Knihomolka544 Knihomolka544 komentáře u knih

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Pekna autenticka knizka. Malokdo je schopen se tak vcitit do uvazovani ruznych (casto nedokonalych) postav jako Petra Dvorakova.
Bavilo me, jak jsem jiz zminene postavy nachazela v dalsich castech a dostalo se mi i dalsi perspektivy. A nareci se mi moc libilo!
Nic, co v cloveku bude dlouho rezonovat, ale na tento zanr opravdu mistrovsky napsano.

24.02.2023 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Moje uplne nejoblibenejsi kniha poslednich let. Syrova, poutava, propracovana do detailu a brutalni. Brutalni tim, ze tyhle veci se dely.

Poselstvi knihy je neuveritelne silne a nuti premyslet a vracet se k tematu jeste dlouho po precteni. Nic neni cernobile. A princip kolektivni viny je to nejhruznejsi, co "lidi" vymysleli. At je to jakymkoliv smerem.

18.08.2021 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Styl Petry Dvorakove mam moc rada. Ctivy, svizny, bez patosu. Chirurg je psan z muzskeho pohledu a myslim, ze se velice povedl.

Taky hlavni postava byla povedena. Zadny bezchybny hrdina, ale clovek, ktery ma sve problemy a mouchy, casto neco "podela", v nekterych situacich nedokaze spravne zareagovat, ale se srdcem na spravnem miste. Prave proto jsem mu moc drzela palce.

Knizka asi nema tak hluboke poselstvi, ze nad tim budu dlouho premyslet, ale prijemny pocit zustal. Mozna bych vytkla ne uplne dokonceny konec, mam pocit, ze je to ted moda. Mozna, ze je to pusobivejsi, protoze pak clovek nad tim vic premysli, ale prijde mi to skoda, protoze nektere zapletky nejsou dotazene do konce.

Nicmene od autorky si velice rada jeste neco prectu.

21.07.2021 4 z 5

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Skvela kniha, nad kterou clovek jeste dlouho premysli. Libi se mi, ze autorka necha hornicke vdovy vypravet jejich zivotni pribehy a detaily, ktere jim prijdou dulezite a nezasahuje do toho. Tak vytvari velice autenticky obraz techto zen. Taky se mi moc libi fotografie, ktere pribehum dodaji na plasticnosti a na ktere jsem se dlouho divala a ptala se sama sebe, ktera z techto zen byla v zivote stastna.
Pokud bych si neco mohla prat, bylo by to jeste vice vypraveni hlavne od tech nejstarsich zen, abych si vytvorila jeste ucelenejsi predstavu o jejich zivote, ale dovedu si predstavit, ze uz tak to pro ne nebylo lehke.

05.01.2021 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Katerina Tuckova napsala moji uplne nejoblibenejsi knihu poslednich let (Vyhnani Gerty Schnirch), proto vzdy bude patrit k mym oblibenym autorkam.
Bohuzel uz Zitkovske bohyne byla slabsi knizka a Bila Voda je u me uz jen prumer.
Velice ocenuji investovany cas a jsem si jista, ze autorka se v tematice po dukladne resersi orientuje skvele, ale velke mnozstvi ruznych urednich dokumentu u me zpusobuje, ze dej neni napsan moc poutave.
Nejzajimavejsi mi prisla prvni cast, kde se clovek dozvedel, jak rezim jednal s reholnicemi v brutalnich 50. letech, postupne to bylo takove nijake.
Taky zavrzelost vsech stran v otazce zenskych knezek mi sla na nervy. Mozna tim, ze k teto otazce nemam vztah, rikala jsem si, proc to tolik resi.
Jinak tema zajimave, hodne jsem se dozvedela, ale zpracovani mi uplne nesedlo.

08.08.2022 3 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Tak tohle je zatim nejlepsi kniha od Petry Soukupove.
Uplne nejvic se mi libil zaver, ktery byl necekane ukonceny a nacrt budoucnosti.
Jako vzdy ctive a paradni pohled do zpusobu uvazovani jednotlivych postav vcetne detskeho hrdiny, ktereho jsem mela chut privinout si k sobe.
Na nekterych mistech mozna trosku zdlouhave popisy, ale jinak naprosta spokojenost.

