Klímuška Klímuška komentáře u knih

Diamantové oko Diamantové oko Kate Quinn

V roce 1937 žije v zasněženém Kyjevě zakřiknutá a literaturu milující studentka historie Mila Pavličenková se svým synem Slávkem. Syn se jí narodil už v patnácti letech, vdala se, ale manžel je brzy opustil. Mila pracuje v továrně, studuje a učí se střílet ve střeleckém kroužku, aby mohla zastoupit i roli otce. Střílet se naučí moc dobře a po vypuknutí války narukuje hned do armády. Tam bojuje beze zbraně, tu získá až po padlém spolubojovníkovi. Díky svému veliteli dostane možnost střílet. A to také Mila dělá. Má svou četu, je několikrát raněna. Postupně si získává respekt svých druhů. Domů posílá synovi různé listy a rostliny, aby se je mohl učit.
V roce 1942, když nikdo z její čety nezbyl, vyráží jako propagátorka do USA a žádá prezidenta Roosvelta o pomoc pro svůj lid. Spřátelí se s jeho ženou Eleonor a pokusí se získat americký lid, který nevěří, že ta malá šestadvacetiletá holka sejmula 309 nepřátel jako odstřelovačka.

Táák, kniha psaná ich-formou se opírá o skutečnou Ljudmilu Pajvličenkovou, která bojovala v Oděse a v Sevastopolu. Akce z bojů jsou napínavé a plné adrenalinu. Ty mě bavily nejvíc. Dokonalost. V knize nechybí ani romantická linka, díky bohu za to. Ta byla zcela uvěřitelná a vzala mě za srdce.
Cestu do Ameriky autorka ozvláštnila střelcem, který plánoval atentát na prezidenta a chtěl to hodit právě na Milu. Tohle byl autorčin dobrý tah. Domyslela si i postavu jejího manžela a připravila mu zasloužený konec.
Moc se mi líbily i poznámky Mily na začátku kapitol. Oficiální a neoficiální verze.
Zkrátka tahle odvážná žena mě dostala odvahou, vytrvalostí
a skromností. Paní smrt brala životy, protože nepřátelé brali životy těm, které měla ráda.
Na konci moje srdce plesalo nad starými fotografiemi.

25.08.2023 5 z 5

Špionka v knihovně Špionka v knihovně Madeline Martin

Ava vždy milovala vůni starých knih. Nikdy si nemyslela, že opustí svou vysněnou práci v Knihovně Kongresu. Jenže za války je vše jinak. Americká armáda jí dá nabídku a ona se ocitá
v neutrálním Portugalsku s novým úkolem. Vydávat se v Lisabonu za knihovnici a v utajení pracovat jako špionka.

Mezitím v okupované Francii se
žena pod přezdívkou Elaine stává po zatčení manžela součástí odboje. Pracuje v tiskařské dílně kde se jednoho dne objeví mladá Židovka Sarah se synkem Noahem. Elaine se rozhodne jim pomoct a do novin zakóduje tajně zprávu. Doufá, že ji někdo dokáže objevit a rozluštit. A právě Avě se to podaří.

V knize psané er-formou se střídají pohledy Elaine a Avy. Já hltala hlavně pohled Elaine. Odboj ve Francii mě hodně zajímá a autorka dokázala zachytit každodenní strach členů odboje a trápení hladem. To kručelo
v břiše i mě. Oblíbila jsem si i další členky odboje, hlavně Nikole a její odvaha.
Pohled Avy z neutrálního Portugalska byl pro mě novinkou. Ač tam lidé netrpěli hlady svět plný zoufalých židovských uprchlíků musel vzít za srdce.
Pro mě to byl další zajímavý příběh
z války se sympatickými hrdinkami.

