Knihochod Knihochod komentáře u knih

Viktorie Viktorie Daisy Goodwin

Na túto knižku v mojej knižnici sadal prach už dobrých pár rokov a ja som si stále nedokázala nájsť čas na to, aby som si ju prečítala.

Ľutujem to?

Trošku aj áno.

Príbeh ma do svojho deja vtiahol okamžite svojou prvou stránkou a ja som si čítanie neskutočne užívala. Autorka celé prostredie, postavy, ich pocity a myšlienky, vykreslila bravúrne a ja som reálne mala pocit, že sa nachádzam v Anglicku v 19. storočí.

Veľmi ma bavila chémia medzi Viktóriou a lordom Melbournom a naozaj ma vážne mrzelo, že nešlo o fikciu, keďže by ma najviac potešilo, keby práve oni dvaja zostali spolu a taktiež by ma zaujímalo, ako by to celé dopadlo.

No i keď to teda podľa historických reálií dopadlo tak, ako to dopadlo, koniec knižky mi prišiel taký ako keby useknutý. Skrátka sa niečo dialo, napätie stúpalo, žiadosť o ruku prebehla, koniec. Ja by som však uvítala ešte aspoň stručný epilóg, kde by som sa dozvedela ako dlho trvalo manželstvo Viktórie a Alberta, koľko mali detí, akého veku sa dožili, čo sa stalo s lordom Melbournom, Jednoducho som po dočítaní mala až príliš veľa otázok, na ktoré som však už svoju odpoveď nezískala.

Taktiež ma veľmi ale veľmi sklamalo to neskutočné kvantum prekladových chýb a preklepov. Áno, vždy, keď sa o tomto zmienim, nezabudnem poznamenať, že človek je tvor omylný a stane sa, že nejakú tú chybičku-dve prehliadne. Ale prehliadnuť 15-20 chýb?! Ale no tak! Pri takom vydavateľstve ako je Ikar, by som nič také nečakala a veru ma to celkom zamrzelo.

Na základe vyššie spomenutého je vám iste jasné, že knižke plný počet dať nemôžem. I tak som si ju ale užila a bola skvelá, takže vám ju rozhodne odporúčam. Ale obrňte sa trpezlivosťou, tie chyby sú do očí bijúce.

04.03.2023 4 z 5

Tisíce ryžových klasov Tisíce ryžových klasov Richard Brodniansky

Na túto knižku som sa vyslovene tešila už odo dňa, kedy mi moje ľúbené vydavateľstvo napísalo, že mi ju pošle na recenziu. Poviedky zo života na ďalekom Východe som si obľúbila vďaka knižkám Dominiky Sakmárovej a tak som dúfala, že by sa ku nim mohli pridať aj Richardove zážitky.

Žiaľ, knižka ma príliš nezaujala a ja som sa počas jej čítania nevedela dočkať konca.

Najprv by som však chcela vyzdvihnúť to, čo sa mi na knižke páčilo: za prvé - potvrdili sa mi niektoré skutočnosti, ktoré vo svojich knižkách spomínala i Dominika a zároveň sa ku nim pridali aj nejaké nové, a za druhé - priložené fotografie z Richardovich ciest sú veľmi príjemným bonusom a zároveň spôsobom, ako si čitateľ môže lepšie predstaviť popísané udalosti, miesta, ľudí, … Pri nich by som však uvítala, keby sa nachádzajú priamo v texte pri poviedkach ku ktorým patria.

A teraz z toho negatívnejšieho súdka.

Veľmi mi v texte prekážali dlhé opisy historických udalostí vytiahnuté z roznych zdrojov spolu s odkazmi na tieto zdroje. Myslím si, že by sa dali popísať aj bez ich použitia, poprípade by tam vôbec nemuseli byť zahrnuté. A nielen opisy historických udalostí ale opisy všeobecne mi prišli príšerne zdĺhavé a miestami i zbytočné, a to i napriek tomu, že Richard nepíše zle. Skrátka už som bola tak presýtená informáciami, že už mi prekážali akékoľvek dlhé opisy.

Ďalším rušivým elementom boli v texte vpísané smajlíky, ktoré ako keby čitateľovi hlásali: tu je vtip, tu sa zasmej. Za mňa však boli na úplne nesprávnych miestach, keďže z 90% som sa minimálne zachichotala pri úplne iných momentoch, kde sa práve smajlík nenachádzal.

Toto teda nebola moja šálka výborného ryžového čaju (slová autora, nie moje) a ja musím s ľútosťou konštatovať, že ju nemôžem odporučiť ďalej.

19.02.2023 2 z 5

Cudzinec z papiera Cudzinec z papiera Ivica Ďuricová

Trenčín je mojou veľkou srdcovou záležitosťou od čias, keď som navštevovala strednú školu. Takže si iste viete predstaviť, aké veľké bolo moje nadšenie, keď som objavila túto chuťovku, ktorej dej sa primárne odohráva práve v Trenčíne.

