Kočičáci Kočičáci komentáře u knih

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Mně se kniha líbila moc. Ove je prostě svůj – na nic si nehraje. K životu toho nepotřeboval moc – milovanou ženu Sonju, poctivou práci, dům a Saaba… není se čemu divit, že když o polovinu z toho přijde, tak ho život nebaví. Sonja byla jeho „spojkou“ se světem a on se rozhodl svoji nechuť žít bez ní vyřešit radikálně… Naštěstí se mu do života připlete několik sousedů v čele s Nasanin, kteří mu ještě na chvíli ukážou nový směr.
Kniha je to spíše úsměvná než humorná, nerozumím proč, přirovnávaná ke Stoletému staříkovi?! Každopádně moc hezky a uvěřitelně napsaná. Doporučuji a těším se na další.

25.01.2015 5 z 5

Jestli zůstanu Jestli zůstanu Gayle Forman

V tomto případě se musím odklonit od většiny názorů zde – pro mě mírně řečeno zklamání. Možná, že kdyby avizovaný druhý (snad lepší) díl, který by knihu nějak vygradoval a dokončil, byl součástí tohoto příběhu, třeba by mě to nějak chytlo. Nemělo to správný spád a místy to bylo trochu nudné. Neříkám, že úplně špatné, ale za poslední dobu se s podobnými knihami roztrhl pytel, a toto je slabší průměr.
A taky – proč v novém vydání překlad Zůstaň se mnou?

Komu se líbil nápad, že Mia sleduje všechno dění jako „duch,“ tak tomu vřele doporučuji knížku V plamenech – R. Lupton – obě autorky shodou okolností uchopily téma ve stejném roce – 2011.

19.01.2015 3 z 5

Obuvníkova žena Obuvníkova žena Adriana Trigiani

Jedním slovem – nádhera!

Velice oceňuji dobře propracovaný příběh plný dobových reálií. Nejdříve netradiční mládí Cira a Eduarda prožité v italském klášteře, následně tvrdosti života přistěhovalců na počátku dvacátého století v Little Italy na Manhattnu a v neposlední řadě možnosti uplatnění šikovných lidí, kteří jdou za svými sny – ať už to byla Enzina a Lauřina kariéra švadlenek v Metropolitní opeře, nebo Cirova a Lugiho píle při vybudování vlastní obuvnické firmy v severní Minessotě.
Moc se mi líbilo i to, jak jsou v knize popsány „tradiční hodnoty“, které jsou bohužel v dnešním světě potlačovány – víra, úcta ke stáří, k rodině i ke kořenům…
Knihu činí přitažlivou i to, že námět autorka čerpá z rodinné historie prarodičů.

„Láska tu je a bude navždy, stejně jako hora.“

18.01.2015 5 z 5

Matkárna Matkárna Amy Sohn

Po knize jsem sáhla z velmi povrchního důvodu - zaujala mě obálka a název. Někdy to vyjde, tentokrát to nevyšlo :-(
Sice to nebyla úplná hrůza, ale kniha byla na můj vkus roztříštěná do hodně příběhů (i když propojených díky čtvrti Park Slope). Moc postav - i vedlejších, hodně neznámých USA věcí, které si běžný evropan nemůže dát do souvislostí...
Nezanechala ve mě nic, na co bych si za měsíc vzpomněla.

11.01.2015 3 z 5

Otázka za deset Otázka za deset David Nicholls

Bohužel se musím přidat k menšině :-( ač mě to mrzí, protože jsem se na knihu těšila... Já jsem se až tak nebavila, spíše jsem se knihou úsměvně prokousávala, a jediné wow přišlo u překvapivého závěru kvízu.
Ze zásady knihy neporovnávám, razím názor, že každá je opravdu originál, ani nemívám přemrštěná očekávání, ale asi jsem od Davida Nichollse po přečtení knihy Jeden den čekala něco víc...tak snad příště.

02.01.2015 3 z 5

Motýlí ostrov Motýlí ostrov Corina Bomann

"Ještě nikdy nezanechalo rozluštění tajemství člověka takového, jakým byl dřív...."