24.08.2023 5 z 5

Magdino znamení Magdino znamení Chrystyna Lucyk-Berger

Když se ve Voštinách objeví nacističtí vojáci Magdina rodina zůstane bez střechy nad hlavou a její dva bratry si odvezou. Ubohá rodina míří k příbuzným do Lidic. Magda se vydává do služby do Litoměřic. Ve vile Liška najde útočiště u židovské rodiny Tauberových, kde pracuje jako chůva malé Elišky. Když paní Tauberová porodí synka Samuela, stahují se nad vilou mračna. Rodina končí v Terezíně a podaří se jen ukrýt Samuela.
Do vily se stěhuje německý důstojník König, který je odhodlaný lovit příslušníky odboje v okolí. Jelikož Magda odboji pomáhá, je jasné, že v Lišce není bezpečno.

Kniha psaná er-formou je rozdělena na čtyři časové části od roku 1938 až
1945. Autorka, ač není z Čech, se knihy bravurně zhostila. Vydala se dokonce do našich končin a navštívila místa, o kterých píše. Lidice ji hluboce zasáhly, a proto je zmínila i v knize.
Hlavní i vedlejší postavy jsou skvěle vykresleny a události čtenáře zasáhnou. Čtete bez dechu a spolu
s Magdou prožíváte emoce.
Pokud máte rádi tento žánr sáhněte po něm. Tohle je sice fiktivní příběh, ale klidně se mohl stát.

10.07.2023 5 z 5

Když se mnou půjdeš tajgou Když se mnou půjdeš tajgou Helena Drdlová

Píše se rok 1918 a v Rusku zuří občanská válka. Alexej utíká z Petrohradu a útočiště najde ve vesnici Listvjanka na březích Bajkalu. Tady potkává divoženku Ajgyr a pomůže jí ze zajetí. Situace se začne vyostřovat
a Alexej musí utéct. Na cestě potká Ajgyr, která má k němu dluh, protože ji zachránil. Vydávají se společně tajgou. Alexej se chce přidat k boji za svobodu a Ajgyr se stále víc vzdaluje od návratu ke svým sestrám. Jejich společný čas oba mění.

Kniha napsaná er-formou obsahuje jedenáct delších kapitol a epilog.
Autorčin styl psaní je čtivý a zasadit děj do období občanské války je originální. Líbily se mi hlavně popisy přírody, úplně jsem se v lesích viděla.
Postava Ajgyr vnáší do knihy fantasy prvky. Jako divoženka umí i zvláštní věci a dozvíme se něco i z jejího světa.
Alexej je mladík s horkou krví co prahne po lepším světě. Svojí hloupou chybou se stává psancem. Postupně jsem k němu hledala cestu, tak jako Ajgyr.
Co mi vadilo, byla spousta jmen, i když hned na začátku jsou všechna vypsaná.
Za knihu, poskytnutou k recenzi,moc děkuji @moba knihy.

29.06.2023 4 z 5

Vina a trest Vina a trest Veronika Martinková

Ve zchátralé textilce je nalezena mrtvá dívka. David Winkler se ujímá případu. Vše vypadá jako nehoda, a tak to má David i uzavřít. Jenže Davidovi se to moc nezdá. Když přijede sám k textilce, napadne ho neznámý útočník nožem a jen o fous unikne hrobníkovi
z lopaty. Od Hany se dozví, že před dvěma lety se stal podobný případ vraždy mladé dívky a brzy vyjde najevo, že smrt v textilce nebyla náhoda. A brzy dojde k další vraždě. David musí rychle odhalit vraha. Do toho mu šlape na paty inspekce kvůli Josefu Havelkovi a strach o své blízké. Taky se kolem něj motá atraktivní novinářka Dorota a pronásleduje ho chuť na alkohol.
Na jednoho poldu trochu moc, kdoví jestli jeho noční můra vůbec skončí.