Priznám sa, keď som knižku otvorila a začala čítať prvé riadky, srdce mi búšilo nedočkavosťou a ani som sa nenazdala, bol koniec, čo ma rozosmutnilo. Ivica totiž píše naozaj pútavo a tak som si celé popisy Trenčína dokázala veľmi živo predstaviť. Je totiž príjemné presne vedieť, kde sa knižná postava práve nachádza, keďže mnohé miesta som počas mojich študentských čias sama navštívila.

Čo sa týka zápletky, tá bola jednoducho skvelá a ja som netrpezlivo očakávala, kto je ten záhadný Cudzinec, ktorého si Lina nasťahovala do bytu a s ktorým nadviazala vcelku elektrizujúci vzťah prostredníctvom písaného slova. A ten koniec?! Ten ma totálne dorazil a ja som aj po zavretí knižky zostala chvíľku sedieť s otvorenými ústami a premýšľať, čo sa to sakra práve stalo. Skrátka výborné!

Jediné, čo ale autorke musím vytknúť, je Liana. Pripadala mi až príliš úspešná, príliš sebestačná - jednoducho príliš dokonalá i keď všetci dobre vieme, že nikto nie je až taký dokonalý. K tomu, aby som knižke mohla dať plný počet leňochodov by som potrebovala, aby mala aspoň nejakú chybu.

I tak túto knihu a celý príbeh milujem a zaraďujem ho do pomyselnej poličky mojich srdcových záležitostí. A vám, pokiaľ ste sa ešte neodhodlali k prečítaniu, ho môžem jedine odporučiť.

17.01.2023 4 z 5

Prebudená mágia Prebudená mágia Natali Fox

Obálka, rovnako ako ilustrácie, ktoré príbeh nádherne dopĺňajú a pomáhajú čitateľovi lepšie si predstaviť určité momenty v deji, sú pohladením pre oči. Čo však moje oči nepohládzalo bol troška zvláštny štýl písania autorky a neustále používanie časovania slovies v podobe zastaviac, píšuc, idúc, …, čo skrátka nepôsobi prirodzene a skôr to kazí celkový dojem z inak výborne vymysleného príbehu.

Princezná Katja, protagonistka nášho príbehu, mi, kvôli nedostatku vnútorných pohnútok, vďaka ktorým by ju čitateľ dokázal lepšie a najmä hlbšie spoznať, pripadala veľmi plytká. A áno, síce sa dozvieme, že je iná ako ostatné, no môžeme iba hádať, prečo tomu tak je.

Čo sa týka princa Argosa, to je z môjho pohľadu protagonista ako má byť: sú nám jasné jeho ciele, vieme, prečo sa rozhodol urobiť to či ono, … Dúfam, že v druhej časti sa na podobnú úroveň dostaneme i pri Katji.

Na záver poviem iba toľko: pokiaľ máte chuť na príjemne rozprávkový príbeh plný tajomstiev, akcie i nejakej tej romantiky, a nevadí vám koniec, ktorý vás nechá v napätí do vydania ďalšej časti, Katja by mohla byť niečo pre vás.

Ja ju však hodnotím ako priemer, ktorý má veľmi silný potenciál, avšak vyššie spomenuté skutočnosti jej ho skrátka znižujú.

15.01.2023 3 z 5

Deň, keď sme sa stretli Deň, keď sme sa stretli Roxie Cooper

Knižka je už len po vizuálnej stránke nádherná a keď si k tomu pridáte ešte zaujímavo znejúcu anotáciu, pocítite nutkavú potrebu prečítať si príbeh, ktorý skrýva. Aspoň teda môj prípad to rozhodne bol.

Zo začiatku čítania už som bola rozhodnutá, že aj táto knižka sa zaradí do kategórie oddychovej trojleňochodovej literatúry, ktorú si môžete prečítať kedykoľvek v dobách, keď nemáte chuť na nič zložitejšie, vážnejšie, ...

Och, ako veľmi bol môj prvotný dojem úplne mimo! Príbeh sa mi dostal pod kožu a ja som sa mnohokrát nedokázala prinútiť odložiť ho.

Nebudem klamať, pravdepodobne vás emocionálne vyšťaví. Budete v sebe prechovávať nádej, ktorá bude následne pošliapaná. Budete sklamaní, zúfalí, túžiaci, prekvapení, smutní, nahnevaní, ... Áno, toto všetko a ešte omnoho viac budete prežívať spolu s hlavnými protagonistami aj vy v sprievode perfektného playlistu, ktorý nám čitateľom autorka naservírovala až pod nos. A tým, že môžete nahliadnuť do emócií oboch, budete to všetko vyššie uvedené prežívať dvojnásobne.

Skrátka a jednoducho je to príbeh nádherný ale bolestivý. Jeho čítanie baví i bolí zároveň. Ale stojí to za to.

Myslím, že moje celkové pocity dokáže najlepšie vystihnúť všetkým dobre známa veta Rona Weasleyho: Budeš trpieť, ale budeš šťastný, že trpíš.

