Inkvizitor - Symbol strachu a hrůzy

Inkvizitor - Symbol strachu a hrůzy

"Izák Marco žil v trvalém bolestném napětí, které jen občas pominulo v jeho snech. Jednou se viděl v roli Mojžíše, jak stojí na hoře Nebo, ale nehleděl odtud na Zaslíbenou zemi, nýbrž na celý svět, a všude viděl hořet dřevěné hranice, viděl, jak křesťané útočí na ghetta, viděl, jak pálí, zabíjejí, topí a věší židy, viděl prchat svůj národ z jedné země do druhé, viděl, že nikde nedošel kýženého klidu, a vyslal úpěnlivou modlitbu k Bohu, svému Hospodinovi."
Pod strašlivou válkou Velkého inkvizitora Tomáse de Torquemada se sen Izáka Marka rychle změnil ve smutnou skutečnost…
V tomto neobyčejně působivě napsaném románu prožíváme jednu z nejpřevratnějších epoch lidských dějin - přelom patnáctého a šestnáctého století. Nemluví se v něm pouze o skvělém rozšíření moci Jejich katolických Veličenstev Ferdinanda a Isabely, nýbrž i o lstivosti a pokrytectví Borgiů v Římě, a především o houževnaté zarputilosti a posedlosti Kryštofa Kolumba, který se po mnohaletém úsilí vydal roku 1492 objevovat Nový svět… méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/1370/inkvizitor-symbol-strachu-a-hruzy-1370.jpg 4.230

Torquemada (2005)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub

Wulfwaera
26.01.2015

Skvěle zpracované jak po historické stránce, tak po stránce dějové. Především mluvím o nenásilném vyvážení historických faktů a fikce, skutečné postavy se bez bolestných křečí setkávají s postavami fiktivními. Tento román pro mne představoval úvod do tvorby Siegfrieda Obermeiera a musím říci, že od té doby jsem jeho věrným čtenářem a čtu cokoliv, co nese jeho jméno a padne mi v knihovně do ruky. A také mohu říci, že mne nikdy nezklamal. Úroveň jeho románů si drží stále stejně vysokou úroveň.

Thanyss
17.06.2013

Tak se mi nakonec podařilo Inkvizitorem prokousat a jsem mírně zklamaná. Obermeier je rozhodně vynikající spisovatel, který má historická fakta řádně srovnaná, ale přijde mi, že v téhle knize se chtěl věnovat tolika historickým událostem až se ve vzájemné provázanosti a vysvětlování děje utopila záživnost.

Byla jsem zvědavá na historické popisy španělské inkvizice podbarvené románovým dějem, ale dočkala jsem se jen několika suchopárných pasáží o tom, jak asi probíhaly výslechy. Ani Velký inkvizitor nevyzněl tak strašlivě, jak musel ve skutečnosti působit.

Náladu mi poněkud spravila závěrečná část knihy, kde je popisováno Kolumbovo objevení ostrovů u Ameriky a pokusy o následné osídlení. Takže čistě za mě by knížka mohla postrádat dobrých 300 stran a ničemu by to neuškodilo. Kdyby se Obermeier zaměřil převážně na jedno téma, byl by konečný výsledek záživnější.

Za mě tedy 2,5/5, takže 3 hvězdičky. Od tohoto spisovatele jsem čekala mnohem mnohem víc.

Kvothe
10.04.2011

Velmi čtivý a dobře vymyšlený příběh - Téměř jsem se rozesmál, když jsem zjistil, že je mi Torquemady až líto (v části, kdy navštíví Vatikán :-) ) Kvalitní historický román, který stojí za přečtení.