teď mě uklidňuje jen to, že mám doma další dvě, do kterých se můžu pustit, protože mi Struny lásky neskutečně sedly a moc jsem si knihu užila.

24.06.2023 4 z 5

Vysněný cíl Vysněný cíl Kate Stewart

Poslední díl trilogie Havraní bratrstvo uzavírá příběh Cecílie, Tobiáše, Seana a dalších postav, které jsem si oblíbila v předchozí knize. A právě Exodus stále zůstává tím nejlepším, co tato série může nabídnout.

Vysněný cíl se chvílemi táhnul a chyběly mi tu zvraty, díky nimž jsem si druhý díl užívala. Stále se jedná o velmi čtivý román, který (i přes jeho tloušťku) zhltnete jako nic, ale nebylo by na škodu poslední díl o pár stran (třeba sto) zkrátit.

Sama autorka totiž upozorňuje na to, že se mělo jednat pouze o duologii.
Vysněný cíl na mě občas působil jako nějaká bonusová kniha k sérii. Dozvěděli jsme se, jaké měli bratři Kingové dětství, prostřednictvím Tobiášových vzpomínek se vrátili zpět do Hejna havranů a Exodu, některé scény byly objasněny a sledovali jsme vývoj vztahu hlavní dvojice

I když laťku Kate Stewart neudržela, věřím, že se ve svém žánru havrani neztratí.

#spoluprace @knihydobrovsky

19.06.2023 3 z 5

Atentát Atentát Loïc Dauvillier

Palestinský chirurg Amin Džaafari zažívá den jako z noční můry. V centru Tel Avivu došlo k sebevražednému útoku a on se snaží zachránit co největší počet zraněných. Když se dozví, že atentátnicí byla jeho žena, zhroutí se mu celý svět.
Amin se rozhodne zjistit, kdo jeho ženu zradikalizoval a co ji ke strašlivému činu vedlo.

Tato komiksová adaptace je zpracovaná podle románu Yasminy Khadry, který vyšel v roce 2007 i v českém překladu pod názvem Černá vdova.

Já jsem za grafický román moc ráda, protože kniha by mě v tomto případě moc nezaujala. Příběh to byl neuvěřitelný a je škoda, že tu nejsou žádné vzpomínky hlavní postavy na dobu před strašlivou událostí, aby i čtenáři mohli poznat atentátnici a udělali si o ní obrázek.

16.06.2023 3 z 5

Fotograf z Mauthausenu Fotograf z Mauthausenu Salva Rubio

Fotograf Francisco Boix je za války zajat a přepraven do koncentračního tábora Mauthausen. Stane se fotografickým asistentem důstojníka SS, který dokumentuje úmrtí vězňů.
Francisco si uvědomí, že má v rukou nepopíratelné důkazy hrůzných nacistických zločinů. K jeho cíli přežít se přidá posedlost ukázat toto šokující svědectví celému světu.

Opět jsem sáhla po knize odehrávající se za 2. světové války a rovnou v komiksovém zpracování. Vyprávění je to neskutečně silné, i když textu není mnoho. V tomto případě kresby vynahrazují vše, co si nepřečtete. Přenesou vás na místo, odhalí krutosti a pocítíte šílenou bezmoc.

Pokud si chcete přečíst příběh založený na skutečných událostech, doporučuji Fotografa z Mauthausenu. Protože se jedná o krátký komiks, čtení vám nezabere příliš času. A pro někoho může být i výhodou, že mu kniha rychle uteče, kor když se jedná o těžké téma. Varuji vás, na Fotografa ale jen tak nezapomenete.

16.06.2023 4 z 5

Šest rudých jeřábů Šest rudých jeřábů Elizabeth Lim

Každý den se šest bratrů mění v jeřáby.
Dívka nesmí vydat ani hlásku, dokud nezlomí kletbu.
Nepřipomíná vám to něco?
Pokud myslíte Sedmero krkavců, nejste daleko.

