kleozpatra kleozpatra komentáře u knih

Děti revoluce. Historie glam rocku 1970–75 Děti revoluce. Historie glam rocku 1970–75 Dave Thompson

Nadupaná glamrocková studnice, kde nemůže nic chybět. Hudba, vkus, móda a zase hudba, zkrátka co se kde v tom období šustlo a na čem jen ulpěla třpytivá šupina. Elpíčka, singly, prezentace v Top of the pops nebo i v rádiu, taková to byla doba, takový to byl tehdy v Británii hudební šrumec. Takže: Gary Glitter, Slade, Sweet, Marc Bolan, David Bowie, Mud, Suzi Quatro, Elton John, Bay City Rollers, Alice Cooper, Mott the Hoople, Rubettes, Queen a spoustu dalšího, o čem jsem neměla ánunk a dík knize zjistila, že to či ono bylo slavné a zajímavé. Není to jen suchý výčet a statistika, ačkoli přesná data jsou všude, tohle má fakt srdce a snad z každého z těch krásných bláznů zasypaných flitry je cítit autorovo nadšení, pochopení pro lapsusy i obdiv, který nutí si glorifikovanou píseň najít a pak si jen říct: pane bože, dyk tuhle úžasnou pecku já přece znám !! :)

14.10.2020 4 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Margit Slimáková ví o výživě hodně a .... ano, vynikající kniha zahrnuje dlouholeté zkušenosti, odbornou znalost, osobní poznatky i sebereflexi a kromě toho je moc pěkně výtvarně vymyšlená a stejně jako její rohy nemají hroty, tak ani Margit nic nehrotí, naopak objímá a podporuje ty, které osvítí, že aby tělo dobře sloužilo, je fajn pro něj taky něco udělat.

14.10.2020 4 z 5

Ženy, které mi nedají spát Ženy, které mi nedají spát Mia Kankimäki

Už ani nevím, kde jsem k nápadu se pustit do téhle knihy přišla, ale blahořečím tomu podnětu, ať už je odkudkoli, protože jsem si krásně početla o spoustě inspirativních "nočních" žen a během těch objevů jsem v úžasu souběžně pročesávala všeliké zdroje a prameny, kde se o nich dozvědět ještě a mnohem a mnohem a ještě víc:). Nádhera Mio, cestovatelky a malířky, zapomenuté a znovuobjevené, nočních žen není nikdy dost, těším se na příště, drž se a nepřestávej hledat a nepřestávej psát.

01.10.2020 5 z 5

Mustaine – heavymetalové paměti Mustaine – heavymetalové paměti Joey Layden

Naprosto úžasná kniha a úplně zbytečně jsem se bála, že přijdu o iluze. Megadeth nejsou sice většinou můj zdroj hudební horečky, ale bylo pár vln, kdy jsem je poslouchala víc, než co jiného. Teď, po delší pauze, jsem konečně musela prolomit tu ostudnou nulu v mojí (okresní) knihovně u této knihy. Smutné, že, zvlášť proto, že tohle je opravdu velmi svěží počtení, i když Dave píše o citlivých věcech, nějak má schopnost zpověď odlehčit a vyzní to až roztomile, hlavně, když si na konci odstavce nasype popel na hlavu a uzná svůj díl viny. Jeho drogové a alkoholické pasáže, které tak nějak k rockerovi patří, se mi ale nechce en bloc zbaštit, protože kdyby byl od rána do večera na šrot, tak jak by mohl vládnout na kytaru takovou virtuozitou nebo skládat písně a dělat spoustu dalších věcí, na které člověk musí být maximálně příčetný a soustředěný. Nehledě na to, že když jsem si čtení proložila rozhovory na youtube, tak i na vyložené útoky reagoval jako distingovaný inteligentní muž, k tomu ještě brutálně atraktivní :)). Obdivuju jeho odhodlanost, kdy už jako kluk velice rychle pochopil, že na hlavu mu nic samo nespadne a všeho se musí domoct sám. Nevím, jak vy, ale mě dostala ta upřímnost a čistota (tenhle výraz v souvislosti s metalem? hele, ale proč ne) s jakou to všechno sází na stůl. A co především, hrozně jsem s ním soucítila, co se té jeho bolesti ohledně vyhazovu z Metallicy týče. Sice jemu prošlo kapelou taky pěkných pár muzikantů, některé též sám vyhodil, jenže on byl zakladatel !!! Metallicy a ta křivda se knihou táhne jako červená nit a i když už si myslel, že je to za ním, tak se rána vždy v nečekaný moment otevřela, jedno, jak jsou Megadeth úspěšní a kolik prodali nosičů, vždycky druzí. Jasně, pomsta by byla nejsladší, kdyby to bylo obráceně, jenže druzí za Metallicou!!, o tom se může muzikantům zdát. Kdyby Lars někdy Daveovi zavolal a uznal jeho význam a poděkoval, mohl dojít klidu dřív a ne na to čekat celá léta, kdy se musel napřed poprat se závislostmi, pobyty v léčebnách, ustát fatální průser s rukou a nakonec se obrátit k víře, aby to všechno mohl hodit za hlavu a při kontaktu s Larsem a Jamesem už necítit vztek, ale naopak klid a radost, že ... že hudba. Konec knihy je doslova dojemný, kdy se smířil s Davem Ellefsonem, svým dlouholetým spoluhráčem a "bratrem", kdy vyzdvihne rodinu jako to nejdůležitější, kdy se všem, kterým za ta léta možná ublížil, omluvil a už netlačí na pilu, jen si to užívá a pořád ho překvapuje, když se potká s projevem fanouškovské oddanosti třeba někde na autogramiádě. Teď někdy vyšla další kniha, kde bude jistě i jeho nedávný boj s rakovinou krku a už se těším, že v další vlně na sebe zase někde narazíme. S tou knihou :). Ps: Metallica nebyla nikdy můj šálek.

