lalela lalela komentáře u knih

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Skvělá knížka, skvělý příběh. Člověk si říká, tohle může být možné jedině v Americe. Domácí vzdělávání, které vlastně ani normálním vzděláváním není, násilí v rodině, spoustu dětí, spousta práce. Jako holka se dokázala vymanit a dokázat něco, co bylo takřka nemožné. Možná i díky té zvrácené výchově z ní vyrostla silná a cílevědomá žena. Obdivuhodné. Hrozné. Fascinuje mě, když se zamyslím, kolik lidí v Americe žije jako Tara a nevymaní se z rodiny a žíjí tím fádním strašným neznalým životem až do smrti. Ale oni věří, že je to tak dobře a jsou šťastní. Tara má můj obdiv.

21.06.2023 5 z 5

Všechno nebo nic Všechno nebo nic Eva Urbaníková

Na začátku knížky jsem si říkala, jaká je Linda silná skvělá žena, bohužel jen po seznámení s Jakubem. Celá knížka je vlastně postavená na zoufalství jedné mladé ženy a nesmyslné hondbě za chlapem, který jí za to ani nestojí. Čtenáři se o něm nedozvědí nic jiného, než jak umí milovat, jak je arogantní a bezcharakterní. Nevím ani, jestli si ta knížka zasloužila tolik stránek, jestli má paní spisovatelka posunuté hodnoty u mužských jiným směrem než většina žen, nebo v době psaní zažívala lásku, která ji ošálila mysl. Tato knížka mi vůbec nic nedala, jen to, že se k ní dozajista vracet nebudu.

15.06.2023 1 z 5

Jezdec Jezdec Skye Warren

Jsem zklamaná. Povrchní kniha, povrchní děj. Vše co se dozvídáme je jen okrajové, hlavní děj je erotika, sex a zase erotika. Tato kniha pro mě není ani odpočinková a pak už jsem některé stránky přeskakovala. A i tak jsem o nic nepřišla a okamžitě vklouzla do povrchního děje. Kniha putuje do poličky nikdy více-pošli dál.

13.06.2023 1 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

Nejhezčí trilogie, co jsem zatím kdy četla. Miluju období první republiky a poválečné období a to jak paní spisovatelka popisuje všechny postavy, dění okolo, city, pocity. Přijde vám, že bydlíte vedle nich, každý den je potkáváte, žijete s nimi jejich život. Nelehká doba, silní lidé, osudy, předsudky. To všechno je v knize barvitě a poutavě napsáno. První láska, svatba s nechtěným mužem, který miluje ochranitelskou silou, ale hlavně ořechy. Sbírané na Jana. Už jsem o té pochoutce kdysi četla, a teď se mi to vrátilo s takovou silou, že se blíží v kalendáři Jan a já budu asi sbírat ořechy.

13.06.2023 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Když to vezmu odzadu, tak nepřekvapivější bylo rozuzlení příběhu. Celou dobu jsem čekala úplně něco jiného, ale toto ne. Pak jsem teprve pochopila název knížky. Nenásilně pozvolna navazoval příběh na Kyselé třešně, ale knížka by se dala číst i bez předchozího dílu. V knížce je úplně obyčejný příběh poválečné vesnice. Všední starosti, všední radosti, ale tak zajímavě napsané, že se od toho nemůžete odtrhnout. Opět vás knížka přenese do vesnice, ve které se příběh odehrává, úplně vidíte jablkový sad, chodíte okolo provaznictví, těšíte se s miminky Betty.... Prostě skvělá autorka, moje oblíbená autorka.

08.06.2023 5 z 5

Až ke křížku Až ke křížku Klára Teršová

Skvěle napsaná kniha. Osud Elišky mě moc zajímal. Byla silná do poslední chvíle. Byla silná celý život. Kolik toho musela vydržet, zažít, nakonec i zařídit pro všechny své děti a přeci jen ten, koho milovala nejvíc se jí nejvíc odvděčil. Autorka umí skvěle popsat city, pocity, stavy, myšlenky. Moc hezky se knížka četla.

Pokoj mrtvých Pokoj mrtvých Franck Thilliez

Neexistuje dokonalý zločin. Jednou nešťastnou příhodou, která končí smrtí se rozjedou kostičky domina. V momentě, kdy jsou všechny dole, kruh se uzavírá. Vymyšlené to bylo dobře, ale jelikož společné peníze kazí přátele. Vigo ani Sylvain netuší, že mají svědka svého podlého činu a od té doby už jim je stále někdo v patách. Skvělá detektivka, musíte číst dál a dál, a pak se doberete k hrůznému konci, který vám doslova vyrazí dech.

04.06.2023 4 z 5

Kolem Jakuba Kolem Jakuba Michal Vrba

Kolem Jakuba, pěkně dokola, od počátku, až se zase kruh uzavře. Každá z povídek mně něčím zasáhla, ať to byl vypálený mlýn, návštěva vojáků na statku, nebo Lojzek s motorkou. Ve všech povídkách je tolik touhy a naděje, ale všechny ztroskotají. Život dává a život bere, kolik už toho ten rybník viděl, a zůstává mlčenlivý, život kolem utíká a on jediný zůstává.

Krev andělů Krev andělů Jaroslava Černá

Čekala jsem detektivku ze 17. století. Ale co toto bylo za míchaninu? Autorka by si měla před psaním historických knih ujasnit pojmy a soudobou mluvu. Fráze jako, asi odpadnu, bych tedy v této historické knize nečekala. Navíc se dříve rodičům vykalo. Rovněž pochybuji, že se vyskytovaly v tomto století tak moderní rodná jména. Příjmení se většinou v této době odvozovalo od toho, co člověk dělal, čím se zabýval, nebo jakou měl vlastnost. O vaně v domě si v té době mohl člověk nechat jen zdát. Knížku jsem s velkým přemáháním dočetla, ale byla jsem hodně otrávená absencí znalostí autorky.

