lejera lejera komentáře u knih

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Miluji tuhle nehynoucí vánoční klasiku. Vždy dokáže vykouzlit tu správnou vánoční atmosféru a nese krásné poselství. Knihu jsem četla několikrát, dokonce i v angličtině (což je na mě fakt výkon). Jako malá jsem se s knihou poprvé setkala v knihovně, kde měli nádherné vydání, které nemohu nikde sehnat, třeba se mi někdy poštěstí a narazím na ni. Bůh žehnej všem lidem! Šťastné a veselé :-)

23.12.2023 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Krásný, citlivý, čtivý příběh o nezvyklém přátelství a lásce ke knihám. Kniha je psána jednoduše, četla se lehce. Takové pohlazení po duši.

19.11.2023 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Wow... Nic přesnějšího snad ani nemůžu vyjádřit. Byl to naprosto nádherný, silný a neskutečný příběh. Od začátku do konce napínavý, kniha se vůbec nedala odložit, vychutnala jsem si každičkou stránku knihy. Přiznávám, že na konci knihy ukápla i slza dojetí. Tohle je typ knihy, po jejímž dočtení už nikdy nechci číst jinou knihu. Už od začátku jsem se zamilovala do fenky Radar a litovala, že sluneční hodiny neexistují i reálně. Empis je úchvatný svět plný magie a Charlie je silný, statečný člověk se srdcem na pravém místě.
Pohádka se vlastně opírala o několik různých pohádek, překvapilo mě, jak krásně to všechno do sebe zapadalo. Bylo velmi osvěžující a překvapivé, přečíst si od Kinga naprosto žánrově odlišnou knihu od jeho běžné tvorby.
Vzhledem k tomu, že kniha vyšla na mé třicáté narozeniny, považuji to za dokonalý dárek :-)

18.06.2023 5 z 5

Krásná kniha, která dokazuje, že i herci žijí obyčejné životy a bojují se svými problémy. Líbilo se mi, že Tom měl přes své herectví normální dětství, líbilo se mi jeho uličnictví a nezbednost. Líbilo se mi, že dokázal lidem svěřit své nitro. Dokázal, že i záporák Draco je ve skutečnosti citlivý, dobrosrdečný a zároveň silný člověk. Oceňuji přiložení fotografií z jeho soukromého života.
Výtku mám k poměrně častým chybám (překlepům) v textu.

23.01.2023 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha plynula poměrně rychle, ale očekávala jsem od ní více, tím spíš, že má tolik pozitivních ohlasů. Byl to jednoznačně silný příběh, ale žádnou výraznou stopu ve mě nezanechal.

13.02.2024 3 z 5

Laurie Laurie Stephen King

Přiznávám, že povídky a novely moc nevyhledávám, avšak po téhle jsem sáhla z důvodu toho, že ji napsal můj oblíbený autor a také proto, že miluji psy. Trošku jsem se obávala, kdo to odnese. No, každopádně se příběh opravdu vyvedl, mile mě překvapil a chytil za srdce. Na e-book jsem narazila úplnou náhodou, neměla jsem tušení, že existuje. Za sebe doporučuji k přečtení.

09.01.2024 5 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Přiznávám, že do knihy se mi moc nechtělo, ani nevím proč. Byla jsem přesvědčená do poslední chvíle, že knize udělím 4 hvězdy. Každopádně uznávám, že konec a vlastně celé poselství knihy mě naprosto dostalo. Bylo krásné a povzbuzující být s Louisou na cestě k nalezení sebe sama.

25.02.2023 5 z 5

Nevíš dne, nevíš hodiny Nevíš dne, nevíš hodiny Dominik Dán

Pro mě byla kniha (audio verze) příjemným překvapením. Detektivky obvykle nečtu, ale tahle kniha mě bavila. Pěkný, zašmodrchaný příběh.

05.04.2024 4 z 5

Psí život Psí život Jaroslav Irovský

Kniha je taková příjemná oddychovka. musím říct, že mě až překvapilo, jak moc se s Jardou ztotožňuji, názory, povaha, touha po klidu, láska ke zvířatům... Krásná a trošku smutná kniha zároveň, je v ní síla, humor i smutnější témata. Kniha reaguje na současné dění ve společnosti s náhledem upřímného psa.
Ještě dodám, že mi přijde velmi milé, že mi autor do knihy připsal vlastní věnování. Knihu jsem zakoupila i pro kamarádku. Je úžasné, že koupí knihy mohou čtenáři podpořit Jezevčíky v nouzi, které po zakoupení knihy aktivně sleduji na fb a klaním se jejich práci, která je jistě velice náročná. Sama mám zkušenosti z útulku pro zvířata, ale pouze jako dobrovolnice.
Závěrem dodám, že bych si ráda v budoucnu přečetla další autorovy knihy.

11.01.2023 5 z 5

Pekař příběhů Pekař příběhů Carsten Henn

Příběh byl něžný, milý, láskyplný, plný životních eskapád, ale i životních mouder, odhodlání, chuti do života... Více se mi líbila kniha Knihonoš. Tahle kniha se mi četla o něco hůře, byť konec mě chytl také za srdce. Sophie mě občas dost štvala, na druhé straně si ale uvědomuji, že byla v těžké životní situaci a hledala sama sebe. Anouk byla roztomilým prosvětlením příběhu. Giacomo si mě získal svým neotřelým životním přístupem. Moc mě potěšila srážka s Knihonošem na počátku příběhu, tyhle odkazy mi vždycky vykouzlí úsměv na tváři.

