lazarus lazarus komentáře u knih

Armada Armada Ernest Cline

Dětinská vykrádačka snad všeho co přišlo autorovi do drápů. Na rozdíl od Ready Player One, kde příběh dával smysl a pobavil, tady jde o prostoduché vyprávění bez hlavy-paty kterému neuvěříte ani na minutu. Je to škoda, knížka je krásně zpracovaná a téma her je mě hodně blízké. Armada se bohužel nepovedla a přijde mě jen jako prachobyčejné ždímání nabyté slávy předchozím úspěchem. Pokud je vám méně jak 12 let tak doporučuji, jinak se moc nepobavíte.
Pokud je vám víc tak rozhodně raději sáhněte po Lživých zrcadlech a Bludišti odrazů. To je totiž stejný nápad, ale původní a zároveň zábavný a dospělý

06.02.2021 2 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Je to trochu YA literatura, ale i tak pobavilo a zaujalo. Mimochodem, velice povedená obálka

31.01.2021 4 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Kulhánkova skica k Nočnímu klubu. Opět po čertech zábavná.

Království Království Jo Nesbø

Opět výtečný Nesbo. Tentokrát konečně bez Holea. Toho už jsem se nabažil dost. Království je podobná "tvrďárna" jako Lovci hlav a doufám, že bude podobně dobře zfilmována.

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Je obdivuhodné jak komplexní dílo dokáže erudovaný odborník vytvořit o člověku o jehož životě existuje jen několik málo dokladů a dokumentů. Prakticky všechno co o Žižkovi víme, víme z informací jiných lidí jeho doby a jejich záznamů o něm. Pan Čornej napsal vyčerpávající monografii nejznámějšího válečníka naší země s dokonalým přehledem a lehkostí. Těch bezmála 600 stran uběhne jako voda a nikde nenarazíte na jediné hluché místo.
Kniha je nádherně zpracovaná, plná kopií dokumentů a kreseb dané doby.
Už jen ten vyčerpávající seznam literatury je obdivuhodný a dává tušit, že jde o léta připravovanou látku s obrovským rozsahem rešerší jež dílu předcházely.
Vůbec by mě nevadil druhý díl kde by se husitská revoluce obdobně rozpitvala až do doby Jiřího z Poděbrad. Ale od toho tu máme naštěstí Toulky českou minulostí

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Originální, nápadité sci-fi o setkání tří ras v mimozemském oceánu. Autor se popral s konfliktem naprosto odlišných druhů na jedničku. Zároveň je to asi první knížka, kde došlo na znásilnění člověka ufounem. Fujtajxl, teda. Oceňuji krásnou obálku s velice povedenou kresbou od pana Kučerovského.
A teď něco pro inženýra "radim9968"
K bodu jedna - když se všude pějí oslavné recenze, občas to může být i pravda.
K bodu dva - obálka je hodně povedená a mám v knihovně bezpočet knížek, jež mají krásnou obálku a zároveň výborný obsah - např. Jan Žižka, Erebus, Ve svitu plynových lamp a jiné.
K bodu tři - zajímavý svět se stává tím zajímavější když autor nechá prostor čtenářově fantasii.
K bodu čtyři - příběh není encyklopedií, nebo monografií druhu, je to prostě příběh a opět tady vzniká velký prostor pro fantasii čtenáře.
K bodu pět - nějak jsem si toho béčkového akčňáku zrovna tady nevšimnul. Děj se prostě vyhrotil a byl tak popsán.
Popravdě, jsem hodně náročný čtenář sci-fi a tady jsem se dobře bavil. Divné, že?

31.01.2021 4 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Nedávám často toto hodnocení, ale tohle dílko je zářným příkladem odpadu. Ptáte se proč?
Knížka se dá rozdělit na tři části. Zahájení odstartuje budování napětí a snahy vyvolat ve čtenáři chuť se dozvědět co se to vlastně děje. Střední hra je zdlouhavá cesta hlavního hrdiny za odpovědmi, proložená pasážemi kde si místy nejsem jistý duševním zdravím autora. Psychopat je možná to správné označení jeho diagnózy. Koncovka se nese v duchu zběsilého objasnění budovaného světa a vše je završeno citátem M. Crichtona a vysvětlujícím doslovem. Že tady pana spisovatele autor uráží už jen použitím jeho citátu v tomto blitku bych ještě překousnul. Ale, že v doslovu se hlásí k odkazu a pokusu o navázání na Městečko Twin Peaks, to už je moc silná káva i na mě.
Shrnuto - Pines je dokonale neoriginální pejskokočičkovským dortem jež splácal neumětel který, za prvé neumí psát poutavě a střídmě, za druhé nedokáže vygenerovat jedinný vlastní nápad, a za třetí se hrdě hlásí k odkazům tvůrců kteří dalece přesahují jeho vlastní obzory.
Akční pasáže příběhu jsou příšerně zdlouhavé a nudné, zde nutno přeskakovat, dějová linka dokonale vykradená odevšad a literární styl na úrovni studenta základní školy.
Už Temná hmota nebyla kdovíjakým počinem, ale tady mě Crouch utvrdil v naprosté nechuti číst od něj cokoliv dalšího.

