krži krži komentáře u knih

Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže světa Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže světa Mary L. Trump

,,Americký bestseller, kterého se údajně prodalo milión kusů hned první v prvním dni prodeji.”

Kdo neví, je to kniha, kterou napsala neteř Donalda Trumpa. Podle anotace měla popisovat znepokojivý portrét jejího strýce - vyprávění, jak její rodina z Donalda vytvořila monstrum. Podle mě to tak úplně nedopadlo... Celá kniha paradoxně vypráví hlavně o jejím dědečkovi, který byl sice výborným obchodníkem, ale o to více mizerným otcem a to jak zejména pro jejího tatínka, tak pro každé ze svých dětí, takže i pro Donalda. Dále navazuje na to, jakou obrovskou chybu dědeček udělal, že vsadil právě na mladšího Donalda - tím monstrum stvořil, a jejímu tatínkovi nedal nikdy pořádnou šanci a to opakovaně, až mi to místy v tomhle kontextu nepřišlo úplně objektivní. Vypráví hlavně příběhy z dětství a dospívání, kdy se Donald choval jako nevychovanec a křupan - to o něm už ale asi každý moc dobře ví. Proč je ale Donald tím psychopatem, za kterého ho mám (a ne jen já), jsem se úplně nedozvěděl - ono je asi poměrně jednoduché říct: ,,Mohou za to rodiče”, jak svým způsobem tvrdí autorka, ale není úplně fér, myslet si, že tohle je ten jediný důvod... Je na druhou stranu super, že nám Mary umožnila nahlédnout do zákulisí celé rodiny - je děsivý, jak taková rodina funguje... Za to velký potlesk.

Sečteno a podtrženo: 3/5 a to jen proto, že snad tahle kniha přidala pár hlasů pro Bidena a že jsem jí četl právě v době prezidentských voleb v USA

13.11.2020 3 z 5

Medzi Slovákmi Medzi Slovákmi Martin Šimečka

Jsem rád, že jsem se touhle příjemnou a fascinující formou mohl dozvědět více o našich sousedech. Ve spoustě věcí to pro mě bylo velké překvapení.

Výborně napsané.

23.10.2020 5 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Co k tomu říct? První co mě napadne je asi: ,,Čekal jsem mnohem víc”.

Čekal jsem více rozhovorů s ,,predátory” - to se ale bohužel nekonalo. Čekal jsem rozhovory, ze kterých mi budou stát chlupy po celém těle - to se ale taky bohužel nekonalo.

Chápu, že takové ,,predátory” sehnat k výpovědi, asi není žádná sranda, o to více, když autorku evidentně tlačí čas, aby se všechno stihlo s premiérou filmu (tak to na mě působí). Když už se mi ale nepodaří tohle a mám tu možnost mluvit se Zorou Duškovou (psycholožkou) nebo s Antonínem Brzkem (sexuologem), čekal bych mnohem více! Dyť zrovna tito lidé o problematice zneužívání dětí na internetu musí vědět tak strašně moc a mohli nás čtenáře tolik poučit, otevřít nám rodičům oči.. Rozhovor s Duškovou se mi asi líbil nejvíce, ale pořad jí autorka dle mého názoru vyzpovídala málo, na povrchu, nedostatečně hluboko?, prostě divně.

Jako všechna čest, že Barbora Chalupová a Vít Klusák tohle téma otevřeli - film #vsiti je super a opravdu ho všem doporučuji. Uznání samozřejmě zaslouží i Marika Pecháčková, že se to snažila posunout dál - ukázat touhle knihou, že to všechno není úplně černobíle, jak se film muže jevit. Za mě to ale nedopadlo. Netvrdím, že to byla ztráta času, nebo že by to nestalo za přečtení, určitě si to přečtěte, jen od toho nečekejte žádnou BOMBU, protože tohle dílo bohužel žádnou bombou není.

Nakonec si neodpustím - To řádkováni? To písmo? Ta vysoká gramáž papíru? Proč proboha?

*2,5/5

20.04.2020 2 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Za ten ,,boj proti zlu! dávám 4/5, ale kdybych měl být spravedlivý, asi bych dal nakonec možná je 3/5. Jako nebylo to vůbec špatný, dozvěděl jsem se hodně nových věci, oprášil si hodně již dobře známých věcí. Druhá polovina knihy, možná až ta poslední třetina, na mě ale tak nějak působila, že je to vlastně knížka o někom jiném - o lidech kolem Zemana než o něm samotném. Rozumím tomu, že vše souvisí se vším a jeho nejbližší spolupracovníci jsou za jeho politiku přímo nebo nepřímo zodpovědní, ale nějak mi to vadilo. Trochu mi vadilo a skákání v čase - jednou jsme v roce 1995, najednou v roce 2015 a hop zase v roce 2000...