Kniha je třetím případem Hany a Davida psaná z pohledu obou hrdinů v ich-formě. Já osobně doporučuji číst knihy od začátku. Pochopíte tak více souvislosti. V knize se setkáváme s dalšími známými postavami a konečně Pursa není na ránu.
Zkrátka tohle je další skvělá detektivka.
Autorka nenechá čtenáře vydechnout, strany rychle ubíhají a neustále se něco děje. David...bože, ten chlap je děsnej, ale jako polda skvělej. Ten je prostě osobnost, i když někdy na zabití. Konec zůstává otevřený, takže už vím, že je David v pěkném maléru
a těším se na pokračování, jak z toho chlapec vybruslí.
A musím pochválit obálku, hned mě zaujala.
Milovníkům detektivek vřele doporučuji

Jeho a její Jeho a její Alice Feeney

Anna získala vysněnou práci jako hlasatelka hlavních televizních zpráv. Jenže teď se vrací její kolegyně z mateřské a ona se musí vrátit zpět na reportáže. V jejím rodném městečku se právě stala vražda a tuhle příležitost si Anna nenechá ujít. Na místě zjistí, že vyšetřování vede její exmanžel Jack Harper
a obětí vraždy se stala její kamarádka
z dětství. Další vraždy na sebe nenechají čekat. Do toho má Anna starost o matku a probouzí se vzpomínky na partu holek, co k nim kdysi tolik chtěla patřit. Setkání
s Jackem rozjitřuje rány nad obrovskou ztrátou. Tady asi už Anně alkohol nepomůže, všichni jsou podezřelí a její život je v ohrožení.

Kniha napsaná z pohledu Anny a Jacka (ona a on) je v ich-formě. Do toho tady máme i pohledy vraha. Autorka si se čtenářem pohrává. Já snad podezřívala skoro všechny. A nakonec...vraha jsem vůbec neodhalila, takže jsem se nechala vodit za nos, a pak koukala s otevřenou pusou.
Postava Anny mi vůbec nepřišla zprvu sympatická. Svůj život utápí v alkoholu
a práce je pro ní priorita. Pak jsem zjistila proč tomu tak je a bylo mi jí líto.
Jack se motá v začarovaném kruhu života a postava jeho kolegyně Priyi
příběh okoření.
Anniny vzpomínky na dospívání jsou brutální. Já tohle snad nikdy nepochopím. Kde se tohle v rozkvétajícím mládí bere.
Tohle je jízda a super thriller. Já ho dala za dva dny.

Písnička pro Klaudii Písnička pro Klaudii Petra Langová

Klaudii je čerstvých osmnáct a má život jako v pohádce. Bydlí v krásném domě, má skvělého kluka Davida a nejlepší kámošku Simonu. Ve vesnici Jedlovice jsou honorace.
Její nový soused Vítek to přesně takhle vidí. Jemu se právě zhroutil svět. Po smrti strýce musí opustit s rodiči vše, na čem mu dosud záleželo. Starost o babičku a dva koně mu nedovolí pomýšlet na lásku. Jenže pak pozná Klaudii, co o něj nejeví zájem.
Jejich cesty se spojí na jezdeckém táboře, kam strašně moc chtěl Tobiáš, bráška Klaudie. A tady si Klau uvědomí, jaký byl její život před tím. A vlastně, on ten Vítek je fajn kluk. Jenže chodí
s dredatou kozou.

Krásné letní čtení je psáno z pohledu Klaudie a Vítka v ich-formě. Kniha zaujme mladší ročníky, ale potěší i starší a zavzpomínají na své letní lásky.
Postavy obou hlavních hrdinů jsou sympatické. Klau se pomalu vyvíjí
v dospělou ženu a poznává co je
v životě hlavní. Něco získá, ale i ztratí.
Tak to v životě je.
Takže se na chvilku posaďte k táboráku, zalehněte do stanu
a nechce se unášet táborovými písněmi.