05.01.2022 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Knizka je napsana klasickym stylem, hodne popisu prirody, zadne velke zvraty, ctenar si nemusi moc domyslet, vetsinu veci dostane "naservirovano". Osobne se mi vic libi styly A. Mornstajnove nebo K. Tuckove, ktere jsou zivejsi, originalnejsi a nuti cloveka vice premyslet.

Jinak je ale knizka zajimava, predevsim postava Emilky dobre prokreslena a cte se prijemne. Souhlasim s nazorem, ze Emilce bylo venovano mozno az trochu moc prostoru a pak zaver kapitoly o Jane a cela Johanka jsou spise odflaknutejsi, takze clovek uplne nerozumel, proc postavy jednaly tak, jak jednaly (Treba: Proc byl vztah Jany k Ivanovi tak negativni? Vzdyt se k ni choval v porovnani s tatou docela hezky. Proc je tak zla na Johanku? Kdy a proc se zmenila ze stydlive, ale hodne holky na tak zatrpklou zenu?)

Kniha me bavila, ale nevzbuzovala ve me moc emoci. Taky me docela stvala pasivita tech ubohych zen. Hlavne Jana uz preci mela moznost, vytycit si zivot trochu jinak nez jeji matka. Asi po dalsi knizce od autorky zatim nesahnu.

05.01.2021 3 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

(SPOILER) U knih Stepana Javurka mam trochu pocit, jako bych cetla nejaky naivni romanek cervene knihovny a to je skoda. Tema a namet (ceska a nemecka rodina spolu nejakou dobu musi bydlet v jednom dome) jsou totiz skvele a kniha je ctiva a poutava. Jen to zjednodusene podani postav a nekterych situaci kazi vysledny dojem. Prikladem: Frantisek ma byt dobrak, takze i kdyz se chova protivne, tak lidi (kteri ho nekdy ani neznaji - vid na zacatku Paula) v jeho ocich vidi dobro. To nezni moc realisticky. Nebo i to cele superrychle zamilovani Frantiska a Pauly vcetne odbourani predsudku - a to i u obou rodin. To mi prislo v tom kratkem casovem useku taky spis neuveritelne. K tomu az moc nahodilosti (treba ze americiti vojaci dorazi akorat v momentu, kdyz chce Tomecek Paulu odvest a znasilnit) a spis jednodussi styl psani. Proto 3* a i kdyz pribeh nebyl spatny, pokracovani si asi nekoupim.

21.08.2023 3 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

(SPOILER) Soukupova a jeji styl psani me bavi, tak je to u kazde jeji knihy. Umi se paradne vcitit do mysleni postav ruzneho veku a pohlavi, obcas jsem se ptala sama sebe, jak dlouho asi muselo trvat nastudovat mysleni a zpusob mluvy / pouzivane vyrazy pubertalnich deti. Nicmene mi postava Veroniky prisla propracovanejsi nez treba Maja. Maja podle me byla uz za hranici, pripad pro psychiatra a ne prumerna pubertacka, tady jsem si rikala, jestli to byl autorcin zamer nebo jestli to nechtene trochu prehnala.

Jako mnoho jinych ctenaru me Veronika docela stvala. Je to mozna tim, ze nejsem ten sebeobetovaci typ jako ona, proto jsem opravdu nechapala, jak si nekdo muze myslet, ze timto pristupem nekomu pomuze. Vzdyt kdyz znicim sama sebe, nemam co dat jinym. Konkretne bych protivneho otce tolik neresila a kdyz nechce pomoc, tak bych ho nechala zit jak si preje - samotneho. Taky detem bych se tolik nesnazila vtirat do prizne - vztah musi byt alespon trochu vyvazeny, tady je Veronika rada za kazdou chvili, kdy nejsou vylozene hnusne, tam opravdu vidim nekde chybu ve vychove.
Chudak manzel, na jeho miste bych uz davno ukazala, kde jsou me mantinely, vzdyt je takovy hromosvod.

