lalela lalela komentáře u knih

Mamina lož Mamina lož Viktória Dominová Drgoncová

Celou dobu nuda nuda, přeskakování dozadu, dopředu, stále si říkám, dočtu ji, je krátká, byl to opruz, nutila jsem se do čtení, když už mi zbývalo pár stránek, tak najednou jakože cože????? já si tu knížku musela přečíst nekecám fakt znova, abych to pořádně pochopila. To byla pecka! Kdo miluje netradiční konce, ten si přijde na své a já seděla po dočtení s vyvalenýma očima!

16.08.2023 5 z 5

Jednou nohou v hrobe Jednou nohou v hrobe Dominik Dán

Opět úžasná krimi od Dána. Dán dokáže tak skvěle rozvinou děj a ponoříte se do něj jako na dno oceánu. Pak jen čtete a čtete a před očima se vám odvíjí příběh tak neuvěřitelný, že si říkáte, jak tohle mohl někdo tak krásně napsat. Moc se mi líbil popis děje ze dvou stran, takže střípky skládačky se skládaly a nakonec jsem stejně, jako vždy, neuhodla, čí ta noha byla. Chci další.....

15.08.2023 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Katalpa prostě umí. Tohle pro mě byla pecka. Slyšet a vidět pravdu z obou stran je důležité, Klára měla nelehký život jako Němka v Sudetech a ještě k tomu bez dokladů. Opustila miminko a svou bezmoc konejšila balíčky posílané do Čech. Kolik lidských osudů je na tomto světě, kolik dětí nezná své rodiče, protože je vychovávají náhradní. Knížka je neuvěřitelně čtivá, poutavá, a hlavně zajímavá.

12.08.2023 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Knížka psaná z pohledu malé holky. Jak snadné je děti zmanipulovat, namluvit jim svou pravdu a spoustu dětí tomu uvěří a věří. Skvělá sonda do nitra pedofila.

09.08.2023 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Krátká, ale o to silnější kniha. Bára touží tak moc po uznání, kterého se jí nedostává. Hledá své místo v rodině, ale svým dětským chápáním a dětskýma očima vidí všechno jinak než dospělí. Symbolika s popisem výchovy malých vran je přesně cílená k výchově Báry, taky vylétla z hnízda a rodiče si poletují dál. Nádherná knížka.

08.08.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tak paradoxně jsem z této knížky nebyla moc nadšená, ač mám Morštajnovou moc ráda. Pletly se mi jména, Anna, Anežka, Alžběta, bylo tam strašně moc postav a přišlo mi, že knížka nemá vůbec žádnou zápletku, stále jsem čekala na něco, co mě překvapí. Byl to prostě je příběh jedné rodiny, sága jedné rodiny. Po téhle knížce od Morštajnové asi už nesáhnu podruhé.

07.08.2023 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Jak mě nezaujala tolik opěvovaná kniha Žitkovské bohyně, tak z téhle téměř neznámé knihy jsem po dočtení zůstala paf. Historie nám donedávna byla předkládaná uhlazená, po válce bylo všechno veselé, ale nikdo nám neříkal, jak to bylo s lidmi, kteří měli jinou národnost. S Němci, třeba jako Gerta, která vlastně mohla jen za to, že její tatínek byl Němec, který se k tomu němcovství hlásil a byl z něho nadšený. Ona šla pak pochod s malým miminem, ona přišla o všechno ona pak ani neměla sílu nic měnit, protože věděla, že stejně nic nezmění. Bylo mi jí líto, jo, brečela jsem při tom čtení, protože to kruté bezcitné zacházení, které bylo v knížce popsáno mě zcela zmrazilo. To, že ji po válce měli jen za kus hadru, s kterým si můžou dělat co chtějí, že neměla ani co jíst a neměla ani dovolání, takový život si nikdo dnes neumí ani představit. Je to hodně silná knížka.

