LadyAnn Online LadyAnn komentáře u knih

Neztraťte motivaci v době blahobytu Neztraťte motivaci v době blahobytu Marian Jelínek

Pan Jelínek se mi lépe poslouchá než čte, ale důležitější než forma je obsah jeho názorů, postojů a doporučení. V dnešní době jsou hlasy různých “mentálních koučů” (o kterých si často myslím své) slyšet stále častěji a jsem ráda, že se stále najde někdo, kdo se řídí zdravým selským rozumem, nepřichází vlastně s ničím novým, ale podporuje myšlenky, které mi jsou přirozené a sympatické. Doporučuji.

09.07.2022

Jistota skal Jistota skal Jérôme Bonnetto

Silné, hutné, ponuré až tíživé. Precizní popisy prostředí i událostí. Navzdory rozsahu se autorovi také výjimečně lehce podařilo vykreslit celkovou atmosféru a zejména psychologii postav. Tenhle příběh zasáhne a opravdu stojí za přečtení.

27.05.2022 5 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Bezmála tisíc stran impozantního textu, kde má každý řádek sílu a smysl, tvoří opravdu mistrovské dílo. Littella stavím na piedestal.
Jen málo knih mě zasáhlo s takovou intenzitou, jako Laskavé bohyně. Řadím ji k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četla. Důvody, proč tomu tak je, shrnuly vyčerpávajícím způsobem pětihvězdičkové recenze čtenářů přede mnou, kterým tímto děkuji a de facto k nim nemám co dodat.

03.05.2022 5 z 5

Lidstvo: Dějiny naděje Lidstvo: Dějiny naděje Rutger Bregman

Hodnotit tuhle knihu jakkoli negativně není jednoduché.

Už jen pro své poselství či pouze prostý fakt, že nabízí v současné době tolik důležitý optimismus a víru v dobro, si bezesporu zaslouží ocenění a pozornost. Zároveň je čtivá a obsahuje štědré množství zdrojů. Bohužel však nedokážu přijmout autorem prezentovaný postoj. Nemůžu se totiž ubránit "černobílému dojmu", tedy že Bregman vybírá v rámci oponentury se známými teoriemi pouze takové příklady, které může ve své argumentaci jednoduše použít. Tento způsob demonstrace "na základě vlastního výzkumu" postupně čím dál více vyznívá jako prosté podsouvání názorů, protože výklad z mého pohledu postrádá širší rozsah řešené problematiky. Funguje proto výborně jako krátkodobé zlepšení nálady, dlouhodobě ale už neobstojí.

04.04.2022 3 z 5

Kniha sklízela úspěchy snad ještě před svým vydáním a většinově bude jistě adorována, pro mě je však i přes nepopiratelně vysokou informační hodnotu spíše zklamáním.
Bez hlubší znalosti problematiky, kontextu a místopisu působí až zmatečně. Rušivě vyznívá také střídání různých stylů, kdy se během vyprávění mísí popis faktů s beletristickými úseky, mnoha poznámkami pod čarou a fotografiemi. Výsledek je rozpačitý, bohužel jsem čekala víc.

26.03.2022 3 z 5

Anomálie Anomálie Hervé Le Tellier

Soudobé sci-fi? Lehce satirický román o současné společnosti? Filozofická esej? Žánrově prakticky nezařaditelné, ale vůbec to nebylo špatné! Naopak, hodnocení srážím pouze kvůli slabší poslední třetině knihy, ale to může být subjektivní… celkově jsem se bavila a doufám, že se dočkáme překladu také některé z dalších autorových knih.

25.01.2022 4 z 5

Staromama vypráví Staromama vypráví Radu Ţuculescu

Příběh, kterým prostupuje bezčasí - nebo spíše naopak nadčasovost prostředí a lidských osudů. Vytříbený styl vyprávění se všudypřítomným geniem loci. Místy snivé, ale autorem výborně podané. Velmi milé překvapení!

22.01.2022 5 z 5

Město vran Město vran David Novotný

Bohužel, touto knihou jsem si potvrdila, proč podobné nevyhledávám. Anotace zní slibně, ale jinak jedno velké zklamání, je mi líto. Chaotické, nevěrohodné, navíc nepříliš čtivé.

14.01.2022 1 z 5

Greenwoodové Greenwoodové Michael Christie

Zajímavý a opravdu hezký román.

Mnohovrstevný děj - z velké části historického - příběhu mi sice přišel místy trochu těžkopádný, ale jednotlivé osudy hlavních postav jsou dobře propojené a koncept vyprávění originální.

Z autorova projevu čiší láska k přírodě, píše citlivě (čteno v originále).

13.01.2022 4 z 5

Môj boj 6. Môj boj 6. Karl Ove Knausgård

Knausgårdův boj sice skončil šestým dílem, ale mnou bude rezonovat ještě dlouho. A velmi silně.

Chtěla bych se podělit o svůj názor na celé toto opulentní dílo, ale nejde slovy vyjádřit, jak hluboko mě zasáhlo. S každou další otočenou stránkou jsem cítila lítost, že se čas strávený s tímto románem o něco zkrátil.

