Na volné noze

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

První kniha v češtině o podnikání nezávislých profesionálů těží ze zkušeností mnoha set českých freelancerů z desítek oborů. Nabízí osvědčené postupy a know-how pro podnikání na volné noze: základy pro prvopodnikatele, nejlepší praktiky a kariérní strategie, ale také pokročilé nástroje, které ocení i profíci s více než desetiletou podnikatelskou praxí. Kniha tak pokrývá celé dlouhé období rozvoje podnikání, od zkusmých krůčků a začátečnických chyb, přes náročné první roky, až po plně zavedený osobní byznys postavený na odbornosti a dobrém jméně (s překvapivou pointou na závěr)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321161/na-volne-noze-PNH-321161.jpg 4.595
Literatura naučná, Ekonomie a obchod, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, Jan Melvil

Kniha Na volné noze

kleozpatra

Na hodně vysoké volné noze, nic pro příštipkáře.

macekpeta

Knihu jsem začal číst hned poté co vyšla, ale cíleně jsem vynechával kapitoly úzce spjaté s původním smyslem práce na volné noze. Od dubna jsem freelancerem i já a současná situace mi umožnila, místo odcestování do dálek, dočíst rozečtené knihy. Děkuji Robertovi za popisy, výzkumy i utvrzení, že svět podnikání není černobílý. K mnoha kapitolám se budu vracet, ve svém životě je přepisovat či ověřovat. Bez této mapy by se to dělalo hůře, Robert ji „kreslil“ s bravurou zkušeného mořeplavce. Je skvělým výchozím bodem pro zkušené i nezkušené námořníky na jejich plavně freelancingem.

JakubKopecký

Jsem absolutní nečtenář. Kdyby tato kniha neexistovala v audioverzi, asi nikdy bych nezačal naplno podnikat, anebo skončil po třech měsících. Buď bych se nechal uvrtat do práce za příslib, nedokázal bych si správně nastavit cenu, neuměl bych si ji obhájit, byl zavalený málo placenými a nesmyslnými zakázkami, které bych samozřejmě nestíhal a stal se tak nespolehlivým.
Spolehlivost je jedna z věcí, na které autor klade důraz. Není to jednoduchý návod, jak bez práce vydělat první milion za rok a jak ošidit zákazníky, dodavatele nebo daňový systém. Myslím, že si v tom každý najde něco, případně všechno, co zlepší jeho podnikání. Začátečníkovi, jakož i mně, ukáže, co podnikání na volné noze přináší i obnáší. Na co si dát pozor, jak co možná nejlíp předejít nepříjemným situacím, na koho se s čím obrátit a co komu svěřit.
Taky pěkně popisuje, co zákazník od profesionála za své peníze očekává a jak dosáhnout spokojenosti na obou stranách. Podle mně je to cesta, jak mít podnikání, jako životní styl, který mě naplňuje, jak podnikat férově, eticky a dlouhodobě udržitelně, jak mít spokojené zákazníky, kteří se rádi vrací. A to všechno navíc v přátelském duchu mezi potencionálními konkurenty - jak píše Robert Vlach: Amatéři si konkurují, profesionálové spolupracují.
Já dělám kožené výrobky na zakázku nebo v malých sériích a na přímo je nabízím na jarmarcích, eshopu nebo přímo ve své dílně a dost dobře si umím představit, že tak, jako mně, může kniha pomoci třeba zedníkovi, automechanikovi, truhláři, kadeřnici, finančnímu poradci, veterináři, grafikovi, programátorovi i majiteli soukromého pivovaru.

Jsem přesvědčený, že tato kniha kultivuje (nejen) drobné podnikání (nejen) v Česku.

Jakub Kopecký
Z kože

JaromírCzmero

Řekl-li Lenin „učit se, učit se, učit se“, říká Robert Vlach svou knihou „myslet, myslet, myslet“. Za základní poselství knihy totiž považuji důraz na důkladné promýšlení svého veškerého konání jako freelancer, což se týká například i kariérního směřování: „Skutečný profesionál sleduje a studuje trh, pak dlouze přemýšlí a nakonec, někdy, jedná.“ (moje zvýraznění, s. 231) Právě toto přemýšlení vyžaduje nemalou dávku mentálního úsilí, trpělivosti, ochoty vzdělávat a rozvíjet se, což pro mnohé, jak se domnívám, není naprostou samozřejmostí, jakkoli prostě to zní.

