Zahrada mého života

Je pozdní léto roku 1939, kdy je mladá, teprve patnáctiletá dívka Marie vyhnána zlou macechou do světa. Je sama, bez prostředků a nemá kam hlavu složit. Ocitá se v Brně, kde se uchází o místo služky v židovské rodině, a tam ji také zastihne začátek 2. světové války. Jen díky útěku na poslední chvíli není spolu se zbytkem rodiny deportována do koncentračního tábora. Ukrývá se v klášteře, slouží v rodině nacistického přívržence, a nakonec prchá ke své jediné tetě do Prahy. Ovšem i tentokrát hraje čas s Marií riskantní hru. Marie přijíždí do Prahy dne 25. května 1942, jen dva dny před atentátem na R. Heydricha. Nemá na výběr, znovu musí bojovat o holý život. Není čas utíkat, a proto musí se skrýt na půdě jednoho z činžovních domů ve Staré Libni. Čas pomalu odbíjí a oddíly SS jednotek se blíží a prohledávají jeden dům po druhém... Jaký může být osud osiřelé venkovské dívky ve víru válečných událostí? Je možné přežít, a dočkat se osvobození? www.jitkazavodna.cz...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/389395/zahrada-meho-zivota-kGZ-389395.png 4.531
Romány, Válečné, Literatura česká
Vydáno, Nová Forma

Kniha Zahrada mého života

RADOST

Co všechno obsáhne jeden obyčejný devadesátiletý lidský život? Jednoduché, až strohé vyprávění staré paní o jejím životě, započatém v roce 1924. Život je vždycky boj mezi vnějškem a vnitřkem. Mezi společenskými a politickými tlaky, působením rodiny a vlastním cítěním a svědomím. Autorka ho prožila, jak nejlépe uměla. Všechna čest. Knihu jsem si dle anotace a štítků vytipovala do čtenářské výzvy jako knihu o holokaustu. Ano, je mu věnována určitá část. Ale kniha je především výpovědí o posledních 90 letech prožitých v naší zemi.

kasavubu
31.10.2019

Obdivuhodný příběh ženy, k němuž mám v podstatě jen jedinou výtku, a to je způsob, jakým byl napsán. Úplně mi nesedla stylisticky jednoduchá forma vyprávění. Kdyby to bylo napsáno jako skutečný román, nemělo by to chybu. Takhle musím bohužel ubrat na hodnocení.

ladyka
07.10.2019

Kniha o životní pouti jedné ženy, neobjemné do stran, ale objemné do zážitků a dojmů. Žádné zbytečné filozofování, kudrlinky ani vycpávky, je to jako by vám svůj život vyprávěla vaše babička nebo prateta. I když nejsem úplně asi cílová skupina, i v takovém zdánlivě jednoduchém příběhu jsem našla kouzlo, a to v jeho opravdosti a obyčejnosti.

katerina3678
29.09.2019

Krasny pribeh. Jakoby jsme to prozivali s nimi. Maloktera kniha me dokazala zaujmout jako tahle.

Ozinka
18.06.2019

Styl je hodně jednoduchý a příběhy plytké. Jakoby svůj zajímavý příběh 94 letého života povídala nějaká babička své dospívající vnučce.

Renatecka
28.05.2019

Úžasná kniha, krásný obraz toho, proč vlastně lidé za minulého režimu jednali tak, jak jednali a že uvnitř to prostě někteří nemysleli zle, pouze doba byla zlá...

Kvetulina
24.05.2019

Velmi zajímavý pohled na nelehké časy. Líbilo se mi to stejně, jako její předešla díla a moc se mi líbí autorčina forma projevu.

agatha2
03.05.2019

Další z knih s málo stranami, ale o to více silným příběhem, který vypráví jedna stará paní. Jelikož zažila 2.světovou válku, období normalizace a dožila se úctyhodného věku je v současnosti pozvána, aby o svém životě povykládala mladé generaci. A tak se před zraky posluchačů a nás čtenářů odvíjí pohnutý životní příběh této obyčejné české ženy a její rodiny.
Mariino vzpomínání mi připomnělo knihy paní Körnerové, Mornštajnové a byla jsem moc spokojená. Kdo má rád knihy výše uvedených autorek, určitě vyzkoušejte i Zahradu.