kopeceli kopeceli komentáře u knih

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Výborná, pravdivá a zároveň jednoduchá. Ovšem v opravdovém životě těžká. A tak to má být, pokud dílo za něco stojí. Jen mě mrzí, že jsem ji nemohla číst v mládí, bývala bych ji někdy potřebovala.

19.07.2021 5 z 5

Před půlnocí Před půlnocí Rex Stout

Taková inteligentní detektivka, přestřelka slov a důvtipu.

19.07.2021 4 z 5

Sestry Sestry Kamila Hladká

Autorka i sestry se ke knize postavily čelem. Prostředí řehole znám z osobní zkušenosti v devadesátých letech, proto oceňuji upřímnost zpovídaných. Srdcovky jsou pro mne františkánky, vždycky nejblíže prostému, všednímu životu, bez pozlátka a okázalosti, takže sestřička od Opavských se mi líbila nejvíce. Trošku závisti v dobrém v tom je.

18.07.2021 5 z 5

Já, písnička 1 Já, písnička 1 * antologie

Tyhle písničky jsme si opisovali a zpívali u táboráků, na vandrech. Je to nostalgie.

15.07.2021 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Úžasné! Tuhle knihu musíte dočíst, i kdyby se nemělo jít spát. Já vím, že je určena pro mladší, ale autor se zlobit nebude.
Postavy učňů jsou sympaticky mladé, se starostmi, které to obnáší. Mají charakterový základ, který jim v životě pomáhá a ukazuje cestu. Mají dospělé mistry, vzory a pomocníky.
Tento první díl nadchne čtenáře k pohybu, cvičení, kamarádství a také nabídne návod, jak efektivně vyřešit šikanu.
Nejenže je to dramatické čtení, ale i poučné. Konečně něco, co se mi z literatury pro mládež líbí, kde je strhující děj a přitom netečou potoky krve, nepadají sprostá slova, nechvěje se země hrůzou. Že prý mě čeká ještě 14 pokračování, sdělila mi dcera. Nuže, nejvyšší čas pustit se do dalšího dílu!

14.07.2021 5 z 5

Výzva, která se neodmítá Výzva, která se neodmítá Barbara Hannay

Ale tak šlo to, četla jsem i horší. Neurazila, není plná nesmyslů. Konec je jako obvykle uchvátaný, pohádka dobře dopadla, štěstí je dokonalé. Jako odpočinek na unavenou hlavu to stačí.

10.07.2021 3 z 5

Cestička k domovu Cestička k domovu Karel Václav Rais

Krásné! Některé básničky učím postupně své děti, které už od raného dětství překvapují Mikuláše a čerty svým výběrem veršů. Odměna je zatím nikdy neminula, Mikuláš i ze svého přidal. Mám ráda Raisovo vlastenectví, kéž bychom si své země tak vážili a ji milovali, jako on.

07.07.2021 5 z 5

Dcera čarodějky Dcera čarodějky Lene Kaaberbøl

Hodně dramatický příběh, nedá se odtrhnout. Děti to baví, ale krve je tam dost a některé scény to ani nepotřebují. Draci jsou draci, s tím se nic neudělá, ale chvíli mi trvalo, než jsem si v nich udělala pořádek. Doporučila bych spíš až od jedenácti let.

07.07.2021 4 z 5

Poslední interview Poslední interview Sandra Brown

No, čekala jsem jinou Sandru Brown, měla jsem si nejprve přečíst anotaci. Tohle je taková jednoduchá červená knihovna. Dá se to číst, ale člověk si nepochutná. Žádný překvapivý zvrat, žádný vybroušený překlad. Nejvíc mě zarazilo, že mu hned první noc vlezla do pokoje (na zámince nezáleží) a že by se spolu klidně vyspali, i když se znali jeden den. Jasně, děj musí frčet, ale není to trochu moc?

