kopeceli kopeceli komentáře u knih

Cukrářova dcera Cukrářova dcera Laura Madeleine

Kniha, která kdyby nevznikla, nic by se nestalo. Čtení je dřina, jednotlivé kapitoly se odlišují tolik, že se na začátku knihy musím stále vracet, abych se v nich vyznala. Chybí mi myšlenky, smysl, uvěřitelnost. Ke konci je sice děj svižnější, ale nedostatky to nepřehluší. Retrospektiva za každou cenu ve chvíli, kdy není o čem psát, je na nic.

24.10.2021 2 z 5

Básně - Spisy II Básně - Spisy II Karel Kryl

Kryl byl hračička s češtinou, to se ví. Co vše s ní dokázal, to ukazuje tato kniha básní. Baví mě, je to kniha nadčasová ve všech směrech.

24.10.2021 5 z 5

Slavné obrazy: Mistrovská díla v souvislostech Slavné obrazy: Mistrovská díla v souvislostech * antologie

Obrazy jsou krásné. Objevila jsem několik, které jsem neznala. Publikace nemá bohužel velké ambice, každému vybranému autorovi zveřejní jeden obraz, ten jen naťukne a hned následuje jiný autor. Na to, jak má publikace velká písmena, se čte dobře i slabším zrakům. Akorát se toho moc nedozví. Takže kniha je dle mého určená neznalcům malířství, aby tu krásu objevili a pak hledali dál na výstavách a v dalších, podrobnějších publikacích.

16.10.2021 4 z 5

Nepřítel mého nepřítele Nepřítel mého nepřítele Kateřina Petrusová

(SPOILER) Druhý díl bohužel ubral na reálnosti čteného, vtipnosti bylo také méně. Uvěřit tomu, že se obávaný mafián kvůli ne příliš krásné (dle autorky) policistce ze dne na den změní na dobráka od kosti s nervy v kýblu, že dotyčná policistka s vynikajícími psychotesty, pracující bez problémů v nejstresovějším prostředí se bude hroutit z blbin, to je na mě moc. Nejreálnější tak zůstává malá Amy s dětským žargonem a příchylností ke každému, koho má ráda maminka. Nevychovaní psi mě vytáčeli, krutá zima v Itálii překvapila, myslela jsem, že tam nesněží. Po vynikajícím prvním dílu sice sestupná tendence, ale stejně zkusím třetí díl - máme tři možnosti: stav zůstane stejný, zlepší se nebo zhorší. Zatím mne to zajímá.

14.10.2021 3 z 5

Básně II Básně II Jan Skácel

Milovaný básník, zcela nekriticky zbožňuju všechny jeho básně. Mnoho jich umím zpaměti, zbytek se postupně učím. Při procházkách je vyprávím své dceři. Ryzí krása to je.

09.10.2021 5 z 5

Nebezpečná láska Nebezpečná láska Kateřina Petrusová

Výborná kniha ve svém žánru. Většinou jsem se opravdu dobře bavila, v práci jsem se těšila, až přijdu domů a budu moci číst. Klientům jsem o knize vyprávěla, myslím, že pár z nich ji začalo shánět, aby si ji přečetli. Překvapilo mě, že to je kniha české autorky, zjistila jsem to až po přečtení, když jsem se začala shánět po dalším dílu. Doporučuji.

04.10.2021 5 z 5

Navždy po francouzsku Navždy po francouzsku Fiona Valpy

(SPOILER) Skvělý nápad se svatbami a zámkem. Výborně popsaný padouch. Ale… Ta romantická linka nudí. Všechno odsýpá tak dokonale, ta stará babka s holí se nejen spustí do sklepa a taky se vyškrábe ven, ona dokonce vyleze po schodech do podkroví. Záchrana ve chvíli, kdy se zastavilo srdce - to je násilí na citech čtenáře. Ta kniha by nebyla špatná, ale aby měla děj, samozřejmě strhující, je ta druhá polovina knihy moc předimenzovaná. Mě nudila tak, že jsem ji dočítala těžce.

29.09.2021 3 z 5

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Nečetla jsem mnoho detektivek pana Vondrušky, ale ty, které ano, byly stejné. Dobře se četly, snažily se s ohledem na historii být přístupné současníkovi a byly složitě kombinované, přičemž královští vyšetřovatelé vše nakonec uhodli naprosto zázračně. Ale to neznamená, že je to špatné čtení, je jen jiné, přesto odpočinkové, nevyžadující od čtenáře mnoho námahy. Vzhledem k podzimnímu chladu venku a teplu kachlových kamen doma, jsem přesně v tom rozpoložení.