Šest rudých jeřábů je převyprávěním pohádky Šestero labutí od bratří Grimmů. Přidejte k tomu ještě magii, draky, domluvený sňatek, to vše zasazené do asijského prostředí a dostanete nádherný srdceryvný retelling.

Princezně Shiori v žilách koluje zakázaná magie. Doposud ji dokázala skrývat, jenže pohár přeteče a všimne si toho její nevlastní matka Raikama. Ani šest bratrů nedokáže svou sestru ochránit a macecha na ně sešle kletbu.

Této knize nemůžu vytknout vůbec nic. Nejenže má dokonalou obálku, obsahuje i mapu a příběh vás vtáhne hned od prvního odstavce. Má i velice silné postavy, které jsem si moc oblíbila. Co určitě ale stojí za zmínku, je překrásný vztah mezi sourozenci, který mě pokaždé dojímal. Po každé hádce se udobří, handrkují se, podporují, brání jeden druhého, stojí při sobě za každou cenu a neváhali by položit i vlastní život, kdyby tím jiného mohli ochránit.

Ani romantická linka v knize nechybí a já jsem nadmíru spokojená. Pomalu se rozvíjela, byla moc milá a určitě nečekejte nic peprného.

Šest rudých jeřábů mě velmi příjemně překvapilo, spíš až šokovalo, protože jsem nečekala, že to bude jeden z nejlepších pohádkových retellingů vůbec. Moc doufám, že u nás vyjde i pokračování.

#spoluprace @megaknihy

15.06.2023 5 z 5

Bledý snílek / Píseň úsvitu Bledý snílek / Píseň úsvitu Samantha Shannon

Bledý snílek a Píseň úsvitu jsou dvě novely, které doplňují pár informací ke Kostičasu a já jsem moc ráda, že tahle bonusová knížečka vyšla i v českém překladu.

Bledý snílek se odehrává ještě před začátkem prvního dílu. Dozvídáme se více o tom, jak Paige u Jaxona začínala, jaký byl její první velký úkol a jak si s ním poradila. Bylo moc příjemné se vrátit úplně na úvod, kdy řešili (v porovnání s tím, co je čeká) úplně zanedbatelné problémy.

Píseň úsvitu se odehrává mezi knihami A zrodí se píseň a Když spadne maska, ale díky vzpomínkám hlavní hrdinky se vrátíme i zpátky do Kostičasu. Tahle novela nepřinesla příliš mnoho nových informací, i když byla oproti Bledému snílkovi rozsáhlejší.

Na druhou stranu jsem ráda, že jsem se aspoň na malou chvíli mohla ponořit do (mého hodně oblíbeného) světa jasnovidců, než se všichni dočkáme plnohodnotného pokračování.

#spoluprace @hostbrno

08.06.2023 4 z 5

Emily v Paříži Emily v Paříži Catherine Kalengula

Nedovedu si představit, že by tuhle knihu mohl někdo číst, aniž by předtím neviděl seriál, protože Emily v Paříži bych shrnula jako stručný popis scén ze seriálu. Extrémně stručný popis. Co nejvíc krátké a jednoduché to jde.. to je knižní zpracování stejnojmenného seriálu.

Naštěstí (!) je to útlá knížka, takže jsem s ní moc času nestrávila. Nejenom, že v textu chyběly souvislosti, detaily, popisy postav a prostředí ale jestli v celé knize byly asi jen tři zmínky o tom, že Emily zveřejnila něco na sociálních sítích? Vždyť je pro ni on-line svět tak důležitý a v knize na to nějak zapomněli.

Na první pohled je to roztomilá knížečka. Eiffelovky nakreslené po stranách, vzadu barevná příloha s fotkami ze seriálu s grafikou si vážně vyhráli, ale o to víc mě zaráží, že příspěvky, které Emily publikuje v seriálu, v knize úplně ignorovali, přitom by se to tam nakreslené tak hodilo.