Originální příběh, chytře vymyšlený, krásně napsaný, prostě úžasný!
I přesto, že jsou obě vyprávění od sebe oddělena více jak 120 lety, tak se krásně prolínají a doplňují. Nejen, že jsem si užila oba příběhy Grace a Vikrama v minulosti a Dianu a Jonathana v současnosti, ale dozvěděla jsem se i spoustu zajímavých věcí,na které bych běžně nenarazila - palmové knihovny, keře frangipani, Cejlon a jeho čajové plantáže, bojové umění kalarippayattu...

„Poslouchej vždy své srdce a následuj je. Pokud to neuděláš, přivodíš neštěstí sobě a těm, které miluješ…“

26.12.2014 5 z 5

Mach a Šebestová Mach a Šebestová Miloš Macourek

Geniální knížka, super večerníček. Snažila jsem se synovi číst "hlasem" pana Nárožného a o to nás to víc bavilo :-)
Nádherné ilustrace Adolfa Borna z knihy dělají opravdu veledílo!

14.12.2014 5 z 5

Čtvrtky v parku Čtvrtky v parku Hilary Boyd

Za poslední dobu jsem se nabažila příběhů, které se točily kolem náctiletých hlavních postav, proto pro mě byla velmi příjemná změna ve věkovém obsazení hlavních hrdinů této knihy. Téma příběhu i zásadní otázku "zůstat či nezůstat" hodnotím velmi s povděkem. Fandila jsem Jeannie, aby poslechla své srdce a nebyla z ní navždy "holka stará".
Jestli chcete vědět, jak se nakonec rozhodla, tak jděte do toho!

14.12.2014 4 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Příběh vypráví o první opravdové lásce mezi Eleanor a Parkem.
Vzal mě za srdce, vzpomínala jsem na prožívání své první a zároveň poslední lásky (je stále mým mužem :-))
Hloubka citů, jiskření, malá poprvé...krása...
Zároveň jsem těžce prožívala rodinnou situaci u Eleanor doma, měla jsem stažený žaludek a bylo mi jich všech neskutečně líto.
Byla jsem tam s nimi a moc jsem si to užila, ráda doporučuji!

A na závěr jen dvě slova na pohlednici - geniální!

09.12.2014 5 z 5

Smolný rok Smolný rok Joshilyn Jackson

Už jen kvůli krásné obálce, která se mi zalíbila na první pohled, jsem knihu musela mít! Příjemným bonusem bylo, když mě při čtení příběh Velké, Lizy a Mosey naprosto pohltil. Nevšední styl vyprávění ze tří pohledů, a prolínající se přítomnost s minulostí, dělají tuto knihu ještě zajímavější.
Ráda doporučuji :-)

04.12.2014 5 z 5

Cipísek Cipísek Václav Čtvrtek (p)

Četla jsem čtyřletému synovi, příběhy měly úspěch, ale je pravda, že některým výrazům jsem nerozuměla ani já, nechtíc dítě - ať už jakkoli staré. Ilustrace nádherné, večerníčky vyprávěné panem Hogrem a panem Cupákem mám nejraději. Jdu sehnat Rumcajse :-)

27.11.2014 5 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

....a tak jsem včera viděla film, knížka určitě vyhrává na plné čáře! Nějak si nedovedu představit, že bych knihu nečetla a film zhlédla jako první, to by byl plytký a nedotvořený příběh. Ale protože to bylo naopak, tak i film se mi líbil - dokázala jsem si ten příběh sama doplnit - a že toho ve filmu teda chybělo!
Posloupnost kniha - film doporučuji :-)

27.11.2014 4 z 5

Ještě než umřu Ještě než umřu Jenny Downham

Tessu chápu, na nervy mi nelezla ani její zlost a ani spratkovité excesy. Kdo z nás může říct jak by se v takové situaci choval, kdyby umíral v sedmnácti letech! Moc jsem jí přála to, že si dokázala splnit jeden z bodů na seznamu, a to lásku, kterou stačila prožít s Adamem. I když to bylo krátké, tak stihla poznat ten pocit jak duševní tak fyzický.
Jinak plně souhlasím s hodnocením Wish o pár řádků níž - krásně napsáno.
Porovnávat s podobnými knihami nechci, protože každého z nás chytí za srdce jiný příběh, na který nezapomene. Tento u mě nebude sice úplně na předních příčkách, ale za přečtení určitě stojí.

