Na volné noze

Na volné noze https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321161/bmid_na-volne-noze-PNH-321161.jpg 4 142 88

První kniha v češtině o podnikání nezávislých profesionálů těží ze zkušeností mnoha set českých freelancerů z desítek oborů. Nabízí osvědčené postupy a know-how pro podnikání na volné noze: základy pro prvopodnikatele, nejlepší praktiky a kariérní strategie, ale také pokročilé nástroje, které ocení i profíci s více než desetiletou podnikatelskou praxí. Kniha tak pokrývá celé dlouhé období rozvoje podnikání, od zkusmých krůčků a začátečnických chyb, přes náročné první roky, až po plně zavedený osobní byznys postavený na odbornosti a dobrém jméně (s překvapivou pointou na závěr).... celý text

Zbysek987
11.03.2019 5 z 5

Kniha nabízí ucelený pohled na problémy a výzvy, kterým někdy čelí asi každý volnonožec. Knihu jsem přečetl celou, což se teď hodí, když potřebuji najít konkrétní problém. Knihu je dobré mít po ruce a čas od času do ní nahlédnout.

Nevýhodou knihy je to, že je zaměřená spíše na již zaběhlé volnonožce, kteří chtějí své podnikání nějak optimalizovat. Knihu jsem si koupil jako začínající volnonožec, takže pro mě některá témata nebyla relevantní. I tak lze ale v knize nalézt spoustu ponaučení i pro začínající.

Jedná se o povedenou "volnonožcovu encyklopedii", která nemá na českém trhu obdoby. Doporučuji.

sarka11459
30.01.2019 4 z 5

Nejsem typický freelancer, podnikáme s manželem společně na mléčné farmě a vyrábíme vlastní výrobky, přesto mi kniha pomohla vyjasnit mnohé. Velmi čtivě a zábavně, s neobvyklou otevřeností jsem se dozvěděla, co děláme dobře a kde máme mezery. Beru ji jako svou první učebnici svého sebevzdělání v podnikání. Díky Robertovi za čas, který této knize věnoval.

matejmrazek
10.12.2018 5 z 5

Jedná se o pořádnou bichli, nabitou informacemi. Na přečtení je trochu náročnější delší teoretický úvod, kniha se více rozjede asi v třetině. Vyplatí se být pečlivý a pozorně číst i zdánlivě nenápadné poznámky - já takto například objevil klub Toastmasterů, který mě v podnikání podpořil hned v několika směrech.

JanS.
28.11.2018

Kniha působí velmi uceleně, má hlavu i patu, nic zásadního v ní zřejmě nechybí. Na závěr je uveden seznam kvalitní literatury, kterou autor v průběhu textu obstojně anotuje. Usnadňuje tím orientaci v dalším „seberozvoji“ dle individuálních potřeb každého freelancera a není tudíž nutné (ani žádoucí) rozvíjet v jedné knize (beztak obsáhlé) všechna témata příliš dopodrobna. Autorovi, ač neprofesionálnímu spisovateli, se podařilo vydat vysoce kvalitní monografii k dosud u nás řádně neukotvené problematice.

eva5326
27.10.2018

Milí přátelé, to je moc prima čtení o podnikání na volné noze. Já podnikám 16. rok (v kavárně a realitách) a tak oceňuji, že Robert má velký přehled o mnoha oborech, dokáže poradit začínajícím i pokročilým, zkušeným lidem, vidí i budoucnost jasněji než já. Knížka se moc dobře čte, hlavní myšlenky jsem si odnesla z dvoudenního semináře a následně si vše znovu detailně přečetla. Potěšilo mě, že podnikání Robert vidí podobně jako já - budování dobrého jména (každodenní poctivá práce) je důležitější než velká reklama a marketing. Poznatky a doporučení o správné cenotvorbě svých služeb jsem hned uvedla do praxe a fungují skvěle. Doporučuju přečíst kdykoliv, ať nehledáte již objevené principy úspěšného dlouhodobého podnikání a máte se fajn. Kniha vám rozptýlí hodně obav, hlavně ženám s dětmi.

