kristeen kristeen komentáře u knih

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Nestárnoucí klasika, ke konci už se zdá, jakoby autorovi docházel trochu dech. Krom nejznámějších příběhů, které si pamatuji ještě ze školy, mě rozesmály i jiné, méně známé příběhy. Bohužel jenom mě, knížka je spíše vhodná pro starší dětské čtenáře, ti moji se stále ptali, co udělali v Kocourkově zase špatně ????‍♀️????

13.05.2020 3 z 5

Gerda: Příběh moře a odvahy Gerda: Příběh moře a odvahy Adrián Macho

Nakonec k nám darem doplulo i druhé pokračování velrybího příběhu. Tentokrát snad o něco lepší zápletka, ilustrace opět poutavé, nicméně znovu jsem se neubránila překvapení nad tím, jakou mediální pozornost si může vysloužit docela průměrná kniha...

28.04.2020 3 z 5

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Knížka byla zklamáním. Až na ilustrace... Ten příběh se nám zdál příliš zjednodušený a jakoby nedotažený, naopak se tam věnuje prostor tklivým popisům a ekologické agitaci...což děti nudí a vlastně tomu moc nerozumí. Co přesně se Gerdě stalo není zcela zřejmé (i přes výmluvnou ilustraci), konec je najednou tak nějak stručný a ukvapený. Upřímně nechápu, proč knížka měla takovou reklamu, je spousta lepších...např. téměř nepovšimnutá Rajsa a tygr.

04.04.2020 2 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Další naprosto skvělá kniha od Petry Soukupové. S radostí jsem s každou stránkou musela víc a víc přitakávat, příběh mě (ačkoliv už dávno dětským dobrodružstvím odrostlou) doslova vtáhl. Skvěle vykreslené postavy přes jejich vlastní myšlenky a dialogy, stejně tak i prostředí. Kniha na mě dýchla časným podzimem, vrátila mě do vzpomínek, co jsem za vylomeniny vyváděla já sama, a taky mě donutila zamyslet se nad tím, jestli i já jsem nebyla tak trochu divná:) A samozřejmě i nad tím, jakým jsem sama rodičem, a zda mám pochopení pro "podivnosti" vlastních děti, a zda jim umím správně naslouchat. Nezbývá než poděkovat...

26.03.2020 5 z 5

U všech čertů U všech čertů Jiří Kahoun

Zajímavě pojatá knížka, která oproti zvyklostem líčí čerty jako nepříliš schopné a poněkud natvrdlé a pro všeobecnou lidskou špatnost (ke které kdysi měli svádět) zlenivělé. Je tu řada vtipných momentů a pro děti je knížka příjemnou změnou. Pokud se chystáte dětem číst nahlas, pak předem upozorňuji - většina textu je v přímé řeči, a pokud chcete udělat text pro malé posluchače zajímavý, je to pěkná dřina! Ale vyřádíte se...A bonus navíc - příběh se odehrává v zimě. Takže pokud se Vám stýská po zasněžené krajině, tady si ji můžete s nostalgií v oku užít.

26.03.2020 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Autorka nás opět nutí přemýšlet o tom, co je mezigeneračně špatně, o tom, zda současná situace na vesnicích je dědictvím komunistického režimu nebo o tom, nakolik ve všem, co děláme pro druhé jednáme vypočítavě. Otázek se Vám v hlavě bude rojit spousta, situace podávané autorkou ale naznačují odpovědi. Trochu mi vadila obsahová nevyváženost jednotlivých příběhů, od začátku jsem čekala spíše povídkovou knihu a nakonec to vlastně byl román ze života na vesnici. Ale i tak nadprůměrný...

13.03.2020 4 z 5

Ema a kouzelná kniha Ema a kouzelná kniha Petra Braunová

Krásné ilustrace, ale jinak teda pro děti pěkná depka. Celkově není jasné, kam se pak dívky dostanou, když Sirotčinci odrostou, proč všechny viděly Město jako krásné - a jen Ema ho vidí takové, jaké skutečně je apod. Knížka je to nepochybně zajímavá a mezi dětskými knihami patří mezi ty kvalitní, ale příběh je to značně neutěšený a ani závěrečná jásavá scéna s happyendem (sen nebo skutečnost? ) to nezachrání.

12.03.2020 3 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Velmi příjemné překvapení zejména co se vybraného tématu týká. Zpracování je věrohodné a příběh tak trochu mrazivý. Je to ale osvěžující vykročení ze všech totalitních témat, kterými se knížky v poslední době hemží. Nemyslím, že bychom se neměli ohlížet zpátky do minulosti, ale aktuální příběh nám často pomůže nahlédnout více do nás samých. Současně se jedná o kvalitní prózu z prostředí, které je bohužel velice často nahlíženo pohledem slaboduchých seriálů a románů pro ženy.

