Všichni sou trapný

Puberťáci Bóža a Růža bez sebe nedají ani ránu. Martin s nikým nemluví a je tajemný jako hrad v Karpatech. Holky se pošťuchují a soutěží v trapnosti — myslí si kluci. Až na to, že by s holkama taky chtěli něco mít. Třeba Šimona — ta má doma dokonce video! Všichni jsou z jedné třídy a pod dohledem učitele Jury se tak nějak snaží dospět. V kulisách Žižkova osmdesátých let. Do Prahy se chodí jenom výjimečně — Žižkov je svět sám pro sebe, Praha je velký svět. Estébáci, šlapky a veksláci možná překračují hranice oběma směry, ale děti, kriplové a týraná zvířata jsou doma jenom na Žižkově. Simona Bohatá přichází s novelou, která má výraznou atmosféru. Místem je periferie, časem normalizační bezčasí, hlavními postavami děti. A jazykem živá pražština, řeč průjezdů, dvorů a pavlačí. Z fragmentární struktury vyprávění postupně vystupuje obraz jednoho zvláštního světa, který dnes už téměř zmizel. Máloco je však této novele vzdálenější než nějaká normalizační nostalgie. Román Všichni sou trapný je ostrá próza z doby, kdy zničit někomu život bylo až příliš snadné. A sobě zvlášť....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/414659/vsichni-jsou-trapny-Mmo-414659.jpg 3.845
Novely, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Všichni sou trapný

Domka901

Smutné příběhy, kterých bylo v knížce ale tolik, že jsem se skoro až ztrácela. Škoda, kdyby autorka popsala v knížce jen polovinu, rozhodně by to příběhu neuškodilo.

salamandrina

Nepřišlo mi to úplně špatný, jen takový neucelený. Roztříštěný. Jako kdyby chtěla autorka za každou cenu zachytit všechny své vzpomínky a pocity ze Žižkova. Trošku chaos. Moc postav. Moc silných příběhů. Možná kdyby to bylo rozděleno do zdánlivě nesouvisejících povídek? Nějak nefunguje to propojení mezi různými postavami. Jen Žižkov nestačí.

kleryna
26.12.2019

Tak to bylo dobrý! Koupila jsem v knihkupectví podle obálky, která mě hned zaujala a vyplatilo se.

hs777
15.12.2019

Strašně dobré. Nejsem Žižkovák, ale ráda jsem se jím na pár chvil stala.

V28
15.12.2019

Skvělé čtení pro všechny, kdo si pamatují ten starý Žižkov. Ale i pro ty ostatní, kteří chtějí nakouknout a možná trochu poznat, ochutnat tu atmosféru čtvrti o které dodnes kolují dost nelichotivé historky. Místní figurky, jaké to bylo u tunelu, na Vítkově, na Křížku, klíče co prosviští nad lavicemi jsem zažil a když se mohlo říct : budeš tu doma, až budeš myslet jako Žižkov.....jsem rád, že větší bourání se nestihlo, ale i tak způsobilo velkou škodu. Ta atmosféra už je pryč, ale rád jsem se vrátil.

josefina_silena
27.11.2019

Známé rčení "Žižkovu a Libni zdaleka se vyhni" jsem často slýchávala od maminky, ale vlastně jsem moc nechápala, proč mi to říká - vždyť Žižkov je docela cool čtvrť, kde jsem trávila část svého dospívání. Pak jsem však vzala do ruky Všichni sou trapný a rázem jsem pochopila. Autorce se podařilo napsat velmi čtivou knihu, která popisuje příběhy a osudy malých i velkých Žižkovanů v období normalizace. Určitě by byla velká škoda knihu přehlédnout, jelikož se jedná o velice dobrý literární počin z pera začínající české spisovatelky. Ačkoliv se kniha řadí spíše do kategorie jednoduchého čtení, doba ve které se příběh odehrává rozhodně jednoduchá nebyla a snad to kniha svým čtenářům připomene.

los
29.10.2019

drsný, naturalistický začátek, i když triviálně polarizovaný (jasně vymezené dobro a zlo bez relativizace, s pohádkovým schematem "kdo je zlý, je i fyzicky ošklivý") vystřídala literární kauzalita a sentiment, nostalgie, to mě zklamalo

fruitbueno
24.10.2019

Pro mě neskutečně příjemné překvapení. Nostalgické vzpomínání na minulý režim i dobu na pražském Žižkově. Dovedu si představit reakce lidí, kteří odtud pocházejí. Jednotlivé minipříběhy byly přesně takové, jaký bývá život: veselé i smutné, dojemné i nelítostné. Oblíbila jsem si zejména postavu Jury Turka a obě kapitoly s pejsky nikdy v životě nezapomenu.

Kuře melancholik
Kuře melancholik
Babička
Babička
Národní třída
Národní třída
Český ráj
Český ráj

dospívání Žižkov normalizace (1969-1989)

Simona Bohatá
česká, 1965

Kniha Všichni sou trapný je v

Právě čtených2x