OnlineLadislav73

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Skvělá kniha, kterou jsem poslouchal ve výborném podání Anny Cónové v rozhasovém vysílání. Na to, že to je autořina prvotina, hluboce smekám.
Kniha je prvním dílem plánované trilogie, proto se již těším na další díly:
Druhý díl, který zahrne období let 1921–1945, a závěrečný díl, který zobrazí léta 1945–1970.

„Šikmý kostel vypráví o světě, který zmizel, a všichni jsme na něj zapoměli".
Díky za připomenutí.

13.09.2021

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Kniha o muži, který měl příliš velké srdce (a to doslova).
Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Jana Vlasáka. Doporučuji.

18.10.2020

Neználkovy příhodyNeználkovy příhodyNikolaj Nikolajevič Nosov

Přečteno díky výzvě 2021 znova. A opět hlavně kvůli ilustracím, které se mi v dětství a i teď strašně líbili. Už se znovu teším na další díly: utopické Sluneční město a pohled na kapitalismus v Neználkovi na Měsíci.

01.01.2021

Dva proti ŘíšiDva proti ŘíšiJiří Šulc

Celý svět oceňoval naši operaci. Nikdo jiný nedokázal udeřit tak vysoko do německé hierarchie. Dokázali zlikvidovat jejich číslo tři, hlavu celé říšské bezpečnosti. Tohle všechno se podařilo jen díky těm mužům – oni vlastně zachránili budoucnost naší země.

Pohled na "Atentát" z obou stran.

„Strach je reakce. Odvaha je rozhodnutí.“

22.04.2021

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seFredrik Backman

Úžasná kniha, miluji Backmanův styl psaní. Nejprve velké neporozumění, potom velké poznávání a nakonec velké porozumění.
Zamiloval jsem si také Worse: "Jsi nejlepší první kamarád, jakého jsem si mohla přát".
A samozřejmě i babičku: "Podle babičky spočívá vtip v tom, že nikdo na světě není úplnej blbec, a není ani nikdo, kdo by blbcem nebyl aspoň trošku. A člověk by se měl snažit žít tak, aby se na téhle pomyslné stupnici co nejvíce přiblížil k pólu neblbců."
Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Valérie Zawadské v rámci čtenářské výzvy 2021: Kniha, ve které hraje důležitou roli dopis.

22.02.2021

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Jsem mlád, je mi dvacet let, ale ze života znám jenom zoufalství, smrt, strach a skálopevnou alianci nejnesmyslnější povrchnosti s propastí utrpení. Vidím, jak národy jsou štvány navzájem proti sobě a mlčky, nevědomě, pošetile, poslušně, nevinně se pobíjejí. Vidím jak nejchytřejší mozky světa vynalézají zbraně a slova, aby se to dělalo ještě rafinovaněji a ještě déle. A spolu se mnou to vidí všichni lidé mého stáří tady i tam, po celém světě, spolu se mnou to prožívá má generace.

Po celá léta bylo naším zaměstnáním zabíjení – bylo to naše první povolání. Naše vědění o životě se omezuje na smrt. Co se má po tomhletom ještě dít? A co se stane z nás?

Přečteno jako audiokniha ve výborném podaní Jaroslava Plesla a to diky ČV 2021 Kniha, která je (byla) v některé zemi zakázaná.

04.10.2021

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Stále aktuální téma.
"Každá revoluce končí tím, když se nová prasata dostanou ke korytům.“ — George Orwell.
Tento citát od autora knihy vystihuje podstatu celé knihy.