02.08.2023 5 z 5

Rodina z podkroví Rodina z podkroví Lisa Jewell

Měli všechno, krásný život, bohatství, a pak se k ním nastěhuje rodina vysávačů, a nemají nic. Věřím, že takhle nějak to chodí v sektách. Knížka byla fajn, i když místy dost překombinovaná, proto ubírám hvězdičky. Ale zase se moc pěkně četla, na každé stránce čekáte, co bude dál. Kdo je otcem miminka mi dalo dost zabrat a stejně jsem se to musela dozvědět až z knížky.

31.07.2023 3 z 5

Zahrada mého života Zahrada mého života Jitka Závodná

Celý život v jedné knížce. Ale tak procítěné a intenzivně napsané vyprávění vám chvílemi vhání slzy do očí. Nelehkost tehdejší předválečné a meziválečné doby, utrpení a skromný život, se kterým se hlavní hrdinka vyrovnala a prostě ho žila. Autorku jsem vůbec neznala, a moc se těším na její další knížky, co budu číst.

26.07.2023 5 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Náhoda, než jsem začala číst knihu, poslouchala jsem podcast o Jozefu Slovákovi. V knize se mi všechno otevřelo. Dán umí perfektně popsat průběh vyšetřování a výslech vraha. Jeho pocity, pocity vyšetřovatelů, okolnosti případu. To, že je to dílem podle skutečné události mě děsí, a to z toho důvodu, že se Slovák určitě nepřiznal ke všem vraždám. Kolik zakopaných koster se třeba jednou najde, kolik nezvěstných žen se hledá a jejich blízcí stále doufají, že se třeba jednoho dne otevřou dveře a oni přijdou domů. Ale protože Slovák.... Mám dalšího oblíbeného autora.

26.07.2023 5 z 5

Vražda na druhou Vražda na druhou Miluše Dovrtělová

Copak o to, detektivka to byla dobrá, ale toho vysvětlování na konci. Nicméně, knížka se moc hezky četla, jen kdyby v ní nebyl takový chaos. Navíc se mi zdál příběh takový urychlený.

22.07.2023 3 z 5

Dopis ze záhrobí Dopis ze záhrobí Dominik Dán

Skvěle zamotané čtení, nejdříve jsem nevěděla, proč mi autor předkládá několik zdánlivě nesouvisejících případů, ale poté to do sebe začalo krásně zapadat. Dán dokáže poutavě a barvitě vylíčit i ty největší hrůzy knihy. Úplně se vám otevře vaše představivost a jste v tom ponořeni až na dno. Bavily mně i kapitoly ze dvou pohledů. Prostě knížka, která vám nedá spát ani po dočtení.

21.07.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Přesná knížka od Morštajnové. Celá je napsaná tak lehce, přesně, věcně, místami se vám chce brečet, pak zase smát. Do jejich knížek se vždycky ponořím a prožívám osudy s postavami. B a zase B, Bohdana, Blanka...nevím, kdo z těch dvou to měl těžší. Od této knížky bych klidně čekala pokračování.

17.07.2023 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Konečně jsem se dostala k druhému dílu a je ještě drsnější, než první. Je zvláštní, že člověk se učí o válce, jak to všechno bylo, ale lidské osudy poznáte až z takových knížek, jako je šikmý kostel. Kolik utrpení, zklamání, nenávisti a zmařených lidských životů. Teď lituju, že jsem dřív neposlouchala dědečka, který, ač ne z Karvinska, válku zažil a měl na ni špatné vzpomínky, jako všichni, až teď bych dokázala pochopit jeho vzpomínky. Šikmý kostel ve mě zanechal velkou stopu, i já bych se na ta místa chtěla jednou podívat.

13.07.2023 5 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Miluju detektivky, historické, severské, české, ale co bylo sakra toto? Jo něco se tam vyšetřuje, hlavní hrdina mi přijde jak z divokého západu, ještě nasadit kovbojský klobouk. pro mě ta knížka neměla žádný řád, když jsem konečně v tom chaosu zachytila děj, vzápětí jsem ho ztratila v dalším chaosu. Jo asi to fakt byla rychlopalba, a já už starší paní jsem to nějak nestíhala. Nicméně, ke všem těm pěkným ohlasům asi nejsem cílová skupina.

