Kraken84 Kraken84 komentáře u knih

Šťastný princ a jiné příběhy Šťastný princ a jiné příběhy Oscar Wilde

Ke konci jsem litoval, že tuhle nádheru už nikdy nebudu moct číst poprvé. Dojemné, kruté a satiricky pichlavé příběhy na mě silně zapůsobily. Pro jejich depresivní nádech bych je asi nedával dětem do rukou.

14.04.2017 5 z 5

Třináct měsíců Třináct měsíců David Mitchell

Vždycky mě překvapuje vyspělost/vyzrálost postavy v tak mladém věku. Nebo to píšu opačně, jsem hlupák a tím pádem jsem v jeho věku neměl takové vědomosti a myšlenkové pochody. Autor myslím míří na ten věk, ale nejde přehlédnout jeho ovlivnění postavy, která je ve výsledku duševně starší. Knížku jsem si nekazil rozbory, nechal se vtáhnout a užil si ji. Chvilku jsem si zvykal na krátké kapitoly, které někdy navazovaly a jindy byl volný řádek i skok časem. Jsou zmíněné i dvě postavy z Atlasu mraků.

07.04.2017 4 z 5

Inkvizitor Inkvizitor Bernard Cornwell

už od prvního dílu - nabaluje na sebe Thomas lásku, přátelství, nenávist a společně s dávkou mystiky, krvavé řeže bitev, temnou atmosférou kostelů s všudypřítomnými kněžími, nám předkládá autor k prožití "z první ruky" (jestli to někomu nedává smysl). Román ze stoleté války jaký si jen člověk může přát.
kvalita dílů 1-2 bez rozdílu - nářez.
dám si pár knížek klid a budu pokračovat.

10.03.2017 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Konečně jsem to dolouskal. 250 stránek jsem se do žen snažil začíst. Kniha je spíš pro ženy, ale bavil jsem se a občas poplakal.

20.07.2016 4 z 5

Revan Revan Drew Karpyshyn

Autor mi vykreslil moji iluzi o Revanovi dokonale. Po Baneovi byla kniha další ukázkou dokonale účelného psaní(ideální pro tyto knihy). Pod tím si představuji, dobře odvyprávěný příběh, ze kterého, pomocí stručného psaní, které si nehraje na umění a správně zvoleného tempa(min. popisů...) , na Vás dýchne Star Wars atmosféra.

07.06.2016 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

U této knihy nehodnotím 5 za sloh, květnatý nebo jakkoli umělecky hodnotný druh psaní. Marťan Vás chytí díky hlavnímu hrdinovi, který se stane Marťanem chladně vědecky, lidsky, stylově i velmi vtipně. Zajímavý a překvapivý příběh s námi sdílí vypravěč nebo si ho přečteme v deníku našeho Marťana. Přiznám se : Těším se na film. Ale čtěte.

13.07.2015 5 z 5

Carpe Jugulum Carpe Jugulum Terry Pratchett

Velká fantasy švanda o čarodějkách, upírech, pidimužících a tak.

24.03.2015 5 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Poetická óda na literaturu - obecně i doslovně. Ožralý vagabund, pražský Lao-c´, nedobrovolně vzdělán, uctívá knihy - sní a my prosníme knihu pomocí jeho vnitřního monologu. Nádhera

01.02.2015 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Krásně napsaná kniha. Přečtená jedním dechem. Nejsem velký fanoušek fantasy, ale už čtu druhý díl. Doporučuji.

19.12.2014 5 z 5

Lidská skvrna Lidská skvrna Philip Roth

Kniha pocitů, vztahů, dojmů, myšlenek všeho druhu -
popisy jsou krátké a výstižné - dotýkají se jen obličeje, chůze, držení těla, vkusu apod.
Nikdy jsem nečetl o více nenáviděné hl. postavě. Sám můžu říci, že pro mě byl jistě zrádce , lhář a nevděčný syn. Jeho okolí s jen málo výjimkami ho mělo ještě za misogyna, chlípného násilníka, rasistu, smilníka a vraha.
Během čtení dostáváme šanci důkladně poznat všechny postavy. Hlavní události totiž vidíme několikrát a očima všech což relativizuje náš doposud vytvořený názor na dobré a špatné jednání a pohled na hl. hrdinu.
Ohromně jsem si užil boxujícího mladého Colemana a popis myšlení vojáka ve Vietnamu a život zpět mezi lidmi.