Myslela jsem, že se prostřednictvím knihy vrátím za Emily, Mindy, Gabrielem a dalšími do Paříže a prožiji ta první setkání, sbližování a trapasy znovu. Jenže tohle bylo stejně tak ulítlé jako outfity hlavní hrdinky. A nezbývá mi nic jiného, než si spravit chuť a seriál si pustit.

04.06.2023 2 z 5

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Národní opruzení je druhá kniha od české autorky Karolíny Zoe Meixnerové. Na instagramu ji můžete znát pod přezdívkou @cojezoe_ a já tento profil moc doporučuji sledovat, mě šíleně baví.

Novinka z Cooboo je celkem útlá knížečka, takže vám nezabere moc času. Je to detektivka, kde nechybí romantická linka a smysl pro humor, já se u pár scén i zasmála.

Co je ale největší pecka Národního opruzení? Ta třešnička na dortu jsou samozřejmě postavy. A ty se vsadím, že znáte, i když jste knihu ještě nečetli. Vystupují tu totiž slavné osobnosti, jako jsou např. Božena Němcová, Josef Kajetán Tyl, Jan Neruda a samozřejmě Karel Havlíček Borovský.
Tyto čtyři postavy vás budou provázet po celou dobu, přičemž se objeví i další slavná jména. Některá tu jsou jen zmíněná, ale jiná si střihnou i ten dialog.

Je to milý oddechový příběh, který vás zavede do temných ulic staré Prahy. Jako nenáročnou literaturu z českého známého prostředí rozhodně doporučuji.

Klidně bych si od autorky přečetla román o 300 a více stranách, protože u Národního opruzení jsem se ani nenadála a už jsem byla na konci.

#spoluprace @humbook @humbookblogeri #humbookblogeri

04.06.2023 4 z 5

Touha Touha Tracy Wolff

Tiktoková senzace o upírech se konečně dočkala českého překladu. Touha je moderní Stmívání, kde jsou navíc čarodějnice, draci a další nadpřirozené bytosti.

Grace se po smrti rodičů vydá na Aljašku ke strýci, který je ředitel na Katmerské akademii. Právě tam se ubytuje i hlavní hrdinka. Postupně zjišťuje, že problémy jako příšerná zima nebo nadmořská výška jsou úplně to nejmenší

Okamžitě jsem se začetla a nadšení mi vydrželo až do konce. Fakt mě to bavilo. Ale! Je to prostě nástupce slavné upírské série, je to klišoidní, strašně jednoduché a místy přehnané až tak, že to ani nejde brát moc vážně

Nicméně, v mém případě Touha splnila svůj účel. Je to mé nové guilty pleasure a neskutečně se těším na pokračování, které je v plánu na podzim.

02.06.2023 4 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Vydání této knihy jistě zaznamenali i ti, co královskou rodinu nesledují. Tvář prince Harryho najdete snad v každém knihkupectví a je téměř nemožné si této bichličky nevšimnout.

Když jsem Náhradníka otevřela a vlastně se hned začetla, byla jsem příjemně překvapená. Bylo to, jak kdybyste s kamarádem seděli u piva a on vám vyprávěl svůj dosavadní životní příběh.
Dvě části mě bavily hodně. Harryho dětství, studium, armáda, cestování nejen po Africe.. hltala jsem každé další dobrodružství a zážitky, které nebyly vždy veselé.

Ovšem třetí část, kdy se na scéně objevila Meghan, byla zajímavá. To už nebyl ten samý Harry a přiznám se, že bych se bez poslední třetiny klidně obešla.

Že si knihu nenechají ujít milovníci královské rodiny, je jasné, ale já bych Náhradníka doporučila i těm, kteří ji pravidelně nesledují (jako třeba já). Vyprávění to bylo dojemné a upřímné a mně se z velké části líbilo.