Promyšlená je i struktura knihy, která by zároveň mohla posloužit jako vzorová akademická práce. Autor svou argumentaci opírá o velmi širokou základnu dosavadních poznatků, vyvozuje nové souvislosti a plně respektuje svět podnikání v jeho složitosti, diferencovanosti. Poskytuje např. svou vlastní definici freelancingu, který nelze jednoduše zaměňovat s formou podnikání jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Jeho systematicko-vědecké pojetí tématu dokládá i „praktická část“ – průzkum podnikání na volné noze provedený v roce 2015, do kterého se zapojilo 2 300 respondentů. Přehlednému členění přispívají i „klíčové myšlenky“ zpracované v jednotlivých bodech na konci každé kapitoly. Zároveň musím dodat, že jakkoli je zvolený přístup vědecký a obsah místy abstraktní, text je srozumitelný a většinou i velmi čtivý.

Pokračování recenze zde:

lenka2525

Kedysi som sa dušovala, že ja na voľnú nohu nepôjdem nikdy. Zdalo sa mi to nebezpečné, plné neistôt, jednoducho príliš dobrodružné.

Napriek tomu, že z okolia som cítila dostatočnú podporu a povaha môjho povolania skutočne priam nabádala k tomu, aby som na voľnú nohu prešla, niekoľko rokov som odolávala. Našťastie len tri.

Potom ma život sám dokopal, aby som sa konečne vydala na freelance dráhu a som mu za to nesmierne vďačná! Iný životný štýl si momentálne už ani nedokážem predstaviť.

Kniha Na volné noze od Roberta Vlacha sa mi síce do rúk dostala až po niekoľkoročnom voľnonožectve, no napriek tomu som z nej nasala úchvatné množstvo tipov a umožnila mi urobiť si aj určitý audit vlastného podnikania.

Je to poriadna viac ako 700-stranová biblia, ale obavy, že by bola preplnená len balastom a prázdnymi rečami, nie sú vôbec na mieste.

Je plná praktických tipov, rád, návodov a skúseností pre nováčikov aj ostrieľaných freelancerov. Ak si teda nie ste úplne istí, či máte perfektne zmáknutú oblasť cenotvorby, produktivity, IT výbavy, starostlivosti o portfólio svojich klientov, marketingu či financií, určite po knižke siahnite.

A čo je najlepšie, na svete je už nejaký čas aj anglická verzia The Freelance Way prispôsobená zahraničnému publiku, ako aj audio kniha.

antenka161

Tuto knihu doporučuji všem, kdo přemýšlí o podnikání nebo už podnikají. Nikdy na ni není pozdě, každý si v ní najde svoje. Díky za ni!

@knihomolka

Kniha je naprosto famózní. Dala jsem do čtení pár dnů poté, co jsem začala podnikat jako SEO copywriter na volné noze. Musím říct, že ačkoli kniha nespecifikuje žádný konkrétní obor, velice mi pomohla. Díky ní jsem se naučila základům komunikace s klienty, znám ty nejcennější komodity, kterými překvapivě není hromada příspěvků na sociálních sítích, ale v první řadě spolehlivost a dobré jméno. Kniha ukazuje oborové zvyklosti, pomáhá s naceňováním, což je pro každého podnikatele zcela zásadní dovednost, ale málokdo ji ovládá a ještě méně lidí ví, jak na to. Natož, aby informace sdílel veřejně. Zkrátka, máte-li jakékoli pochybnosti v tom, co právě děláte a kam se svým podnikáním míříte, tahle bible vás z dilematu snadno vyseká a vrátí vás na tu správnou cestu!

HanaJadavan

Ať už jste nezávislým profesionálem mnoho let, nebo po životě volnonožce teprve pokukujete, tato knížka vám bude tím nejlepším přítelem na vaší cestě. Slušelo by jí možná i lepší označení "encyklopedie". Najdete zde totiž absolutně vše, co potřebujete jako freelancer vědět, a vlastně ještě mnohem více. Všechno je navíc vysvětleno do toho nejmenšího detailu, takže by podle ní zvládlo začít podnikat snad i malé dítě. Fascinující je na této knize však nejen její rozsah a detail, ale i univerzálnost použití - její rady vám budou přínosné nejen v každém freelance oboru, ale dokonce i když jako volnonožec vůbec nepůsobíte! Já sama jsem případ stálého zaměstnance, který občas udělá placenou zakázku bokem jako vedlejší činnost, a o čistém freelancingu uvažuju až v horizontu několika let. Přesto pro mě kniha byla velmi zajímavým a přínosným čtením.

Bohatý táta, chudý táta
Bohatý táta, chudý táta