L.Helena L.Helena komentáře u knih

Jak se dědí tajemství Jak se dědí tajemství Barbara O'Neal (p)

Trochu jsem zklamaná. Očekávala jsem víc pátrání po záhadách v rodinné historii, napětí, nevšední zážitky…, ale dostalo se mi spíš docela hodně rozvleklých a někdy až nezáživných situací. Určitě slibný námět, zděděné hrabství v Anglii je prostě okolnost, která nepotká hned tak někoho. Jenže do knihy jsem se vůbec nezačetla, přišlo mi, že mi tam chybí ten pravý pocit z tajemna, dychtivost po odhalování. Přitom samotný děj měl potenciál k tomu, abych jako čtenář mohla prožívat všechny pocity spolu s hlavní hrdinkou. Jenže na mě to jaksi nefungovalo, prostě jsem jen četla nějaký příběh, ale bohužel, žádné emoce se nekonaly.

17.10.2021 3 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Poslouchala jsem jako četbu s hvězdičkou na ČRo Vltava.
Dokonalá hra se slovy. Přestože se jedná o erotický a na svou dobu až pornografický román, tak vlastně nebyly použity žádné konkrétní výrazy, které by čtenář v takovémto díle mohl očekávat. Málokdy byla situace popsána přímočaře, většinou bylo vše zaobalené do spousty příměrů a jinotajů, které se ovšem nedaly chápat jiným významem, než který skutečně měly. Navíc až chlípně zabarvený přednes Igora Bareše dal celému dílu náležitý dojem.

17.10.2021 4 z 5

Nadechnout se Nadechnout se George Orwell (p)

Četba na pokračování na ČRo Vltava
Poslouchalo se mi to celkem dobře, ale pokud bych četla, nejsem si jistá, zda bych u knihy vydržela. Přece jen jsem už víc navyklá na dnešní styl vyprávění, který má větší spád a drama. Tady jsme svědky uvažování muže ve středních letech o svém životě, jeho myšlenkových návratů do dětství a mládí, a nakonec sledujeme i jeho fyzický návrat do míst svého dětství. Trochu mi vadilo, jak smýšlel o své ženě a dětech, ale pěkně byla vystižena ona deziluze, když po letech znovu viděl místa a lidi, které si doposud spojoval s hezkými vzpomínkami na dobu nenávratně minulou.

12.10.2021 3 z 5

První chyba První chyba Sandie Jones

Povedená knížka, bavila mě, dobře se četla. Některé z těch závěrečných zvratů se daly tušit již dříve, ale zůstalo i dost překvapení na samotný konec. Líbily se mi již předchozí dvě autorčiny knihy, a ani tato nezklamala.

10.10.2021 4 z 5

Pochovejte mě pod podlahu Pochovejte mě pod podlahu Pavel Vladimirovič Sanajev

Poslouchala jsem jako četbu na pokračování na ČRo2. Zde anotace ke knize mj. uvádí: „Nejvtipnější ruský román, ze kterého mrazí. Tragikomický příběh Saši, kterého svou láskou ničí svérázná a vulgární babička. Bizarní obraz ruské rodiny, který je nejdřív plný černého humoru, ale na konci se stává skutečným psychothrillerem.“

Mně to teda nepřišlo vtipné ani trochu. Je pravda, že některé situace jsou vykresleny až přehnaně, a proto by mohly působit komicky, jenže když si uvědomím, že příběh vypráví osmiletý kluk tak, jak on situaci vnímá, cítila jsem při poslouchání spíš smutek a vztek. Takže pokud si odmyslím, že všeobecně by dílo mělo být vnímáno jako humorný román, tak po literární stránce dost zdařilé. I když mi dělalo emocionálně špatně poslouchat všechno to příkoří, které se malému Sašovi dělo, těšila jsem se na vysílání každého nového dílu.

09.10.2021 4 z 5

Leonard a Hladový Paul Leonard a Hladový Paul Rónán Hession

Tak bohužel, za mě zklamání. Nějak mně uniklo to skryté kouzlo této knihy, které působilo na většinu zde komentujících čtenářů. Knížka o dvou hlavních postavách, které jakoby tak trochu nepatřily do dnešního světa. Což jistě může být velice dobrý námět na knihu, jenže na mě to prostě nějak nefungovalo. Přijde mi, že knížka nemá žádný příběh, sice mě pobavila historka s reklamací bonboniéry, ale velká část ostatního textu je pouze obšírné rozpitvávání nezáživných situací. Po celou dobu jsem se vůbec nezačetla a většinu času mě kniha jen nudila.