#spoluprace @nakladatelstvi_rosier @nakladatelstvi_prah

01.06.2023 4 z 5

V šedých tónech (grafický román) V šedých tónech (grafický román) Andrew Donkin

V šedých tónech je snad nejznámější kniha od Ruty Sepetys. Vyšla v několika vydáních a nedávno i jako grafický román.

V roce 1941 odváží Sověti patnáctiletou Linu, mladšího bratra i jejich maminku do pracovního tábora na Sibiři.
Lina tajně schraňuje vzkazy v podobě kreseb s nadějí, že je jednoho dne někdo objeví a vyjde najevo, jakým peklem si lidé v pracovních táborech museli procházet.

Já jsem věděla, do čeho jdu, nebo jsem si to alespoň myslela. Ale kouzlo kresby dodalo příběhu úplně nový rozměr. Čtení bylo mnohem emotivnější, protože jste o scénách nejen četli, ale i je přímo viděli včetně detailů.

Pokud jste V šedých tónech už četli a nebrečeli jste, díky kresbě, která perfektně vystihuje atmosféru, věřím, že u tohoto komiksu je hodně malá šance, že by oči zůstaly suché.

30.05.2023 5 z 5

Píseň sirény Píseň sirény Alexandra Christo

Já miluju příběhy o mořských bytostech a jsem moc ráda, že jsme se dočkali překladu To Kill a Kingdom, který v originále vyšel už v roce 2018.
Píseň sirény je převyprávění Malé mořské víly. Inspirace je tu vážně velká, ale zároveň je tu i dostatek dalších fantasy prvků, které do známé pohádky o Ariel nepatří.

Siréna. Zhouba princů. Následnice podmořského království. Znají ji na souši i v oceánu. To je Lira.
Princ. Dědic nejmocnějšího království. Pirát. Kapitán jedné z nejobávanějších lodí. Lovec sirén. To je Elian.

Mám nový oblíbený retelling. Vždycky jsem chtěla příběh o pirátovi a nějaké nadpřirozené bytosti. A v tomto případě jsem dostala sirénu. Chemie mezi hlavními hrdiny neměla chybu. Oba dva jsem si hned od začátku moc oblíbila a schválně jsem čtení knihy prodlužovala.. nechtěla jsem se loučit.

Moc jsem si užívala slovní přestřelky mezi postavami (nejen hlavními) a co se týká romantické linky.. tohle prostě chcete číst. Klasická hate to love, která má vše, co nás na nich baví. Jsem z této novinky vážně nadšená!

Jen mě trochu mrzí, že na začátku kapitoly není vždy napsané, z jakého pohledu teď budeme číst. Dost by to čtenáři ulehčilo situaci, než aby musel postupně odhalovat, jestli je to Lira nebo Elian.

Píseň sirény doporučuji všemi deseti. Budete se smát, budete napnutý a 328 stran uteče jak nic. Mezi vycházejícími knihami se jedná o originální kousek, který se u nás (doufám) neztratí a bude vidět.

#spoluprace @megaknihy_cz

21.05.2023 5 z 5

Korunní princezny Korunní princezny Catherine Doyle

Dvě princezny a jeden trůn.
Jedna vyrůstá na královském dvoře, druhá mezi čaroději.
Zatímco Rose koketuje s princem, Wren cvičí a trénuje, aby mohla jednoho dne zaujmout místo své sestry a vládnout.

Hned poté, co se pokocháte mapou, vás autorky hodí do děje, kdy se Wren s Rose prohodí. A tak se čarodějka ocitá v paláci a nic netušící princezna je unášena přes poušť na samý okraj země.

Ačkoli Korunní princezny nepřinesly v žánru young adult fantasy nic originálního, mně se líbily. Okamžitě jsem se začetla, postavy mi byly sympatické a humor knize nechybí.

Krátké kapitoly se střídají z pohledů obou sester, takže má čtenář stále přehled o tom, jak (dobře) si Wren hraje na princeznu i to, jak si Rose zvyká na život obklopený magií.