Konec mohl byt trochu propracovanejsi, tady to bylo takove polovicate, ale to je Soukupova ve vetsine pripadu (krome "Nejlepsi pro vsechny" a mozna proto mi to prijde jako jeji nejlepsi kniha).

Celkove ale bavi a clovek nad postavami premysli a to je u knihy asi to hlavni, proto 4 *.

21.08.2023 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Libi se mi, jak Petra Soukupova na bazi kazdodennich situaci umi vykreslit charakter postav. V jednotlivych kapitolach se nedejou zadne velke veci, jsou to okenka do bezne rutiny, ale presto clovek ma pocit, ze postavy diky tomu dobre pozna.

Nevyhodou tohoto typickeho autorcina stylu je, ze kdyz ten zdanlive nahodny vysek do zivota postav skonci, tak je konec a neni ani naznaceno, co bude dal. V teto knizce od spisovatelky je to mozna trochu min extremni nez v jejich jinych dilech, coz ocenuji.

Celkove hezky napsane, ctive a hlubsi nez se na prvni pohled zda.

29.07.2021 4 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Knihy o alternativni historii mam rada, bavi me zamyslet se nad tim, co by bylo kdyby... Tato je psana velice uveritelne, dovedu si predstavit, ze pokud by byl odsun Nemcu skutecne zastaven, ze by vyvoj mohl probihat nejak takhle.
Samotny pribeh je napinavy, jasne, neni to zadne veledilo, ale cte se dobre a jako krimi velice slusne. Ani konec nezklamal. Za me tedy spokojenost.

03.04.2024 4 z 5

Povídky smíchovské Povídky smíchovské Marie Rejfová

(SPOILER) Super vykresleni atmosfery Smichova zacatkem 20. stoleti, zpusobu mluvy, ale i spolecenskych vztahu a kazdodennich zvyku. Povidky jsou ctive a napinave, s tajemnym, mrazivym prvkem.

Jedina vec, ktera mi trochu vadila, bylo az prilisne mnozstvi vrazd (vysetrovanych pak velice naivne), sadistu a zlych lidi. To mi neprislo uplne verohodne nebo reprezentativni, neni tam snad jediny pozitivni osud. Rikala jsem si, co to pani spisovatelka v sobe nosi...

Ale hezky napsano a na tento zaner to i prekvapive v cloveku rezonuje.

14.02.2024 4 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

(SPOILER) Moc pekna kniha. Napodiv to, co mnozi vycitaji - sirokou plejadu postav - vidim jako plus. Pribeh tak byl krasne kosaty a ruznorody a autor se nesnazil vtesnat vliv vsech historickych udalosti do jedneho- dvou hlavnich hrdinu, protoze pro to mel sirokou skalu moznosti.
Jedine, co me trochu iritovalo, byl trochu preslazeny pribeh Rity a Floriana, vcetne konce. To, ze Rita umre presne ve chvili, kdy se diva na kraj sveho detstvi, mi prislo neduveryhodne a paradoxne to spis ve me evokovalo myslenku, ze admin spojen s jeji smrti v pohranicnim pasmu komunisticke ciziny bude pro jejiho nevlastniho syna asi pekny vopruz.
Ale to byla spis drobnost, jinak se mi to libilo a neco noveho o mezilidskych vztazich v Sudetech jsem se i dozvedela.

29.12.2022 4 z 5

Panenky z ráje Panenky z ráje Barbara Wood

Panenky z raje jsem cetla pred mnohymi lety ve veku asi patnacti let a dosud u me figuruje v moji Top 3.

Rodinna saga z prostedi Egypta od dob posledniho krale Faruka az temer do soucasnosti nese v sobe krasny nostalgicky prach zaslych casu.

