Knihomollla Knihomollla komentáře u knih

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Nebyl to úplně typický válečný příběh. Nebyly tu žádné velké bitvy, alespoň ne ty fyzické. Přesto si myslím, že mi toho předal hodně. Neukázal mi dějiny států a vojsk, nýbrž normálních lidí. A taky mi ukázal, jaké to bylo na německé straně. Že i přes vše, co udělali, někteří z nich neměli na výběr. Museli se přizpůsobit tomu, jaký byl svět. Jinak by nepřežili.
Styl psaní byl krásný, děj se plynule odvíjel, ale to mi ani nijak moc nevadilo. K té knize to prostě sedělo. Postavy byli zajímavě vykresleny a obzvlášť jsem si užívala myšlenky Marie-Laure.
Konec byl zvláštní. Překvapil mě. Ale uvěřila jsem mu.

30.05.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Už teď vím, že až knihu otevřu za několik let, bude úplně jiná. Je to příběh který se mění společně s věkem a zkušenostmi. Řekla bych, že je dokonce magický. Doporučuji všem živým tvorům.

23.03.2021 5 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov (Ilustrovaná edícia) Harry Potter a Kameň mudrcov (Ilustrovaná edícia) J. K. Rowling (p)

Před touto knihou jsem Harryho Pottera neměla ráda. Nevím proč, ale asi mi to způsobily filmy. A proč jsem se tedy vůbec knihu rozhodla číst? Má to jeden prostý důvod. Chtěla jsem zjistit, či je pro mě Harry Potter opravdu tabu, nebo za to může film. A mohl za to film. A teď mi je líto, že jsem se kvůli filmu vyhýbala knížce. Proto všem, kdo nechtějí Harryho Pottera číst jen kvůli filmu vzkazuji: Zkuste to!! Uvidíte, že je to skvělá knížka do které se začtete a dáte jí plný počet hvězdiček. No a pokud ne, tak alespoň víte, že to opravdu není váš šálek čaje či kávy.

23.03.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Kniha byla celkem zajímavá. Ačkoli byl děj ne vždy zábavný, nějaká věc se po chvíli vždy našla a udržela mě u čtení. Odnesla jsem si z této knihy mnoho zajímavých myšlenek a alespoň částečně jsem se mohla vcítit do vojáků, bojujících v první světové válce.

30.05.2023 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Na tuto knihu jsem narazila náhodou. Jednou jsem ji uviděla v knihovně a vzpomněla, že už jsem o ni někde slyšela, přesněji z recenze na instagramu. Po krátkém přemýšlení jestli kniha stojí za přečtení, jsem se rozhodla jí dát šanci a. A byla jsem mile překvapená.

Líbil se mi svět, který autor vytvořil a jak děsivě vystihl dnešní dobu, která k tomu pomalu ale jistě spěje. Svět, ve kterém lidé neznají nic jiného než umělé obrazovky a nemají žádný život. Svět, který místo aby poháry hasil, schválně oheň zakládá a trestá tak každého kdo má u sebe knihy. Ano, přesně tak. Ty krásné věci bez kterých by si mnoho z nás nedokázala představit život byli vládou prohlášené za hloupé a urážející. Osobně bych v tomto světě žíti nechtěla. A nejen z tohoto jednoho důvodu.

Kniha vypráví příběh o jednom z těch lidí, kteří zakládají požáry a pálí knihy. Ze začátku je to pro něj rozkoš, pálit. Později však, díky několika náhodným setkáním s jednou dívkou, zjišťuje, že nic není takové, jaké se to dříve zdálo. Poznává opravdovou hodnotu knih a dochází mu, že v tomto světě je něco v nepořádku. A rozhodne se s tím něco dělat...

Čtyři hvězdičky dávám z důvodu lehce zmateného a zvláštního stylu psaní, který není úplně můj styl. Jinak ale knihu můžu ve všech směrech jen doporučit. A na závěr přidávám krátký citát z této knihy.

"Máme všechno, co potřebujeme ke štěstí, ale šťastní nejsme."

27.09.2021 4 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Kniha mi zvedla náladu tak o sto tisíc procent. Autorka nádherně maluje a dokáže skvěle pobavit. Řekla bych, že je to kniha, kterou pořádně pochopí jen pravý knihomol.