pic
15.10.2018 4 z 5

Ačkoli podnikám již téměř dvacet let, Robertova kniha pro mně byla užitečná ve dvou ohledech. Spoustu věcí, které dělám, ať už podvědomě nebo cíleně, jsem si potvrdila jako správné a mohla je pustit z hlavy. O to cennější byly podněty, které nabízely jiný pohled nebo bořily zažité návyky. Robertova argumentace vždy stála za promyšlení a u několika věcí jsem skutečně změnila názor. A konečně, vážím si hlavně otevřenosti, s jakou autor předkládá své zkušenosti a kolik příkladů uvádí. To v našich šířkách nebývá obvyklé. Děkuji.

vlkodlaq
08.10.2018 2 z 5

Po důkladnějším seznámení s knihou musím revidovat svůj názor. Kniha rozhodně NENÍ hodnotným titulem pro začínající OSVČ. Začínající živnostník, který tápe v zákonech, povinnostech OSVČ a vlastně ve všem, co může a nemůže, se z "Volné nohy" nic zásadního ani převratného nedozví. Kniha je určitě vhodná pro zkušené podnikatele, kteří mají základní dovednosti a zkušenosti dávno za sebou a chtějí se profesně/osobně rozvíjet. Je plná teorie a úvah o všem možném. Praktických příkladů, návodů a rad v ní ale najdete jen opravdu málo.
Nejvíc mě iritují příběhy skutečných lidí, kteří něco dělali špatně a pak to začali dělat jinak, ale autor už neuvede konkrétní příklad, byť třeba jen pro inspiraci, jak to udělali.
Ale co je asi nejdůležitější, je vhodná hlavně pro ty, kteří pracují za stolem, u počítače, pro grafiky, designéry, webeditory, coprywritery a pod. Pokud jste, jako já, řemeslník/tvůrce, který prodává své výrobky do zahraničí, tato kniha pro Vás nebude mít valný význam. Možná až časem. Pro začátek potřebuji návod a příklady, postupy, a až budu ovládat základy, pak teprve je můžu zdokonalovat.
Celkově kniha tak nějak zapomněla na lidi, kteří vytváří nějakou hmatatelnou hodnotu, tím myslím výrobky. Začínající zedník/truhlář/kovář taky potřebuje zefektivnit svůj čas, propagaci i komunikaci, z této knihy je však pro něj vhodných jen několik kapitol, což je za nějakých 800 poněkud smutný poměr cena/užitná hodnota.

palka452
10.09.2018 5 z 5

Myslím si že kniha je opravdu dobře a kvalitně napsaná a stojí za to si ji přečíst než třeba člověk na volnou nohu přejde

vlkodlaq
12.08.2018 2 z 5

Ještě jsem ji samozřejmě nepřečetl kompletně celou, ale průběžně pročítám, co mě zrovna zaujme, nebo co zrovna potřebuji vědět a naopak přeskakuji, co mě v daný moment nezajímá. Někdo ji označil za nejlepší knihu svého druhu v češtině, to je poněkud zavádějící, protože je svého druhu vlastně jediná. "Podobné" publikace totiž nedosahují k rozsahu této. Nejblíž je "vlastní cestou" od Košturiaka, která není vůbec špatná, nicméně začínajícím, nebo už i zavedeným podnikatelům bych "volnou nohu" doporučil spíše (i proto, že je teď na pultech a Košturiaka není snadné sehnat).
Co bych na knize přece jen zkritizoval, že je možná až zbytečně rozsáhlá. Rozvláčné popisy některých témat a některé pojmy se i několikrát opakují, jsem vnímavý čtenář a tak mi to stačí jednou. Jistě by to celé šlo poněkud "zestručnit". To je sice velká nevýhoda, ale zase zatím jediná.

