knidopel knidopel komentáře u knih

Tokijský ghúl 1 Tokijský ghúl 1 Sui Išida (p)

Tato manga mě velmi překvapila. Zajímavý, neotřelý příběh, sympatický hlavní hrdina, stále se něco dělo. Celkem mě to nalákalo na další díly.

25.11.2023 5 z 5

Gender Queer: Autobiografie Gender Queer: Autobiografie Maia Kobabe

Pokud se chcete o tomto tématu dozvědět více, či sami procházíte něčím podobným, myslím si, že vám tato kniha je schopná hodně dát. Jde o autobiografii, takže sám/sama autor/ka moc dobře ví, o čem mluví. V knize najdeme, čím vším si musí někdy člověk projít, aby našel sám sebe. Jde o celkem intimní a otevřenou zpověď zabalenou do krásných ilustrací, které poskytují přístupnou formu pro každého.

05.11.2023 4 z 5

Recept na lásku Recept na lásku Jarrett Melendez

Velmi milý komiks. Ideální podzimní čtení. Bylo to roztomilé, bylo to vtipné, bylo to i s nějakým tím menším dramatem. A ty ilustrace? Velká paráda! Užila jsem si to a bonusové recepty si budu muset někdy vyzkoušet.

Oceňuji, že se v komiksu objevila problematika s rodiči, kteří ač to myslí dobře, někdy zkrátka na své děti kladou přehnané nároky nebo si přes ně snaží splnit vlastní sny a vyvíjejí na ně tlak.

11.10.2023 5 z 5

Štvanice Štvanice Mirka Andolfo

K druhému dílu jsem se dostala s trochu větším časovým odestupem od jedničky, takže jsem měla ze začátku problém si vybavit děj prvního dílu a lehce jsem se ztrácela. Ovšem postupně jsem se rozpomněla a začalo mě to docela bavit.

Oceňuji zejména krásné ilustrace. Jsem zvědavá, jak to celé dopadne, takže se vrhám na další díl.

14.08.2023 3 z 5

Ocelový alchymista 2 Ocelový alchymista 2 Hiromu Arakawa (p)

Místy to bylo drsné, ovšem stále zajímavé a čtivé s mnoha nečekanými zvraty. Musím přiznat, že mě to bavilo více než první díl a děj pěkně plynul. Objevily se nové kladné i záporné postavy.

13.08.2023 4 z 5

Stříbrné město Stříbrné město Radek Sterakdary Starý (p)

Do knihy jsem se pustila na popud přítele, který byl z knížky nadšený. Přečetl knížku za 2 dny a to není bůhví jaký čtenář. Musím ocenit originální nápad s bohy i systém magie, který se v knize objevuje. Nejsympatičtější postavou byl pro mě určitě Harari, který byl pro mě o dost zajímavější než hlavní hrdinka. Některé věci v knize byly pro mě trošku nepochopitelné a možná i překombinované, nejspíš proto jsem knížku četla na můj vkus celkem dlouho a místy jsem měla problém se pořádně začíst. Nejspíše však jde o věc vkusu. A tak zatímco si můj přítel ihned dokoupil zbylé dva díly, já se do nich nejspíše už nepustím. Ovšem jsem připravená si od něj pak poslechnout, jak to všechno dopadlo.

10.08.2023 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Pýchu a předsudek jsem si poslechla jako audioknihu (rozhlasovou dramatizaci) a myslím, že to byla dobrá volba, protože bych u klasické knihy nejspíše nevydržela. Knihu jsem zvolila do výzvy a je to opravdu mimo můj šálek kávy. Ovšem ve výsledku jsem ráda, že jsem se do ní pustila, jelikož jde opravdu o klasiku, které jsem se dlouho vyhýbala. Kniha je napsaná stylem, že některé postavy budete jednoduše nenávidět a jiné si velmi rychle zamilujete. Musím však říct, že jsem se v tom velkém množství rodin a postav trochu ztrácela. Pokud tohle není váš oblíbený žánr a nemůžete se knihou prokousat, doporučuji audioverzi s dramatizací. Velmi to usnadní orientaci v postavách (díky odlišným hlasům) a taky lépe udržíte pozornost v příběhu.

03.08.2023 3 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Třetí díl jsem dočetla před několika měsíci a stále jsem se nedokopala k tomu, abych pokračovala dalším dílem. Příběh Celeany se mi líbil (i když byly některé věci celkem předvídatelné), u čeho jsem se však zasekávala, byl příběh Manon. Ta postava mě zkrátka opravdu nebavila. Celkově jsem měla problémy se pořádně začíst, takže jsem se knihou prokousávala docela dlouho a když už jsem se začetla, přišlo pár nudných kapitol z pohledů (pro mě) né až tak oblíbených postav a byla jsem na tom zase stejně. Diskutovala jsem o sérii s dalšími lidmi a bylo mi poraděno, že mám zkusit přeskakovat kapitoly a dočíst si vždy větší část z pohledu jedné postavy a pak se vrátit k těm neoblíbeným postavám a dočíst zbytek. Asi to zkusím a uvidím, zda to trochu pomůže.

29.07.2023 2 z 5

Prašina: Podivné procházky 3 Prašina: Podivné procházky 3 Vojtěch Matocha

Skvělá grafická stránka, příběh za mě trochu slabší. Ačkoliv se od tří tenkých sešitů toho nedá očekávat příliš mnoho, tak přece jen mě zaujal Křídový panáček o něco více. Každopádně špatné to nebylo a jsem zvědavá, co z "Prašiny" vyjde v budoucnu.