Klub monster Klub monster Jennifer McMahon

V roce 1978 žije malá Violet s bráškou Erikem po smrti rodičů se svojí babičkou Helen, nedaleko psychiatrického sanatoria Domov na kopci. Jejich babička stála u jeho zrodu a nyní je tady ředitelkou. Violet si s Erikem založí Klub monster. Zabývají se zkoumáním monster a jak je přemoci. Hlavně Frankenstein Violet fascinuje. Jednoho dne babička přivádí tichou Iris. Časem se Violet podaří ji rozmluvit, vezmou ji do klubu a přes zákaz babičky pátrají, kdo vlastně Iris je. Na nic si totiž nepamatuje. Jenomže pátrání v sanatoriu odhalí naprosto šokující věci.

Roku 2019 se vydává Lizzy Shelleyová, lovkyně monster, po stopách ztracené dívky Lauren. Bohužel to není první ztracená dívka a odnesla si ji prý Rachotivá Jane. Jenže Lizzy tuší, že za tím stojí někdo jiný, a tak se vrací do míst, kam už nikdy nechtěla vstoupit.

Kniha napsána er-formou se střídá
z pohledu Violet a Lizzy, ve dvouch časových linkách. Je ozvláštněna kapitolami nejen z Knihy monster a nechybí ani pohled monstra.
Autorka, co si budeme povídat, kdo ji zná, ví. Vtáhne vás do děje a už nepustí. Opět dokonalost. Temná, pochmurná atmosféra vše umocňuje. Rozuzlení je naprosto nečekané a musím říct, že zanechalo hodně myšlenek. Však je pravdou, že monstra žijí mezi námi, aniž by jsme to poznali.
Vůbec se nemusíte bát označení duchařský horor. Děsit vás budou hlavně myšlenky.

Habibi Habibi Baja Dolce

Cassie Astonová má možnost napsat soutěžní rukopis a konečně prorazit jako autorka. V nakladatelství se setkává s potetovaným a protivným Harry Theodorem Lintonem. Ten chce osnovu rukopisu přinést večer do nočního klubu LocalX. Cassie se do klubu vydává s přáteli Beaou a Levim. Tady nevychází z úžasu. Pan Harry Linton je muž dvou tváří. Přes den je redaktorem a v noci manažerem pochybného nočního klubu plného neřestí, kde balancuje na hraně zákona. Navíc se pyšní přezdívkou Habibi, což v arabštině znamená "můj miláček." Cassie se tenhle muž obletovaný ženami vůbec nezamlouvá a svůj názor mu řekne pěkně od plic. Jenže jiskření mezi nimi se nedá ignorovat. Aby měla inspiraci pro svou knihu ukáže jí Habibi temný svět. A Cassie poznává, že v srdci Habibi nemá jenom temnotu. Jenže jeho svět je plný temna a on ji nedokáže chránit.

V knize psané ich-formou se střídají pohledy Cassie a Harryho.
Oba hlavní hrdiny si hned musíte zamilovat. Cassie je křehká květinka, která si ale umí otevřít pusu a jít si za svým.
Harry je zlobivý kluk, který umí být starostlivý, milý a rozhodně není nudný.
Ostatní vedlejší postavy jsou popsány také moc dobře. Bea a Levi jsou kámoši do nepohody a můžete se na ně spolehnout. I zaměstnanci klubu jsou lidé s dobrým srdcem.
Autorčin styl psaní se mi moc zamlouval. Sexuální scény byly plné jisker a takové kouření cigarety v jejím podání bylo velmi vzrušující.
Konec byl opravdu překvapující a těší mě, že se do toho v knize jen nebuší.
Sex, mafie, prostituce, násilí, drogy, vulgarismy....navštivte také klub LocalX. Já byla nadšená.
Navíc s tak krásnou ořízkou se kniha stane ozdobou mojí knihovny.