07.10.2021 2 z 5

Tanec tulipánů Tanec tulipánů Ibon Martín Álvarez

(SPOILER) SPOILER
Začátek vypadal slibně, jenže pak to sklouzlo do poměrně zdlouhavého vyprávění. Příběh vcelku zajímavý, jen způsob, jakým byl vyprávěn, mi zrovna nesedl. Objevení dalších obětí mi přišlo takové nemastné – neslané, prostě žádné drama, jak by se v podobné situaci dalo očekávat. Co stojí v pozadí případu, mně bylo jasné hned, jak poprvé u jedné z obětí vyšlo najevo, že v mládí strávila nějaký čas v klášteře a pak se vrátila „jako vyměněná“. Vyšetřovacímu týmu to však nedošlo ani tehdy, když se stejná situace vyskytla i u dalších obětí. A doslova jako banda nýmandů vypadali, když při zásahu v klášteře slyšeli matku představenou, co v poblouznění vykřikuje, a stejně jim to pořád nedocvaklo. Pak se jim teda konečně rozsvítilo, ale to už mě tak štvali, že jsem zbytek knihy dočetla s vyloženou nechutí. Ani závěrečné scény, které by měly působit dramaticky a napínavě, můj celkový dojem o knize nevylepšily. Slabé 3*.

05.10.2021 3 z 5

Chyba jejího manžela Chyba jejího manžela Sheila O'Flanagan

Manželka přistihne svého muže při nevěře… Může se to jevit jako docela slabý a obehraný námět pro knihu. Ovšem tady jde spíš o to, že hlavní hrdinka začne víc přemýšlet o svém životě, uvědomovat si svou roli matky, manželky, ženy… Kniha se moc dobře čte, a přestože jsem čekala trochu dramatičtější děj, tak jsem nakonec byla spokojená.

03.10.2021 4 z 5

Řeka v Troji Řeka v Troji Marsha Kocábová

Bylo to hrozně moc popisné. Prostředí, myšlenky, vzpomínky i samotný přítomný děj…, vše působilo jen jako výčet popisů poskládaných za sebou. Chtělo to víc oživit např. přímou řečí a nějakým dějovým konfliktem, který by se prolínal celou knihou. Takto kniha působí velmi nezáživně a i samotný děj je strašně suchopárný. Knize chybí příběh, jedná se spíše o soubor různých situací, a nakonec i to rádoby překvapení v závěrečné kapitole víceméně jen umocňuje jalovost všeho toho předešlého vyprávění.

30.09.2021 2 z 5

Až tohle skončí Až tohle skončí Clare Mackintosh

Moc smutné čtení a velice zajímavé pojetí druhé části knihy. Občas to vyžadovalo velkou pozornost, aby se čtenář neztratil ve verzích a v čase, ale to vystižení pochybností nad svým rozhodnutím je jedinečné. V knize to sice autorka neuvádí, ale zřejmě vychází z vlastní zkušenosti. Ostatně mi zde chyběl nějaký autorčin doslov, poděkování… prostě cokoliv, z čeho by se čtenář dozvěděl pozadí vzniku této knihy. Anglická Wikipedie však mnohé napovídá.

30.09.2021 5 z 5

Okno s dívkou a ptáčkem Okno s dívkou a ptáčkem Dagmar Digma Čechová

Vypadá to jako idylický letní příběh devatenáctiletého mladíka a tak trochu tajemné dívky, do které se zamiloval. Později se však odkrývá pozadí celého příběhu a čtenář se nestačí divit. Zpočátku jsem se obávala, že to bude young adult, ale bavilo mě to celou dobu.

Knihu jsem si vybrala podle autorky, protože jsem nedávno četla její Nesejdeš z cesty a ta se mi moc líbila. Anotaci k této knize jsem si přečetla až po dočtení knihy, překvapilo mě, kolik je v ní vyzrazeno z děje. Já jsem naštěstí neznala dopředu žádné detaily, takže o to víc jsem si čtení užila.