Bez přehánění jde o to nejlepší, co (mi) mohla současná literatura nabídnout. Nevím, kdy a jestli budu číst cokoliv, co by se Mému boji vyrovnalo, nebo aspoň přiblížilo.

Děkuji, Karle Ove.

01.01.2022 5 z 5

Grandhotel Evropa Grandhotel Evropa Ilja Leonard Pfeijffer

Velkorysý román Grandhotel Evropa se v mnohém liší od mých očekávání.

Jedná se o jakousi sondu do vnímání současného světa na pomezí skutečnosti a fikce.
Autor (resp. jeho alter ego ztvárněné hlavním představitelem) vypráví svůj příběh o starém kontinentu, jehož přesah je tu filozofický, umělecký, historický, tu zas ironický s četnými klišé.

Není jednoduché knihu jednoznačně zařadit pouze do jedné žánrové škatulky. Má mnoho vrstev, snaží se obsáhnout velký objem témat a nemám pocit, že by výsledek jako celek zafungoval.

I přes svůj rozsah však román zůstává čtivý a má potenciál oslovit i nenáročné čtenáře.

11.10.2021 3 z 5

Mlíkař Mlíkař Anna Burns

Nerada používám klišé, ale Mlíkař je jedna z těch knih, které budete buď milovat, nebo nenávidět. Rozporuplné reakce tedy nejsou ničím překvapivé. Já se hlásím se k první skupině čtenářů - kniha mě nesmírně zaujala jak svým obsahem a zpracováním, tak jazykem i tolik vyzdvihovaným překladem. Zdánlivá monotónnost vyprávění postupně graduje ve velký příběh, na jehož konci se mi nechtělo svět hlavní hrdinky opouštět. Skvělé!

01.09.2021 5 z 5

Čistec Čistec Karel Šiktanc

Pan Šiktanc je výjimečný básník, i v této sbírce dokazuje své mistrovství.

27.08.2021 5 z 5

Muž v červeném kabátě Muž v červeném kabátě Julian Barnes

Tenhle Barnesův román se nese v trochu jiném duchu, než jeho přechozí tvorba, ale vůbec není špatný. Doporučuji jej však těm, kteří mají alespoň minimální povědomí o době a osobách (a že jich je!), o kterých příběh pojednává. Neznalé nejspíš příliš nezaujme. Četla jsem v originále, kniha je krásně zpracovaná (křídový papír, barevné obrázky/fotografie), opravdu se mi líbila.

20.08.2021 4 z 5

Kolibřík Kolibřík Sandro Veronesi

Odeon nezklamal, Kolibřík je velmi zdařilá kniha a Veronesi bezesporu nadprůměrný autor. Od začátku si mě získal, díky zajímavé konstrukci vyprávění je těžké se od čtení odtrhnout. Příběh hlavního hrdiny jsem prožívala naplno, od smíchu až po slzy dojetí. Díky emocím, které mi román zprostředkoval, jej hodnotím plným počtem... a to i přesto, že bych dokázala být kritičtější (ale jednoduše nechci).

15.08.2021 5 z 5

Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Dan Lyons

Ač jsem o generaci mladší než hlavní hrdina, okamžitě jsem se s ním dokázala ztotožnit a zejména proto se mi kniha líbila. Charakterizovala bych ji jako tragikomický příběh, od začátku zábavný, postupem času však přibývá hořká pachuť. Doporučuji zejména těm, kteří mají osobní zkušenost nebo alespoň vhled do prostředí, o kterém autor vypráví.

07.08.2021 4 z 5

Svatá hlava Svatá hlava Hana Lehečková

Bohužel se přidávám k těm, kterým se kniha nelíbila. Z nepochybně zajímavého námětu šlo vytěžit mnohem víc, autorka jakoby pouze klouzala po povrchu, při prozkoumávání psychologie postav se nepouští příliš hluboko, což vnímám jako nevyužitý potenciál... Příběh je navíc předvídatelný a forma, kterou je podán, po chvíli omrzí (postupem času mě už vyloženě otravovala).
Abych pouze nekritizovala - vyzdvihnout musím audioknihu, přednes v podání Jakuba Albrechta je skvělý!

05.08.2021 2 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Autorka těží ze silného námětu, problematika popsaného zneužívání je alarmující a osvěta tohoto typu na místě. Knize ovšem musím vytknout přehnanou vulgárnost (např. zbytečné nadužívání sprostých slov či opakující se zmínky o různých tělesných projevech) a jistou primitivnost dialogů. I přes očividný záměr vykreslit psychologii ve vší ryzosti na mě působí postavy ploše. Je mi líto, ale nelíbilo.

02.08.2021 2 z 5

Už ráno začal večírek Už ráno začal večírek Pavel Šrut

Jedna z nejlepších sbírek autora, čirá radost číst!

18.07.2021 5 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Prosté, ale krásné, citlivé, dojemné... věřím, že každý, kdo má v životě "svého" Dexe nebo Em, se v téhle knížce najde a nikdy na ni nezapomene.

01.07.2021 5 z 5