27.11.2014 4 z 5

Lepší život Lepší život Anna Gavalda

U této knihy se čtenáři rozdělí na dvě poloviny - ti co knihu pochopí, tak je musí uchvátit, protože je plná pravd o naší podstatě bytí a opravdovosti, smysluplnosti života.
Já si ji přečtu ještě jednou, pomaleji, protože napoprvé se to nedá všechno vstřebat.
A ti co nepochopí - ať jdou o knihu dál...

24.11.2014 4 z 5

Kam létají vrány Kam létají vrány Ann-Marie MacDonald

"Bylo to v jednom malém výcvikovém středisku jménem Centralia, na samotném konci světa..."
... a nejen tam se odehrává příběh Madeleine, který vás chytne za srdce!
Nezbývá mi než souhlasit s hodnoceními níže, pouze doporučuji si udělat čas na prvních 150 stran příběhu a pak už ani nebudete vědět, jak jste se dostali na stranu 928. Pak příjde lítost, že už je konec.
Už se těším na další autorčin příběh.

"Každodenní život připomíná let horkovzdušným balónem plujícím po jasné letní obloze - ze země to vypadá, jako by se pohyboval zcela bez námahy, přesto se živí ohněm a ve vzduchu ho udržuje napětí."

23.11.2014 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Nezbývá mi než souhlasit se všemi hodnoceními od čtyř hvězdiček nahoru...sdílím přesně stejné pocity.
Jen se trošku divím, že se takováto "klasická" detektivka nedočkala českého překladu mnohem dříve než po devíti letech od vydání originálu - škoda, snad už si teď pohnou, když už je deset dílů nasvětě!
Těším se na další :-)

06.11.2014 5 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

"...a tak se líbají uprostřed ulice, lidé kolem nich spěchají letním podvečerem domů, je to ten nejsladší polibek, jaký oba v životě zažijí...Všechno začíná tady a právě dnes. A pak bylo po všem."
Em a Dex, Dex a Em :-)

Neviděla jsem film, nevěděla jsem jak to skončí, ze začátku trošku rozpačitá, ale rozjelo se to a nelituji!
Originální pojetí vyprávění "jeden den" v roce oceňuji.
Milé, vtipné, reálné...zkrátka doporučuji.

01.11.2014 4 z 5

Dívka se sněhem ve vlasech Dívka se sněhem ve vlasech Ninni Schulman

Mně se líbila moc. Napínavá a přitom nepřekomplikovaná zbytečným množsvím postav a odboček. Chválím také za propojení s reálným osobním životem - vše uvěřitelné! Úplně jsem s Magdou cítila v situacích, kdy posílala Nilse za otcem, nebo jak zuřila když jí ex telefonoval. Také pocity detektiva Christera ve vztahu s jeho otcem byly reálně zachyceny.
Ani já jsem až do posledních stránek neměla tucha, jak to dopadne.
Jak píše Titi - obálka perfektní - plně souhlasím!
A těším se na "Chlapce" :-)

23.10.2014 5 z 5

Kuřátko a obilí Kuřátko a obilí František Hrubín

Moje nejoblíbenější leporelo vůbec...mám schované to svoje původní přes třicet let staré. Když teď verše čtu synovi, oživují se mi vzpomínky. Víc takovýchto nesmrtelných knížek, nádhera!

08.10.2014 5 z 5

Svatební noc Svatební noc Sophie Kinsella (p)

Knihu považuji za slabší průměr co se autorčiných ostatních knih týká. Jinak kdo nečetl od Kinselly více knih, a nemá s čím porovnávat, tak zklamán asi nebude. Na odreagování dobré.

02.10.2014 3 z 5