25.09.2021 4 z 5

Dávno-nedávno, daleko-nedaleko Dávno-nedávno, daleko-nedaleko Otakar Moravec

Zajímavé, originální pohádky, bavily mne. A těch přirovnání, přísloví, nic z toho jsem jaktěživa nečetla. Tu práci s jazykem jsem si moc užila.

20.09.2021 5 z 5

Lodní lístek Lodní lístek Lenka Reinerová

Pro mne čtenářská lahůdka. Skvělý překlad navozuje pocit, jako bych seděla u paní Reinerové v kuchyni a ona vyprávěla plná emocí své vzpomínky na Mexiko. Mám ráda, když staří lidé vypravují. Druhá povídka je čtivý příběh, zajímavý i z historického hlediska, ale snadno zapomenutelný.

19.09.2021 5 z 5

Ptáci na zahradě Ptáci na zahradě Axel Gutjahr

Praktická kniha, která naučí rozpoznávat základní druhy ptáků kolem nás. Je sestavena systematicky, přehledně, psaná srozumitelným jazykem. Vhodná pro každého, kdo má vztah k ptákům, přírodě, kdo pozoruje ptactvo na krmítku a chce mu víc porozumět.

16.09.2021 5 z 5

Kde rostou divoké třešně Kde rostou divoké třešně Laura Madeleine

Příběh je takový lehký, plyne, nic po sobě nezanechává. Řekla bych, že autorka není ještě vypsaná, děj je dost povrchní, místy překombinovaný, i k neuvěření. Dalo se z něj dostat daleko víc. Závěr byl trapný, úžeh měla spíš autorka, než Bill. Ujde to, ale četla jsem lepší.

15.09.2021 3 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Strhující pokračování předchozího dílu! Přečetla jsem za 2 dny, ale teď mi doma stojí práce a další minimálně 2 dny budu dohánět. Stálo mi to zato. U práce budu přemýšlet nad tím, že Erak vlastně byl docela pěkný chlap v nejlepších letech, což by mě dříve nenapadlo. Bodejť, vždyť chlapci učni jsou ve věku mých synů a Halt - inu, to je hraničář.

12.09.2021 5 z 5

Tisíc a jedna noc (komiks) Tisíc a jedna noc (komiks) Daniel Bardet

Hezké ilustrace. Toť vše. Asi neuvedení autoři chtěli jen upozornit na původní knihu, aby si ji neznalec přečetl.

12.09.2021 2 z 5

Dvě veselé pohádky Dvě veselé pohádky František Hrubín

Jak jsem je dětem dokola četla, naučila jsem se je zpaměti. Jsou krásné, vyprávěné dokonalým básnickým jazykem. Zrovna tak Trnkův génius dělá z knihy unikát.

11.09.2021 5 z 5

Kuřátko a obilí Kuřátko a obilí František Hrubín

Miluji!

09.09.2021 5 z 5

Důvěrně známé povídky, po dlouhé době znovu oprášené a čtené s pocitem, že jsem na střední škole, maminka ještě žije a smějeme se jako blázni, když se na ně díváme v televizi. Tehdy jsem je písemně nesehnala. Teď jsem je chtěla číst dceři, ale ona jim nerozumí... Přesto je to pro mne nejhumornější kniha, kterou prostě potřebuju.

08.09.2021 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

No jo, příběh jednoduchý, až to pěkný není. Překlad jakžtakž. Nasíralo mě neustálé připomínání a opakování, jak se Dánové radují ze života. Eva byla otřesně dokonalá a šťastná (a rozvedená). Musela jsem se snažit, abych dočetla, místy to dalo i dost práce, ale... Ten pocit hygge, ten tu knihu dělá! Já během čtení uklidila celý dům a místnost v práci, nakoupila vonné svíčky, nosila ze zahrádky kytky a užívala si radost, že mám v té únavě zase energii na to, abych viděla něco hezkého na každém dni. Ten hezký pocit uvnitř za to trápení stál.

08.09.2021 3 z 5

Hvězdy českého filmu II. Hvězdy českého filmu II. Václav Merhaut

Všichni důležití herci jsou tu. Text je přiměřeně dlouhý, informace podstatné, drbů minimum. To je klad. Záporem jsou kresby, ty mi v tomto vydání nesedly, fotografie by bývaly postačily.

05.09.2021 3 z 5

Ledová země Ledová země John Flanagan

Velmi zajímavý díl! Setkání s drogou jsem nečekala, ale odpovídá to Flanaganově snaze mládež svým psaním něco naučit. Kniha je čtivá stejně jako ostatní předchozí, jde to jako na drátkách.

05.09.2021 5 z 5