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Vzpomínám si na moment, kdy jsem tuto knihu uviděla poprvé. Bylo mi asi deset a četla jí moje sestra. V té době jsem měla vlastní představu o čem kniha vypráví. A tato představa mi vydržela i do doby, kdy jsem se knihu rozhodla přečíst. Jakmile jsem však příběh rozečetla, zjistila jsem, že kniha je o něčem úplně jiném. A přesto byla skvělá!! Je pravda, že mě trochu Rowan štval, ale v dalším díle se to zlepšilo. Autor má skvělý styl psaní a kniha se četla skoro sama. Bavilo mě číst zápisky smrtek, které ve mě vyvolávaly zvláštní myšlenky a emoce. Určitě knihu doporučuji.

10.03.2021 4 z 5

Vílí křídla Vílí křídla Renata Štulcová

Tato kniha je přímo nadpozemská. Příběh, který mě nikdy neomrzí, plný kouzelné atmosféry a něžné lásky. Myšlenky Mariny, která je mi velmi sympatická. Oblíbila jsem si její tvrdohlavost a odhodlanost stát si za svým.

Miluji tento díl a celou tuto nadpozemskou sérii.

07.03.2021 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Hezká, dětská knížka, s milými příběhy u kterých se člověk přesune do těch dětských bezstarostných dní.

24.03.2021 2 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Po dočtení smrtky jsem neměla úplnou chuť číst hned druhý díl. Nebudu lhát, pokud řeknu, že jsem se ho trochu obávala. První díl mi totiž udělal dost velké očekávání. Ty se, ale na sto procent vyplnily. Bavilo mě číst kapitole o Citře a zamilovala jsem si smrtku Marii Curieovou. a co se týče konce.... Měla jsem menší záchvat s tím, že potřebuji další díl. Protože, prostě proč to skončila, jak to skončilo?

10.03.2021 5 z 5

Aurora povstává Aurora povstává Amie Kaufman

Do této knihy jsem se pustila s nulovým očekáváním. Už dříve jsem byla zklamaná z Illuminae, které mě nechytlo. Tohle bylo nakonec velmi milé překvapení.
Hned ze začátku byla kniha čtivá a čím víc stránek jsem měla za sebou, tím lepší to bylo. Nechybělo tomu nic. Napětí, vztahy, vzdálená budoucnost, podivné rasy, dokonce i špetka magie tam byla. A dohromady to vytvořilo skvělou knížku.

04.09.2023 4 z 5

Spočítej hvězdy Spočítej hvězdy Lois Lowry

Ač je tento příběh velmi krátký, řekne toho mnohem více než by se mohlo zdát. Celá knížka je vyprávěna nenásilným stylem z pohledu malé holčičky. V téhle knize je krásně popsáno fungování odbojů a německá nenávist židů.

Příběh jsem přečetla jedním dechem a zanechal mi mráz na zádech, slzy v očích a naději v srdci, protože jsem věděla to co oni v té době ne.

Doporučuji komukoliv, koho zajímají dějiny nebo má potřebu si připomenout proč je důležité aby ve světě vládl mír a lidé se nevraždili jen tak z nesmyslné nenávisti.

27.11.2021 5 z 5

Divotvůrce Divotvůrce Sebastien de Castell

Po prvních sto stránkách jsem se knihu chystala odložit a nedočíst. Silou vůle jsem se však donutila číst dál a vůbec nelituji. I když má tato knížka, pro mne velmi pomalý rozjezd ( což která nemá), stojí za to jí číst. V posledních sto stránkách se z nudného a unavujícího čtení stává čtivá a rychlá kniha. A kdo by nechtěl poznat skvělého kočkoveveráka s touho vypíchnout všem oči?

20.04.2021 4 z 5

Všechny stránky Amelie Všechny stránky Amelie Ashley Schumacher

Všechny stránky Amalie je nezapomenutelná kniha, která stojí za přečtení. Věřím, že ne všem tento příběh učaroval tak jako mě a nejspíš v tom nacházel chyby, které jsem já, utopená v příběhu naprosto ignorovala.