Nektere dejove linky jsou mozna trosku nerealisticke a na zpusob cervene knihovny, ale uplne me dostala Nafisa a jeji jedina carovna noc s anglickym porucikem, ktera pro ni zustala tou nejhezci, no zaroven nedosazitelnou vzpominkou do konce zivota. To, ze se uz nikdy nepotkali, i kdyz se po letech jejich cesty v podstate skrizili, mi prislo nekonecne smutne a magicke zaroven.

Knizku doporucuji, cte se lehce a rychle.

09.06.2020 5 z 5

Milostí prezidenta Milostí prezidenta Zdena Frýbová

Nez jsem precetla tuto knihu Zdeny Frybove, byla jsem jeji fanynkou. Libil se mi jeji humor, lehkost vypraveni, dejove zvraty a napeti.

„Milosti prezidenta“ zacali velice slibne a knizku jsem nemohla pustit z rukou. Jakmile se ale dej dostal k bodu, kdy po revoluci Robert prijizdi do Cech, aby tady siril dobro v tezkych casech transformace, byl konec. Zabavy i meho obdivu k pani Frybove. Tady v podstate uz ani nejde o dej, nez o sireni politickeho smysleni pani Frybove (spatna cirkev, spatny Havel atd.) a postavy kolem dokola jenom opakuji tyto myslenky a utvrzuji se v nich. Zadna ani nejmensi tolerance jineho nazoru tady nema misto. Treba vztah k zviratum je vyzdvihovan jako zivotni priorita cislo jedna- jako kdyby pro nic jineho nestalo za to zit. Osoby jsou egoisticke a nesympaticke, clovek ma soucit s Danielem, ktery je v knize zobrazovan jako zaporna osoba. Matka, ktera ho od detstvi nenavidi a v knize se chova hrozne, je najednou bez priciny vzana na milost a bez toho, aby se jakkoliv o to pricinila, je z ni najednou osoba kladna. Helenka, vypravecka deje, ktera ma na ctenare pusobit asi jako vtipna „cool“ holka, je tak rozmazlena, ze bych ji jako ctenarka nejradsi naplacala.
Konec knihy je absolutne nehodnoverny a nudny. Opravdu skoda. Takove zklamani jsem od autorky „Z neznamych duvodu“ nebo „Mafie po cesku“ skutecne necekala.

06.09.2018 odpad!

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Obsahuje spoiler!

Precetla jsem si tady vice komentaru a musim rict, ze me udivuje, ze knizka tolik zapusobila na takove mnozstvi lidi.

Me se knizka moc libila (proto i ty 4 hvezdicky) predevsim diky skvelemu stylu psani, kdy dej plyne jak drava reka. Je tam minumum rozvlacnenych popisu, ale presto vykresleni tolika zdanlivych drobnosti na kazdodennich situacich, ze clovek nema pocit, ze by dej prilis skakal a bylo vynechano podstatne. Hodne mi pripomina Alenu Mornstajnovou, hlavne v prvni casti.

Ta prvni cast byla podle meho nazoru i ta nejlepsi, hezke prokresleni postav, ponoreni se do Zuzanina cukroveho sveta, zaroven ale s hrozbou v pozadi a vedomim, ze tohle vsechno musi v nastavajicich dejinnych souvislostech padnout jako domecek z karet.

Cast, kdy do Cech prijeli nacisti a zacina obdobi utlaku zidovskych obyvatel, se mi zacina libit min. Tady mam pocit, ze je prilis cernobily pohled autorky na jeji postavy- Zuzana a Jan zidealizovani (Jan od zacatku v odboji, Zuzana nezlomna, z ustrku si nic nedela, presto nebojacne chodi i tam, kde Zidi nemaji pristup) a Hanus uz tady zacina byt vykreslovan jako jasne negativni postava. Pak ty pletky s nacistou Nagyem, ktery se dle knihy dlouho spokoji jen s tim, ze se na Zuzanu diva a necha si od ni dat pohlavek bez toho, aby si stanovil pravidla vic ve svuj prospech - vzdyt on je ten, kdo ma moc, ona v te dobe neni nic! To same i treba Zuzanina mistrova, taky si necha skakat po hlave. Jediny, kdo mi v teto casti prijde realne vykresleny, je Zuzanin tata.