28.01.2021

Bílí lidé Bílí lidé Arthur Machen

Snová povídka podobného ducha jako Les Mytág Roberta Holdstocka

25.01.2021 4 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

WikiBrak - nový, celkem rozmáhající se žánr. Kulový blesk není sci-fi. To se totiž vyznačuje rozvinutím nějaké vědecké myšlenky, případně příběhem s využitím dosavadních poznatků vědy. Tato záležitost je ovšem založena na několika článcích z wikipedie a to ještě nedostatečně podložených fakty. Už u Tří těles měl pan "velmistr" (panebože čeho? zednářské lóže čínské sekce?) velké problémy s logikou a zároveň fyzikálními zákony našeho vesmíru. Tady to dokonale nezvládnul. Vesměs mě to připomnělo ranná díla z ruské provenience a jejich prapodivná scifíčka. Opravdovým mistrům žánru, jako je Asimov, Clarke, případně modernější Stephenson, tento patlal nedýchá ani na pověstná záda.
Pokud pominu tragickou literární stránku vyprávění, nejde si u knížky neukroutit hlavu nad fantasmagoriema jež tady Liou vyplodil. A popravdě, hlava se mě po stole povaluje, jelikož příběh byl zdlouhavý, nudný, tupý a vůbec. Jedna velká katastrofa. Teď jdu hledat něco čím si ji zase spojím s krkem. Ve skutečnosti mě upadla zhruba v polovině příběhu, zbytek jsem četl o 90° otočený. Možná jsem díky tomuto jevu nepochytil jemné nuance čínských fyzikálních zákonů. Škoda. Škoda pro pana spisovatele. Možná to někdo ustojí a bude se bavit víc než já.

17.11.2020 2 z 5

Strážci úmluvy Strážci úmluvy Tom Egeland

Hodnotit radši nebudu. Knížku jsem nedočetl a rozhodně ani nedočtu.
- Profesor se dotkl špičkami prstů prgamenů, přičichl k nim a začal studovat znaky. "Odhaduji, že kůže může být tak tisíc let stará, plus minus sto let." -
Tak tohle mě rozbilo. Potud jsem došel a dál to prostě už nešlo. Dokonale dětinské vyprávění, plné nesmyslů, puberťáckého chování a příšerných popisů postav odradí každého kdo má už trochu načteno. Tohle vypadá jako slohovka 12-ti letého studenta. Námět mě zaujal, smrdělo to sice Brownem na sto honů, ale ocáď-pocáď....

16.11.2020

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Krásně zpracovaná knížka, co se týče provedení, vypráví osudy několika rodin z přelomu minulého století z hornického kraje na severu Moravy. Silně mě příběh připomněl Pád titánů od Folleta, jen v komornějším provedení.
Úvod byl fantastický, jenže dál už šlo spíše o pro mě ne úplně zábavné vyprávění rodinných příběhů. Mnohem atmosféričtější je třeba Hana, nebo Žítkovské bohyně. Tady mě to z větší části přišlo jako červená knihovna. Škoda. Čekal jsem trošku víc dle recenzí.

10.11.2020 4 z 5

Pravda Pravda Michael Palin

Knížka mě dost překvapila. Po dočtení Erebu od pana Palina jsem nabyl dojmu, že jde o výborného spisovatele se schopností hlubokých rešerší při psaní knih. Jaké bylo mé překvapení když jsem v tomto příběhu dostal dětinské, heroické a velice naivní vyprávění o nesympatickém člověku s neuvěřitelným příběhem o psaní jedné knihy. Třešničkou na dortu se pak ukázalo násilně vnucované ekologické pozadí celého děje. Nepřišlo mě to ani zajímavé, ani k zamyšlení a už vůbec ne jako dobré čtení. Možná je to prapodivným stylem vyprávění a nudných popisů míst kde se geroj pohyboval. Vše je pak protkáno osobní příběhovou linkou, jež je jako vystřižená z televizních blábolů typu Ulice či Slunečná.
Po Erebu přišlo hluboké zklamání jenž mě utvrdilo ve vědomí, že nemám číst záležitosti které jsou mimo můj rádius zájmů.
Mimochodem, takový Šántarám od Robertse vám o Indii poví mnohem víc.