Když mě kniha baví a směju se u ní, tak nemám problém přimhouřit oči nad nepřipraveností Wren, mužskými postavami a nevyužitým potenciálem, které Korunní princezny mají.

Je to taková pohádka pro čtenáře, kteří chtějí nenáročnou oddechovou fantasy. Mně ale perfektně sedla do nálady, takže se na pokračování moc těším.

15.05.2023 4 z 5

Falešné růže Falešné růže Jessica S. Olson

Myra má výjimečný dar. Svým malířským uměním dokáže měnit lidskou podobu. Aby se nestala terčem vydírání, musí své schopnosti skrývat. Jedné mrazivé noci však Myru navštíví guvernérova žena a žádá nemožné vzkřísit svého mrtvého syna Willa. Pokud to Myra neudělá, udá ji.
Po příchodu do honosného domu dívka zjišťuje, že mladíkova smrt nebyla nehoda. Dokáže za pomoci guvernérova syna Augusta odhalit pravdu a najít viníka?

Podle anotace to zní jak kombinace Po stopách Jacka Rozparovače a Obraz Doriana Graye, což by nemělo chybu, protože tyto dvě knihy zbožňuju, jenže Falešné růže se tomu ani zdaleka nepřiblížily.
Jedná se o fantasy s detektivní zápletkou, přičemž dotažené nebyly ani prvky fantasy (svět, magický systém), ani pátrání po viníkovi, které bylo na konci hodně uspěchané.

Romantická linka mezi Myrou a Augustem byla hodně slabá. Vůbec jsem jim to nevěřila. Falešné růže je kniha pro nenáročného čtenáře, který nemá moc načteno, jinak by si všímal akorát nedokonalostí, než aby si příběh naplno užíval.

13.05.2023 3 z 5

Rozmarýnová zátoka Rozmarýnová zátoka Jenny Hale

Melanie s babičkou snily o tom, že jeden opuštěný dům promění v malý rodinný penzion. Není to nikde jinde, než v malém městečku na Floridě, na místě zvaném Rozmarýnová zátoka. Melanie se po babiččině smrti z poslední vůle dozví, že jí na vysněný dům odkázala peníze, a tak jí nezbývá nic jiného, než sbalit kufry a jet si splnit sen.
Nová majitelka na rekonstrukci ale nestačí sama, takže shání pomocníka a na scéně se objevuje zamlklý sympaťák Josh.

Rozmarýnová zátoka je milá oddechovka, ale já takových příjemných romantických příběhů už četla tolik, že tato novinka od autorky Jenny Haleové je pro mě jen průměrná knížka. Jsem hodně velký fanoušek romantické linky od nenávisti k lásce, ale ani ta to v tomto případě moc nezachránila.
Ačkoli byly hlavní postavy sympatické, pro mě ničím nevynikaly a po otočení poslední strany jsem na ně okamžitě zapomněla.
Nicméně, i přesto je to kniha velmi čtivá, ideální do teplých dnů.

Věřím, že pokud sháníte knihu o starém domě, rodinném tajemství, dopisech z minulosti a lásce, budete spokojeni, jen vás ničím nepřekvapí.

13.05.2023 3 z 5

Všechen můj hněv Všechen můj hněv Sabaa Tahir

Všechen můj hněv byla jedna z mých nejočekávanějších knih, na jejíž překlad jsem se šíleně moc těšila. Od autorky u nás už vyšla série Jiskra v popelu, která je má oblíbená, ale Všechen můj hněv to má, panečku, jiné grády.

Ocitáme se v kalifornském pouštním městečku Juniper, kam chodí naši hlavní hrdinové do maturitního ročníku.
Nur má velké plány, chtěla by studovat na univerzitě a z toho zapadákova odejít. Jenže ne všichni ji to přejí.
Sal se snaží udržet rodinný motel před krachem. Nemá na výběr a musí hledat pomoc tam, kde by ho to za normálních okolností nenapadlo.