A pak ta cast v koncentraku. Z te na me vubec nedycha, jak je to hrozny, neni tady zadny nahled do Zuzaninych myslenek, obav, zoufalstvi. Vzdyt ji tam mucili, delali na ni pokusy. To musi prece hnout s kazdym! A ne, ona je tady opet ta silna, nacistickemu lekari kousne do prstu a on si to opet necha v pohode libit ... To je natolik nerealne, az mi to postavu Zuzany zprotivi a ja se pristihnu, ze ji preji neco zle, co by se ji konecne dotklo.

V tomhle ohledu me autorka v treti casti nezklame, i kdyz ani tady nemam pocit, ze bych Zuzane rozumela, proc jedna tak, jak jedna. Uz jsem jen cekala, kdy se z daleke Ameriky pririti Jan, vykasle se na svou zenu a dite a Zuzanu zachrani. Za to, ze se to nestane a cely pribeh tudiz neskonci jako sladarna s happy endem pro ty dva, nehlede na to, kolik zlomenych srdci zanechaji, jsem pridala 4. hvezdicku.

Pribeh ve mne ale nerezonuje a to je u knih, ktere jsou tak hezky a napinave napsane, spis vyjimecne.

22.12.2020 4 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Takhle vybornou knizku jsem uz dlouho necetla, diky autorce za ni.
Pohodovy a vtipny styl psani, zajimave propojeni postav z vice casovych rovin, velice poutavy dej a prekvapivy konec. Dostalo se mi to pod kuzi.
Autorku jsem neznala, hned se podivam, co jeste napsala!

08.08.2022 5 z 5

Všichni sou trapný Všichni sou trapný Simona Bohatá

Tuto perlu jsem objevila nahodou, kdyz jsem hledala nejakou knihu soucasneho ceskeho autora nebo autorky. V koute a bez reklam, jak je tomu u mnoha jinych knih ceskych spisovatelu.

Knizka me presto dostala. Autenticka, ctiva, mistami drsna, ale i dojimava.
O lasce k Zizkovu, ctvrti, ktere se v te dobe bylo lepsi vyhnout.
O lidech dobrych i zlych jako vsude jinde, ze kterych tady ale ani jeden nemel na ruzich ustlano.
A kteri presto (anebo prave proto) dokazali spolu drzet vic nez kdekoli jinde.

30.08.2021 5 z 5

Libilo. Je videt, ze kniha ma realny zaklad, je tam spousta drobnych aspektu, u kterych uplne verim, ze se to takhle stalo. Neuveritelne propracovane, zpusob mysleni, mluva, popis vsedniho dne... clovek se uplne prenese do Sudet prvni poloviny 20. stoleti, v tomto ohledu je to opravdu mistrovske dilo. Postavy nejsou cernobile, to taky chvalim.
Jednu hvezdicku ztrhavam, protoze me kniha nedojala. Nevim proc, mozna prave tim, ze je tak pragmaticka.

06.01.2023 4 z 5

Hendrixova kytara Hendrixova kytara Kateřina Dubská

(SPOILER) Musim rict, ze po knizce Dcery to pro me bylo od autorky zklamani.

Kniha neni vyslovene spatna, ale prisla mi trochu nudna a bez napeti. Chybel mi tam nejaky zajimavy zvrat. Hlavni hrdina sice emigruje, ale zadne drama se ani tady nekona, vse probiha vzdy hladce. Je pravda, ze diky te vsednosti je pribeh docela uveritelny, ale je to jako cist o sousedovi odvedle a prislo mi to trochu skoda, protoze z tematu slo vytezit vic a popis na obalce znel slibneji.
Nektere dialogy mi krome toho prisli trochu zdlouhave a o nicem.

Ale pokud ma nekdo chut precist si poklidnou knizku, kde nemusi trnout a trpet s hlavnim hrdinou, tak je to asi to prave.

15.08.2021 3 z 5