knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Téma tajného vězení znělo slibně. Způsob zpracování (kapitoly, vrstvy, jazyk) taky zaujal. Jen jsem netušila, že věznitelka bude tak stará - to posunulo atmosféru někam úplně jinam. Vlastně je to o smrti. Dobrý popis podává níže Dela111. Rušily mě podle mě zbytečné sexuální scény. No a ten závěr, ten mě přesvědčil o sebrání další hvězdičky. Mě by zrovna nejvíc zajímalo, co bylo dál.

13.03.2021 3 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Z anotace mi nedošlo, že babka bude až taková "babka" :-) No autor si ji pořádně vychutnal, to snad ani není možný, aby si ji celou vymyslel! Byla tak živá. Trochu jsem nevěřila její proměně, ale nakonec se vlastně neproměnila tolik:-) Knížka mě bavila, postavy byly super barvité, no jen ta atmosféra porád taková ponurá... Z toho důvodu nakonec nedávám plný počet, i když jsem hodně váhala. Rozhodlo, že to byl sice fajn zážitek, ale podruhé bych do toho už nešla.

11.03.2021 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Hned od začátku mi přišlo srovnávat s podobnými lahůdkami od Stephena Kinga, a nic naplat, Kingovi se lehkostí psaní nevyrovná. Hlavně první kapitola je taková primitivní. Přidají se k tomu i jisté logické nedomyšlenosti a málo uvěřitelné hororové prvky, až klišé, ale naštěstí příběh do sebe čtenáře brzy vtáhne, takže to nevadí. Určité napětí kniha vykřesat dokáže a čte se dobře, ani se mi s ní v noci nechtělo loučit a odkládat zbytek na další den. Myslím, že pro nenáročné čtenáře je ideální. Taky jste čekali, kdy a jak to ten kocour schytá? Oblíbený mazlík v tomto žánru je vždycky vděčným tématem :-) Bylo znát, že autorka kočky zná.

10.03.2021 4 z 5

Každý dech znamená pokoj Každý dech znamená pokoj Thich Nhat Hanh

Zen buddhismus a technika mindfulness (zde ještě "nemoderně" označovaná jako bdělost) v praxi. Autor ukazuje na různých příležitostech, kdy si člověk může uvědomit bytí v přítomném okamžiku. Knihu doplňuje moderní (tak to nazývá sám autor) sbírka gáth, tedy jakýchsi modlitbiček či průpovídek, které doporučuje si říkat při různých praktických příležitostech.

09.03.2021 4 z 5

Krajiny vnitřní a vnější Krajiny vnitřní a vnější Václav Cílek

Celkem překvapivě s knihou nesouzním. Jedná se o sbírku článků, které autor v průběhu let psal, a které zatím knižně nevydal. A jelikož je autor tak velmi zvídavý a ví všechno, je to také o všem, jen volně spojeno tématem krajiny. Zaujalo mě, jak skvěle dokáže laikovi vysvětlit odborné věci.

Geologie, sopky, turistika, láska k vlasti, umění, duchovno, relikvie, přírodní pohromy, feng-šuej, Indie, rorýs, lidová slovesnost, jakýsi zážitkový seminář na pozemku kláštera. Samo o sobě samá zajímavá témata, dohromady mi to ale neladilo. A k tomu ten formát knihy, který mi připomínal naučnou literaturu z dob komunismu, zřejmě těmi černobílými fotografiemi.

08.03.2021 3 z 5

Scarlett 2 Scarlett 2 Alexandra Ripley

Ještě lepší než první díl. Scarlett konečně dospěje a její vývoj je fakt markantní. Irsko zas úchvatné, že bych tam měla taky kořeny? Ocenila jsem i psychologickou stránku, i to, že chvílemi nahlídneme i do nitra ostatních postav. Závěr možná až moc napínavý.

