Klamm Online Klamm komentáře u knih

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Skvostné myšlenky překonávající propast času...
95%

10.02.2014 5 z 5

Jak se zbavit starostí Jak se zbavit starostí K. Sri Dhammananda

V jednotlivých kapitolkách jsou popsané všemožné životní starostí a trápení (Nálady, bohatství, alkoholismus, výchova, kritika, manželství atd). Naštěstí jsou zde načrtnuty také cesty a prostředky vedoucí k jejich pochopení a odstranění. Na nemoci duše je tentokrát aplikovaná medicína v podobě učení therevádového buddhismu.
80%

Had leze z víry Had leze z víry Richard Škvařil

Občas mi kniha přišla zaujatá, ale možná je to jen můj dojem. Jak píše uživatel Stilico, vznikla docela brzy po revoluci, kdy k nám přišlo mnoho náboženských proudů... Lidé byli spirituálně vyhladovělí, málo obezřetní a bez hlubšího názoru se vrhali nohama do neznámého. Není pak nic bolestivějšího než procitnutí z vlastní iluze. Je lepší být tedy v čas informován a připraven. A právě to je poselstvím této publikace.
,, Proti sektám se nedá bránit. Snad jen tím, že o nich víte."
70%

09.02.2014 4 z 5

Čtyři knihy o následování Krista Čtyři knihy o následování Krista Tomáš Kempenský

U duchovních knih se jedná vyloženě o subjektivní prožitek a vždy to nemusí být trefa do černého. Čtyři knihy o následování Krista ocení zvláště introvertní jedinec, který se rád hrabe ve svém nitru. Pokud to vezme ale opravdu vážně, tak to může znásobit jeho izolovanost od okolního světa a vztahů, což není úplně dobře. Přistoupí-li k tomuto učení střízlivě, může značně prohloubit svůj klid, který přinese v rušné společnosti, kde se lidé překřikují a výsledkem je jen chaos a netolerance, nadhled a povzbuzení.
I když je tato kniha stará více jak pětset let, lidská mysl zůstává v čase takřka neměnné povahy. To co se za uplynulá léta mění jsou jen kulisy naší scény.

,,I když budeš hodně číst a poznávat, vždycky se musíš vracet k jedinému začátku všeho."
75%

Zodiac Zodiac Robert Graysmith

Čím více jsem se osobou Zodiaca zabýval (kniha, filmy, internet), tím více ve mě vzrůstala úzkost a pocit, že už bych toho měl nechat a dát si voraz. Vědomí, že čtu o sériovém vrahovi, který nebyl dopaden a možná je pořád mezi námi, vyvolávalo zvláště při večerních procházkách městem opravdu výživné pocity.
V jednom ze Zodiacových dopisů byla i slova, která použila pro svůj text kapela Lvmen.
,,Byla mladá a krásná, teď je zabitá a mrtvá..."

06.02.2014 5 z 5

Mesiáš Mesiáš Boris Starling

Další Mesiáš, který své poslání bere opravdu vážně a poněkud bizarním způsobem vám předloží své biblické znalosti. Pokud se vám líbil film Sedm, tak po knize určitě sáhněte.

05.02.2014 4 z 5

Svatební cesta do Jiljí. Svatební cesta do Jiljí. Miroslav Skála

Ke knize mě namotivalo její výtečné filmové zpracování, které svou knižní předlohu několikanásobně překonalo. Ale možná je to tím, že jsem porušil své pravidlo, nejprve číst knihu a pak shlédnout film.
40%

01.02.2014 2 z 5

Perfektní zažívání Perfektní zažívání Deepak Chopra

Rád jím v klidu a v pohodě. Pěkně žvýkat a nespěchat. A hlavně co považuji už léta za nezbytné, pít teplou vodu a po jídle se pěkně alespoň na deset minut natáhnout.
Deepak Chopra má naštěstí pro tyto bohulibé činnosti pochopení.