Pekáreň s vôňou škorice Pekáreň s vôňou škorice Ruth Kvarnström-Jones

Táto knižka ma k sebe zlákala najmä svojou nádhernou obálkou, pričom už len pohľad na ňu mi spôsoboval neuveriteľnú chuť na nejaký dobrý domáci koláčik, a taktiež anotáciou, po ktorej prečítaní som potrebovala vedieť viac. Preto ma veľmi mrzí, že sa mi tento príbeh jednoducho nepáčil.

Zo začiatku som si ale myslela, že sa mi aspoň trošičku páčiť bude, keďže, ako som s potešením zistila, obsahuje jeden z mojich obľúbených knižných prvkov - prelínanie minulosti a súčasnosti. Žiaľ, minulosť, ktorej v tomto príbehu bolo - podľa môjho názoru -, žalostne málo, ma bavila omnoho viac ako obšírnejšia súčasnosť.

Pravdepodobne za to môže fakt, že celý ten súčasný príbeh je písaný veľmi ale veľmi klišoidným spôsobom. Teraz ma ale nechápte zle, klišé mi nevadí, avšak iba do určitej miery. V tomto prípade ale mnou únosná miera klišé bola niekoľkonásobne prekročená najmä tým, že keď sa v deji stalo čosi dobré, automaticky čitateľ mohol očakávať čosi zlé. Nebolo by na tom nič, čo by mi prekážalo, keby tento "prvok" nebol použitý opakovane niekoľkokrát za sebou.

Taktiež som sa neskutočne strácala v postavách a to opäť iba v deji, ktorý sa odohrával v súčasnosti, a približne od polovice knihy už som takmer ani netušila kto je kto.

No, očakávala som od knižky viac a na základe vyššie popísaného iste pochopíte, že odo mňa vysoké hodnotenie nedostane.

14.01.2023 1 z 5

Snít znovu Snít znovu Mona Kasten

Keďže ste si už pravdepodobne zvykli, že ja knižky, ktoré síce patria do jednej série, no vyslovene na seba nejako zásadne nenadväzujú, iste Vás neprekvapí, že mám zo série Znovu aktuálne za sebou, po prvej a tretej časti, aj časť piatu.

Páčila sa mi viac ako prvá časť?
Áno.
A viac ako tretia?
Nie.

Vôbec si nie som istá, čím by to mohlo byť, no v rebríčku obľúbenosti sa na vrchnej priečke drží práve spomínaná tretia časť (Cítit znovu), ktorá ma jednoducho vedela zasiahnuť na tých správnych miestach a dotknúť sa môjho precitliveného srdiečka.

Táto knižka mala svojim príbehom nábeh na voľačo podobné a ja už som sa tešila, ako jej celá rozčarovaná budem písať aspoň štvorleňochodovú recenziu. Zrazu sa ale čosi pokazilo a ja už som sa necítila taká nadšená.

Zo začiatku som si nebola úplne istá hlavnou hrdinkou. Nevedela som, čo si o nej mám myslieť a taktiež som sa nevedela rozhodnúť, či mi je sympatická alebo nie. Moje sympatie si však získala tým, že sa v určitých momentoch zachovala presne tak, ako by som sa zachovala i ja, takže som sa vedela lepšie vcítiť do jej situácie a pocitov, a bola jej tak schopná lepšie porozumieť.

Komu som ale napriek všetkej mojej snahe porozumieť nedokázala, bol Blake. Ten chlapec bol tak nerozhodný a tým svojim neustálym: "Milujem ťa a chcem byť s tebou. Alebo vlastne nie. Alebo teda, rozmyslel som si to," ma neuveriteľne iritoval a kedykoľvek mal poznámku tomuto podobnú, neubránila som sa pretočeniu očí až kamsi na druhú stranu hlavy.

Celkovo to ale bolo celkom príjemné a oddychové čítanie. Také, po ktorom raz za čas s radosťou iste siahne každý čitateľ. Nie je to však nič dych berúce (i keď podľa tej "drámy", ktorú nám postupne autorka odkrýva, som si myslela pravý opak).

Stručný popis: neurazí-nenadchne, vám bude musieť stačiť a i tak najlepšie bude, keď si knižku prečítate a spravíte si názor sami.

14.01.2023 3 z 5

Kým prišla búrka Kým prišla búrka Susea McGearhart

Nie je to po prvýkrát, čo som čítala túto knižku. Dokonca aj rovnomenný film už som párkrát videla. No i tak ma celý príbeh zasiahol rovnakou silou.

Tento príbeh - príbeh Tami a Richarda - je príbehom plným lásky, nevýslovnej straty, bolesti a boja o prežitie. Je plný veľmi silných emócií, ktoré sa Vás dotknú na tých správnych miestach a ani nebudete vedieť ako, budú Vám po tvári stekať potôčky sĺz a v hlave sa vynárať vážne životné otázky a úvahy.

Verte mi, stalo sa mi to. A nie raz.

Možno všetky emócie znásobili fotografie, o ktoré je táto knižka doplnená. Fotografie reálnych ľudí, ktoré žijú či žili svoj reálny život a postretlo ich to, čo ich postretlo.