Gabkaa
10.08.2018 5 z 5

Musim sa priznat, ze som neprecitala celu knihu od zaciatku az do konca. Hned ked som si ju kupila som ale zhltla prvu tretinu. Nedokazala som si predstavit v com bude kniha lepsia oproti skoleniu, ktore som u Roberta absolvovala a oproti knizke Freelance Bible, ktoru Robert na skoleni odporucal. Ale knizka predcila ocakavania. Takmer v kazdej kapitole som si nasla nejaku drobnost, u ktorej som si uvedomila, ze mozem nieco ako freelancer robit lepsie. V priebehu nasledujuceho roku som sa ku knizke vracala a prechadzala konkretne kapitoly. Kedykolvek som riesila nejaky freelance problem, v knizke som nasla riesenie. Odporucam jednoznace pre vsetkych freelancerov. Je to must-have v knihovnicke. Lepsi zdroj informacii fakt nenajdete :)

MilanzPlzně
02.08.2018 5 z 5

Na začátku jsem byl nedůvěřivý k rozsahu knihy. Čím více jsem ale knihu četl, tím více mi všechno, o čem píšeš (a v posloupnosti, v jaké řadíš kapitoly), dávalo komplexní a ucelený přehled, kde by mi bylo líto cokoli vypustit. Tak nakonec jsem i já zastáncem rozsahu 745 stran. Navíc se dá kniha číst i po jednotlivých kapitolách, pokud má člověk na volné noze nějaký konkrétní problém.
Knihu jsem si koupil natěšený jako jeden z prvních hned po vydání, ale k přečtení jsem se dostal až teď v létě 2018. Přesto jsem nenašel nic, co by bylo „zastaralé“ – kniha je psána „nadčasově“.
Pro mě jako učitele marketingu byla největší symfonií kapitola Portfolio klientů (jak pečovat o klienty). Profesionální služby v tom nejlepším a nejširším slova smyslu poskytují jen opravdové výjimky (ve všech oborech podnikání), úroveň poskytovaných služeb je u nás dle mých zkušeností stále žalostná. A stejně zajímavá mi přišla i kapitola Freelance marketing. Ale strhující čtení pro mě byla celá kniha.

jarosalvstipek
27.06.2018 5 z 5

Knížka od Roberta byla pro mě jedním z hlavních důvodů odchodu z práce a začít na vlastním. A nelituju :)

angloumene
21.06.2018 4 z 5

Kniha Na volné noze je nabytá spoustou zajímavých doporučení, typů a triků. Její obrovská obsáhlost je její největší výhodou, ale i slabinou. Jen málokterý ze začínajících profesionálů využije byť jen polovinu ze všech informací, které kniha obsahuje. Snaží se totiž pokrýt široké spektrum ať už jde o nastavování ceny nebo vystupování na veřejnosti.
Celkově knihu hodnotím jako přínosnou, čtivou i povedenou. Jediná skutečná slabina je snad až příliš časté upozorňování na těžkost řemesla (kdo to nemá těžké že?), ale z toho se pan Vlach snad vypíše :)

LenysekC
19.06.2018

Nebudu dávat hvězdičky, protože jsem to nečetla celé. Ale snažila jsem se - prvních 115 stran. A stejně nevím, jestli jsem freelancer, nebo ne (no dobře, to nemusí být autorova chyba, jsem blond). Pak jsem přeskočila na to, co mě zajímalo nejvíc, a nakonec už jen tak namátkou listovala. Ale přišlo mi to takové omáčkovité a místy i zbytečné. Nejcennější je dobré jméno. A dobré jméno si uděláte tak, že nebudete zákazníky oj..bávat. No kdo by to byl řekl?
Jako marketingový tah dost dobré, ale mně osobně třeba mnohem víc dalo prolistování knihy Podnikání z pláže, která má asi desetinu stran.

jiri7631
07.06.2018 5 z 5

Od chvíle, kdy vyšla tato kniha, máš jako freelancer dvě možnosti: 1) vymýšlet kolo nebo 2) vzít funkční kolo, použít ho a vylepšit či upravit svým potřebám. Číslo jedna si zvolila řada z nás, protože jsme vlastně ani neměli jinou možnost. Podnikám 10 let a tehdy žádné strukturované rady – jak podnikat – neexistovaly. Na mizerně naceněné zakázky mě taktně upozornila má účetní, která měla v cenotvorbě větší přehled, než já. A podobných failů bylo více. Kniha Na volné noze je sic bichle, ale svým obsahem a rozsahem je rozhodně nejkvalitnější materiál, který při podnikání na volné noze můžeš vzít do ruky. A já ti to tiše závidím.