21.09.2020 5 z 5

Na volné noze Na volné noze Robert Vlach

Na hodně vysoké volné noze, nic pro příštipkáře.

21.09.2020 3 z 5

Skryté nebezpečí zdravých potravin Skryté nebezpečí zdravých potravin Steven R. Gundry

Už jsem pár knih o výživě a vlivu jídla na zdraví přečetla. Všechny, ač na opačných pólech, se shodly na dvou prospěšných věcech: zelenině a pohybu. Tady jsou rajčata, okurky, papriky, lilky atd ovocem a tudíž fuj a pohyb je taky fuj, protože po něm máte zase jen potřebu se něčím ládovat.

21.09.2020 2 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Viděla jsem stejnojmenný seriál s Reese Witherspoon a jak se říká, že kniha je vždy lepší, tady si to nemyslím a to i přes to, že i k seriálu jsem měla výhrady, měl totiž extrémně utažené šrouby, z nichž mnohé v knize ani nejsou, například Mia byla černá a paní Richardsonová krom toho, že byla upjatá pipina, tak k tomu ještě taková jakási rasistka naruby ... a zase zpátky, čiliže není divu, že se mi pak kniha zdá při zdi a i když dějově pestrá, tak na chvíle k odplutí s postavou jaksi ... skoupá.

11.09.2020 3 z 5

Jedinečný svět psích emocí - Pes je láska Jedinečný svět psích emocí - Pes je láska Clive Wynne

Mám-li to hodnotit v psí hantýrce, tak jsem místo vřelého pomazlení dostala studený psí čumák.

25.08.2020 2 z 5

Záhada zmizelých dětí Záhada zmizelých dětí Ruth Rendell

Kniha, v které se sejde: (pozor, něžný spoiler!) vražda, domácí násilí, Švédsko, Irsko, marijánka, sekta, učitel, pedofil ..... Nejvíc na Ruth oceňuji, jak umí zhmotnit postavy, vidíte je přímo před sebou a hned k nim máte vztah. Sympatie, odpor, to je jedno, ale vztah. Tahle schopnost není dána každému psavci a já nevím, jestli mě právě tohle nebo hrátky s dějem k Ruth Rendell táhne víc. Čtu si vesele a v klidu, zatímco mi u ostatních knih dochází termín vrácení.

Boj s artrózou Boj s artrózou Ana Maria Lajusticia Bergasa

A už je to tady! Doktor dá prášek na bolest, ale čím to je a jak s tím pryč si musíte najít sami. Všechno souvisí se vším a autorka nabízí jako východisko doplnění hořčíku, dík němuž se mohou uklidnit i další neduhy. Takže, vážení: hořká čokoláda, mandle, vlašské ořechy, ovesné vločky, špenát, fazole, tofu, banán, sušené meruňky, dýňová semínka .....

Sama sobě šéfem Sama sobě šéfem Alexandra John

Výborná kniha, která pomůže se rozkoukat v rozličných aspektech podnikání, čte se lépe než mnohá beletrie. Leccos se hodí, jiné skoro odradí, ale autorka myslí na všechno a snaží se to ze všech sil dík svým zkušenostem usnadnit. Nakopnout vás do rozjezdu ale musí něco nebo někdo jiný.

Čím starší, tím lepší, ale starší Čím starší, tím lepší, ale starší Sophie Mas

Milé postřehy dvou půvabných hubených úspěšných Francouzek, které mají zato, že stárnutí je vopruz a je potřeba to rozebrat. Ono vás to, děvčata, časem přejde a možná za dvacet let vydáte knihu, kde budou jen krásné náladové fotky, jaké máte v této, a to mi bude úplně stačit :).