Uznávám, že některé vážnější témata se mě příliš nedotkla, ale nevadilo mi to. Příběh, postavy a styl psaní mi to vše vynahradil. Ať už šlo o Noaha, který byl prostě skvělý, nebo o samotnou Amelii, která se, i přes drobné nesympatie, nakonec mého uznání a pochopení dočkala též.
Bavilo mě prostředí, které autorka krásně vykreslila a též příběh v příběhu.
Styl jakým autorka psala mi sedl a slova mi doslova mizela pod očima a já hltala každý odstavec, každou stránku a každou kapitolu, ignorujíc ručičku na hodinách.

Knížku doporučuji všem, kdo milují krásné, jemné a milé vyprávění u kterého se jim vykouzlí úsměv na tváři či slzy v očích a prožijí každý zážitek, který hlavní hrdinka prožívá.

18.02.2022 5 z 5

iPohádka iPohádka Karel Kovy Kovář (p)

Za prvé miluju to jméno Ljuba. Pak taky miluju ten příběh. Nápad, vzít pohádku a dát do ní internet..... Doporučuji všem, kteří vždy dumaly co vše, dokáže jeden kabel s připojením.

24.03.2021 5 z 5

Osudný polibek Osudný polibek Maggie Stiefvater

Nikdy v životě jsem nečetla knihu, která by mě takhle nadchla a přinutila si koupit všechny ostatní díly ve slovenštině. Zamilovala jsem si celé Havraní bratrstvo společně s Lilou. Všem moc, moc doporučuji.

24.03.2021 5 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Hezký příběh, který se díky veršům i hezky čte.

23.03.2021 4 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Nádherný komiks pro všechny introverty.

Na jedné vlně Na jedné vlně Jenn Bennett

Předchozí kniha autorky mě docela zklamala. Nesedli mi postavy a prostředí, ve kterém se děj odehrává. Proto jsem neměla nějakou velkou chuť pouštět se do dalšího autorčina díla. To se však před pár dny změnilo a když jsem si všimla, že je kniha Na jedné vlně dostupná v knihovně, po pár chvílích váhání jsem si ji vypůjčila. A jak to dopadlo? Docela dobře, řekla bych.

Kniha se, stejně jako předchozí kniha četla jedním dechem a doslova za den jsem jí měla přečtenou. Autorka prostě umí dobře psát, tak aby to čtenáře chytlo a nepustilo. Další skvělá věc na této knize, jsou postavy, které mně osobně sedli mnohem víc než V kudy ke hvězdám. Dále je zde skvělé prostředí a letní atmoška. Věc, kterou bych mohla je vytknout příběh, protože to nebylo nic světoborného, ale přiznejme si, kde bychom dnes našli originální, neohranou romantickou zápletku? Za mě je to skoro nemožné. A nakonec jako třešničku člověk dostane nádhernou obálku, takže se mu v jeho knihovničce bude moci skvít další umělecké dílo.

Když bych to tak vše měla shrnout, je to kniha která zaplní dlouhé odpoledne a zvedne náladu. Přesto to není nic z čeho by byl člověk doslova odvařený. Určitě tedy doporučuji.

06.05.2022 4 z 5

Léto, kdy jsem zkrásněla Léto, kdy jsem zkrásněla Jenny Han

Knihu jsem se rozhodla přečíst z důvodu, že jsem v listopadových pochmurných dnech měla chuť na lehkou romantickou knížku u které se pobavím a zvednu náladu. A to se opravdu povedlo.

Když jsem knihu otevřela, měla jsem co dělat, abych se od ní odtrhla. Jednoduchý a čtivý styl jakým autorka psala si prostě získal mé srdce. Řekla bych, že je důležité při čtení neřešit každou druhou větu a prostě to jen přejít a užívat si příběhu. Sama jsem se u knížky nasmála. Dokonce jsem se musela pozdě v noci, asi dvacet stran před koncem od knihy odtrhnout, abych dalšího dne nebyla chodícím zombíkem.

A i když člověk už po prvních pár stránek ví, kdo s kým skončí, přiznejme si od romantiky snad nikdo nečeká nepředvídatelnost. Knížka byla v podstatě o krásném ničem a i když mě některé postavy vytáčeli (že ano Conrade a Belli), svůj účel to splnilo a já poté měla sluníčkovou náladu a nemohla se dočkat dalšího dílu.

20.11.2021 3 z 5