01.06.2023 5 z 5

Kouzlo všité do šatů Kouzlo všité do šatů Barbara Davis

Soline Rousselová patří do rodiny čarodějek, která v Paříži provozuje svatební salon, kde do šatů všívají kouzla. Nevěstu v takových šatech čeká šťastné manželství. Když však vypukne válka život Soline se ocitá v troskách a s krabicí svých čarovných vzpomínek opouští Paříž i svou největší lásku.
Rory se snaží vyrovnat s ranami osudu.
Její snoubenec Hux odjel jako lékař bez hranic, byl unesen a nikdo o něm neví. Z letargie se Rory snaží vytáhnout Huxovým nápadem otevřít si galerii. Uchvátí jí dům v Bostonu, v němž měla jistá Soline Rousselová svatební salon. Ten bohužel nedávno vyhořel. Rory se pustí do oprav a najde krabici vzpomínek. Tu se rozhodne majitelce vrátit, i když ta tajemná žena nerada vychází z domu. Přesto Soline souhlasí a odhalí Rory svou minulost. Stanou se z nich přítelkyně a Rory se rozhodne sehnat fotografii Solinina milovaného muže. Její pátrání odkryje šokující pravdu a zjistí, že i ona do tohoto příběhu zapadá.
Čtyřicet osm kapitol čtenáře pohltí, přenáší z válečných let do roku 1985
a uhání svižným tempem. Kniha je psána z pohledu Soline ich-formou a z pohledu Rory er-formou. Hlavní hrdinky si zamilujete. Soline vám zlomí srdce a Rory se vzájemně pochopí
se svou matkou Camille což prospěje jejich vztahu. Camille je prostě na ránu, ale i ona má tajemství co ji tíží. Autorčin styl psaní vás přenese lehko z místa na místo. Chvilku běháte po Paříží a najednou procházíte galerií
v Bostonu. Krásné, milé čtení se zajímavým rozuzlením stojí za přečtení.

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Když parta mladých lidí odhalí nečekaně v horách starou kostru, ještě nikdo netuší, že sesuv půdy odkryje hrůzný nález. Zvláštní agentka Laurel Snowová se vydává do rodného městečka, aby odhalila sériového vraha a očistila podezřelého strýčka. Svérázná agentka s vyjímečnou pamětí odešla z domu už v jedenácti letech na univerzitu a díky znalostem z psychologie se pokouší vžít do myšlení násilníka. V mrazivém počasí ji dokáže rozehřát horský ranger Huck Rivers, který se stal jejím nechtěným parťákem. Těla přibývají a zdá se, že Laurel stojí ještě před dalším odhalením co zamává s jejím životem.
Páni, tohle bylo super čtení. Čtyřicet jedna kapitol psaných er-formou z pohledu Laurel vás chytne a nepustí.
Odvážná, geniální agentka má pro strach uděláno a sexy Huck je ten pravý ochránce. A jak to mezi nimi jiskří.Autorka nám na servíruje několik podezřelých a já do poslední chvíle netušila kdo je vrah. A odhalení mě tedy překvapilo. Během čtení se ocitnete uprostřed drsné zimy a já se skutečně ráda chumlala do deky. Byla mi zima i za Laurel.

Podíl viny Podíl viny Veronika Martinková

Studentka Aneta Valová zastřelila v domě svých rodičů mladého souseda Michala Soukupa. Považovala ho za lupiče a zbraň, kterou měla na zastrašení, náhle vystřelila přímo do Michalova čela. Zkušená kriminalistka Hana Vítková ale moc nevěří, že to byla nehoda. Se svým týmem se snaží vypátrat pravdu. A to nejde snadno. Rodiče Michala odmítají spolupracovat, Aneta nechce vypovídat a do týmu přibyde bývalý Hanin milenec vyšetřovatel David Winkler. Ten se roky potýká s alkoholem a jelikož se rozvádí hledá útěchu v lahvi ginu. A to není dobré pro vyšetřování případu ani pro Hanin vztah s psychologem Patrikem. Dokáže i přesto odhalit pravdu?
Kniha je napsána v časovém rozmezí od 20. srpna do 20. března. Je vyprávěna střídavě z pohledu Hany a Anety v er-formě. Charaktery postav jsou vykresleny reálně, takže působí důvěryhodně. Autorčin styl psaní se četl moc hezky, nikde nebyla hluchá místa a neustále mi vrtalo hlavou proč to Aneta udělala. Závěr mě překvapil
a nutil mě popřemýšlet nad Anetou. Hana se projevila jako lidský faktor, který nepřemýšlel moc mozkem a osobní problémy se postavily do první řady. A jelikož je tohle první díl série, doufám, že to Haně za to stálo.

