KristinTj KristinTj komentáře u knih

O Rybabě a Mořské duši O Rybabě a Mořské duši Petr Nikl

Ponořila jsem se do zeleného tajemství podmořské tmy a našla jsem světlo. Něžné, laskavé, obětavé. Kniha je to krásná, jen si nemůžu pomoci s pocitem určité nevyváženosti mezi vycizelovaným textem a tak nějak uspěchaným příběhem jako takovým. V knihách Petra Nikla nacházím lásku k jazyku, která občas přehluší jemnocit vůči dětským čtenářům. Ať tak či onak, mířím na dno kluzké hlubiny upíjet klid.

01.07.2020 3 z 5

Loutky Loutky Ivan Wernisch

Na cestě z Michalových hor průvodcem mi byl Iwan Wernisch. Vedli jsme spolu na provázku slůvka puškvorec, filigrán, chřest a sluka a motali se v trávě mokré za soumraku pod drnem. Boty mokré a sen uletěl někam do sklepa. Nu což.

Mé oči mhouří,
bolívá je sníh;
vídám, jak se kouří
z krčem vzdálených.

01.07.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Poctivě zpracovaný příběh mnou proplul z nicoty do nicoty. Nemůžu se zkrátka ubránit pocitu určité prázdnoty, která ve mně po přečtení uvízla. A povrchnosti. Přestože jsou postavy vykreslené citlivě, jejich celkové propojení ve výsledku působí trochu uměle a neuvěřitelně. Šeď příběhu tak nějak totalitní by si zasloužila i hlubší tóny jiných barev...

18.06.2020 3 z 5

Básník (Román o Ivanu Blatném) Básník (Román o Ivanu Blatném) Martin Reiner

Život básníkův sepsaný básníkem mě ovinul hebkým navlhlým šálem s vůní tlejícího listí. Příběh ve mně zůstal uložen ve sklípku Obilního trhu, občas vypluje na povrch zatopená vzpomínka na cosi ztraceného... Za tuhle píli sebraných dopisů, článků, básní a záznamů a za lehkost bolesti a zoufání tisíckrát děkuji. Pánům Blatnému i Reinerovi.

18.06.2020 5 z 5

Hrabě Monte Cristo. Kniha druhá (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo. Kniha druhá (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Výhodou čtení oblíbených knih po dlouhých letech je objevování dříve nepovšimnutého, ocenění dříve podceněného. Zatímco ve 12 letech se mi svíralo srdce a vstávaly vlasy na hlavě z temného příběhu v Auteuili, teď jsem si vychutnala kapitolu Jak zbavit zahradníka plchů, kteří mu ožírají broskve. A mým novým hrdinou je starý pan Noirtier.

08.03.2020 5 z 5

Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Znovu a znovu můžu číst Dantesův příběh. Je to jako sen, o kterém nevíte, že se vám zdá. A po probuzení máte chuť vydat se do 19. století, užít si karneval v Římě, nechat se najmout na podloudnickou bárku a nahlédnout do pokladů abbého Farii. Pro mě nejspíš jakási archetypální vazba námořnická, což se mi do letošní výzvy naramně hodí...

01.03.2020 5 z 5

někam.
Nikam odnikud.
A cesta úvozem
a cesty mezi poli.
A cesty z oblázků přes drkotavou vodu.
A cesty podle zdí
a cesty mezi stromy.
A cesty ke křížku
a cesty křížem krážem!

Kámen patří ke kameni, dřevo ke dřevu, železo k železu. Ach, Mladá, Tolik zklamání ti chystá lidský svět... Co je mocnější než kouzla? Zeptej se Juliány, zeptej se havrana z kamene.

09.02.2020 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Velká samota ve mně uvízla svým ledově vybroušeným drápkem. Přímočarý, často předvídatelný příběh se zhltne jedna dvě a vyvolá kýžené emoce. Ale co na tom, když zároveň máte pocit, že cítíte chlad sněhu, závan větru i hřejivé letní slunce? Něha, bolest, nenávist a láska jsou tu citlivě prostřené na piknikovém stolku, voní růžovým parfémem a cigaretovým kouřem. A těžko je mi loučit se s Leni, Corou, Velkou Marge i celou Aljaškou.

04.02.2020 4 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Tenhle příběh je jako sen. Mizí v mlze a noří se do vědomí zdánlivě nelogicky. Ztrácím se a nacházím, je mi chladno a toužím spočinout. A přesto musím jít dál. Na cestu pohádkou o lásce, pomstě, úkolech, které nám byly dány. Cítím vůni větru i pach tlení a krve. A všudypřítomnou naději, že všechno je tak, jak má být.

03.02.2020 5 z 5

Kam to koukáš, medvěde? Kam to koukáš, medvěde? Eric Carle

Něčím ještě lepší než housenka. Ty ilustrace miluju... A Jožánka to hned chytlo aneb test půlročním miminem se 100% výsledkem.

05.01.2020 5 z 5

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

Tohle mi tedy vzalo dech... a přidalo malebnosti do mého života. Nádherný kousek. Podržet v ruce, položit na správné místo, přidat kousek vlny a zakápnout verbenou. Ach.

03.01.2020 5 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Příběh se mi vtiskl do duše s lehkostí kočičích tlapek přešlapujících po zádech. Propojily se v něm životy lidí i koček se stejným smutkem i radostí. A někde vzadu zůstalo příjemně znepokojivé kočičí předení...

22.10.2019 5 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Užitečný příběh nejen pro mládež. Že to autisté nemají ve společnosti lehké, je jasné. Ale jak moc může být okolí k takovým lidem nepřátelské a jak těžké je být matkou samoživitelkou nebo dvojčetem autisty s těžkým postižením mi došlo až díky tomuhle příběhu.

05.10.2019 4 z 5

Tuze hladová housenka Tuze hladová housenka Eric Carle

Sympatické, neotřelé leporelo s vtipným příběhem a krásnými ilustracemi.

29.07.2019 5 z 5

K majáku K majáku Virginia Woolf

Psané obrazy, psaná hudba, vůně i chuť. Kniha, která mě naučila pomalému čtení, čtení mezi řádky a čtení labužnickému.

27.07.2019 5 z 5

O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby Catherynne M. Valente

Magický realismus pro děti. Božské čtení.

Parfém bláznivého tance Parfém bláznivého tance Tom Robbins

Moje první rande s TR dopadlo přesne podle jeho gusta. Týden jsem jedla řepu, inhalovala jasmín a dumala o těžké lehkosti bytí.

Další dálniční atrakce Další dálniční atrakce Tom Robbins

Tahle robbinsovka se mi četla nejhůř. Ovšem byl to mocný literárně-psychedelický zážitek.