AgiArcher
25.05.2018 5 z 5

Po x letech strávených na pozicích PR & Marketing Managera jsem uvítala tuto knihu jako skvělý manuál, jak co nejlépe zvládnout přechod ze zaměstnance na freelancera. Na knize je super, že vychází jak z teorie, tak je doplněna i o osobní zkušenosti Roberta.
Díky za to!!

pavel1600
22.05.2018 5 z 5

Knihu Na volné noze jsem četl snad tři měsíce. Nikoliv až tolik proto, že je objemná (to vskutku je), ale snad každých deset či dvacet stránek jsem ji musel odložit, protože mi v hlavě uzrál nějaký nápad nebo se vplížila myšlenka, že ve svém podnikání musím něco vylepšit či změnit. Sám na volné noze působím 14 let a věnuju se také podpoře českých freelancerů a tuhle knihu můžu s klidným svědomím doporučit začátečníkům i těm, kteří už první bitvy s podnikatelskou abecedou úspěšně svedli. Přes široké spektrum oborů, které podnikání na volné noze zahrnuje, se Robertovi Vlachovi povedlo napsat universální "bibli", ve které se potkává čtivost s fortelným odborným i argumentačním gruntem.

HonzaKřivonožka
05.05.2018 5 z 5

Kniha je pro mě naprosto zásadním popsáním oněch základních kamenů, které potom tvoří ty úžasné podnikatelské příběhy. Ač se nám to líbí či ne, podnikání není jen o odborné stránce činnosti, ale je třeba být silný i v podnikatelských dovednostech. Právě ty jsou velmi zhusta a čtivě popsány v této ohromné knize, kde však těžko najít nějakou zbytečnou pasáž. Mé podnikání prakticky vzešlo z aktivit v neziskovém sektoru, což skýtá jistá úskalí a informace z Na volné noze mi ohromně pomohly posunout se dál. Moc díky!

LubošM
16.04.2018 5 z 5

Kniha Na volné noze je podle mě základní čtivo pro všechny freelancery – začátečníky i ostřílené profesionály. V žádné knihovničce by neměla chybět. Sám se k ní často vracím a pročítám si kapitoly, které mě zrovna pálí.

koutnyjirka
05.04.2018 5 z 5

Kniha mě provedla tématy, o nichž jsem místy ani netušil, že by mě měly zajímat. U spousty dalších témat mi dala jiný pohled a jiné možnosti řešení známých úskalí.

Úvodní kapitoly byly pro mě až příliš zdlouhavé, i tak stálo za to se jimi prokousat – uvedou vás do kontextu života na volné noze. U dalších kapitol, zejména v druhé půlce knihy, jsem naopak rozsah a podrobné vysvětlení ocenil. Celá kniha je protkána tipy na osvědčené postupy, nástroje i užitečné aplikace. Některé z nich možná dříve či později zastarají, to ale nevadí – nejde v zásadě o ty konkrétní aplikace či nástroje, jde o princip a uvědomění si toho, s čím a proč mohou nástroje pomoci a kdy má smysl o nich uvažovat.

Poslouchal jsem audio verzi, což má tu nespornou nevýhodu, že se v ní nedá snadno listovat a přeskakovat na konkrétní témata. Druhou velkou obtíž mi přinášel Alza Media přehrávač, který si nepamatuje, kde jsem v poslouchání skončil. Ani jedno pochopitelně není vinou knihy jako takové. V případě audioverze knihy bych uvítal mít možnost v textové formě získat klíčové poznatky, které jsou v závěrech jednotlivých kapitol.

Ve výsledku mi kniha významně pomohla utřídit si představy a myšlenky související se zvažovaným přechodem na volnou nohu. Před finálním rozhodnutím se rozhodně vyplatí takové informace mít a pak vše znovu zvážit. Nevím kde jinde bych se ke všem těmto tématům, v takovém rozsahu a na jednom místě vůbec dostal, natož pak v audio formě.

podnikání podnikatelé svobodná povolání

Autorovy knížky

Robert Vlach
česká, 1978
2017  88%Na volné noze

Kniha Na volné noze je v