Lele61 Lele61 komentáře u knih

Návrat na planetu Zemi Návrat na planetu Zemi Ivo Železný

Velmi rozsáhlá reprezentativní a určitě zajímavá antologie celkem 51 kratších i delších povídek českých a slovenských autorů. Velká většina povídek je kvalitních. Kniha jako celek rozhodně stojí za přečtení.

14.04.2023 4 z 5

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

Svižně napsaný napínavý příběh s tajemstvím a určitým historickým přesahem, jak je u Arnošta Vašíčka zvykem. Znalec náboženských sekt a magických symbolů doktor Runa pomáhá celkem bezradné policii při řešení série záhadných rituálních vražd. Celá věc souvisí s knihou Ďáblova bible a především s jedním listem, který z ní byl kdysi odstraněn. Román je známý i z povedeného televizního zpracování.

23.07.2023 4 z 5

Fantastika, utopie, antiutopie Fantastika, utopie, antiutopie Julij I. Kagarlickij

Celkem zajímavá a podnětná kniha. Autor, který je literárním teoretikem, se nepokouší nějak shrnout dějiny sci-fi, ale předmětem jeho výzkumu je spíše hledání odpovědi na různé otázky, které sci-fi literatura klade, určení směrů jejího vývoje a zmapování základních problémů, kterými se sci-fi literatura zabývá. Takže sci-fi tak trochu z jiného úhlu pohledu.

09.07.2023 3 z 5

Zvlčení Zvlčení Antonín Bajaja

Hluboká sonda Antonína Bajaji, která střídavě nahlíží jak do světa vlků, tak i do světa lidí. Tyto dva tolik rozdílné světy se postupně pomaličku sbližují, až se nakonec v závěru knížky oba dramaticky protnou.

06.07.2023 4 z 5

Bludiště odrazů Bludiště odrazů Sergej Lukjaněnko

Současná ruská sci-fi od Sergeje Lukjaněnka z prostředí virtuální reality. Nápad z hlavním hrdinou diverem Leonidem, který zachraňuje ztracené hráče uvízlé v propastech Hlubiny sám o sobě není špatný, literární zpracování je také celkem solidní a knížka obsahuje i určitý filozofický přesah. Celkově hodnotím jako takový lepší průměr. V budoucnu si asi zkusím přečíst i jiné knížky tohoto autora.

30.06.2023 4 z 5

Příběhy pilota Pirxe Příběhy pilota Pirxe Stanisław Lem

Příběhy vesmírného pilota Pirxe, který si v každé i nejzapeklitější situaci ví rady, určitě patří k tomu nejlepšímu z Lemovy povídkové tvorby a jsou i po mnoha letech od jejich vzniku nadčasové. Možná je to právě tím, že hlavní představitel Pirx je zejména hluboce lidský.

21.06.2023 4 z 5

Planeta záhad: Fakta, otazníky, hypotézy Planeta záhad: Fakta, otazníky, hypotézy Arnošt Vašíček

Záhady, nejrůznější tajemství a neobjasněné jevy a úkazy nás provázejí co je svět světem. Autor se v této publikaci pokouší zmapovat některé z nich a zároveň také nastínit teorie vedoucí k jejich vysvětlení. Pro příznivce "tajemna" určitě zajímavá a poučná četba.

19.04.2023 4 z 5

Omyl a jiné povídky Omyl a jiné povídky Ota Pavel

Komplexní soubor těch nejlepších povídek Oty Pavla se sportovní tématikou. Obsahuje celkem 13 povídek vybraných z jeho už dříve vydaných sbírek. Je příjemné mít je všechny pohromadě v jedné knížce. Autor povídky umí skutečně bravurně. Moc hezké čtení.

19.04.2023 5 z 5

Pivař a blondýna Pivař a blondýna Daniela Kovářová

Knížku jsem dostal svého času jako dárek od syna, který ví, že se o pivo a věci s ním spojené zajímám. Když mám hodnotit, tak jsem trochu na rozpacích. Je to totiž takový "hybrid" ani beletrie, ani odborná knížka :-) Nicméně je vidět, že Ladislav Jakl je skutečný a opravdový pivní znalec, role Daniely Kovářové spočívá spíše v té úloze "blondýny", která je i v názvu knížky. Celkově mě to nijak zvlášť nenadchlo.