07.07.2021 3 z 5

Pán Ježíš v českých pohádkách Pán Ježíš v českých pohádkách Julius Košnář

Původně jsem myslela: "Přečtu a pošlu dál". Ale ne, ty pohádky jsou tak pěkné a laskavě poučné, tak příběhově zajímavé, že je zakládám do své knihovny a nechám si je.

06.07.2021 5 z 5

Chlapec a bílá mušle Chlapec a bílá mušle Benno Pludra

Knihu jsem četla s dětmi. Ani jednoho z nás nebavila, moc jsme jí nerozuměli. Když jsme se protrpěli do konce, dali jsme ji do knihobudky. Třeba ji ocení někdo jiný.

05.07.2021 2 z 5

Hmyz Hmyz Heiko Bellmann

Konečně kniha, která přehledně pojednává o hmyzu a je pro laiky! Našla jsem v ní brouky, které vídám na zahradě, zorientovala se v síťokřídlých a blanokřídlých. Kromě motýlů, které ovládám, mám s hmyzem potíže, asi jsem ve škole nedávala pozor. Tak teď jsem spokojená.

05.07.2021 5 z 5

Karla Karla Božena Němcová

Láska k vlasti, k dívce, k matce, k rodné řeči. Taková hezky vlastenecká, jednoduchá, nedlouhá na čtení. Ale není hloupá a naivní, což svědčí o velkém talentu Němcové. Stejné téma by v jiném podání nemuselo dopadnout ani z půli tak dobře. Takže mě se i po letech opět líbila.

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Mám moc ráda Werichova pohádky, které jsem dřív znala jen z gramofonové desky, takže ne všechny. Pak přibyl animovaný film, ale opět nebyly všechny. A teď je mám knižně a s chutí čtu čas od času podle nálady, jako třeba dnes.

04.07.2021 5 z 5

Legendy o nejstarší Litomyšli Legendy o nejstarší Litomyšli Jan Kapusta

Velmi zajímavá pojednání, asi více vhodná pro místní čtenáře, znalé realit, nebo historiky. Myslela jsem, že čtení bude náročné vědecké bádání, ale kupodivu je to velmi zajímavé a dobře čtivé.

Kouzelné vajíčko Kouzelné vajíčko Jarmila Stehlíková

(SPOILER) Pohádky jsou psané dnes už trochu archaickým jazykem, ale to ničemu neškodí. Mají děti učit být lepšími, proto si berou na paškál nejčastější dětské hříšky - strach, přehánění (lhaní), neuposlechnutí rodičů, záškoláctví... Autorka byla věřící, proto v některých pohádkách vystupují andělé a čerti. Všechny se mi líbily, protože byly originální, jen ta poslední je taková úsměvná, v ní vystupuje sama autorka a svou knihou polepší malého čertíka.

04.07.2021 3 z 5

Noční výprava Noční výprava Enid Blyton

Tak tohle je ta legendární Enid! Úplně jednoduchoučký děj, nějaké to dobrodružství, ne moc vyšponované, aby bylo uvěřitelné. Není to tlustá kniha, aby neodradila malé čtenáře, pro které je určena. Čte se dobře, svižně, přidávám ji dceři do knihovničky.

Zázraky Jana Pavla II. Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz

Velmi čtivé příběhy skutečných lidí, kterým se změnil život po setkání s papežem Janem Pavlem II. Nejednalo se jen o uzdravení těla, ale třeba i vznik duchovní televizní stanice. Dobře napsané.

03.07.2021 4 z 5

Tajemný mužíček z mušle Tajemný mužíček z mušle Miep Diekmann

Milá kniha vhodná pro malé školáky pro první čtení.

30.06.2021 3 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Čokoláda, kam se podíváš. Z ní lze věštit, překonávat domácí násilí, i milovat. Lehké čtení, zajímavá vesnice s výraznými charaktery. Líbilo se mi vyprávění z pohledu dvou různých osob, tolerance a netolerance, i důsledky, které to přineslo. Jen ten podivný jednonoční vztah nechápu ani s čokoládou.

30.06.2021 4 z 5