08.07.2023 1 z 5

Léto na vodě Léto na vodě Petra Martišková

Skvělá oddechová kniha na léto. Autorka mi stylem psaní hodně připomíná Lenku Lanzovou, za což jsem ráda. Knížka se moc hezky četla, objevila se v ní láska, vtip i dobrý konec.

03.07.2023 5 z 5

Padlí andělé Padlí andělé Věra Fojtová

Námět knihy skvělý, přesně to, co se tady začalo dít po revoluci, naivní dívenky a práce v cizině, trochu tajemna, chata na bývalém sklepení a vršku, kterému říkají děs. No a pak jsem zjistila, že číst knihu je opravdu děs. O některé postavě se skoro nic nedozvíte, o dalších toho víte přespříliš, chaoticky přeskakujeme z jedné situace do druhé, Monika je tak naivní, že to snad ani není možné a Eva jakbysmet. Sklepení, o které v začátku knihy šlo, tam hraje jen pramalinkou roli, což je škoda. Do čtení jsem se musela vyloženě nutit, ale jelikož to nevzdávám, a každou knihu se snažím dočíst, tak jsem to s velkým úsilím dala. Ale byl to opravdu děs.

30.06.2023 2 z 5

Noc, kdy zmizela Bea Nesbitová Noc, kdy zmizela Bea Nesbitová Joanna Schaffhausen

Tak po pár stránkách je vám jasné, kdo je vrah, ale nic to nemění na tom, že knížka se krásně čte. Opět příběh, který se může stát jen v Americe, odlehlá stavení, lesy, malá městečka. Ráda poznávám prostřednictvím knih jinou mentalitu, jiné životy, nicméně toto je opět knížka do poličky neurazí, nenadchne.

29.06.2023 3 z 5

Na kopci Na kopci Jiří Březina

Jelikož jsem četla příběh o tom, jak kniha vznikla, tak tleskám. Autorova prvotina a opravdu povedená. Po přečtení knihy se mi chtělo říct - geniální, geniální detektivka na české poměry, kterou bych směle přirovnala k severským. Příběh začíná tak banálně, malá Marie se vrací od babičky k mamince vedle do vsi a zastaví se u poutního místa na kopečku, který má při cestě. A tam se jí zjeví on - Anděl, rozjede se sled událostí, které jsem nečekala, všechno jde jedním směrem, orientované na církev, ale je to fakt jinak, ale tak moc jinak, že bych to vůbec nečekala, navíc jsem absolutně nedokázala identifikovat strůjce všeho zla, stále jsem při čtení byla vedle jak ta jedle. Autor mě neustále zaváděl do špatných uliček a já musela číst a číst, abych se dobrala konce. Skvěle napsaná knížka, která mi opravdu vzala dech, při čtení jsem se ocitala ve Výtoni, u Heleny v domě, u Marie v bytě, s Milanem jsem psala reportáže. Víc takových knížek prosím.

26.06.2023 5 z 5

Přežila jsem čínský gulag Přežila jsem čínský gulag Gülbahar Haitiwaji

Čekala jsem knihu o gulagu, o tom, jaké to tam bylo strašné..... Zatím jsem četla neosobní vyprávění o ženě, která se ocitla v převýchovné škole. Nezastírám, muselo to být hrozné, ale kniha spíše rozebírá politickou situaci, emoce, co by kdyby. Než se dobereme k jádru věci, vypravěčka to vezme kolem lesa, přes náves, což je velice nudná procházka, a pak pustí střípek toho, co se dělo. Jsem zklamaná. O Ujgurech jsem už slyšela, četla a rozhodně bych se ráda dozvěděla víc, ale to co jsem četla v knize mě opravdu nijak nezaujalo.

23.06.2023 2 z 5