Knížku jsem podložil doporučeným Soulem, Sinatrou a ke konci Mahlerem.

autor taky 3x prozradil děj pár stran dopředu.

09.07.2017 4 z 5

Za modrým horizontem událostí Za modrým horizontem událostí Frederik George Pohl Jr.

Parádní počtení. Hodně vědecké teorie, které nerozumím, ale je to vzrušující koření. Konec knihy byl pro fandu sci-fi zcela uspokojující. Posledních pár odstavců bych popsal jako tajemně matoucí.

21.06.2017 4 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Věty jsem čekal méně srozumitelné a těžkopádnější, což bylo ze začátku největší překvapení. Popis vhledu do smýšlení autisty byl děsivě informativní. Povídka na konci knížky je nádherná, napsaná s odzbrojující citlivou poetikou, kterou bych čekal od starších a zkušenějších autorů. Jediná věc, která mi malinko vadila byly zevšeobecňující odpovědi stavící autora do pozice mluvčího (proč ne) za všechny postižené autismem(věty v 1.os.mn.č).

18.04.2017 3 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Kniha co chytne za srdce a vyždíme pár slz. Předčila moje očekávání - po zhlédnutí traileru na film. Proč musí být tyhle krásný knížky zároveň i tolik smutný?

Jinak mi zážitek malinko připomínal směs atlasu mraků a dalajlámovy kočky.

20.03.2017 5 z 5

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Nádherný zážitek ze začátku stoleté války. Autor se hodně drží reálií doby a neupřel nám fajn hrdinu. Díky Berný

01.03.2017 5 z 5

Candide Candide François-Marie Arouet

Nedávno jsem přečetl Komenského labyrint, a proto mám s čím srovnávat. Nevím proč se musí jmenovat hl. hrdina "prostoduchý". Je jen zvědavý a není o nic víc neznalý světa jako např. Buddha před vyjížďkou mezi obyčejné lidi. Nereaguje ani tak šokovaně, jen je překvapený a začíná prvně zpochybňovat svého učitele-když vidí vraždy, války, znásilňování a ideální svět (ten, který ho měl čekat venku) je zcela jasně pohádkový a to jen proto, že je naprosto odříznut od okolí. "neboli optimismus" se nám vysmívá - nejklidnější postavou je ta nejpesimističtější.

18.01.2017 4 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Velmi čtivá kniha psaná z pohledu kočky sledující lidi v okolí jeho svatosti Dalajlámy. Příběh svádí dohromady různé osobnosti, kteří se vzájemně ovlivňují a čtenáři tak vysvětlují základy Buddhismu.

09.01.2016 4 z 5

Zimní král Zimní král Bernard Cornwell

Od první strany jsem si zamiloval autorův um popsat cokoliv tak krásně, vznešeně (jak to má být, když mýtus ožívá) ale i tak, aby to neznělo lacině. Yoga, oběd, knihovna - tentokrát si vezmu hned 2 další ze série.

16.09.2015 5 z 5

Co je nejdůležitější: Rozhovory o hněvu, soucitu a lidském konání Co je nejdůležitější: Rozhovory o hněvu, soucitu a lidském konání Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Moje nejméně oblíbená kniha rozhovorů s Dalajlámou. Většinou mluvil Pan Ueda. Trochu zklamání.

28.07.2015 3 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Gerald tentokrát Ciri neochraňuje, necvičí, ale hledá. Jede krajem ničeným válkou ve společnosti krásné lučišnice, ukecaného trubadůra, Nilfaarďana, moudrého vyššího upíra a několika trpaslíků. Podíváme se, co má za lubem Falka. Yennefer magicky procitne, aby se připojila k feministické magické lóži. Naštěstí se knize moc nepolitikaří a děj se tedy čtivě rozvíjí. No než jsem se rozkoukal, byl jsem na konci. Kniha se drží úrovně předchozích dílů a navnadí Vás na další. Krásné počtení.

12.06.2015 5 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Můj první Dickens. Krásný sloh, propracované postavy, napínavý děj - kniha Vám nedá vydechnout. Rozuzlení pro mě bylo nečekané. Líbilo se mi jak Dickens promlouvá ke čtenáři, hodně mi to knihu umožnilo prožít jako příběh - připadám si jako by mi ho Dickens zrovna převyprávěl.

02.06.2015 4 z 5