Na závěr jen díky pane Kmenta za odvahu a že vám to všechno není jedno ;)

30.12.2019 4 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Některé věci jsem bohužel nepochopil - i když jsem je četl vícekrát :( Ale co nadělám, hold nejsem taková bedna :)
Jinak super knížka, kde se člověk dozví spoustu nových věci, tedy spíše na ně nabalí více informací....

04.03.2019 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Bylo to celkem příjemný, ale ten ,,přepálenej” konec byl na mě trochu moc... Hlavní hrdina má potenciál do budoucna, ale bylo by dobré, aby z něj autor nedělal nadčlověka - bohatě by mu stačila ta chytrá hlava, svaly jsou zbytečné. Děj byl jinak příjemný, téma mě bavilo... Že by mě to ale vystřelilo z bot, to tedy ne ;) Pokračování si ale i tak zkusím :)

22.02.2019 3 z 5

Hodnotit si opravdu netroufám, ale upřímně jsem rád, že jsem si to přečetl... Asi to chce čas - vstřebat to.

01.02.2019

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Super vulgární pokračování jedné šillené věci. Na jednu stranu je to hrozně hloupý a ,,blbý”, ale jento hrozně návykové :)

23.01.2019 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Taková lehká sprostá odreágovačka - jak už tu někdo psal, prostě takový luxusní brak - nic víc nic míň ;) Uvidíme, co druhý díl :)

21.01.2019 4 z 5

Fyzika všedních věcí Fyzika všedních věcí James Kakalios

Tak nějak jsem čekal zábavnější formu - neříkám, že to bylo špatně, ale zábavnější to prostě být mohlo. Nedovedu si představit, že bych u toho vydržel kupříkladu jako puberťák.

25.12.2018 3 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Ale jóóóóóóóóóó, mě se to i docela líbilo. Nebyla to žádná americká SUPER HERO přehnaná McClane hrdinská honička za teroristama, ale spíše takový hezký nástřel, jak by to asi mohlo vypadat, kdyby se něco podobného stalo, kdy v ději se samozřejmě objeví ,,hrdina", který všechny zachrání - má to tedy dobrý konec, tak nějak jsem to ale tomu ,,hrdinovi" věřil a ani nemusel použít moc svalů, aby to dopadlo. Neříkám, že to na mě někdy nebylo trošku nudné, protože tomu chvilkama tak bylo, ale jako celkem to na mě fungovalo dobře, rád jsem si o podobném problému přečetl a fakt se mi líbilo, jak autor poukazoval na různé následky, které by takový blackout mohl mít - člověka sice napadne hodně věcí, autor ale viditelně čerpal s různých zdrojů (i vládních, jak sám přiznal) a poukazuje na věci, které ani normálního smrtelníka nenapadnou - za to opravdu palec nahoru a místo 3 * s klidným svědomím 4*

12.12.2018 4 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Tak tohle byla jízda od začátku až do konce. Netvrdím, že to bylo ,,dokonalé", ale jako celkem to u mě fungovalo a bavilo mě to. Škoda jen, že některé věci nebyly pospány detailněji a více do hloubky - přece jen to byly takové dvě knihy v jedné (kvůli deníku) a několik stran navíc by tedy určitě neubrali na spádu... Jak jsem ale už psal, celkové to na mě prostě fungovalo. Mám letos přelouskaných několik ,,detektivek" a ,,thrilleru" a tenhle zatím jednoznačně vede! Konec roku se blíží a asi to tedy pro mě bude TOP roku 2018......uvidíme :)

28.11.2018 5 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Geniální fantasy-pohádkovské vyprávění o jedné mladé ,,bojovnici" (kterou jsem si ihned zamiloval), která s pomocí ,,ruských pohádkových" postav bojuje proti zlu. Ano, je to občas trochu složitější na čtení, nedokážu si úplně představit, jak knížku čte nějaké malé dítě. Má to ale hlavu a patu, nechybí tomu ani napětí a strach. Celý pohádkový svět, který autorka vymyslela, má navíc obrovský potenciál na pokračování, proto jsem moc rád, že v originále se jedná o trilogii, proto se již teď nemohu dočkat překladu dalších dílů...