31.01.2014

Debordelizace hlavy Debordelizace hlavy Ivo Toman

Samozřejmě, že jsou v knize parafrázovány myšlenky jiných autorů, ale značnou dávku sebereflexe nelze Ivo Tomanovi upřít. Vždyť jen se svým hendikepem si musel v životě od svého okolí vytrpět své. Najdete zde spoustu užitečných rad a názorů, které můžete aplikovat do svého života a zvednout tak jeho kvalitu. Lépe řečeno, zlepšit vnímání svého života.
Možná, že přijde styl psaní někomu kariéristický a pragmatický. To je ale logické, protože je psána člověkem, který svůj úspěch staví na marketingu. Pokud chcete trochu pohladit a ukonejšit, sáhněte raději po nějaké duchovní knížečce.
Negativa jsem shledal snad jen v ceně knihy, která se mi zdá dost přemrštěná. Platíte totiž i za zbytečné, mnohdy rušivé otazníky a odstavce. To paradoxně potvrzuje autorovo teorii, že lidé mají rádi jednoduchost a přehlednost. Proto si také raději koupí bulvár, než seriozní deník s dlouhými články bez obrázků. Bez této natahovací pomůcky by obsah knihy stačil na pouhou útlou knížečku, za kterou by už bylo ale echt trapné požadovat takovou sumičku.
Jak už ale bylo řečeno, Ivo Toman je podnikatel a ví jak na to. Je už jen na nás, zda jeho strategii budeme akceptovat.

Nebo snad ne?
???

80%

30.01.2014 4 z 5

Cesta uvědomění: Průvodce meditujícího Cesta uvědomění: Průvodce meditujícího Richard Alpert

Pro mě klasika. Úplně první kniha, kterou jsem o meditaci četl. Ukazuje cestu meditace od samého začátku v jednotlivých kapitolkách. Zodpovídá spoustu otázek a obsahuje také nespočet citátů a koánu z různých náboženských směrů.

22.01.2014

Pět Tibeťanů pro děti Pět Tibeťanů pro děti Barbara Simonsohn

Pro stoupence Pěti Tibeťanů, není v knize v podstatě nic nového. Nečekejte žádné pohádky, ani barvevné obrázky, které by vám pomohly navnadit vaše ratolesti k tomuto cvičení. Snad jen to, že při popisu cviků se používá místo vykání, důvěryhodnějšího tykání. V knize je pak velice obecně pojednáváno o čakrách, výživě a vlivu duchovna na fyzično.
Hvězdiček se zdržím, protože pro někoho může být kniha při prvním setkání s touto naukou značným přínosem.

21.01.2014

Pokoj plný zrcadel: Životopis Jimiho Hendrixe Pokoj plný zrcadel: Životopis Jimiho Hendrixe Charles R. Cross

Vždycky jsem se podivoval, jak tihle pisálci dokážou najít na významné osobnosti kdejakou pikantnost. Oceňuji, jakou práci jim to asi musí dát štourat se v tolika rozhovorech a dokumentech. Charles R. Cross psal knihu čtyři roky a troufám si říci, že se mu to povedlo.
Je to první kniha o Hendrixově životě, kterou jsem četl a myslím, že to byla rovnou trefa do černého ( a to není dvojsmysl). I když se přiznám, že mě začala opravdu bavit až když jsem se prokousal začátkem, kde byly nastíněné životy Hendrixových babiček, dědečků a konečně rodičů, kteří přivádí na svět roztomilého cvalíčka, kterého pojmenovali Jimi. Pak už jsem jen sledoval jak se kolo Jimiho osudu začíná roztáčet až do plných obrátek, aby nakonec vyhodilo svého stoupence zase z kola ven.
Věru, i když si za hodně věcí mohou tyhle rockové hvězdy samy, nemají to vždy v životě jednoduché ...

21.01.2014 5 z 5

Čínská zdravotní cvičení - čchi-kung Čínská zdravotní cvičení - čchi-kung Ludvík Eger

Krátká brožurka, která vás stručně seznámí s cvičením Čchi - kung. Jsou zde nastíněny oblasti jako zdraví a nemoc, dýchací cvičení, cviky na bolest krční páteře, relaxační cvičení, masáže chodidla. Zvláště jsem uvítal a následně i převedl do praxe kapitolu Minutová cvičení pro obnovení energie. Blahodárný vliv toho cvičení nelze popřít.