Prašina: Podivné procházky 1 Prašina: Podivné procházky 1 Vojtěch Matocha

Prašinu miluji, proto jsem si nenechala ujít ani tuto sérii sešitů. V prvé řadě oceňuji grafickou stránku, ilustrace jsou opět skvělé. Návrat do Prašiny se mi sice líbil, ale ocenila bych trochu více děje, v prvním díle se toho opravdu moc nestalo. Škoda.

Temná kněžka Temná kněžka Margaret Rogerson

Knihu jsem si přečetla na základě doporučení a nebyla jsem zklamaná. Možná jsem čekala, že přízrak bude možná ještě více sarkastický a vtipný (vtipu obecně v knize moc nebylo), ale to je vlastně detail. Děj mi chvílemi také přišel trochu zdlouhavý a ocenila bych trochu více akce. Velmi však oceňuji originální nápad, prostředí klášterů a jeptišek, promyšlený systém duchů/přízraků (a rozdělení do tříd podle způsobu úmrtí - užitečná byla tabulka na konci knihy) a magie s nimi spojená. Hlavní hrdinka mi chvílemi připomínala Wednesday z Addamsovy rodiny. Líbilo se mi, jak byla introvertní a zkrátka jiná.

28.07.2023 4 z 5

Démon z lesů Démon z lesů Leigh Bardugo

Skvělé doplnění k předešlým knihám ze světa Grishaverse. Velice zajímavý příběh z pohledu Temnyje, který odhaluje jeho minulost a objasňuje, proč a jak se stal tím, kým je. Knížka je krásně zpracovaná a má moc pěkné ilustrace. Doporučuji jak čtenářům knih, tak i těm, které baví seriálové zpracování.

28.07.2023 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Na tuto sérii jsem se chystala pěkně dlouho. Všude jsem slyšela chválu, ale musím říct, že jsem knížku četla celkem dlouho a měla jsem chvílemi problém se začíst. Děj je skvělý a příběhy některých postav mě opravdu bavily. Problém jsem však měla se stylem, jak byla kniha napsaná. Něco mi na tom prostě vadilo. Obecně nemám příliš v lásce knížky, ve kterých se neustále střídají vyprávění z pohledů různých postav a zde bylo střídání dost časté a vadilo mi neustále přeskakovat z postavy na postavu, obzvlášť, když mě některé postavy tolik nezaujaly. Pak se stávalo, že když skončila kapitola z pohledu mé oblíbené postavy a měla začít kapitola z pohledu (pro mě) ne až tak zajímavé postavy, knihu jsem raději odložila. Problém jsme pak viděla také v tom, že se na můj vkus děj až moc táhl a chvílemi jsem se prostě nudila a čekala, kdy se začne konečně zase něco dít. Pořád však neztrácím naději a plánuji se vrhnout na další díly. Přece jen... Skleněný trůn by měla být něco jako YA klasika, nebo ne?

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Další díl z mé oblíbené série Strašidelných domů opět nezklamal. Kniha měla napětí, atmosféru, hrdinku se zajímavou minulostí, pocházející ze spiritistického prostředí a opět uspokojivý konec. Musím přiznat, že chvílemi mi tedy Mara opravdu už lezla na nervy (díky neustálému popírání čehokoliv zvláštního), ale ve výsledku se dalo její chování vlastně pochopit. Těším se na další díly.

27.07.2023 4 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Strašně jsem se bála, že budu z konce této našlápnuté série zklamaná. Chvílemi to tak i vypadalo, ale nakonec vše dopadlo tak, jak mělo a příběh se krásně uzavřel. Jsem ráda, že jsem Krutého prince neodložila (když jsem měla problém se začíst) a do série se pustila.

22.02.2024 5 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Tuto sérii jsem měla již dlouho na seznamu k přečtení a jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala. Celkově mě první díl bavil, ale musím říct, že jsem ze začátku měla problém se začíst a několikrát knihu odložila a raději četla něco jiného. Nakonec jsem se začetla a nejspíš si přečtu i další díly, ale čekala jsem popravdě větší "wow efekt". Nejspíše jsem se tak úplně nesžila s hlavní postavou Jude, která mi nepřišla moc sympatická. Doufám, že další díly se rozjedou trochu více.

06.02.2024

Zázrak jménem hořčík Zázrak jménem hořčík Carolyn Dean

Kniha mi rozhodně poskytla základní pohled na problematiku nedostatku hořčíku a jeho možné důsledky a vliv na téměř všechny procesy v těle. Kniha je už však trochu staršího data, takže si nejsem jistá, jestli jsou všechny informace a studie aktuální. Chvílemi jsem měla pocit, že autorka některé informace neustále opakuje a chce pomocí knihy udělat také marketing "svým" preparátům. Ať tak či onak, člověk si díky knize uvědomí a dozví spoustu věcí a může se více zaměřit na své zdraví.

06.02.2024 4 z 5

Zápisník smrti 1 Zápisník smrti 1 Tsugumi Ohba

Nápaditý příběh, který od začátku zaujme. Hezká kresba a zajímavé postavy. Rozhodně se pustím i do dalších dílů.

13.10.2023 5 z 5

Ocelový alchymista 7 Ocelový alchymista 7 Hiromi Arakawa

V tomto dílu se setkáváme s novými zápornými postavami a je zde opravdu hodně akce. Jsem zvědavá na další díl.

19.09.2023 5 z 5

Ocelový alchymista 6 Ocelový alchymista 6 Hiromu Arakawa (p)

Další podrobnosti z minulosti hlavních postav. Osobně mě tyto flashbacky prostě baví a jsem ráda, že tomu věnují v knihách dost prostoru, jelikož je to důležité pro celkový příběh. A postava učitelky je taky skvělá!

19.09.2023 5 z 5