10.10.2018

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Kniha je krom již zmiňovaného, také plná citátů a různých moudrostí:

„Na úzkosti je zvláštní, že vytloukáme chaos chaosem. Člověk, který se dostane do katastrofální situace, málokdy couvne, většinou se naopak rozběhne vpřed ještě vyšší rychlostí";
„Život tě může zavést kamkoli, ale ze všeho nejspíš do prdele“;
„Láska bolí, a "opička" dodala, že možná proto jsou srdíčka špičatá";
„Láska znamená být zamilovaný… občas";
„Štěstí je jako peníze. Je to vymyšlená hodnota, která odpovídá něčemu, co nejsme schopní zvážit ani změřit";
„Lidi se milujou tak dlouho, až už bez sebe nemůžou žít. A i když se pak na chvilku milovat přestanou, tak… bez sebe stejně nemůžou žít“;
„Vytvořili jsme život, ve kterém se díváme, jak ostatní narážejí do zdi, ale přitom doufáme, že zrovna my tou zdí nějak projdeme. Čím víc se k ní blížíme, tím víc v nás roste jistota, že nás zázračně zachrání čím dál nepravděpodobnější řešení, zatímco všichni, kdo nás pozorují, jen čekají na… srážku“;
„Po dostatečně dlouhé době přestane člověk vnímat rozdíl mezi letem a pádem“;
„Nikoho nezruinuje prohra, lidi zruinují pokusy vyhrát peníze zpátky";
„Jenom s krásnými se dlouho žít nedá. Ale s vtipnými, jéminánku, s těmi člověk vydrží celý život.";
„Dítě nepotřebuje nejlepší rodiče na světě, stačí mu jeho rodiče";
„Člověk si pořád vybírá a je ostatními vybírán, neustále, každou vteřinu";

Možná najdete i další.

20.08.2020

Gump – pes, který naučil lidi žítGump – pes, který naučil lidi žítFilip Rožek

Poslechnuto jako audiokniha "Na jeden zátah".
Audiokniha v podání Ivana Trojana je naprostá pecka pro dospělé i malé děti.
Poslech doporučuji...

15.11.2020

Aristokratka u královského dvoraAristokratka u královského dvoraEvžen Boček

Tak to byla jízda. Opět jsem se výborně bavil.
Přečteno jako audiokniha, kde Veronika Kubařová knihu vypráví s lehkostí a dodává Marii na autentičnosti.
Dále jsem si ještě více oblíbil paní Tichou a jejími slovy se těším na další díl "Aristokratka pod palbou lásky" -
„Tak to bude eště prdel.“
No tak to asi bude.

24.01.2021

DědinaDědinaPetra Dvořáková

Prečteno jako audikoniha, která je prostě skvělá.
Audikniha s hlasy Pavly Tomicové (57) v roli babičky, Jiřího Vyorálka (45, Láďa), Dity Kaplanové (55, Maruna), Jaromíra Dulavy (59, Josef), Roberta Hájka (27, Zbyňa), Johanny Tesařové (74, stará Vavírková) a Ivany Uhlířové (39, Věrka) ne nadarmo záskala titul audiokniha roku 2019.

15.11.2020

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Přečteno jako audiokniha, kterou perfektně namluvil Pavel Batěk.
Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl - Přesně tato slova v popisu kniny vystihují vše. Doporučuji.

06.07.2020

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

V jistém věku se v podstatě všechny otázky v životě točí okolo jediné věci: Jak žít svůj život?
A člověk také potřebuje, aby ho někdo potřeboval.
Někdy se člověku žije lépe s tím, že neví, kdo je, když aspoň ví, kde je.
A do všech těch sraček, do toho nejhoršího, nakonec pokaždé přijde nějaký sluníčkový příběh.
Kniha o Britt-Marie je takový sluníčkový příběh.
Přečteno a i posloucháno jako audiokniha ve výborném podání Valerie Zawadské.

14.08.2021

Malý pražský erotikonMalý pražský erotikonPatrik Hartl

Kniha popisuje popisuje příběh dvou rodin od období tzv.normalizace až do dnešní doby.
Jsou zde na pozadí tohoto období popsány snad všechny podoby lásky a vzájemných milostných vztahů mezi lidmi.