07.03.2021 5 z 5

Scarlett 1 Scarlett 1 Alexandra Ripley

Když jsem knížku začala číst bezprostředně po "základní sérii", neubránila jsem se srovnávání, jak úspěšně či neúspěšně to nová autorka zvládla. Naštěstí mě osud odvál k jiným knihám, takže jsem začala znovu Scarlett od začátku až po několika měsících. Srovnání bylo to tam a hned se četlo líp. Knížku jsem si teda užila, a navíc jsem se dokázala vžít do té chudinky, co všechno udělá špatně a je nepochopena okolím. Jak já jí rozumím :-)

05.03.2021 5 z 5

Chvála pomalosti Chvála pomalosti Carl Honoré

Kniha není žádným návodem pro seberozvoj, zabývá se spíš představením filozofie pomalosti v globálním měřítku. Představí nám různá hnutí či jednotlivce a jejich úspěchy v šíření kultu pomalosti. Týká se to obecně všech aspektů - stravování, městského života, meditačních technik, lékařského prostředí, sexu, práce, využití volného času, školství i výchovy dětí. Každý si z toho může vzít to své.

Mně osobně hodně zaujal popis historie zrychlování, začátky používání měření času a jak to tenkrát lidé přijímali. A stejně tak zajímavé je zjištění, že přednes vážné hudby se za ta století také zrychlil, nad tímhle mě nikdy nenapadlo se zamýšlet.

Bohužel kniha pracuje se situací, jaká byla v roce 2004. Bylo by fajn aktualizovat, kam se to posunulo.

03.03.2021 4 z 5

Jan Kraus: Můj soukromý buzynes Jan Kraus: Můj soukromý buzynes Jan Kraus

Podobné knížky běžně nečtu, a když už ano, vždycky mě překvapí, že mi nakonec mají co říct. I pan Kraus. Zajímavě vylíčený pohled na dřívější dobu a jak to tenkrát všechno chodilo... zajímavé informace hlavně o tom, jak se po revoluci lidé pouštěli do podnikání. O podnikatelských aktivitách autora jsem slyšela poprvé. Obdivuju. Silná osobnost :-) Haha, kulička štěstí....

02.03.2021 4 z 5

Červená kniha – čtenářská edice Červená kniha – čtenářská edice Carl Gustav Jung

Čtena "jen" čtenářská edice bez obrázků, protože originální Červená kniha už není k dostání. A nyní už i chápu tolik poptávkových inzerátů po ní, hned bych se k nim přidala, a tak pevně doufám, že originál bude mít někdy ještě dotisk.

Červená kniha je mojí druhou "Jungovkou", po tom životopise od A. Jaffé, který mě na ni upozornil. A je to srdcovka. Samozřejmě nerozumím všemu, ale rozumím, že Jung byl velký filozof s bohatým vnitřním životem, o kterém neustále porád dokola přemýšlel. Jeho dílo lze tak přirovnat nesrozumitelností, tématem i významem k Nietzscheho Tak pravil Zarathustra, které Junga také hodně ovlivnilo. Mně připomíná Bibli. Ze stejných důvodů.

Jak tu již bylo řečeno, není to dílo pro každého, ale jako všechna podobná díla si "svého" člověka v pravý čas přitáhne. Doporučuji Jungovým skalním fanouškům a těm, kdo neustále o životě filozofují a hloubají nad jeho smyslem.

01.03.2021 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Tak ten konec mě dostal. A to mi první polovina knihy připadala téměř nudná...

28.02.2021 4 z 5

Válka světů a jiné příběhy z neskutečna Válka světů a jiné příběhy z neskutečna Herbert George Wells

Jedenáct počátečních povídek se vyznačuje zvláštním společným rysem, určitou hravostí, nadhledem, jakýmsi reportážním stylem vypravěče - očitého svědka událostí. A hlavně velmi neobvyklými nápady. Shrnuto - zápletky výborné, styl mi trochu vadil.

A pak přišel zlatý hřeb, Válka světů. Film jsem neviděla. Moc se mi líbil ten kontrast moderního marťanského útoku versus určitá naivita anglické společnosti konce devatenáctého století. Kočáry, bryčky, bicykly... Opět z pohledu očitého svědka. Tentokrát ale nerušivě - snad proto, že zmizela veškerá humornost. Znám podobný příběh z podobné doby - Modré nebezpečí, obě díla mají na mě podobný efekt, dýchnutí staré Evropy.