28.09.2021 4 z 5

Hledání Sylvie Lee Hledání Sylvie Lee Jean Kwok

Nebavilo mě to. Občas sice nějaká zajímavá pasáž, ale celkově to bylo nezáživné, rozvleklé, vůbec jsem se nedokázala začíst. 2,5*

28.09.2021 3 z 5

Nalezený Nalezený Erin Kinsley

Ani ne tak thriller, jako spíš poměrně dobrý psychologický román. Sice probíhá pátrání a můžeme sledovat postup vyšetřovatelů, ale o hodně zajímavější je to, jak se s prožitým traumatem vyrovnává unesený chlapec a jeho rodina. Docela mě mrzí, že bylo jen okrajové zmíněno období soudního procesu. 4,5*

25.09.2021 5 z 5

Není to moje dcera Není to moje dcera Kate Hewitt

Moc pěkný příběh, líbilo se mi, jak je vyprávěn z pohledu obou hlavních postav. Co mě hodně mrzí, je to, že v prologu je vyzrazeno o čem bude pojednávat druhá část knihy. Myslím, že bych si daleko víc užila čtení té první části bez vědomí toho, že v budoucnu přijde něco tak velmi fatálního.

25.09.2021 5 z 5

Vrať se pro mě Vrať se pro mě Heidi Perks

Trochu thriller a trochu román o pátrání po tajemstvích v rodinné historii. 3,5*

21.09.2021 4 z 5

Drahá ženo Drahá ženo Kimberly Belle

Kniha sice měla prvky thrilleru, ale hodně dlouho to bylo spíš jen takové pozvolné vyprávění tří různých osob. Dalo se u nich tušit nějaké tajemství, jenže jsem čekala, že to bude víc napínavé. Asi už mám v tomto žánru načteno hodně knížek…

13.09.2021 3 z 5

Po pravdě Po pravdě Gilly Macmillan

(SPOILER) Po pravdě? Nějak jsem nedokázala skousnout tu imaginární polohu knihy, domnívala jsem se, že Lucy trpí nějakou duševní poruchou, která bude dříve či později odhalena. Tím spíš, že se tak snadno nechala Danem manipulovat. Jinak kniha mě bavila tak kolísavě, některé pasáže jsem doslova hltala, jindy mi to zase přišlo dost nezajímavé. Konec mě donutil k zamyšlení, jak hrozné musí být, když se vám ztratí blízký člověk, a vy se nikdy nedozvíte, co se s ním stalo. O to horší, že se v tomto případě jednalo o malé dítě. 3,5*

12.09.2021 4 z 5

Vzorná chůva Vzorná chůva Sheryl Browne

Téma knihy je ideální pro psychothriller, jenže při čtení jsem vůbec neměla to mrazení, které by příběh tohoto žánru měl ve čtenářích vyvolávat. V mnoha situacích jsem měla pocit jako by nebyly pořádně vykreslené, musela jsem přemýšlet, o co vlastně právě jde. Nebylo to ale tím, že by zrovna tato pasáž měla působit záhadně, jen to prostě bylo nedokonale vykreslené. Jindy mi zase přišlo, že schválně není popsáno, co přesně se děje, protože pokud by to bylo zpracováno detailněji, tak by bylo jasné, že to hrozně skřípe (viz např. zmizení malé Daisy, místo jejího pobytu, péče o ni apod.).
Psychothrillery s podobnou tematikou čtu ráda, bohužel tento ke špičkám ve svém žánru rozhodně nepatří.

09.09.2021 3 z 5

Zmizelí Zmizelí Sibel Hodge

(SPOILER) Kniha napínavá hned od začátku, příběh se slibně rozvíjí, pořád se něco děje… Postupně mi ale přišlo poněkud nepravděpodobné, z kolika nebezpečných situací, kdy jí šlo o život, se Nicole dostala. Taky mi dost vadila až přehnaná „zabedněnost“ inspektora Thorntona, jeho postava v příběhu působila spíš jako karikatura, než skutečný vyšetřovatel.
Po dočtení knihy, včetně Vzkazu od autorky, je však jasné, v čem tkví její poselství. Zřejmě si na ni vzpomenu pokaždé, když sním kousek čokolády.

07.09.2021 4 z 5

Neznámí Neznámí C. L. Taylor

Bavilo mě to. Každá z těch postav si nese své životní trauma, autorka o nich dokázala velice hezky a poutavě vyprávět. Od začátku je jasné, že příběh spěje k dramatickému momentu, kdy se všechny tři hlavní postavy ocitnou na jednom místě v dost nepříjemné situaci. A právě to, co tomu předcházelo, se autorce podařilo napsat tak, že jsem knihu prakticky nedokázala odložit.

05.09.2021 4 z 5