Srdcem mojí babičky Srdcem mojí babičky Barbora Linke

Volné pokračování knihy Jménem mojí sestry je tentokrát zaměřeno na sestru Soničky Ester. Její baletní dráhu v Plzni ukončil podvrknutý kotník, návrat domů není možný, protože jí útěk rodiče neodpustí, a tak Esťa bydlí ve Velkých Prosenicích s nemocnou babičkou. Esťa se utápí v sebelítosti, schválně hladový a nevšímá si utrpení druhých. Drží se hesla do ničeho se neplést. Pracuje na poště a jednoho dne se setká s mladým lesníkem Tondou. Ten si dokáže získat její srdce.
Jenže Tonda se ukáže jednou za čas
a Ester hrozí totální nasazení v Německu.
Nebudu zastírat, že Sonička byla mému srdci blíž, ale postava Ester se pomalu vyvinula v hrdinku, která zažila za války mnoho a nezlomilo ji to. Tak si moje sympatie získala.
Kniha je opět vyprávěna v minulosti
i součastnosti v ich-formě. Vnučka Kamila dostává odpovědi na své otázky a dostává i deníky židovky Julie, která milovala Jirku, bratra Soničky a Esťi.
Autorčin styl psaní je opět velmi čtivý. Dokáže věrohodně přiblížit postavy
a situace, takže vás příběh vtáhne
a ždímá emoce. Donutí se dívat na věci z jiného pohledu. Hlavně co se týče bombardování Drážďan. To byla emoční jízda.

Kladivo na Čaroděje Kladivo na Čaroděje Alex Vigaš

Niki je sedmnáct a nazývá se divnotvorem. Neví jestli je na holky nebo na kluky, sama se označuje jako to. Chodí na gympl kde bojuje s matikou a kamarádí se se Sárou. Pro tu krade v otcově večerce rum a Sára jí tak věnuje trochu pozornosti. Větší pozornost věnuje svému klukovi Danielovi. A jelikož je z něj Sára jak očarovaná, tak mu Niki říká čaroděj.
Díky jedné situaci se holky přestanou bavit.
Niki se utápí v samotě, v nenávisti ke svému tělu, řeže se na rukách a chce odjet na Kubu. O víkendech pracuje v otcově večerce a šetří si peníze.
Právě za kasou se seznámí s fotografem Georgem a s jeho pomocí nafotí skvělé fotky a získá zakázku.
Zvedne si sebevědomí novým líčením do modra a nechá si udělat piercing.
Z šedé myšky se stává viditelná dívka.
Najednou o ni projeví zájem Sára, ale i Daniel.
Jenže z výšek se Niki propadá až na samé dno a prochází si peklem. Jenže pomsta pro ni nebude sladká.

Páni, autorčinu prvotinu jsem slupla jak malinu. Temný, smutný osud Niki mě zcela pohltil. A ten konec....
Tady se happyend nekonal.
Pokud chcete přemýšlet jděte do ní.

23.09.2022 5 z 5

Tajemství Malinové hůrky Tajemství Malinové hůrky Martin Holexa

Lů má před maturitou, těší se na prázdniny a čas, který stráví s babičkou baronkou Elisabeth. Jenže se dozví, že babi je těžce nemocná a nezbývá jí moc času. Ten využije babička vyprávěním o své jediné velké lásce. A kupodivu, dědeček to nebyl.