01.08.2020 3 z 5

6 klíčů – Odemkněte svůj genetický potenciál pro nestárnoucí sílu, zdraví a krásu 6 klíčů – Odemkněte svůj genetický potenciál pro nestárnoucí sílu, zdraví a krásu Jillian Michaels

Jillian je známou fitness trenérkou a není to poprvé, kdy se pustila do psaní. Tentokrát představila 6 cest, jak přibrzdit stárnutí organismu a tím oddálit krchov. Je to sice počin sympatický, ale nejsem si tak moc jistá cílovou skupinou. Zhruba do poloviny je totiž text tak velmi odborný, že by s ním možná měla co dělat i hlava pomazaná, ale bohudík je kapitola vždy ukončena zjednodušením pro natvrdlé. Zajímavé bylo číst o tom, že ne vždy je více lépe - a to i co se týče pohybu i ládování se vitamíny. V druhé půlce se Jillian vrací po vzoru svých předešlých knih ke stravě, pohybu a stavu naší psychiky, k jakožto hlavním hybatelům tělesné prosperity a chvílemi je to až banální a taky zábavné - například dlouhý seznam ryb, kterým bychom se měli vyhnout. Díky 6 klíčům ale už tuším, co že je to za ocásky na šroubovici, jak se mění jejich délka s ohledem na naše hříchy a že frťan a sex na noc neškodí.

21.07.2020 3 z 5

Nenechte se mýlit. Důmyslné umění jak mít všechno u prdele je ve skutečnosti rafinovaný návod, jak nemít u prdele takřka nic. A teď ještě co si vybrat!?

12.07.2020 3 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Těch pár filmových verzí, co jsem viděla, jen potvrzuje, že takovou předlohu prostě uctít pohyblivými obrázky, aniž by z opulentní hostiny čarokrásných popisů lidského snažení i hnutí mysli nezbyly jen drobečky z panského stolu, při nejlepší vůli nelze. Klaním se autorovi a klaním se paní překladatelce.

11.07.2020 5 z 5

Pod svícnem bývá tma Pod svícnem bývá tma Ruth Rendell

Ruth mě opět donutila přehodnotit moje konstatování, že čtu velmi pomalu a tady je jasně vidět, že: jak co. Pod svícnem bývá tma se čte jedním dechem. Je to poutavá spirála roztočená přepadením banky a jejími aktéry, do jejichž života, osudového zlomu a bodu dopadu můžeme nejen že nahlédnout, ale přímo se točit s nimi a přemýšlet, jak bychom se v daných situacích, kdy toužíme po tom či onom, zachovali. Ono z kanape se to hezky radí ..... :)

04.07.2020 5 z 5

Skrytá píseň Skrytá píseň Valentina Nazarova

Skrytá píseň vůbec není tak špatná, jak by se na první pohled zdálo, a rafinovaně míří na cílovou skupinu, v které se dnes nacházet, jsem z toho místy naivního a místy předramatizovaného vyprávění u vytržení. Rockeři, jejich křehké nátury, sny, fanynky, exaltované emoce ... a v hlavní roli dívka, co hledá ztracenou sestru ... i v písních My Chemical romance, The Libertines, Oasis a dalších kapel, co jsem si ke čtení pouštěla, abych si rozšířila obzory, dokreslila atmosféru a oprášila svoji rockerskou komůrku ... a za to dík.

04.07.2020 3 z 5

Pán vřesoviště Pán vřesoviště Ruth Rendell

Kdo čeká striktní detektivku, bude jistojistě zklamán, protože policie a její postupy jsou tu na vedlejší koleji. Opět a zas trefou do černého je obsah hlavy neškodného Ťunti toho času z Úchylákova. Někdo má rád vdolky, jiný holky a někdo si rád dá lajnu hlíny pod vřesem, kolem něhož se točí spousta možných kandidátů na želízka a finále docela překvapí. Kam na ty magory Ruth chodí? Už teď se těším na další.

23.06.2020 5 z 5

Adam a jeho Evy Adam a jeho Evy Ruth Rendell

Další delikateska, při které jsem si musela opakovaně říkat, jak geniálně tolik postav, pohnutek a děje dokázala Ruth splést, aby všechny detaily a hlavně aktéři měli své místo a tvořili malý nicméně nepostradatelný kamínek budující to správně protahované napětí. Zbožňuju schopnost Ruth každé figuře vdechnout život a vykouzlit z nich lidi, které potkáváte nebo naopak ty, které nikdy potkat nechcete.

19.06.2020 5 z 5

Kdykoli byl Sinuhet hybnou pákou svých osobních dnů a snů, nesmírně mě čtení bavilo. Jeho začátky, kdy opakovaně dojel na prohnanou Nefernefernefer a skončil u balzamovačů, nebo když doprovázel svou nedostižnou lásku - tanečnici či se vracel a opouštěl šenkýrku a krokodýlí ocas, to vše líčeno nádherným jazykem přišpikovaným dokamenevytesáníhodnými moudry, nestačila jsem obracet stránky. Kdykoli se ale stal jen rekvizitou v životě někoho jiného, obvykle coby pasivní svědek válčení = vraždění, moje soustředěnost a schopnost ocenit zdlouhavé popisy bitev, křaplých lebek a znásilňování, šla dolů vodou.

19.06.2020 4 z 5