Z toho mála kníh podľa skutočných udalostí je táto zatiaľ jedinou, ktorá vo mne naozaj vyvolala množstvo emócií, pričom niektoré z nich ani nedokážem slovami opísať. Jedno ale isté je - bolesť Tami kričí z každej jednej jej stránky a tak sa môže jednoducho stať, že zasiahne aj Vás.

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Po dočítaní tejto knižky som sa sama so sebou zhodla, že som už na podobné diela pravdepodobne príliš stará.

Nie nadarmo knižka vyšla pod krídlami vydavateľstva Yoli, čo plne schvaľujem, keďže ja osobne by som ju osobám, ktoré majú viac ako maximálne 16 rokov, nedokázala odporučiť.

Nebolo to prvýkrát, čo som po tomto knižnom titule siahla a je dobre, že som tak urobila, keďže som si z jej prvého čítania niekde pred ôsmimi rokmi veľa nepamätala. A možno sa mi práve vtedy celý ten príbeh neskutočne páčil.

Keď už som sa zmienila o príbehu, ten plynul vcelku svižne a jednoducho, avšak štýl písania autorky nebol ničím extrémne nezvyčajným a úžasným - za mňa taký priemer, ktorý sa ale rozhodne dá čítať. Nemôžem ale povedať, že by ma popísané udalosti nejakým spôsobom dokázali prekvapiť, pretože väčšinou nedokázali.

A čo postavy? Nuž, hlavná hrdinka sa mi vôbec nepáčila. Vzhľadom na to, čím všetkým si prešla a čím ďalším si prejde, som očakávala niekoho, kto bol nútený po psychickej stránke dospieť o čosi skôr a podľa toho sa aj adekvátne správať, avšak dočkala som sa, takpovediac, pravého opaku - naivnej, sobeckej a príliš emocionálnej stredoškoláčky, ktorá si myslí, že po prvom rande je do nej muž jej snov zamilovaný až po uši a pripravený odcválať s ňou do západu slnka. Čo sa muža jej snov týka, jeho vyobrazenie a láska k poézii mi veľmi imponovali, avšak romantické spojenie medzi ním a hlavnou hrdinkou som absolútne necítila.

Vedľajšia zápletka, ktorá je v tomto prípade použitá, bola na rozdiel od tej hlavnej romantickej linky veľmi silná a emotívna, a taktiež to jediné, čo sa mi na celom tom príbehu páčilo najviac.

Za seba musím konštatovať, že knižku odporučiť nemôžem. Najmä teda určite nie starším ľuďom, ktorí už majú čo-to v oblasti čítania za sebou a nenadchnú sa len tak niečím.

14.01.2023 1 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Ja sa priznám, že ma seriálový Bridgerton absolútne pohltil. Všetky časti som zhliadla v priebehu asi dvoch dní a v závislosti na tom si zakúpila aj knižku. V angličtine. Týždeň pred oficiálnym vydaním v češtine.

Ľutujem to?

Vôbec nie!

Knižky v angličtine som totiž chcela začať čítať už pár rokov dozadu, no akosi som nenašla odvahu. A teraz môžem sama seba pyšne poklepať po ramene a povedať si, že moje porozumenie anglickému textu nie je až na takej zlej úrovni.

Ale teda o tom tento príspevok nie je.

Od tejto knižky som čakala podobnú milú oddychovku, akou pre mňa bol aj seriál a môžem s radosťou konštatovať, že moje očakávania boli naplnené.

Príbeh je svižný, vtipný, miestami aj vcelku dojemný a dalo by sa povedať, že väčšinu knižných zvratov možno nájsť i v seriálovom spracovaní, no nie vždy v tom istom poradí.

Čo sa týka postáv, knižnú Daphne som si obľúbila o veľký kus viac, než tú seriálovú, keďže bola podľa mňa odvážnejšia, drzejšia. A Simon, ten je tuším neustále jednoducho perfektný. Či už s očami hnedými alebo modrými. Ostatné postavy boli fajn i keď sa o nich čitateľ priveľa nedozvie, keďže hlavnými protagonistami sú práve Simon a Daphne, a taktiež sa niektoré postavy, ktoré v seriáli boli, v knižnej predlohe vôbec nevyskytujú.

I keď túto knižku hodnotím ako priemer, aj tak Vám ju odporúčam a je len na Vás, či sa ju rozhodnete čítať v originále alebo preklade.

14.01.2023 3 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Trošku ľutujem, že som sa vo svojich čerstvých teenagerských rokoch knížkám podobného rázu vyhýbala, pretože mám pocit, že ich teraz nedokážem adekvátne ohodnotiť.

Rovnomenný film sa mi od mala veľmi páčil a aj teraz si ho rada pozriem, a tak, keď som na databáze kníh objavila knižku v elektronickej verzií, rozhodla som sa, že si ju skúsim prečítať.

Ako som už napísala, vzhľadom na môj vek mi to síce pripadalo milučké, avšak aj dosť naivnučké a už som sa akosi nedokázala stotožniť so správaním a myšlienkovými pochodmi hlavnej hrdinky. I keď viem, že v štrnástich rokoch som asi nebola priveľmi odlišná.