04.06.2023 odpad!

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Co když jsou mezi námi a my je nevidíme? Co když ty věci, co se mi ztrácejí a nemůžu je nikdy nalézt si vypůjčil někdo jako Addie a já jsem na to jen zapomněla? Co když tu myšlenku, co se občas snažím marně zachytit způsobil někdo jako Addie a já to nevím? Ta kniha mě doslova uchvátila, chtěla bych dát víc hvězdiček, protože jsem byla moc smutná, když jsem knížku dočetla. Tak mysticky, citlivě a něžně napsaná kniha, tak smutný a zoufalý příběh, tak nádherně napsáno. Ale, nechtěla bych zažívat to, co Addie, tolik dní, měsíců a let čekat na někoho, kdo si mě bude pamatovat...Mám pocit, že Addie přes všechno, co prožila, žila marný život, žádný domov, žádné děti, žádní přátelé, jen vzpomínky, co je pohltilo staletí za staletím.

Něco na tom asi bude... Něco na tom asi bude... Ladislava Horová

Takový všední deník jedné obyčejné rodinky. Žádné překvapení, žádné wau se nekonalo, ale jako oddychovka se mi knížka líbila. Takže vypněte starosti, usaďte se a počtěte si o jednom z mnoha životů jedné rodinky.

04.06.2023 3 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Tak jsem autorce dala další šanci po Klekánici, je vidět, že se zdokonaluje, protože tato knížka byla o fous lepší. Sice jsem se opět musela na některých místech vracet zpět ve čtení, abych pochopila souvislosti, ale tentokrát ne tolikrát, jako u Klekánice. Opět bylo v knize několik ale, Ale doufám, že autorka to do budoucna vychytá a bude jen lepší a lepší, neboť její knihy mají potenciál.

29.05.2023 3 z 5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

Knížka se mi četla dobře, i příběh byl dobrý, řekla bych že námět přímo úžasný, i když si tu situaci nedokážu absolutně představit v našich končinách. Nemůžu napsat, že se to neděje jen proto, že jsem o tom neslyšela. Ale pořád bylo v knížce nějaké ale, stále jsem něco čekala a hledala mezi řádky. Několikrát se mi stalo, že jsem se musela o kousek vrátit, abych pochopila, co to čtu. No, pro mně opět jedna z knih, neurazí, nenadchne.

29.05.2023 2 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Z Kyselých třešní jsem doslova nadšená. Miluju specifický styl psaní autorky. S takovou lehkostí a opravdovostí dokáže vylíčit i ty nejhorší hrůzy války. Mimochodem, jsem o tom strašném neštěstí četla poprvé, a kolik jich ještě je, o kterých nevím, nebo nevíme tolik let po válce. Vůbec se nedivím Petrovi, protože s takovým tajemstvím se těžko žije. Když jsem knížku četla, přišlo mi, jako kdybych v Lověšicích žila celý život, znala všechny domečky, chodila na třešně, potkávala se s Hedvikou. Moc se těším na další dvě pokračování.

23.05.2023 5 z 5

Ptačí žena Ptačí žena Lenka Chalupová

Tak krásný a zamotaný příběh jedné zvláštní ženy, která miluje ptáky a svoje děti. Obé se snaží chránit svou mateřskou láskou. To co je v knize napsáno, se může stát komukoliv z nás, prostě příběh ze života. Třešinkou to nekončí, ale v životě není vždy happy and.

22.05.2023 4 z 5

Pomněnkové matky Pomněnkové matky Lenka Chalupová

Že se ztrácejí děti, které se třeba nikdy nenajdou, jsem věděla, ale že se jejich maminkám říká pomněnkové matky, jsem netušila. O to větší pro mně byla knížka překvapením. Nádherná, citlivě napsaná knížka o rodinách a osudovém míjení. O bolesti ze ztráty dítěte, které někde je a matka ho touží ještě alespoň jednou vidět, nebo si přát vědět, co se s ním stalo. Matka, z jejíhož lůna dítě vzejde je už navždy spjatá s dítětem neviditelnou šňůrou mateřství až do smrti, a měla by mít právo být navždy nablízku svému dítěti.

18.05.2023 5 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Nádherná knížka o jedné rodině, o bolesti a vztazích, o vyrovnání se s minulostí. Četla se jedním dechem a je tak skvěle napsaná, že budu muset sáhnout po dalších knížkách autorky.

16.05.2023 5 z 5

Šumava tajemná Šumava tajemná Veronika Rubínková

Šumava, tak krásný kus naší země a tak tajemná. Knížku jsme hltala po dva večery a dověděla jsem se spoustu věcí, o kterých jsem neměla ani tušení. Teď teprve mě láká se na ta všechna místa jet podívat. S knížkou v ruce projít les, všechny kostelíky a jezera. Co všechno ještě Šumava ukrývá?

11.05.2023 3 z 5

Maják Maják Zdeňka Martincová

Knížkou jsem byla docela nadšená. Výborný příběh, výborně napsané, ale chtělo by to dopilovat. Věřím, že ještě pár knížek, a paní autorka bude psát excelentně. Takhle ta knížka byla jako jednohubka na večer. Kdyby se autorka více rozepsala, rozvedla postavy i děj, mohl by z jejího pera vyjít poutavý román o více stránkách.

08.05.2023 3 z 5

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Olivíe mě bavila. A jestli takhle vypadá posmrtný život, budu klidně tou rybičkou v akváriu. Skvělá kniha.

07.05.2023 4 z 5