Zahrada mého života

Zahrada mého života obálka knihy
Mé hodnocení:

Je pozdní léto roku 1939, kdy je mladá, teprve patnáctiletá dívka Marie vyhnána zlou macechou do světa. Je sama, bez prostředků a nemá kam hlavu složit. Ocitá se v Brně, kde se uchází o místo služky v židovské rodině, a tam ji také zastihne začátek 2. světové války. Jen díky útěku na poslední chvíli není spolu se zbytkem rodiny deportována do koncentračního tábora. Ukrývá se v klášteře, slouží v rodině nacistického přívržence, a nakonec prchá ke své jediné tetě do Prahy. Ovšem i tentokrát hraje čas s Marií riskantní hru. Marie přijíždí do Prahy dne 25. května 1942, jen dva dny před atentátem na R. Heydricha. Nemá na výběr, znovu musí bojovat o holý život. Není čas utíkat, a proto musí se skrýt na půdě jednoho z činžovních domů ve Staré Libni. Čas pomalu odbíjí a oddíly SS jednotek se blíží a prohledávají jeden dům po druhém... Jaký může být osud osiřelé venkovské dívky ve víru válečných událostí? Je možné přežít, a dočkat se osvobození? www.jitkazavodna.cz...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389395/zahrada-meho-zivota-kGZ-389395.png 4.442
Romány, Válečné, Literatura česká
Vydáno, Nová Forma

Kniha Zahrada mého života

danazeskolky

Jsem z knihy trochu v rozpacích. Příběh zajímavý, ale spíš mi to připadá, jak jeden z příběhů Paměti národa. Nijak neupravené vzpomínání, bez snahy vyhnout se klišé. Občas s gramatickými chybami. Hlavní postava mě někdy dost rozčilovala, její názory a jednání, ale to není podstatné. Prostě mně to nepřipadá jako kniha.

oskarina
14.09.2020

WAU! Opravdu strhující příběh, od autorky moje první kniha a rozhodně ne poslední! Připomíná mi styl pí. Mornštajnové, i když toto mě bavilo asi ještě víc.

Dela111
30.08.2020

Zahrada mého života je příběhem ženy, jejíž život byl ovlivněn několika politickými režimy. Stará paní vypráví posluchačům o své životní pouti a do jejích zážitků se promítají velké historické okamžiky naší země - druhá světová válka, budoucnost určující rok 1948, nespravedlnost politických procesů v padesátých létech minulého století, některé rehabilitace v šedesátých létech, pražské jaro, noc z 20. na 21.8.1968, období normalizace a sametová revoluce. Zaujal mě výborný popis neoblíbených akcí "Z". Ani jsem netušila jak důležité stavby se v jejich rámci také realizovaly.
Dá se říci, že je to silný příběh, ale ne výjimečný dějem. Mimo hodně špatný vztah s otcem, mělo podobný život mnoho žen narozených ve dvacátých létech minulého století. Celé je to celkem hezky napsané, ale literární styl tu hodně připomíná čtení pro ženy a do tohoto žánru bych knihu zařadila.

pavlinka0250
07.06.2020

Poutavě sepsaný životní příběh paní Marie napříč druhou světovou válkou až po dnešní dobu.
Tohle vyprávění mě opravdu dostalo, od čtení nešlo odejít a knihu stále nemůžu pustit z hlavy.
Zahradu mého života vřele doporučuji k přečtení.
*****

RADOST
16.01.2020

Co všechno obsáhne jeden obyčejný devadesátiletý lidský život? Jednoduché, až strohé vyprávění staré paní o jejím životě, započatém v roce 1924. Život je vždycky boj mezi vnějškem a vnitřkem. Mezi společenskými a politickými tlaky, působením rodiny a vlastním cítěním a svědomím. Autorka ho prožila, jak nejlépe uměla. Všechna čest. Knihu jsem si dle anotace a štítků vytipovala do čtenářské výzvy jako knihu o holokaustu. Ano, je mu věnována určitá část. Ale kniha je především výpovědí o posledních 90 letech prožitých v naší zemi.

kasavubu
31.10.2019

Obdivuhodný příběh ženy, k němuž mám v podstatě jen jedinou výtku, a to je způsob, jakým byl napsán. Úplně mi nesedla stylisticky jednoduchá forma vyprávění. Kdyby to bylo napsáno jako skutečný román, nemělo by to chybu. Takhle musím bohužel ubrat na hodnocení.

ladyka
07.10.2019

Kniha o životní pouti jedné ženy, neobjemné do stran, ale objemné do zážitků a dojmů. Žádné zbytečné filozofování, kudrlinky ani vycpávky, je to jako by vám svůj život vyprávěla vaše babička nebo prateta. I když nejsem úplně asi cílová skupina, i v takovém zdánlivě jednoduchém příběhu jsem našla kouzlo, a to v jeho opravdosti a obyčejnosti.

katerina3678
29.09.2019

Krasny pribeh. Jakoby jsme to prozivali s nimi. Maloktera kniha me dokazala zaujmout jako tahle.