28.12.2019 5 z 5

Ježíšek Ježíšek Hana Skálová

Milá (před) vánoční knížka se zajímavými staro-novými ilustracemi. Děti potěší čtyři pohádky, které mají hlavu a patu a jsou psané srozumitelným jazykem, stejně jako několik úkolů, které v knížce najdou. Menší posluchače zatím povídání o tradicích moc nebaví, ale přece ta pohádka musí být taky trochu za odměnu:-) Na druhé čtení hodnotím kladně i ilustrace na téma "jak vypadá Ježíšek" - jsou pro rodiče vděčnou odpovědí na tuto stále kladenou otázku...

28.12.2019 4 z 5

Človíčkova dobrodružství Človíčkova dobrodružství Pavel Teisinger

Překvapivě skvělé čtení pro děti, kterým přiblíží život v pravěku, vývoj lidského myšlení i technologií. I když jsou některé postupy trochu zjednodušené, ve výsledku myslím, že příběhy človíčka dají dětem více než mnohé vzdělávací pořady a programy.

26.12.2019 5 z 5

Na arše v šest Na arše v šest Ulrich Hub

Po téhle knížce jsme sáhli omylem, o to větší ale bylo naše překvapení. Aby měl biblický příběh vtip a spád se nestává zase tak často. Pobavili jsme se s dětmi společně a věřím, že odteď si budou tu velkou potopu světa pamatovat:) Nebýt té závěrečné nadbytečné agitky za nerovné vztahy, nebylo by knížce vůbec co vytknout.

16.12.2019 5 z 5

Malá čarodějnice Malá čarodějnice Otfried Preussler

Milá knížka, která se dobře čte. Příběhy jsou dětem srozumitelné, dlouhé tak akorát a většinou s poučením:)

16.12.2019 4 z 5

Karlík Nezbedník - Knížka pro tvrdohlavé děti a jejich zoufalé rodiče Karlík Nezbedník - Knížka pro tvrdohlavé děti a jejich zoufalé rodiče Veronika Valentová

Kladně hodnotím především ilustrace, jednotlivé příběhy jsou někdy trochu zkratkovité, a pro děti pak méně uvěřitelné. Už jsme četli lepší knížky podobného ražení.

18.11.2019 3 z 5

Jak Egu dojel až na konec světa Jak Egu dojel až na konec světa Tereza Václavková

Docela milá knížka tak akorát na jedno přečtení dětem, když je venku ošklivo... takhle se můžete vydat třeba do Afriky nebo do Ameriky, ale pozor - nezapomeňte natankovat plnou nádrž ;)

18.11.2019 4 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Příběh je to pěkný, ale bohužel dnešním dětem je text už jen těžko srozumitelný, je tu řada slov, která už se dnes nepoužívají a i když je průběžně vysvětlujete, kouzlo se vytrácí. Přesto tu jsou některé pasáže, které si jistě oblíbí...

05.11.2019 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

První King, který se mi dostal do ruky...Měla jsem vždycky nějakou představu o tom, jaké jeho knihy jsou, a do čtení se moc nehrnula. Outsider mě ale velmi překvapil - skvělý stal psaní, zajímavá charakteristika postav a - navzdory prvkům sci-fi - uvěřitelný příběh. Postupně se zvyšující napětí, které nepoleví ani v momentě, kdy už víte, s kým “máte tu čest”. Výborné popisy míst, měst i krajiny, zkrátka to nemá chybu.

04.11.2019 5 z 5

Kar Kar Miloš Urban

Asi nenapíšu nic nového, když uznám, že mě knížka zklamala. Už jen svým (těžko uvěřitelným) námětem, ale i jeho zpracováním. Zůstává jen jakási chaotická procházka po Varech, kterou ocení spíš místní, a zcela trapné vyústění postrádající jakékoliv napětí. Myslím, že to pěkné, co na Varech je (a co autor dokáže vystihnout, stejně jako se mu to dařilo u Prahy v předchozích knihách), by si zasloužilo být kulisou lepšímu příběhu....

07.10.2019 2 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Překvapivě příběh téměř ze současnosti, což mě překvapilo. Pořád jsem měla dojem, že se musel odehrávat mnohem dřív. Navzdory truchlivému tématu knížka dýchá lesem - stromy, mechem, vlhkem a hlavně houbami. Je pochopitelně neutěšená a bezvýchodná, ale ty houby dávají příběhu i hlavní hrdince aspoň nějakou naději.

07.10.2019 4 z 5

Písečný vlk Písečný vlk Åsa Lind

Milá a trefná knížka. I nám by se setkání s Písečným vlkem občas hodilo...- a o bydlení u more ani nemluvě:)

21.09.2019 4 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Ze začátku mi přišel takový pomalejší rozjezd a nemohla jsem se úplně naladit. Pak ale věci ( i knížka) nabraly spád a ke konci už jsem doslova hltala stránky :) Příběh je dobře vystavěný, a vždy, když máte pocit, že už víte, jak to bude dál, nabere zase jiný směr. Určitě mám pocit, že jejím přečtením lze jen získat...minimálně lekci trpělivosti, pochopení a tolerance.

30.08.2019 4 z 5