„Láska není náchylnost jednoho k druhému, ale neschopnost žít jeden bez druhého.“

Přečteno vrámci čtenářské výzva 2021: Kniha do 15. místa v některém žebříčku na Databázi knih
(Kniha o vašem oblíbeném místě, zemi ŽEBŘÍČKY, ČTENÁŘSKÁ VÝZVA 2019:
10.Malý pražský erotikon)

27.02.2021

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

V knize se protínají životy několika generací jedné rodiny. Díky kontaktům dědy Leopolda a Václavově pružné páteři mohl hotýlek fungovat od první republiky přes druhou světovou válku, komunistický režim až po dnešní dobu. Jsou zde popsány chvíle šťastné i nešťastné, poklidné i dramatické, láska i nenávist, zrození i smrt. Příběhy postav se všelijak proplétají a to všechno je napsáno čtivým, srozumitelným a hlavně uvěřitelným způsobem. Ano, takto nějak, v tomto prostředí, jsme tady žili i my, naši rodiče a prarodiče.

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Jaromíra Dulavy.

29.11.2021

Vejce a jáVejce a jáBetty MacDonald

Příběhy autorky ze života na slepičí farmě, kde slepičí podnikatel není v žádném případě svým vlastním pánem. Šéfuje mu slepice.
Přečteno jako audiokniha ve výborném podání paní Jaroslavy Adamové.
Přečteno "konečně" jen díky ČV: Kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty.

23.08.2021

KaranténaKaranténaPeter May

„Asi bychom to neměli dělat,“ řekl. „Mohl bych tě nakazit. Chodím ven častěji než ty.“
„To bychom pak ale rovnou mohli přestat žít, protože stejně umřeme.“ Amy se na něj zadívala. „A když nebudeme žít, dokud můžeme, tak umřeme, aniž bychom kdy žili.“

01.01.2021

PoselPoselMarkus Zusak

Ed Kennedy je devatenáctiletý
taxikář, místní povaleč, vzor prostřednosti, sexuální nicka, ubohej karbaník A ještě k tomu ke všemu magnet na ujeťárny.
A přesto je to kluk , kerý se dokáže sebrat a udělat něco, pro ty jiné lidi. Když to dokázal on, tak potom je toho možná schopen každý. Každý třeba dokáže žít za hranicemi svých schopností.

„Víš, říká se, že existuje bezpočet světců, kteří nemají nic společnýho s církví a skoro žádný povědomí o Bohu. Ale Bůh prý tyhle lidi provází, aniž by o tom vůbec věděli.“
„Ty jsi jedním z těch lidí, Ede"

Přečteno v rámci čtenářské výzvy 2021: Kniha, která má na obálce srdce.

18.06.2021

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Přečteno jedním dechem

20.06.2018

PrašinaPrašinaVojtěch Matocha

Prašina je ostrov uprostřed města, který je světem sám pro sebe. Je to svět plných křivolakých uliček, různých zákoutí, temných sklepení, prazdných domů ukrývajících stará tajemství a hlavně dobrodružství, která jsem spolu se svou dcerou (12) poslouchal jako audioknihu ve výborném podání Matouše Rumla.

Dcera si Prašinu velmi oblíbila a já následně taky.
Prašina odtrhla nachvíli dceru od mobilu a sociálních sítí a teď venku spolu procházíme oblast mezi Václavákem a Vinohrady a hledáme předobraz Prašiny.
Tato kniha je nejen pro kluky a holky, ale i pro dospělé.
Doporučuji.
PS : Naše Babi (76) na naléhání dcery poslouchala Prašinu taky a nakonec, oproti nám, na jeden zátah dala všecny tři díly, které si moc užila.

02.05.2021

Životní ternoŽivotní ternoFredrik Backman

Kniha o životních volbách. O tom, jak každý den, na každém kroku, dáváme přednost jedné cestě před jinou. Někdy je potřeba si uvědomit, jak rychle letí čas a abychom měli na paměti, o co všechno přijdeme, když si nedáme pozor. Co se vlastně stane, když založíte rodinu a přestanete být ve svém životě nejdůležitějším člověkem. Kvůli komu by jste byli ochotni zemřít a pro koho by jste byli ochotni obětovat život.