18.04.2023 3 z 5

Aforismy Aforismy Patricie Holečková

Něco je horší (toho je malinko více), něco zase lepší (toho je bohužel malinko méně). Žádné opravdové "pecky" jsem tam sice nenašel, ale není to úplný propadák.

18.04.2023 2 z 5

Hostina mutagenů Hostina mutagenů Eva Hauserová

Sbírka celkem 8 povídek poněkud kontroverzní české autorky. Přiznám se, že mě její literární styl a způsob vyprávění příliš nesedí. Z mého pohledu snesla přísnější měřítko pouze povídka U nás v Agonií. Zbytek je spíše podprůměr. Nevylučuji ale, že určité spíše menší skupině čtenářů se to líbit může.

16.04.2023 2 z 5

Tvůrci času Tvůrci času Jiří W. Procházka

Spíše průměrná sbírka 8 povídek českého autora balancujícího na pomezí kyberpunku. Více mě zaujaly dvě povídky a to Pražský průnik a Roxnroll. Zbytek se podle mě kvalitativně pohybuje někde na úrovni průměru až podprůměru. Je to autorský styl, který sedne jen určité skupině čtenářů.

16.04.2023 3 z 5

Lovci zlatých mloků Lovci zlatých mloků Vojtěch Kantor

Bohužel povídky pouze průměr a často i podprůměr. Ale z historického hlediska to může být trochu zajímavější, neboť antologie mapuje literární začátky autorů, kteří se prosadili na Parconech v soutěži o Cenu Karla Čapka.

15.04.2023 2 z 5

Skandál v Divadle snů Skandál v Divadle snů * antologie

Celkově spíše průměrná antologie 21 SF povídek českých autorů. Jsou mezi nimi autoři známí (Neff, Pecinovský, Hauserová) i méně známá jména. Kvalita povídek je velmi kolísavá od opravdu dobrých (Tak alou do ráje, Zítřek v Agónii) přes ty průměrné až po vyloženě slabé.

15.04.2023 3 z 5

Zlatá past plná času Zlatá past plná času Zdeněk Volný

Průměrná až lehce nadprůměrná sbírka 9 nepříliš dlouhých povídek. Některé jsou lepší, další zase o něco slabší. Nijak zvlášť nenadchne, ale na druhé straně ani neurazí.

15.04.2023 3 z 5

Kapry bijem Kapry bijem Andrzej Pilipiuk

Domnívám se, že Jakub Vandrovec z Vojslavic musí čtenáře bavit jako takový typ velmi netradičního hrdiny. Určitě nadprůměrná knížka :-)

15.04.2023 4 z 5

Biomanžel Biomanžel Michal Viewegh

Je to snad ještě horší než Biomanželka (pokud to tedy vůbec lze). Nedoporučuji číst, byla by to ztráta času.

16.07.2023 odpad!

Železo přichází z hvězd Železo přichází z hvězd * antologie

Obsahově pestrá antologie sci-fi povídek různých českých autorů (známých i méně známých) sestavená Vojtěchem Kantorem. Obsahuje celkem 22 povídek včetně poetického intermezza Karla Sýse. Podle mého názoru se zde jen občas vyskytne nějaký zajímavější nápad, sem tam se můžeme i něčemu zasmát, avšak antologie jako celek je pouze průměrná.

04.07.2023 3 z 5

Petra Buzková Petra Buzková Markéta Matoušková (Zítková)

Knížka o kontroverzní postavě české politické scény Petře Buzkové napsaná ve formě rozhovoru autorky Markéty Matouškové, která je profesí novinářka s Petrou Buzkovou. Záměr se myslím příliš nevydařil.

29.06.2023 1 z 5

Vzpomínky Ijona Tichého Vzpomínky Ijona Tichého Stanisław Lem

Humorné příběhy hvězdného cestovatele Ijona Tichého. Mnohdy silně kritické vůči společnosti, satirické a často přímo groteskní, nápadité a napsané se silným filozofickým přesahem. Dle mého názoru určitě stojí za přečtení.

27.06.2023 5 z 5