Príbeh je to kratučký, takže čítanie veľa času nezaberie a veru to nie je žiaden literárny skvost, ktorý by mal tendenciu posadiť ma na zadok. Vlastne môžem povedať, že je knižný dej s filmom takmer identický.

Myslím si, že pokiaľ ste videli film, knižku čítať nemusíte. Pokiaľ si ju ale chcete prečítať, určite môžete, no veľa od toho neočakávajte. I keď moje dvanásťročné ja by z toho iste bolo nadšené a aj hodnotenie by bolo vyššie.

14.01.2023 2 z 5

Od oltáře do Santiaga aneb na svatební cestu pěšky Od oltáře do Santiaga aneb na svatební cestu pěšky Lukáš Hanuš

Toto je jedna z tých knižiek, ktorú som si kúpila len preto, že ma zaujal jej názov a bola som veľmi zvedavá, či to nebude jeden z tých názvov, ktoré čosi hlásajú, avšak realita je úplne odlišná. S potešením môžem konštatovať, že kniha je naozaj o tom, o čom vypovedá aj samotný názov!

Zo začiatku ma troška vyplašila dĺžka, keďže čítačka mi hlásila číslo veľmi blízko päťstovky. Veľkým plusom však je, že kapitoly sú naozaj kratučké, takže stránky krásne ubiehajú ani človek poriadne nevie ako.

Priznávam, od samého začiatku som sa nenudila a premýšľala, ako to celé nakoniec s touto dvojicou skončí a či do toho Santiaga naozaj dôjdu. A ak dôjdu, tak či nebudú zrelí tak na okamžitý rozvod. Ako to naozaj dopadlo Vám nenapíšem, pretože to by ste potom nemali dôvod si tú knižku kúpiť a sami prečítať.

Kapitoly sú písané ako z pohľadu Jany, tak aj Lukáša, čo mne veľmi vyhovuje. Bavili ma ich myšlienkové pochody, ich konverzácie a to všetko, čo zažili. Taktiež veľmi chválim dodatky z denníkov, ktoré si počas cesty naši pútnici písali. A priložené ilustrácie boli taktiež veľmi výstižné a komické - v dobrom zmysle slova, samozrejme.

Uznávam, že to miestami bolo o tom istom stále dookola, no netreba sa tomu čudovať, keďže je v knižke popisovaný každý jeden deň ich cesty - od začiatku až po koniec. A to sa, hold, niekedy nevyhne jednotvárnosti.

Veľmi som rada, že som na túto knižku narazila, pretože je vyslovene oddychová, no i tak dokáže zaujať svojou nezvyčajnou témou. Takže ja bez strachu odporúčam!

Stíhači Stíhači Ján Spišiak

Ja sa za hokejového fanúšika nepovažujem. Áno, občas si nejaký ten zápas pozriem, no i to viac-menej z donútenia.

Keď som bola oslovená vydavateľstvom, či by som si nechcela túto knižku prečítať, zostala som trošku na vážkach, pretože som si nebola veľmi istá, či som práve ja ten správny adept na hodnotenie hokejového príbehu. Nakoniec ale musím prejaviť svoju spokojnosť z toho, že som súhlasila.

Knižka ma do seba okamžite vtiahla tým, ako jednoducho, avšak pútavo zároveň, je napísaná - žiadne dlhé opisy, žiadna zložitá terminológia. Jednoducho všetko pekne-krásne polopatisticky vysvetlené tak, aby to pochopil každý čitateľ. Či už hokejový fanatik alebo nie.

Postavy boli perfektné svojou rozdielnosťou a tým, ako práve tie ich rozdiely utvorili jeden úžasný celok. Cením veľmi originálne zapojenie ľudí, ktorí na prvý pohľad vyzerajú nedôležito, avšak ich neprítomnosť som si na úplnom konci nedokázala predstaviť. A samozrejme nemôžem nespomenúť tú nenásilnú romantickú linku, ktorá podľa mňa tomu celému príbehu dodala nádych ešte väčšej reálnosti. Skrátka sa to netočilo iba okolo hokeja a takú romantickú dušu, ako som ja, niečo také vždy poteší.

Autorov humor zbožňujem! Nebyť snúbenca, ktorý na mňa hádzal vystrašené pohľady, keď som z ničoho nič vyprskla do hlasného smiechu, ani by som si neuvedomila, koľkokrát som sa naozaj schuti a nahlas zasmiala. A keď som mu dané pasáže čítala nahlas, smial sa tiež.

Takže áno, knižku odporúčam, pretože je perfektná. Akurátne dlhá, vtipná a vhodná pre kohokoľvek - či už hokejového nadšenca alebo len človeka, ktorý síce športu veľmi nerozumie, ale rád si o ňom aspoň čosi prečíta (ja).

P. S. Som rada, že to pani Irenka Guzmíková, za slobodna Flajšerová, prežila!

14.01.2023 5 z 5

Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre Dominika Sakmárová

Humorné výňatky zo života Dominiky, ktorá si jedného dňa zbalila kufre a odišla z východu Slovenska na ešte Ďalekejší východ.