28.02.2021 4 z 5

Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán! Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán! Olga Minaříková

Zprvu jsem se knize vyhýbala, protože komerčně vyšperkovaný název mi evokoval jakési rychlé zviditelnění nějaké slečny za účelem zisku. Ale tohle mě dostalo! Je to úplně jinak, než se mi zdálo. A navíc má slečna úžasný talent podat příběhy čtivě a humorně. A jelikož mám doma taky jednu chuligánku, která se odmítá naučit čistotě, chápu. A jedním očkem pošilhávám po podobné aktivitě, když už ty koberce taky nemůžeme mít :-)

Knížku rozhodně hodnotím kladně (až na ten název); mezi příběhy z každodenního soužití s dočaskovými psy přiblíží tak nějak nenásilně i celou problematiku množíren, neúčinných zákonů a nezodpovědného pořizování štěňat. A osvětu.

27.02.2021 5 z 5

Poslední poklona Sherlocka Holmese Poslední poklona Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Chronologicky poslední, pro mě ale druhá povídková Holmesovská kniha, kterou jsem četla. Celkově se mi líbila víc než Návrat Sherlocka Holmese, buď je fakt lepší, nebo už jsem si na tenhle styl detektivek zvykla :-)

24.02.2021 4 z 5

Život ve filmu Život ve filmu Karel Poláček

Běžně Poláčka nečtu, ale nechala jsem se zlákat e-knihou zdarma a extrémně nízkým počtem stran.

Tento styl psaní byl zřejmě dřív oblíben (nebo ještě je?), není to poprvé, co jsem narazila na cosi, co připomíná vtipné sloupky do novin, vždy na určité téma (viz např. Zahradníkův rok od Čapka). Tyto spojuje téma němého filmu.

Nejenže se pobavíme vtipným popisem, jak vypadal běžný film té doby (místy evokuje Limonádového Joea), dozvíme se i spoustu zajímavých reálií, když je to porovnáváno s běžným životem oné doby. Autor si navíc nesmírně hraje s jazykem, používá značné množství personifikací a je zážitek to číst. Dále používá velmi starobylý jazyk, nechybí ani v křížovkách známé zájmeno "an". Hrozně se mi líbil výraz "větrové bonbony, které vzbuzují v ústech libý zefír".

Leč nějak mi tu chybí kontext. Dílko je soupisem různých aspektů vyskytujících se ve filmu, ale proč a nač? Začíná namátkou jedním, končí namátkou jiným. Řazení vypadá nahodilé. Bez úvodu a bez závěru.

22.02.2021 4 z 5

Zahrada pro dobrou pohodu Zahrada pro dobrou pohodu Alistair Griffiths

Super a přehledná příručka, navíc velmi dobře graficky zpracovaná. Nabízí praktický pohled na vše, co se udržitelné zahrady týká. Na udržitelnost je kladen velký důraz, podložený citacemi řady vědeckých studií, však jeden z autorů je právě vědec zabývající se tímto tématem.

Konkrétně se tedy nenásilnou formou dozvíte, jak pomocí zahrady předcházet záplavám, vlivy rostlin na kvalitu ovzduší, jak zahradou ochlazovat budovy v horkách, jak napomoct vsakování vody, i přínos zahrad na fyzické i duševní zdraví.

Je to ale věda. Například v rámci šetření vodou na zalejvání (neboť budou čím dál větší sucha) doporučujou zmenšit plochu trávníku, zatímco v rámci prevence záplav při přívalových deštích máte mít co nejmíň zastavěné plochy kvůli vsakování. Tedy co nejmíň trávníku ale i co nejmíň dlažby. Zároveň ale co nejvíc různých květin pro podporu opylovačů a nějaký ten strom kvůli stínu, který spolu s živým plotem bude navíc filtrovat vzduch.

Nejhorší je, že jak je to všechno podložené těma studiema, tak to člověka může dostat až do stresu, jestli teda všechno má správně a dělá pro životní prostředí maximum. No může to být sranda teď jít na svoji zahradu a podívat se na to všechno novýma očima. I když jak se znám, neudělám to, protože zahrada je pro mě relax a koníček, nikoliv vědecký projekt.

No určitě dobré si knihu přečíst, doporučuju.

