Kvothe Kvothe komentáře u knih

Dokonalá "pohádka" - tedy proti Pánovi prstenů, který je také skvělý, pohádkovější příběh - přesto velmi reálný a skutečný. Úžasné a jsem rád, že Hobit je první kniha, kterou jsem od Tolkiena četl.

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Jméno růže si hodlám určitě přečíst znova - po pár letech se jistě změní pohled na věc a také pochopím větší část knihy z jiné perspektivy. Jinak je Jméno růže obdivuhodné dílo, jež bere dech. Dokonalá propracovanost, většinou skvělá čtivost a poutavost s výbornou zápletkou. To je Dílo s velkým D. (většinou - kvůli teologicko-filosofickým rozhovorům, které jsou zajímavé a bezchybné, ale občas přece jen knihu přespříliš zpomalují.) Nic mi ale nezabrání dát plný počet bodů :-)) jelikož Jméno růže si je stoprocentně zaslouží.

10.04.2011 5 z 5

Pád do Maelströmu a jiné povídky (14 povídek) Pád do Maelströmu a jiné povídky (14 povídek) Edgar Allan Poe

Dobrý výběr známých Poeových povídek - přesto ještě některé schází, ale vydání knihy je skvělé - stojí za umístění do knihovny - je velká škoda, že se dnes více knihám nevěnuje podobrná grafická (snad to tak lze nazvat) péče. O malokteré knize je dnes možné říci, že patří do knihovny jen kvůli svému vzhledu - A. E. Poe tam navíc patří i díky svému literárnímu umu, který však není třeba popisovat, protože o něm snad nikdo nepochybuje. Mimochodem vyšlo i velmi pěkné vydání Poeova následníka - Lovecrafta - Vyděděnec a jíné povídky. Hororové povídky jsou asi pro grafiky zajímavé.

Objevitelé a dobyvatelé Objevitelé a dobyvatelé Miloš Václav Kratochvíl

Naprosto dokonale napsaná historická popularizační práce. Beletristicky a historicky velmi dobře popsané objevitelské a dobyvatelské výpravy nejznámějších dobrodruhů a "vrahů"(pro prokletý kov vše) - pohled na věc je velmi zajímavý a poutavý. Doporučuji!!!! Skvělá věc.

Atlantida Atlantida David Gibbins

Docela špatná kniha :-) - příliš technických popisů a celý děj je takový divně nastavovaný a moc dobře nefunguje. Zklamání.

10.04.2011 2 z 5

Jidáš Iškariotský Jidáš Iškariotský Siegfried Obermeier

Tato kniha ukazuje jistě zajímavý pohled na příběh Jidáše, ale je v ní mnoho určitých nepřesností a někdy působí ne-hladce, nečte se nejlépe a je lehce kostrbatá - navíc mé české vydání vyšlo nějakým záhadným způsobem se spoustou gramatických chyb - jakoby vůbec neprošlo žádnou redikcí, korekturou - to bylo dost hrozné (a poznal jsem to já, který udělá chybu v každé větě, kterou napíše :-)) ) Slabší, ale ne špatná kniha.

10.04.2011 3 z 5

Inkvizitor: Symbol strachu a hrůzy Inkvizitor: Symbol strachu a hrůzy Siegfried Obermeier

Velmi čtivý a dobře vymyšlený příběh - Téměř jsem se rozesmál, když jsem zjistil, že je mi Torquemady až líto (v části, kdy navštíví Vatikán :-) ) Kvalitní historický román, který stojí za přečtení.

Monzun Monzun Wilbur Smith

Ještě lepší než skvělý Dravec :-)) - hodně se mi líbilo spojení Islámského a křesťanského pohledu na svět - celkové pojetí příběhu v několika velmi dobře samostatně fungujících linkách je výborné a napínavé. Doporučuji.

Dravec Dravec Wilbur Smith

Dravec má jistě své nedostatky - lze říci, že se poměrně pomalu rozjíždí, než zjistíme co bude vlastně hlavní děj nebo, že je psán typickým Wilburovských stylem - tedy také určitý okopírovaný příběh, který se opakuje v jiném obalu atd....
Přesto patří tato knížka k těm nejlepším podobným dobrodružně-historickým románům a čte se výborně. Scény jsou velmi skutečné a občas dost nechutné - což jen ponouká k dalšímu čtení. Katinka je skutečně na zabití - tolik nenávisti - bylo mi z ní až špatně :-)) - přesto v tom uměla chodit. Pohodové a kvalitní čtení, které není ztrátou času!