Sal a Nur bývali nejlepší kamarádi. Jako potomci pákistánských uprchlíků k sobě o to více v dětství přimkli, ale nic netrvá věčně

Já vůbec netušila, co na mě uvnitř čeká. Ale rozhodně kniha předčila má očekávání, která už tak byla velká. V tomhle příběhu najdete úplně všechno. Budete se usmívat, bude vám do pláče, budete se radovat, nenávidět, vztekat a nebudete se chtít s knihou rozloučit.

12.05.2023 5 z 5

Pustina zvaná mír Pustina zvaná mír Arkady Martine (p)

Po Vzpomínce zvaná říše přichází Pustina zvaná mír, pokračování série Teixcalaan. Doufala jsem v lepší druhý díl, ale nakonec jsme se, bohužel, nikam neposunuli, ale ani jsme úplně nepropadli, což je alespoň ta světlá stránka.

Opět se setkáváme s Mahit, která přijala nabídku Trojí Posidonie a před nebezpečím utíká na válečnou frontu. Objevuje se nová civilizace, která používá jazyk tak odporný, že se lidem při poslechu krátké nahrávky dělá špatně od žaludku. Jak je možné se s takovou mimozemskou rasou vůbec domluvit?

Jak mě v první knize příjemně překvapila jména postav, tady nebylo nic, z čeho bych byla odvařená. Kvůli čemu bych musela dočíst kapitolu a neodložit ji třeba i uprostřed věty. Občas mi přišlo, že se tu neřeší nic jiného než politika. Na můj vkus se to příliš táhlo. Do čtení jsem se tak musela nutit a těšila se na konec.

11.05.2023 2 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Les v domě je nejnovější kniha Aleny Mornštajnové. Do druhého dne jsem ji měla přečtenou, protože vás děj vtáhne a dokud neotočíte poslední stranu, jen tak vás nepustí.

Říkáte, že mám být šťastná.
Říkáte, že se to musím naučit.
Říkáte, že si štěstí zasloužím.
Tak já vám o sobě něco povím.

Je to příběh o jedné malé cácorce a její rodině, ve které je všechno špatně. Marně čtenář hledá někoho, kdo by děvčátko alespoň jednou z lásky obejmulo...
Z knihy už od začátku vyzařuje mrazivá, tíživá a temná atmosféra. A vy víte, že tam je ještě něco hodně špatně...

Čekala jsem silný příběh a také jsem ho dostala, ale nezapůsobil na mě tolik jako autorčiny předchozí romány Listopád nebo Hana.
Možná je to tím, že jsem měla ještě před čtením zápletku vyspoilerovanou, možná ne. Vím jistě, že znovu si už ale Les v domě nepřečtu.

04.05.2023 4 z 5

Barvy v přírodě Barvy v přírodě Jana Sedláčková

V edici Malovaná příroda najdete tři knihy, které vás už na první pohled uchvátí. Akvarelové barvy vzala do ruky ilustrátorka Magda Konečná, kterou můžete znát jako @divoka.tuzka

Ve dvou knihách jsou pojmenované odstíny barev a ve třetí jsou vyjmenované tvary a vzory. Není tam mnoho textu, ale i tak nějaký čas zaberou, protože si stále dokola musíte prohlížet nádherné ilustrace, kterými jsou jednotlivé dvoustrany zaplněné.

Edice je určena pro čtenáře od 6 let, ale věřím, že ať už je čtenář malý či velký, rád se vydá do říše barev a tvarů celého světa.

BARVY V PŘÍRODĚ představí dvanáct barev. Každé dvoustraně je věnovaná jedna barva a v konkrétních odstínech tam najdete namalovaná zvířata, rostliny a další věci, které jen lze v přírodě najít.
Na konci je krátký text o míchání jednotlivých barev, jak je zesvětlit nebo naopak ztmavit a také je tam návod na připravení pár unikátních odstínů.

#spoluprace #malovanapriroda @albatrosmedia @albatros_knihy @knihozem

01.05.2023 4 z 5