23.11.2018 5 z 5

Motýlí křik Motýlí křik Jan Tománek

Kdyby se jednalo o světového autora, asi bych to mu dal jen 3 hvězdy, ale ke krajanovi jsem musel být trošku hodnější.
Jako nápad dobrý, zápletka taky celkem dobrý, většina postav tak nějak taky dobrá, ale něco tomu prostě chybělo a někde zase přebejvalo. Jako celek to na mě s odstupem času, potom co jsem se na to vyspal, připadá tak trochu překombinované, některé otázky zůstaly nezodpovězené a to ,,hlavní" tajemství mi přišlo takové: ,,A co jako?"...
Četlo se to ale jinak fakt moc příjemně a rychle :)

17.10.2018 4 z 5

Nebudu se dlouze rozepisovat. Tahle kniha je buď o tom, že tě tohle téma zajímá a musíš být nadšeny (a zděšený zároveň) a nebo ti tohle téma nic neříká a knížku po pár stránkách odložíš, jako nedůležitou.

Já patřím do té první skupiny. Kniha mě pohltila a jsem nesmírně rád, že jsem za ní utratil své peníze. Neříkám, že po přečtení téhle knížky se ze mě stane fanatik na spánek, ale otevřela mi oči a na spoustu věcí se díky ní po dnešku nebudu dívat tak, jak jsem se na ně díval v minulosti. Nevěřím 100% obecnému poselství knihy a sice ,,Spánek uzdraví všechno", ale věřím tomu, že dokáže život výrazně zkvalitnit.

Vycházím hlavně ze své osobní zkušenosti - mám zaměstnaní, kde jsem dlouhá léta pracoval 12 hodinové směny a to jak denní, tak noční, stejně tak občas 24 směny a mimořádné akce, kde jsem si nemohl dovolit spát třeba i dva tři dny v kuse a většina negativních věcí - jak co se týče fyzického zdraví tak psychiky, které autor v knize jmenuje, se u mě projevovali. Už je to nějaký pátek, co jsem změnil pohled na svět (ten impulz u mě bylo narození první dcery a uvědomění si, že tu pro ní chci být co nejdéle) a je pravdou, že od té doby jsem začal více a hlavně pravidelně spát, co se na mém zdraví i psychice pozitivně podepsalo. Samozřejmě je pravda, že jsem nezměnil jen spánek, ale například i stravu, vnitřní myšlení a urovnaní si priorit, nic méně věřím v to, že spánek je jeden z hlavních příčin, proč se dnes cítím zdravěji a lépe. Když se navíc zamyslím nad tím, že díky další spoustě ,,drobných" rad, které v knize najdete, můžu svůj život zkvalitnit ještě více, řešení je jasné = jdu do toho!!!

Kniha je i přes velké množství odborností napsána opravdu srozumitelně, proto se jí nikdo nebojte, že byste jí třeba nerozuměli. Dozvíte se z ní opravdu spoustu ,,alarmujících" informací a zároveň rad, jak pomoc alespoň sobě a svým nejbližším, když na to celá společnost ještě není připravená. Po přečtení jí doporučte svému okolí, hlavně lidem, které máte rádi, protože si to zaslouží! U mě samotného už je na knihu ,,čekačka" pěti lidí ;)

12.10.2018 5 z 5

Čaroděj Čaroděj Michael Scott

krásné pokračování jednoho šíleného pohádkového dobrodružství - člověk v tom nesmí vidět žádné MEGA fantasy dobrodružství, ale příběh pro děti, který mě, jako dospělého, příjemné potěšil a těším se, až se vrhnu na další díl..... :)

21.07.2018 5 z 5

Zlověstný ředitel Zlověstný ředitel Jamie Thomson

Po původní trilogii pro mě (pro dospěláka) trochu zklamání. Už to tak nějak nefungovalo, jako ty původní díly. Neříkám, že to bylo špatně, ale prostě mě to tak nebavilo, tolik jsem se nenasmál, jako předtím. Celá ta rovina ,,temné školy" mi prostě tak nějak nesedla. Ve finále tedy dobrá oddechovka a návrat zpět Temnému pánovi.. Kdyby šlo, asi dám 3,5 ;)

15.07.2018 3 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Další krásná pohádka, tentokrát postavena na severské mytologii, kterou miluju a proto jsem nad míru spokojený. Ilustrace knize dodávají další rozměr a proto nemohu hodnotit jinak, něž pěti hvězdami. Nejsem žádné dítě, ale i tak jsem si to obrovsky užil!

13.07.2018 5 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Prostě Neil.... Krásná pohádka, originální výprava a DOKONALÉ ilustrace Riddela. Víc takových oddechových kousků.

12.07.2018 5 z 5

Naštěstí (ne)máme mléko Naštěstí (ne)máme mléko Neil Gaiman

Krásná, kouzelná, veselá, šílená a nevím co ještě pohádka. Gaiman je prostě Gaiman, i když je pravda, že v téhle dokonalosti mu hodně pomohl i ilustrátor Riddell ;)

11.07.2018 5 z 5