Lů si vyslechne příběh začínající v lednu roku 1914. Mladá Elisabeth má se svou matkou nehodu. Zvláštní dívka ukazuje Eli cestu do mlýna k rodině Mlejnkům. Odsud však kvůli zranění baronky musejí na tajemnou Malinovou hůrku. Tady rodina Malinů po generace léčí a uzdravuje. A tady Eli potká Františka Malinu. A zatím co se baronka zotaví na cestu domů, její dcera zde nechává své zlomené srdce. Čeká ji svatba s bohatým, starým mužem a mladý František nepřipadá v úvahu.

Když babička umře, dostanou se Lů do ruky dopisy obou milenců. Ukrývají tajemství, a když se Lů naskytne možnost podívat se do Čech na zámek její babičky, neváhá ani minutu. Tolik by chtěla poznat Františka Malinu, pokud ještě žije.
A tak se vydá na cestu a netuší, že potká lásku v několika podobách. Milující, zoufalou, doufající, ale i tajemnou, tragickou lásku z dávné minulosti, co čeká na své vykoupení.

Kniha se mi strašně dobře četla, pořád se něco dělo a děj příjemně plynul. Bavila mě časová osa, přítomnost střídající minulost, a i když je tu více postav neztrácela jsem se. Na konci jsem se neobešla bez kapesníčků.

27.03.2022 5 z 5

Jménem mojí sestry Jménem mojí sestry Barbora Linke

Při úklidu babiččina bytu najde Kamila starou fotografii. Jaké je její překvapení, když jí babička řekne, že je to její sestra. Dvojče. Kamila naléhá, a tak babička vypravuje.

Dvojčata Ester a Soňa dospívají v protektorátní Praze. Bydlí s rodiči, prarodiči a starším bráškou Jirkou.
Ester sní o kariéře slavné primabaleríny a Soňa vidí svůj smysl života v povolání zdravotní sestry.
Krátce před válkou se cesty sester rozdělí. Ester tajně utíká do Plzně, kde dostane angažmá v divadle. Rodiče se na ni moc zlobí a nechtějí ji znát.
Soňa se setkává se svou osudovou láskou, jenže inspektor Hoffmann nosí nacistickou uniformu.
Lze vůbec milovat někoho, koho nenávidíte?

Příběh pražské rodiny, které se válka tragicky dotkla, Vás vezme za srdce.
Ona už naláká ta úžasná obálka.
Knihu jsem hltala kapitolu za kapitolou, bála jsem se konce a zároveň jsem chtěla vědět, jak vše dopadne. Bohužel, člověk míní, ale válka mění. Postavy jsou napsány tak, že s nimi vše prožíváte až do hořkého konce, fandíte jim, a pak vás s nimi bolí srdce.
Dávám 5/5⭐⭐⭐⭐⭐ a doporučuji všem kdo mají rádi příběhy z tohoto časového období.

31.01.2022 5 z 5

Mucošci a tajemství alchymie Mucošci a tajemství alchymie Pavla Pavlíčková Kovaříková

Míšina maminka pracuje v muzeu. Nově tam mají sošky roztomilých tvorečků Mucošků a pergament, složený ze čtyř částí, který k nim patří. Míša vše povypráví svojí partě přátel. Einstein trochu pátrá a dozví se o ztraceném pokladu na nedaleké zřícenině.

Společně se jim podaří projít bránou času a místo roku 2020 se ocitají
v roce 1422. Jejich cesty se rozdělí
a ve dvojicích musí splnit své úkoly.
Vydávají se po stopách alchymie, jinotajů, ztraceného krále Jana III a za tajemstvím truhly. Cestou se někteří dostanou do smrtelného nebezpečí, učí se trpělivosti a nachází lásku.
Podaří se jim nakonec porazit zlo?

Tohle je akční příběh nejen pro děti kde se stále něco děje. Příběh
o přátelství a odvaze, kde se mluví staročeštinou, což dělá knihu zvláštní.