Čo sa poviedkových kníh týka, dobrovoľne som nikdy po žiadnej nesiahla. Najmä teda z toho dôvodu, že mi vadí ich nenadväzovanie a to, ako je teda každá kapitola o voľačomsi inom.

V prípade tejto knižky som ale bola veľmi milo prekvapená, pretože to bolo jednoducho úžasné! Bavila ma každá jedna krátka poviedka a to naozaj nepreháňam. Áno, niektoré boli trošičku slabšie, ale ani pri jednej som si v duchu nepovedala, že je tam úplne zbytočne, že tam byť nemusela.

Štýl, akým sú poviedky písané, je veľmi odľahčený a tak som pri čítaní mala pocit, akoby som sedela v kaviarni s kamarátkou, ktorá mi veľmi farbisto, s dávkou humoru ale aj nadhľadu, popisuje svoje zážitky.

Čo viac dodať? Snáď iba toľko, že knižku vrelo odporúčam! Či už milovníkom vtipných poviedok, podporovateľom slovenskej literárnej tvorby, cestovateľom alebo aj len tým, ktorí sa radi dozvedia niečo nové, a častokrát aj trošku zvláštne, z iného kúta našej Zeme.

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Mladá sprievodkyňa, niekoľko manželských párov, dve študentky, dvaja homosexuály, poslanec, spisovateľ, Ukrajinec žijúci v Prahe a tridsiatnička s rodičmi - to sú hlavné postavy príbehu v úlohách turistov niekde v Taliansku, kde sa ich osudy tragikomicky poprepletajú.

V tomto prípade skôr zostanem verná filmovému spracovaniu, avšak nie som sklamaná, že som sa pustila aj do literárnej predlohy.

Na začiatok musím povedať, že sa nesmiete nechať odradiť hrúbkou, ktorá aj mňa, priznám sa, zo začiatku vcelku kvalitne vystrašila a už som si v hlave predstavovala, že mi to bude trvať neskutočne dlhú dobu, než ju prečítam a ak ma to nebude baviť, tak snáď ešte dlhšie. Avšak môj strach bol úplne neopodstatnený, pretože každá kapitola má v priemere tak 3 strany. Keď je náhodou dlhšia, tak maximálne 5 a tak sa môže veľmi ľahko stať, že čítate hodinu a ste už niekde pred polovicou. Niečo podobné sa totiž stalo mne.

Postavy sa viac-menej zhodovali s tými, čo poznáme z filmového spracovania. Samozrejme, isté zmeny tu sú, ale ukážte mi jednu jedinú knižku, ktorá sa zhoduje s filmovým spracovaním úplne vo všetkom. Každopádne, veľmi sa mi páči rozdielny pohľad viacerých ľudí na určitý moment, ich myšlienkové pochody a ich špecifické charakteristiky, takže napríklad presne viete, čo si ten či onen v určitom momente myslí, aké sú jeho pocity, reakcie. ALE musím povedať, že kapitoly z pohľadu Jolany mi přišli o čosi lepšie, než tie z pohľadu Maxa, ktorému prakticky nešlo o nič iné, iba napísať svoju knihu a vo voľnom čase zbaliť sprievodkyňu aj napriek tomu, aký názor na ňu má. A teda väčšina pánskych postáv ma iritovala práve preto, že bez ohľadu na vek či vzťahové väzby, sa snažili každej jednej dostať pod sukňu a čítať o tom v takmer každej kapitole je už trošku únavné.

Povedala by som ale, že je to presne taká tá knižka čo neurazí, no ale nenadchne a možno po nej siahnuť, keď chce človek na chvíľku vypnúť a možno sa aj sem-tam trošku zasmiať (čo mne sa zopárkrát veru podarilo). Takže ak chcete, prečítať si ju určite môžete ale nie je to žiadne dychberúce veľdielo.

07.01.2023 3 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Feyre sa pod pretvárkou vracia späť na Jarný dvor, aby sa pomstila Tamlinovi a zničila jeho dvor i jeho samého zvnútra a nečakane, a taktiež zistila informácie o vojskách kráľa Hybernu, ktorý plánuje napadnúť Prythian i svet ľudí a zmocniť sa ich. A tak Feyre musí svoju pretvárku hrať dobre, pretože jedna jej chyba môže zničiť celý svet.

Síce z tejto časti nie som nadšená tak veľmi, ako z časti druhej, ale aj tak som nadšená!

Popravde, neviem ako mám obšírnejšie napísať názor aj na tento diel, pretože je veľmi pravdepodobné, že sa budem opakovať a napíšem prakticky to isté, čo som napísala k predchádzajúcemu dielu.

Tento diel, rovnako ako ten predtým, je veľmi ale veľmi bohatý na rôzne zvraty, ktoré väčšinou jednoducho nečakáte a tak Vás vcelku zaskočia. A pokiaľ ste ako ja, budete musieť väčšinu z nich predýchať krátkou prechádzkou po byte a opakovaním si mantry: "Ukľudni sa, je to len kniha".