Kniha o životních volbách:
Takhle to nefunguje. Nemůžu vyměnit jednu smrt za jinou. Můžu vyměnit jen život za život.

O smrti:
„Vím, kdo jsi.“
„Nejsem smrt.“ NEPLEŤTE si mě s mojí prací.“. „Jen chodím lidi vyzvednout.“

O pocitech:
Studí smrt?  A tak si do batůžku zabalila teplé rukavice – pro jistotu.

O člověku:
Otcové by syny měli naučit, o čem je život, ale tys pro mě byl zklamáním.

Když jsem knížku respektive povídku za pár minut přelouskal na poprvé, ptal jsem se o čem to vlastně sakra je.
Na podruhé jsem už brečel jako malé dítě.
Prostě klasický Backman.

07.09.2021

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Moc chutná sladce a je třeba jí ledacos obětovat. Třeba i štěstí většiny národa. Proto přece vznikly diktatury.

Moc však nestačí jen uchopit, je třeba ji i udržet. Diktatura proletariátu má slovo diktatura přímo v názvu, proto není nutné cokoli předstírat.

Situace v Československu se po pokusu o převrat v roce osmdesát devět zhoršila. Režim utáhl šrouby, už se ani nesnažil nic předstírat a rozdělil společnost na ty, kdo rozhodují, a na ty, kdo poslouchají. Kdo se nehodlal přizpůsobit, skončil ve vězení, nebo zmizel.

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Evy Elsnerové, Veroniky Khek Kubařové a Vilmy Cibulkové.

21.12.2021

Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)Jonas Jonasson

Zabiják Anders je kniha plná nekorektního humoru kořeněná výpravou za poznáním pozadí neortodoxních náboženských církví, neziskových organizací a dobročinných spolků s pastorem-zabijákem v čele.
„Haleluja! Hosana! Hó, hó, jó, jó!“
Přečteno jako audikniha v excelentním podání Martina Stránského
V téhle těžké době je humoru potřeba více než kdy jindy a jsem rád, že mě kniha pobavila.

10.01.2021

Aristokratka na koniAristokratka na koniEvžen Boček

Audioknihu moc hezky načetla Veronika Khek Kubařová a přesně vystihla tón a vyznění knihy.
Bavil jsem se, tak jako u předešlých dílů.

02.02.2020

Aristokratka ve varuAristokratka ve varuEvžen Boček

"Svět je nádherný, růžový, béžový" a na to ostatní "sere pes".

19.01.2020

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

Přečteno jako audiokniha, kterou perfektně namluvil Igor Bareš. (Za pět hvězdiček)
Přečteno v rámci výzvy 2020 Kniha od dánského autora, jelikož jsem jinou pro mne zajímavou knihu nenašel. Zase další detektivka a zase stejný motiv jako v jiných detektivkách. (Tři hvězdy)

29.07.2020

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaAristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaEvžen Boček

Moc jsem se pobavil u audioknihy, kterou stejně jako předešlé díly moc hezky načetla Veronika Khek Kubařová. Přesně vystihla tón a vyznění knihy.

16.02.2020

Co mě naučil tučňákCo mě naučil tučňákTom Michell

Dojemný příběh o jednom přátelství s Juanem Salvadorem. Příběh podle skutečné události. Takový závěr jsem nečekal, ale epilog to trochu vylepšil.
Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Kryštofa Hádka. Doporučuji.

V zajímavostech odkaz na video s Juanem Salvadorem, který plave v bazénu.

21.09.2020

Vánoční koledaVánoční koledaCharles Dickens

Peníze si do hrobu nevezmete. Duchové Vánoc vám otevřou oči a odkryjí pravdy, kterým nikdy nechcete uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musíte otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co jste v životě udělali.

27.12.2021

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Martina Siničáka. Doporučuji.

09.06.2020