27.11.2021 5 z 5

Rododendron: Za horizontem osudu Rododendron: Za horizontem osudu Pavla Pavlíčková Kovaříková

Roku 1965 se Vlaďka seznámí s Mirkem. O rok později se vezmou a jsou šťastní. Čekají spolu miminko a Mirkovi jeho krásná, blonďatá žena připomíná Zlatovlásku. Jenže život není pohádka, jak Vlaďka brzy zjistí.

Po přestěhování do Košic se do jejich vztahu vloží Mirkova sestra Helena. Podporována kamarádkou Zlatou, která si na Mirka brousí zuby, začne Mirkovi nalhávat, že ho Vlaďka podvádí. A Mirek jí vše věří.

Jeho rozhodnutí zlomí Vlaďce mateřské srdce. Bolest a bezmoc se objeví nadlouho v jejím životě. Může se ještě někdy radovat?

Nechci úplně prozrazovat o čem v knize jde. Tohle si prostě musíte přečíst. Příběh dvou silných žen je naprosto neuvěřitelný, tak jako náhoda, která je dokázala spojit.
Ještě dnes pláču.

28.08.2021 5 z 5

Milenci a zloději Milenci a zloději Stan Parish

V Las Vegas se odehrála loupež, za bílého dne, ve velkém klenotnictví Graff. Dvě nadupané motorky, čtyři jezdci, po kterých se slehne zem.

Na malé setkání na předměstí dorazí Alex jako poslední. Účasníci setkání dostávají pod lékařským dohledem svou dávku ketaminu. Alex sem chodí, aby se zbavil stresu z práce. Ketamin ho přivede na jiné myšlenky. A právě na tomto sezení potkává Dianu. Sleduje ji a jakoby náhodou se setkají a začnou si spolu rozumět. Když se setká s Tomem, synem Diany, pozná, že je až moc podobný kámošovi Clayovi. Právě s ním Diana před lety otěhotněla, ale Clay se narození syna nedožil.

Alex pozve Dianu a Toma do Mexika. Tam se setkají s Alexovou dcerou Paolou a jeho přáteli. A Diana se od Alexe dozví, co vlastně dělá za práci, se kterou chce seknout. To se jí rozhodně nelíbí a po únosu jejich dětí nezbývá Alexovi, než práci dodělat. Protože kartel vás nenechá jen tak nikdy odejít.

Tak tohle byla jízda od začátku do konce. Mě na tuto knihu nalákala hlavně ta boží obálka, ale příběh mě rozhodně nezklamal. Takže pokud hledáte loupeže, únosy, drogy kam se podíváš, prachy a bezcitný kartel je tohle kniha pro vás. A opravdu se dobře a rychle čte.
Dávám 4,5/5⭐⭐⭐⭐1/2. Půlku hvězdičky ubírám za velké množství vedlejších postav, trochu jsem se ztrácela.

28.08.2021

Suchý hadr na dně mořském Suchý hadr na dně mořském Ivana Chřibková

Hlavní hrdinka vypráví trampoty z dětství a dospívání. Jak s bráchou a rodiči jela stanovat, jak u nich na vesnici probíhala zabíjačka, jak nerada chodila do kostela, jak neměla talent na sport, jak byla za šprtku, jak cestovali k moři, jak trávila prázdniny u babičky, o první šavli, první puse, o brigádě, autoškole, maturitě, hádkách rodičů, o touze psát, o sebevraždě a hledání sama sebe.

Osamostatní se a jako většina si přeje být zase bezstarostným dítětem. Kráčí svou cestou, která není podle představ rodičů, ale potkává svého strážného anděla s nímž se však může blížit peklu.

Kniha je vtipná, má krátké kapitoly, vejde se vám do kabelky a já se u ní smála jak blázen a vzpomínala na své dětství na vesnici.
Určitě by se dalo rozepsat víc nejen o sebevraždě, ale i tak mám z knihy dobrý dojem. Zvlášť kapitola o kuličkách štěstí byla povedená .

"Nikdo není na světě zbytečný, kdo ulehčuje břemeno druhému."

17.05.2021 5 z 5