11.02.2024 4 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Příběh jsem opravdu hltala, pozitivně hodnotím nápad a větší množství postav s rozdílnými přístupy. V průběhu čtení jsem si říkala, že je to ta nejlepší kniha od této autorky. Ale posledních asi 70 stran jsem se nestačila divit, jak autorka ten konec nezvládla, byl to totální nesmysl, asi se snažila o happy end, ale vznikl z toho tak trochu nesmyslný paskvil. Hodnotila bych 3,5*

28.10.2023 4 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Kinga mám ráda, kniha nebyla špatná, měla super závěr. Jen to nebylo "wow", tak jako jsem u něj obvykle zvyklá. Opravdu taková rychlá jednohubka. Od Kinga mám radši delší a propracovanější knihy, kde je prostor pro rozvoj.

10.01.2024 4 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

I já jsem sáhla po knize díky čtenářské výzvě a nelituji toho. Po dočtení mi naprosto došla slova. Takový konec jsem neočekávala. V knize mi několik věcí moc nesedělo, až vadilo, ale je fakt, že ten konec tyhle pocity smázne. Líbilo se mi, že se ve vyprávění střídaly různé úhly pohledu, krásně to pak do sebe zapadalo a ukazovalo to prožívání situace každého účastníka. Dějová linka Campbell + Julia byla trošku navíc. Psychicky celkem náročné čtení.

15.05.2023 4 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Původně jsem chtěla udělit jen 3 hvězdy. Kingovu tvorbu miluju, ale povídky mě zrovna neoslovují. Kniha obsahuje několik velice dobrých povídek, několik průměrných povídek a několik, které mě neoslovily a vlastně už ani nevím, o čem byly. Líbí se mi Kingův smysl pro humor, to, že dokáže se čtenáři navázat kontakt. Kniha má skvěle napsaný úvod a jsem nadšená z poznámek k povídkám na konci knihy. Z povídek mě nejvíce zaujaly: Opice, Jaunt, Muž, který nepodával pravici, Nona, Nezmar nebo Babička. Za mě, ale snad vždy platí, že čím delší Kingova kniha je, tím lepší. Má úžasný talent na psychologické hry s postavami, na tyhle hry, ale bohužel v povídkách nemá prostor.

11.04.2023 4 z 5

Únikovka Únikovka Marc Meller

Tak tenhle thriller jsem si opravdu užila, příběh byl napínavý, čtivý. Autor využil zajímavý námět z prostředí únikové hry, kterou skvěle proložil psychologií. Líbilo se mi, že autor zapojil tolik postav, o to více to bylo zajímavější a hra s jejich osobnostmi se autorovi z mého hlediska vyplatila (i když je mohl rozpracovat podrobněji).

01.03.2024 4 z 5

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

Kniha je psána ze dvou úhlů pohledu. Ve vyprávění se střídají sestry Erin a Lori ve dvou časových rovinách. Sestry mají spolu letět na dovolenou, ale pohádají se, v letadle, které ztroskotá sedí jen jedna ze sester a ve svém vyprávění líčí boj o přežití na neznámém ostrově, spolu s neznámými lidmi. Knihu jsem opravdu hltala stránku po stránce, příběh vyvolával spoustu otazníků a nutkání číst dál, abych se dozvěděla, jak to celé dopadlo. Z konce mám trochu smíšené pocity a moje nadšení z knihy trochu utlumil. Takže bych udělila celkové hodnocení 4,5 * Bylo to moje první setkání s autorkou a jistě ne poslední.

28.09.2023 5 z 5

Batoh, medvěd a osm kartonů vodky Batoh, medvěd a osm kartonů vodky Lev Golinkin

Po knize jsem sáhla na základě čtenářské výzvy. Jedná se o autobiografickou knihu, kde autor líčí své nelehké dětství, popisuje cestu za svobodou se všemi útrapami. V poslední části knihy se autor příliš utápí v sebenenávisti. Ale klobouk dolů před životní cestou téhle rodiny. Každopádně zajímavá sonda do dob SSSR a jeho "fungování".

31.05.2023 3 z 5

Počítání hvězd Počítání hvězd Mary Robinette Kowal

Scifi není zrovna můj žánr. Kniha mě zpočátku nadchla (cca prvních 100 stran), ale posléze už děj plynul opravdu pomalu, a vlastně nemám pocit, že by se ve zbytku knihy dělo něco vzrušujícího. Elma samozřejmě dokázala spoustu věcí, dokázala pracovat se svým strachem, bojovala za své přesvědčení, což bylo úžasné. Ale mě ten děj prostě nevtáhnul. Nepochybuji, že kniha si své čtenáře najde, ale já po dalších knihách ze série pravděpodobně nesáhnu.

16.04.2023 3 z 5

Kdyby tak na mě někdo někde čekal Kdyby tak na mě někdo někde čekal Anna Gavalda

Rychlé čtení, ale vlastně o ničem. Dvě povídky mi zůstaly v hlavě, ale prakticky jen proto, že se mě určitým způsobem dotkly, uznávám, že ne zrovna v pozitivním slova smyslu. Obecně povídky nevyhledávám, ale tahle kniha byla pro mě opravdu zklamáním.

10.04.2024 2 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Silný, bolestivý příběh žen, které přišly těhotné do koncentračního tábora, celkem náročné téma, tyto hrůzy jsou nepředstavitelné. Avšak příběhu nechyběla dávka naděje a víry.
Zpočátku mi dělalo problém se zorientovat v časových rovinách a vyprávění různých osob. Ale celkem rychle jsem se do toho vpravila.

29.01.2024 4 z 5