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Suprová knížka, která má výbornou zápletku a nenatahuje počet stran jen kvůli popisům atd. - naopak akce je rychlá a svižná - od jedné zápletky k druhé - občas nějaké ty úplatky, předvedení Kmotrovi autority a moudrosti - navíc všechny postavy působí velmi lidsky a skutečně - v další vteřině je oblíbená postava mrtvá. No co víc dodat - skvělá kniha, ktereou jsem dlouho míjel, ale nakonec jsem jejího čtení ani v nejmenším nelitoval. Doporučuji!!! (P.S. - reakce na Bibli mužu: to mě hodně pobavilo!!! určitě to není Bible můžu - je to prostě výborná kniha steně jako Egypťan Sinuhet a může se líbit oboum pohlavím - Bible mužu je skutečně zvláštní novinka - to jsem ještě neslyšel :-)) - čímž nepopírám, že se to může říkat.

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Trochu jednoduše napsaná, ale pořád výborně vymyšlená kniha, která patří k určitému literánímu základu - a v porovnání s jiným základem se čte úžasně :-)) A mimo jiné - souhlasím s komentářem pode mnou - Muzikál Fantom opery je skvělý - v případě jeho spojení s knihou se dozvídáme nové informace a chápeme daleko více věcí o postavách a jejich jednáních - vůbec nevadí, že je muzikálový děj upraven a přizpůsoben.

10.04.2011 4 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Dle mého názoru nejslabší Brownova kniha. Zdála se mi plytká, prošla kolem mě a byla až hloupá. Prostě slabota - a na Browna tuplem. Jestliže chcete načítat Browna, tak tuto knihu bych klidně vynechal - vůbec to nebude vadit :-)

09.04.2011 2 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Hned po digitální pevnosti Brownova nejslabší kniha (můj názor) - Ztracený symbol mě docela zklamal - Brown si dal s novým dílkem na čas a přitom nepřivedl na světlo literárního světa nic nového - stejný příběh, stejné postavy, jiné prostředi - tedy zajímavý, lehce demagogicky-populární, popis historie - což je super :-) Pár věcí se mi zdálo už přehnaných. Brown, a nikdo se na mě nezlobte, mi podstatou připomíná Remarqua - nic nového do svých děl moc nedával - základní linka zůstávála víceméně stejná, jen měla jinou fasádu - přesto je to jeden z nejoblíběnějších autorů a i dnes se nadmíru dobře prodává.

09.04.2011 3 z 5

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Nadmíru čtivá a skvělá kniha - hned po Andělích a Démonech nejlepší Brownovo dílo (tedy dle mého názoru :-) )

09.04.2011 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Velmi dobrá kniha, která nádherně ukazuje, jak je snadné si, když to spisovatel umí, pohrát s historií a přizpůsobit ji svému pohledu. To je také umění a velké - navíc na to tolik lidí skočilo (tedy ve smyslu - přistoupilo na hru a dobře se bavilo :-) )

09.04.2011 4 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Pro mě nejoblíběnější kniha od Daniela Browna, o mnoho lepší než Davinchi code - šifra :-) Přesto jsou všechny knihy tohoto spisovatele psány prvoplánově komerčně a na základě naprosto jednoduché linky - přesto to ale funguje a to doslova výborně. Andělé a Démoni mi možná poslouží jako mapa po zajímavých místech v Římě :-)) Určitě není ztráta času si tuto knihu přečíst, čte se skutečně skvěle a Dan Brown je velmi dobrý spisovatel.

09.04.2011 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Divadelní hry Karla Čapka jsou úžasně plastické a dokáží čtenáře pohltit, i v pouze psané podobě. Jejich zpracování se však občas dostává zvláštních absurdních a tak avantgardních forem, že ztrácí svou hloubku a důraznost. Matka je do krve drásající hra, která dokáže zasáhnout pořádně hluboko. Je to v zásadě hra o jednom člověku, ale duchové jsou stejně živí jako jejich pozemská matka. Závěrečná scéna je neskutečně silný vnitřní konflikt matky, která však ví, že nemá příliš na výběr. Výborné drama od fantastického českého autora!