13.01.2014

Když Nietzsche plakal Když Nietzsche plakal Irvin D. Yalom

Yalom, jako člověk celý život rozmlouvající s lidmi, si je vědom nejpalčivějších otázek týkajících se naší existence. Prostřednictvím tohoto příběhu nám moudře nabízí mnoho rad a postupů k jejich pochopení či zmírnění.
Kniha je plná elegantních rozhovorů. Zvláště v první polovině jsem měl pocit, že jsem svědkem pomyslné šachové partie.
Popsané rozmluvy jsou vlastně terapeutickým rozhovorem situovaným na dvě výrazné, inteligentní persony žijící v druhé polovině devatenáctého století.Tehdy však psychoterapie ještě neexistovala a metoda je v knize nazývána léčbou mluvením.
Knihu bych doporučil spíše člověku, který se nachází v období určité krize, než studentovi chystajícího se na zkoušku z psychologie. Zvláště pak mužům zažívající krizi středního věku. Myslím, že jestli to na mě někdy padne, tak po knize ještě jednou rád sáhnu.
90%

04.01.2014 5 z 5

Pohled do slunce Pohled do slunce Irvin D. Yalom

V knize jsou zkušenosti člověka, který léta pracoval s lidmi, zažívajících mimo jiné i úzkosti ze smrti a umírání. Je dobré, že s námi o své poznatky autor podělil a nastínil nám také různé formy terapeutických metod k jejich snížení. Oproti úzkostí svých klientů, Yalom popisuje i svůj pohled na smrt a umírání jako pětasedmdesátiletého člověka. V knize se hlásí k myšlenkám Epikura a je čistě racionálně uvažující. Lidé bez vyznání, v jeho slovech možná najdou útěchu. Lidé věřící (zvláště ty Ezo), možná občas budou skřípat zubama, když uzří do jakých zákoutí psychiky se lidé uchylují, aby unilkli onomu přímému pohledu do slunce, jako jediné jistotě, kterou my lidé máme.

12.12.2013 5 z 5

Svlékl jsem bílý plášť Svlékl jsem bílý plášť Tomáš Lebenhart

V knize je spousta praktických rad a impulzů k zamyšlení. Nástřely do oblastí homeopatie, ayurvédy a ostatních léčitelských systémů jsou pro seznámení dostačující. Vážím si lidí jako je doktor Lebenhart, pro jejich odvahu, vytrvalost a ochotu zdělovat praktické informace širší veřejnosti. Blízký je mi též názor, že klasická medicína je nepostradatelná například při zlomeninách a nevyhnutelných operacích. Při léčbě vysokého tlaku, diabetu, dny atd, už je ale vhodné se zamyslet a zkusit cestu alternativ v knize popsaných, které mají snahu pacienta vyléčit a ne jen nadále léčit.

07.12.2013

Zeptej se táty Zeptej se táty Jan Balabán

,,Trápení je třeba prožít, dobrat se až na dno a pak přejde. Jinak v tobě bude hnít."

Přiznám se, že jsem čekal něco jiného. Něco více čtivého. Nicméně:

Jedna hvězda za sen o soudním procesu, jenž mi připopmněl F. Kafku.
Druhá za poslední větu v knize.
40%

03.12.2013 2 z 5

Léčení - Zázrak v nás Léčení - Zázrak v nás Clemens Kuby

Z většinou názorů v knize souhlasím. Mimo světového názoru, jsou zde také popsány techniky vedoucí k vyléčení a zlepšení kvality života. Jelikož jsem je neuvedl v praxi, nemohu jejich účinost plně posoudit. Zdržím se tedy hlasování formou hvězdiček.
Souhlasím však s autorem, že kdo duchovní vyléčení zažil, toho už nikdo o jeho neexistenci nepřesvědčí. Jako vždy, není nad vlastní zkušenost.

27.11.2013

Ticho Ticho David Jan Žák

Jelikož se děj odehrává nedaleko mého bydliště, nebyl pro mě problém náležitě se vnořit do děje. Procházel jsem se spolu s postavami místy na Volarsku a očekával jak se to všechno semele...
70%

18.11.2013 4 z 5

Axe Africa Axe Africa David Jan Žák

První kniha kterou jsem od autora četl a kterou mě hned oslovil. Měla spád a já se od ní nemohl odtrhnout. Potěšila mě přítomnost reálných postav z našeho jihočeského regionu.
90%

18.11.2013 5 z 5