Postavy opäť a stále jednoducho zbožňujem! Sú vykreslené takým úžasným spôsobom, že som ich Maasovej zhltla aj s navyjákom a nemala o nich absolútne žiadne pochybnosti. A veľmi som si obľúbila, oproti prvým dvom knihám, aj Elain s Nestou, ktorým je konečne venovaný trošku väčší priestor a tak sa o nich možno dozvedieť aj čosi viac, čo teda oceňujem.

Nemôžem samozrejme nespomenúť všadeprítomnú brutalitu, ktorá nechýba ani v tejto časti a tak tí, čo zbožňujú popisy lietajúcich končatín a veľkého množstva preliatej krvi, si tiež prídu na svoje. Mne osobne miestami bolo až zle, keď som si poniektoré scény predstavila pomocou mojej bujnej fantázie.

Nemám čo viac povedať. Jednoducho si to prečítajte a pochopíte!

Návrat slov Návrat slov Goce Smilevski

Tragický milostný príbeh Abelarda a Heloise - učiteľa a žiačky, milencov, rodičov strateného syna, kastráta a abatyše je jedným z najznámejších a najdramatickejších príbehov všetkých čias. V tomto podaní plné dialógov a filozofických úvah o živote, slobode, láske, hriechu, ...

Asi jednoducho nedokážem oceniť genialitu autora, ale knižka ma absolútne nebavila. Ale aj napriek tomu má jedno veľké plus v tom, že je o ľuďoch, ktorí v minulosti reálne žili a ja v poslednej dobe celkom prichádzam na chuť knihám podľa skutočných udalostí.

Na začiatku mi prišla úžasná, čo sa štruktúry viet týka, pretože mali takú tú akurátnu hĺbku, ktorú pri knihe s takouto tématikou človek pravdepodobne očakáva. Avšak potom, čo som zistila, že sa v niektorých kapitolách opakuje to, čo už som čítala v kapitolách predtým, nejako ma to omrzelo a môj počiatočný úžas sa vytratil. A to vcelku veľmi rýchlo.

Samozrejme, vedela som do čoho idem. Teda, myslela som si, že viem do čoho idem. Popredu som si prečítala nejaké recenzie a teda počítala som s ĽAHKOU filozofiou a sem-tam niečím málo z teológie. Avšak skutočnosť bola, za mňa, niekde úplne inde. Najmä čo sa tej teológie týka, pretože tej tam bolo veru požehnane, čo mne, ako nie úplne zainteresovanému človeku prišlo miestami až dosť prehnané. Na druhú stranu ale chápem, že je dej zasadený do doby, kedy bola vo svete filozofia a náboženstvo veľmi rozšírené, lenže to zrejme nie je nič pre mňa.

Ale som zaskočená, že sa mi podarilo tak presne odhadnúť koniec. Naozaj, už niekde v polke knihy som vedela, ako sa to skončí. A to mne sa veru nestáva ani pri knižkách celých kompletne vymyslených.

Neviem, možno na túto knihu ešte nie som zrelá a možno, keď si ju prečítam niekedy o pár rokov, tak môj názor na ňu bude úplne iný a budem ju milovať. Ale dnes, žiaľ, za mňa nie.

07.01.2023 1 z 5

Každé srdce je bránou Každé srdce je bránou Seanan McGuire

Z času na čas sa stane, že nejaké dieťa jednoducho zmizne - záhadným otvorom v zadnej časti skrine, pádom do zajačej nory či studne - a ocitne sa v inom svete z ktorého, pokiaľ nespĺňa určité podmienky, môže byť vykázané naspäť do sveta z ktorého predtým zmizlo. To isté sa stalo aj Nancy, ktorá vďaka tomuto "zmiznutiu" prešla zmenou, ktorú jej rodičia považovali za bláznovstvo a tak ju poslali do špeciálnej internátnej školy slečny Westovej, kde sa nachádza viacero takýchto detí. Detí, ktoré kedysi zmizli do určitého sveta, vrátili sa ale snažia sa opäť zmiznúť. Avšak príchod Nancy znamená pre všetky takéto deti určité nebezpečenstvo, ktoré na nich číha.

Už chápem, prečo všetci po prečítaní tejto knihy tvrdili, že je tak divná, až je skvelá.

Po prečítaní prvej kapitoly som z toho mala veľmi zvláštny pocit a necítila som sa úplne komfortne, pretože mi prišlo, že naozaj čítam o duševne chorých jedincoch a musela som skontrolovať, že sa naozaj jedná o fantasy. No aj po tomto uistení moje zvláštne pocity pretrvávali a aj som sa chvíľku bála, že tú knihu nebudem schopná dočítať. A to nie je ani nejako extrémne hrubá. Len som pociťovala pocity, ktoré mám problém vyjadriť slovami. Také zvláštne boli.

Zlom však nastal niekde okolo tretej-štvrtej kapitoly, kedy sa tam proste udial taký zvrat, že môj mozog to jednoducho nepobral a musela som sa ísť na chvíľku prejsť po byte, aby som vstrebala to, čo som vlastne prečítala a trošku to predýchala. A tie ďalšie kapitoly som vyslovene zhltla, ako som sa snažila zistiť, čo sa bude diať ďalej a ako to nakoniec celé skončí. Popravde, nechcelo sa mi od tej knihy ani vstávať, aby som si skočila napríklad pre vodu, pretože ma to úplne pohltilo.