08.04.2011 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Myslím, že v knize je vše úmyslné a do posledního detailu dokonale promyšlené. Nejen, že se jedná o románovou učebnici filosofie, zároveň tato kniha také sleduje své vlastní velmi hluboké motivy a je doslova dechberoucí. Pokládá úžasnou (ačkoli třeba ne naprosto originální) myšlenku, kterou vyjadřuje autorstvím knihy. Sofie ví, že o ní někdo píše a je si vědoma svého "Boha", dcera tohoto "Boha" mu však ukáže, se může stát také jen pěšákem na šachovnici - nad tím jedním bohem může existovat další a nad ním další...to je jen jeden můj nápad - asi v tom každý může vidět něco jiného :-)) - Shrnuto: Skvělá kniha, která už se stala téměř klasickou literaturou. Doporučuji!!!

08.04.2011 5 z 5

Úvod do filosofického myšlení Úvod do filosofického myšlení Ladislav Benyovszky

Ach....jak je svět úžasný, že? Každý je originál a názory mohou být tak různé :-) Proč ne? Máte pravdu a stejně tak ji nemáte Pane Václave. Možná jsem příliš velký zastánce umění ve smyslu poetičnosti výkladu. Jsem ohromný divadelní fanoušek, čtenář beletrií atd. Četl jsem i mnoho filosofických a jiných ne-dějových knih, ale vždy jsem alespoň podvědomně, možná zcela imlicitně, vyhledával určitou uměleckou, tedy poetickou hodnotu díla. Tím myslím způsob psaní,používání určitých slov, větných vazeb, metafor, básnického jazyka a mohl bych pokračovat. Benyovszky dokázal, že je ve svém oboru prvotřídním filosofem, ale také mě přesvědčil o tom, že je špatným spisovatelem. Můžete tvrdit, že podobná kniha nejde napsat jinak, ale to je podle mě zavádějící - jinak napsat jde - čtivý je například Jaspers, ale můžeme se podívat i jinam - např. do sociologie - její výklad se dá napsat podobně jako je napsána propedeutika a nebo tak, jak ji napsal Giddens - proč je tato jeho sociologie tak úspěšná? Díky své čtivosti, ano.
Chápu vaše námitky a můžete je proti mému novému komentáři vznést znovu, ale budou pro mne stejně závažné jako nyní, protože nemáte o čem mě přesvědčit - opět říkám, že máte pravdu - já se snažím ukázat jiný úhel pohledu.
Jestliže mají lidé otevřenou mysl, tak dokážou mnohé z filosofie najít i mimo filosofické texty - z tohoto hlediska lze pochopit Sokola - zde se jedná stále o filosofii, která je ovšem podána srozumitelným a jasným způsobem. Ano jistě, Sokol napíše, že Heidegger pojímá čas jako konflikt mezi rozvrhem a vržeností (časovost) a tím končí s jeho vysvětllením a nezabýhá tak hluboko jako Propedeutka, ale je lidem blízký. Určitě je neovlivňuje ke špatnému, ale k dobrému, otevírá jim mysl a snaží se je probudit. Také neaspiruje na všeobjímající publikace. Jeho filosofie je ryze praktická a právě z tohoto důvodu je mnohem uchopitelnější a lidštější a to je, což je můj názor, účel filosofie samé - pochopit ji a obejmout ji. Jestliže slova, která někdo napíše nepochopíme, je to, jako kdybychom je nečetli. Vůbec je pak číst nemusíme.
Já uzavírám své příspěvky k této diskuzi:-)) - Úvod do filosofického myšlení není úvod do filosofického myšlení, ale shrnutí podstaty filosofického myšlení ontologické (popřípadě z části fenomenologické) filosofie, které předpokládá ne základní vysokoškolskou znalost tohoto všeobjímajícího oboru, ale pokročilo znalost studenta vysoké školy, který již prošel kontextuálními kurzy filosofie, seznámil se hlouběji s myšlením antiky, středověku a novověku a rozhodl se soustředit na filosofii. V opačném případě se bude jednat o zklamání.
Inu nekamenujte mě - podle mě, je toto obecně platné.
Samozřejmě se mohu mýlit a připustím to.

06.04.2011 3 z 5

Americká tragédie Americká tragédie Theodore Dreiser

Ano tato kniha se dokáže dostat hluboko a čtenář se sám táže, jestli si hlavní hrdina zasloužil svůj trest. Poté zjišťuje, že vlastně neví - zasloužil? Pocitově se zdá, že ano, ale skutečně si ho zasloužil? Zemřela by i kdyby se k němu na loďce nenaklonila? Zdálo se přece, že si to rozmyslel, kdyby nic neudělala, tak by se s ní možná vrátil na břeh. No to už se nedozvíme :-) Popis soudu a pak vězení je výborný jako celá kniha a její vyznění. -----Neboť co je platné, můj synu, získat celý svět a ztratit duši?----

02.04.2011 5 z 5