20.02.2021 5 z 5

Intuice – Vědění, jež přesahuje logiku Intuice – Vědění, jež přesahuje logiku Osho

Opět ta ostrá slova "kázání", tentokrát na téma intelekt vs. inteligence, instinkt, myšlení, intuice. Zajímavý pohled na jógu a na zen, jak jsem ještě dosud neslyšela. Jen nevím, proč vydavatel dal jako logo knížky tu podivnou pichlavou věc, kterou mě pak obtěžuje na každé dvoustránce...

18.02.2021 4 z 5

Chovejte se jako kočka Chovejte se jako kočka Stéphane Garnier

Čteno podruhé. Napoprvé jsem taky byla nějak zklamaná, jenže nedovedu říct, co jsem vlastně čekala.

Teď při druhém čtení jsem si užívala hlavně ty citáty, co doprovázejí každou kapitolku. Možná že knížka obsahuje příliš textu. Možná mohla spíš víc naznačit než do nás vtloukat ten seberozvoj :-) Ale jakožto kočkařka a kočičí povaha si knížku nakonec užiju i tak. I když tomu něco chybí.

15.02.2021 4 z 5

Tajemství životní motivace Tajemství životní motivace Jiří Kuchař

Během čtení jsem dlouho nemohla přijít na to, co ta kniha vlastně chce říct. Představuje životní úspěchy různých lidí (počínaje Kolumbem, ale většinou spíš sportovců) s důrazem na to, co je k tomu vedlo, co je motivovalo. Jejich počínání ale nijak nekomentuje, zřejmě jejich úspěchy mají mluvit za vše. Ačkoli např. příběh Mike Tysona zrovna příliš následováníhodný není.

No a během toho tak nějak mezi řečí podává jakousi teorii na téma motivace, Schrödingerovu kočku a letmé zmínky o Jágrovi.

Snad se něco málo rad dozvíte v posledních dvou kapitolách, ačkoli jde spíše o jednu základní myšlenku. Kterou tu nebudu spamovat.

15.02.2021 2 z 5

AllatRa AllatRa Anastasia Novych

Začátek knihy je poněkud nešťastný, na to, že to má být taková bomba. Jen lehké (a neúplné) nastínění, kdo je Rigden. A rovnou lup, rozhovor s autorkou. A první téma jsou černé díry. Vědecky pojaté. Na to, že jde vlastně o ezo čtení, je to jakoby od věci. Pak se konečně začne hovořit o duši a toho se kniha drží až do konce, ačkoli různě propojuje astronomii, kvantovou fyziku, archeologii, mytologii, molekulární biologii, symboliku, různá náboženství, lingvistiku a heraldiku.

Těch informací ohledně seberozvoje je opravdu hodně a nevím, zda je svět na všechny připraven. Ani já jsem připravená nebyla. Některé informace jsem slyšela poprvé v životě. Kniha pak hledá různé důkazy pro svá tvrzení ve výše uvedených odvětvích a vykládá vše v zajímavých souvislostech, jak jsme se na to dosud nepodívali. Zda je to pravda, je už druhá věc, každopádně za přečtení stojí už jen to, že je to zas jiný pohled na věc.

Anastasia je zde oproti dřívějším knihám vyspělejší, úspěšně sekunduje Rigdenovi, přidává různé informace a vhledy. Celá kniha je vedena formou rozhovoru. Hodila by se určitá strukturovanost, nadpisy nebo aspoň rejstřík, aby se člověk mohl k daným pasážím vracet a pracovat s nimi.

V celé knize je kladen důraz na seberozvoj, na spásu své duše, na to být lepším člověkem, a to je doporučeníhodné.

Leč hlavně v závěru slyšíme čím dál častěji, jak mocní zatajují, zkreslují informace, a nejen mocní, též kněze nemá toto učení moc v lásce, vyzývá k vlastní cestě a rozhovoru s Bohem bez prostředníků. A nejen to. Nakonec nepotřebujeme ani politiky. A je tu předkládána vize nové samosprávné světové společnosti a výzva ke hnutí, které ji nastolí. A tady už pozor. Tohle je už trochu moc.

Takže, čtěme opatrně a vezměme si z toho to hlavní - buďme dobrými lidmi.

14.02.2021 4 z 5