Má chudinka Jane Má chudinka Jane Cynthia Hand

(SPOILER) Čo by sa stalo, keby Jana Eyrová bola reálna postava so schopnosťou vidieť duchov? A čo, keby bola priateľkou samotnej Charlotte Brontëovej? A čo, keby pán Rochester bol vlastne iba muž posadnutý zlým duchom? A čo, keby ten svetoznámy román bol napísaný podľa skutočných, "trošku" upravených udalostí?

Na túto časť série som sa tešila asi viac ako na tú prvú, pretože ja veľmi zbožňujem pôvodný román (čo už som určite niekedy v minulosti na seba určite prezradila) a bola som veľmi zvedavá, akým smerom sa dej tejto knižky uberie. A poviem Vám, nie som sklamaná.

Tak ako aj v prvej knihe, aj tu sledujeme hlavnú dejovú linku z pohľadu troch postáv - Jany Eyrovej (klasická ako v pôvodnom románe, akurát máličko "vytunená" - dokáže vidieť duchov, rozprávať sa s nimi, rozkazovať im), Charlotte Brontëovej (čo je samotná autorka, ktorá počas celej knihy zbiera námety na pôvodný román a starostlivo si ich zapisuje) a Alexandra Blackwooda (agenta Spoločnosti pre lovenie problémových duchov, ktorý chce Janu zlákať do tejto spoločnosti, ale neočakávane sa zamiluje do slečny Brönteovej). Za mňa sa toto delenie kapitol do tejto série jednoducho hodí, pridáva jej na čtivosti a drží čitateľa v takom tom príjemnom očakávaní toho, čo sa bude diať ďalej.

Samozrejme, dej je takmer identický s pôvodným románom (prekvapivo), akurát teda začína až niekde v období, kedy Jana už nebola žiačkou ale učiteľkou v Lovoodskej škole a celé je to doplnené o postavu autorky a Alexandra.

Veľmi sa mi páči celkový spôsob spracovania tejto knihy. Je to vtipné, číta sa to veľmi dobre a možno, pokiaľ ste nečítali originálnu Janu Eyrovú, Vás to jednoducho prinúti prečítať si ju.

Za mňa je táto séria zatiaľ jedno veľké dobré a teším sa na ďalšie časti do ktorých určite zainvestujem a kúpim si ich v papierovej podobe.

A Vy, ak stále ešte váhate ale už ste videli recenziu na prvú knihu, znovu Vám tieto dve knihy môžem iba odporučiť. Viac nenapíšem, pretože by som Vám to mohla vyspojlerovať viac, ako by som chcela.

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

(SPOILER) Jane Greyová žije svoj obyčajný život do momentu, kým sa nemusí vydať za lorda Gifforda, ktorý má takú menšiu vadu a kým sa nedozvie, že kráľ Eduard zomrel a ako svojho následníka určil práve ju. Musí teda zasadnúť na jeho miesto, avšak iba na celých deväť dní, kým si nezačne korunu nárokovať sestra údajne zosnulého kráľa, ktorá chce zároveň popraviť Jane. Tej sa ale podarí utiecť spolu s jej manželom, objavujú živého kráľa Eduarda a zahajujú boj o opätovné získanie kráľovskej koruny.

Na túto knižku som sa už od Vianoc veľmi tešila, avšak som rada, že som s ňou počkala až doteraz, pretože mi veľmi dvíhala náladu v tomto období "domáceho väzenia".

Dej je písaný veľmi nápadito, je plný neskutočných fantasy prvkov, ktoré ale mňa osobne bavili. Bolo to jednoducho niečo iné, niečo nové - hlavne teda tento mix historických udalostí a fantasy. Nemám totiž pocit, že by som niekedy v minulosti čítala niečo podobného rázu.

Neviem koľkokrát som sa pri tejto knižke schuti a nahlas zasmiala ale viem, že som sa naozaj schuti a nahlas zasmiala. Najmä na sarkastických poznámkach postáv i samotných autoriek, ktoré sú v texte knihy zahrnuté.

A čo sa skladieb kapitol týka, bavilo ma, že sú písané z pohľadu troch osôb - Eduarda, Jany a Gifforda, ale stále sledujeme iba jeden dej a konkrétnych pár kľúčových udalostí. Že aj tie tri postavy, vďaka ktorým sledujeme dianie, sú prepletené tak, že nie sú dôležité žiadne zbytočné opisy a udalosti navyše (dúfam, že mi rozumiete).

Na záver chcem len podotknúť, že pokiaľ si túto knižku chcete prečítať, tak s kľudným svedomím Vám ju odporúčam. Či už Vám, ktorí máte radi oddychovú literatúru alebo aj Vám, koho zaujímajú dejiny Anglicka, ale v trošku (viac) odľahčenej forme.

P. S. Má to šťastný koniec.

P. P. S. Jane je knihomolka!