02.11.2020 3 z 5

Osudová přitažlivost gravitace Osudová přitažlivost gravitace Martin Rees

Přečíst tuto publikaci se pro mě ukázalo neskutečným trápením. Příliš mnoho teorií, příliš mnoho abstraktních popisů a vysvětlení, příliš mnoho odhadů, hypotéz a nepřímých důkazů. Knížka vás utvrdí v dojmu, že vlastně nevíme vůbec nic a všechno může být úplně jinak. Nechápu hodnocení Osudové přitažlivosti gravitace jako čtivé a poučné. Snad jen ve smyslu, že jsem se víc dozvěděl o způsobech měření a pozorování vesmírných jevů. Výsledky prozatímních zjištění nejsou ovšem vševysvětlující. Přesně naopak. Dlouhá cesta k podstatě vesmíru a jeho minulosti a budoucnosti fyzikům teprve začíná.
Očekával jsem hlubší vysvětlení gravitace, ovšem zatím o ní očividně nevíme skoro nic. Většina textu se zabývá černými dírami, ale nebojte, ani tady se nic nového nedozvíte. Vše co nich zatím víme pochází z nepřímého pozorování okolního vesmíru a co se týče vnitřku děr, tak tady vše pluje na vlnách odhadů a terorií. Dan Simmons by to nevysvětlil lépe - jednoduše tam švihne singularitu a je vysvětleno....
Nějak jsem nepochopil prohlášení o vypařování malých černých děr oproti předchozímu prohlášení o jejich nemožnosti zmenšovat se a naopak se jen zvětšovat. Holt, nejsem fyzik a dost věcí mě uniká. V této knížce více než jinde.
Nedoporučuji číst pokud nejste astrofyzik :)
Na druhou, stranu knížka je plná grafů a schematichých obrázků, takže možná budete mít někdo větší štěstí a vezmete si z ní víc.

31.10.2020 3 z 5

Erebus - Příběh ztracené lodi Erebus - Příběh ztracené lodi Michael Palin

Komplexní a po všech stránkách výtečně zpracovaný "životopis" jedné z nejznámějších lodí světa HMS Erebus. M.Palin, mimochodem jeden z Monty Pythonů, nám ve výborně napsaném příběhu osvětlí o této lodi prakticky vše, od jejího postavení a spuštění na vodu až po krutý konec a pozdější znovunalezení. Publikace je krásně zpracovaná, včetně stylového přebalu s ilustrací Chrise Wormella.
Po dočtení vřele doporučuji pokračovat Terrorem od Dana Simmonse jež doplní hluchá místa v příběhu osudné Franklinovy expedice. I když se tady jedná o historickou fikci, je založena na známých faktech a její příběh nemusí být příliš daleko od skutečnosti. Ji se stejně nikdy nedozvíme.
Seriál The Terror nedoporučuji, možná po dočtení předlohy a ani potom raději ne. I když se snaží nastínit atmosféru Simmonsovi předlohy, těžce kulhá na obě nohy co se postav a příběhu týče.
Mimochodem, tento formát knížky se zdá být ten nejvíc nepříjemnější pro držení při čtení. Ideální rozměr a ideální tloušťka. Vím, není to nic co by mělo nějak ovlivnit potěšení ze čtení, ale Erebus byl prostě radost držet v ruce :)

29.10.2020 5 z 5

Vykolejený čas Vykolejený čas Philip K. Dick

(SPOILER) Extrémně i na poměry pana Dicka zmatené vyprávění se ve finále tak nějak rozuzlí a vygraduje v dnes už nepřekvapivou pointu. Nepřekvapivou pro ty co znají filmy jako Dark City, Truman Show a podobné. To mě vede k otázce kde asi většina podobných snímků vzala inspiraci a jestli je zrovna Vykolejený čas tím prvním nápadem. Dílko nepatří mezi nejlepší z jeho tvorby, ale rukopis se nezapře.

17.10.2020 4 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Silně přeceňovaná knížka od autora jenž napsal mnohem zajímavější díla.

17.10.2020 3 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Výtečné zakončení Holeovy série.

14.10.2020 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Přiznám se, první třetina knížky byla pro mě utrpením. Jako by Policii psal někdo jiný. Už jsem to chtěl vzdát a přeskočit na Žízeň. Naštěstí zvítězil zlozvyk dočítat i knížky jež mě nebaví a zaplaťpánbůh za to. Po první třetině se děj rozjel a opět jsem se bavil a těšil na další volný čas kdy se budu moct ponořit do drsné kriminálky. Finální kapitolka byla pak příjemně zákeřně neurčitou tečkou za celým příběhem.

14.09.2020 4 z 5

Děti času Děti času Adrian Tchaikovsky (p)

Nedokázal jsem knížku přečíst celou, tudíž nehodnotím. Ovšem musím se k ní vyjádřit pro varování potenciálnímu čtenáři.
Pan autor není biolog, fyzik a bohužel ani spisovatel. Alespoň spisovatel se stylem a vytříbeným jazykem. U sci-fi je nedostatek těchto dovedností zásadní. Z nápadů pana Tchaikovskeho čiší neznalost, neschopnost používat selský rozum a neumětelství. Vykradl co mohl. Od filmů jako Pandorum a Planeta opic přes knížky Dračí vejce a mnohé další. Vlastní nápad ani jeden jedinný. Styl vyprávění neohrabaný. Dialogy postav dětinské a vcelku směšné a to hlavně ve vážně myšlených pasážích.
Škoda, dost jsem se těšil až se ke knížce dostanu. Dnes mě mrzí, že se mě to vůbec podařilo.
Ha, omlouvám se Tervovi, ale očividně jsme tam našli stejné vykradené předlohy :)

18.08.2020

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Drsné, překvapivé a hlavně místy velice vtipné a zábavné. Zatím asi nejlepší díl

17.08.2020 5 z 5